Konkurence? Ale kde že!

Je to fajn pocit, jak si na začátku každého projektu myslíte, že jste jediní na světě. Máte ten krásný pocit z toho, že to, co děláte, někomu udělá radost. Třeba si řekne „Jé, to je přesně to, co jsem hledal/a,“ a vy se budete vznášet na obláčku zadostiučinění, že to mělo smysl.

*

Jenže tenhle pocit se může objevit jen jednou, a když máte štěstí, maximálně dvakrát. Na tom zmíněném začátku a pak, když tedy máte to štěstí, úplně na samém konci. Ten je u našeho projektu zatím v nedohlednu, takže si na něj prozatím necháváme zajít chuť.

V prvním deníčku už jsem zmínila, že když jsme s projektem začínaly, šly jsme na to od lesa, respektive od průzkumu. Věnovala jsem poctivých pár týdnů zmapování trhu. Co a kde se podobného dá koupit, jak to vypadá, kolik to stojí a jak se to líbí maminkám. Díky rozhovorům s maminkami jsem dostala i pár užitečných tipů, co do knížky určitě dát a co naopak vynechat, protože to nikoho nezajímá. „Kapitola Moje první kojení… Kdo by tohle chtěl proboha vědět?!“ nebo „Moje 1. papání… Ježišmarjá, všichni jedí mrkev!“ :D Tímto bych jim všem chtěla poděkovat, že si udělaly čas, protože nám to pomohlo v rozhodování, co se do knížky hodí a co ne. A taky to samozřejmě byla dost sranda. Ideální délka knihy na vyplňování je prý jeden rok, protože… „Chtěla bych vidět někoho, kdo tam bude sypat informace pět let v kuse! Což mi připomíná, dejte tam tabulku, jak dítě po měsících roste. Výška, váha. To se totiž dá dobře opsat z průkazky od doktora.“ Průzkum tedy rozhodně stál za to a dal nám sebevědomí věřit, že maminkám vkusně udělaná knížka s krásnými ilustracemi mývalů fakt chybí.

3 měsíce práce a zrodila se naše konkurence. Nevím, jestli kdybych je tu zmínila, tak by to brali jako fajn reklamu nebo jako drbání, a protože jsme s Renčou spíš v hlubokém mínusu, než abychom něco vydělaly, tak nemůžu riskovat, že se budou chtít soudit. Tedy v rychlosti. Minimalistická, krásná knížka s ultra cool hipsta písmy, co teď letí. Kocháme se, mají to hezké. Trochu smutné, ale kdyby měli i ilustrace mývalů, tak jdu asi brečet. Takže vlastně v klidu, jedeme dál. Mimochodem můj Instagram mě asi nemá rád, jelikož mi pět měsíců v kuse dával dennodenně sežrat jejich reklamu, zatímco my jsme pořád odkládaly tiskárnu, protože jsme s prací, vedlejšími zakázkami a skutečným, ne knižním miminkem nestíhaly. Nestěžuji si, to je náš problém, ale nezačalo by vám z toho hrabat?

Asi měsíc zpět jsem dostala super nápad! Poradím se s mým oblíbeným spisovatelem, se kterým se známe osobně, je to pro mě ve všem možném vzor a frajer první třídy. „Ptal jsem se na to kamarádky, nakladatelské redaktorky, teď ale na volné noze. Ze všeho nejdřív vyjádřila určitou skepsi, že prý takových knih je na trhu dost.“ Za co já tohleto mám?! Naštěstí ho mám ráda natolik, že nenastala situace, kdy bych se zlobila na posla špatných zpráv. Zlý vlk v téhle pohádce je každopádně redaktorka. Jako bonus jsem dostala i odkaz na další konkurenční produkt, který právě vyšel. To si jako všichni v roce 2019 uvědomili, že existuje tahle díra na trhu a teď ji rychle chtějí zazdít? Vypadá to, že na Já, miminko zbude dekorativní štuk.

