Reklama

Kojení není žádná legrace

Rodičovství
  • emimino
  • 21.01.02

Každá maminka, která kojí se může dostat do potíží, které, pokud nebude dobře informovaná, mohou vést k ukončení kojení. Máme tedy několik tipů, jak si s některými potížemi poradit.

Milá Šárko,

děkuji moc a moc za milý dopis, který jsem na svůj přechozí dotaz dostala. A tak si troufám znovu na další:

musí se po kojení odstříkávat? Resp. jedná se o třínedělní miminko, maminka mu dává cca po hodině pít, vždy tak na chvilku, většinou si cucne z obou. A prý nikdo kolem neodstříkává, že je to hloupost.

Můj známý doktor - pediatr - mi říkal (to, co znám ze svého pravěku i já), že se má raději kojit z jednoho prsu (mléko dobře teče), a pak nevypité mléko odstříkat, aby se mohlo vytvořit nové.

Já vím, že neandrtálské maminky dříve a ani ty z třetího světa současnosti to nejspíš nedělají a jejich potomci také zdárně vyrostli a rostou - ale proč se to potom na jedné straně doporučuje a na druhé naopak zavrhuje?

Stejně tak jsem přesvědčena, že když maminka téměř nespí a kojí pokaždé, kdy se miminko zavrtí, tak to není to správné.
Myslím, že by měl být alespoň dvouhodinový odstup, jak pro trávení dítěte, tak pro matčinu velkou vyčerpanost, protože spát denně sotva dvě tři hodiny se dlouho vydržet nedá.

Milá Šárinko, děkuju moc a moc!

Daniela

*Vážená Danielo,
moc děkuji za dopis a za důvěru, kterou mi dáváte.

Pokud prsa nejsou bolestivě nalitá, pak je lepší neodstříkávat. Ostříkávání mléka totiž podporuje jeho tvorbu. Z počátku tvorba mléka převyšuje požadavek ze strany dítěte, později se však vše upraví a nabídka a poptávka mléka se vyrovná.
Pokud by se tedy mléko pravidelně ostříkávalo, pak by se mohlo stát, že se bude mléko stále vytvářet ve větším množství než miminko potřebuje.

Kojit z obou prsou současně při jednom kojení se doporučuje zejména krátce po porodu, aby se nastartovala tvorba mléka (kojí se např. 5 minut z jednoho a pak 5 minut z druhého). Později se doporučuje (pokud to miminku stačí) kojit pouze z jednoho prsu, při dalším kojení pak z druhého.
Důvodem je skladba mléka, která se v průběhu kojení mění. Miminko se nejdříve napije tzv. předního mléka - to má za úkol ukojit žízeň, je méně husté a mnohem méně zasytí, později se „propije“ k tzv. zadnímu mléku, které zahání hlad a je hustší a více zasytí.
Pokud se tedy miminko nechá pít z jednoho prsu pouze krátce, pak se napije pouze mléka předního a má dříve hlad.

Mléko se má dítěti nabízet podle jeho potřeby - pokud požaduje pít po hodině, pak by mělo dostávat pít po hodině.
Faktem ale zůstává, že ne každým zaplakáním miminko signalizuje, že má hlad - příčinou může být bolení bříška, to že je miminku teplo, nebo zima, že chce se pochovat, že je unavené a podobně.

Mateřské mléko je potravina, kterou miminka dobře dokáží strávit, navíc miminko dobře pozná, kdy má dost a tak se nemůže stát, že se jako my dospělí „přejí“.

To, že se miminko dožaduje ve třech týdnech velmi častého kojení, je zcela běžné - ve 3 a 6 týdnech a ve 3 a 6 měsících miminko prochází tzv. růstovým spurtem, kdy najednou velmi rychle vyroste (růst není pravidelný, ale ve skocích) a s tím souvisí i jeho potřeba velmi často jíst. Vše se samo rychle upraví - jen je důležité v kojení vytrvat.

Takže přeji Vaší dceři hodně trpělivosti a pevné nervy a Vám mnoho potěšujících zpráv o maličkém. Šárka*


Reklama


Reklama

Nikdo zatím tento deníček nekomentoval. Buďte první!

 Váš příspěvek

Reklama


Reklama