Moje nejoblíbenější reakce na moje maily a telefonáty přišla jednoho úterního rána. Napsala jsem do menšího nakladatelství chlubícího se tradicí, abych jednak zjistila, jestli by měli o knihu zájem, ale hlavně s nadějí, že by mi mohli doporučit tiskárnu. A oni se ozvali, takový milý pán, jen málo lidí se rodí s tou přirozenou schopností pohladit jen slovem. „Dobrý den, volám vám z nakladatelství, kvůli té vaší knížce. Víte, jako… Ne, že bychom vám to chtěli vydat, to víte, toho je na trhu hodně. Volám spíše ze soucitu. Rád bych vám poradil. Takových lidí, co si knížku vydají sami, už jsme tu pár měli, často nám píšou, jestli bychom jim to nechtěli prodávat, mají toho plnou garáž. Jděte radši od toho… Skončíte v slzách.“

No a na konci dne vás nic nepotěší víc, než když vám známá nadšeně pošle odkaz na knihu Tamary Klusové pro rodiče, aby si mohli zaznamenat prvních sedm let života. No není to prostě přesně to nejvíc nejlepší? Takový krásný motivátor, který vás zahřeje u srdíčka. Nebo… Další z maličkých hřebíčků do vaší projektové rakvičky. Pořád to ale nejsou deseticentimetrové hřeby, které by nešly vypáčit a tak dál vesele páčíme a z té rakve vyrábíme provizorní vor. Potopit se zkrátka nenecháme!

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
6748
22.4.19 11:38

Zasmala jsem se. Ale co ten nadpis..kdeže se pise dohromady ;)

 • Zmínit
 • Nahlásit
2624
22.4.19 19:32

Je fajn nevzdat se svého snu.

Možná by bylo fajn ujasnit si, co je vlastně ten sen - v pozadí.

Je tím snem vydat právě teď, právě tuto knihu i za cenu, že na tom možná proděláte peníze a ztratíte mrtě času?
Nebo je to prostě vydat nějakou knihu?
Nebo podnikat při mateřské?
Nebo přijít s nápadem, který vydělá spoustu peněz?
Nebo tvořit něco co udělá radost jiným maminkám a dětem?

Pokud je tím snem v pozadí něco jiného, nestálo by za to najít k tomu snu jinou cestu, než právě teď tuhle?

Někdy je umění i vzdát se v pravý čas… nelitovat toho, co jsme už investovali a couvnout, než investujeme ještě více. (Tohle je právě důvod, proč tolik lidí prodělává gatě na burze, protože setrvávají ve ztrátových obchodech, litují své investice a pořád doufají, že se vrátí)

Samozřejmě nemůžu soudit, jaká je budoucnost vašeho projektu. Jen takový námět k zamyšlení, jak na mě působí vaše deníčky.

 • Zmínit
 • Nahlásit
15500
23.4.19 07:39

Já tě asi dost zklamu - kde jsi přišla na to, že taková knížka „mých prvních x let“ je díra na trhu, těchto knížek je hafo, jen já mám na jedno dítě dvě - jednu koupila mamka a jednu jsem dostala - a pokaždé když jdu do Tesca, mají tam aspoň tři druhy těchto knížek
takže za mně ne, je to blbý podnikatelský nápad - bohužel

 • Zmínit
 • Nahlásit
15500
23.4.19 07:47

No teď jsem přelétla minulé deníčky, které jsem prve vynechala pro nezajímavost tématu, a čtu, že to veledílo bude stát 500,–- :nevim: tak to fakt nebude pro široké publikum

 • Zmínit
 • Nahlásit
2836
23.4.19 10:56

@stinga no vidíte, já mám tři knihy pro syna, dokonce i tu super klusovou a s ani jednou nejsem spokojena :dance:
Včera mě na ig Sebi oslovila s prosbou o sdileni až kniha vyjde s já jsem na ní strašně zvědavá. Až mě mrzí, že jsem o víkendu objednala dost drahé foto album :mrgreen:

 • Zmínit
 • Nahlásit
15500
23.4.19 12:04

@luc86 tak určitě to bude taková ta „lahůdka“ pro fajnšmekry, asi spíš pro ty, co mají nějaké výtvarné vzdělání, nadání. Ale pro široké masy to nebude, takže se nedá asi očekávat nějaký mega výdělek

 • Zmínit
 • Nahlásit
2836
23.4.19 13:57

@stinga a za to já třeba budu mnohem radši, ale přesně proto je ma trhu tolik knih pro děti, protože každá maminka má jiný vkus a je to jen dobře. Navíc já prostě fandím malé firmě a českému nápadu než velkovýrobně a pak je jasná i ta cena

 • Zmínit
 • Nahlásit
15533
23.4.19 14:58

Myslím, ze to nebyla díra na trhu snad nikdy. Takových knížek je spousta, několik jsem jich dostala k narození obou synu (i když jsem avizovala, ze je rozhodne nepotřebujeme 8) ) a některé jsou velmi pěkné - třeba s Broucky. Ale proč ne, když to nemáte za cílem vydělat, tak to nakonec potěší hlavně vás, ze se podařilo. A je fakt, ze s myvaly jsem tedy žádnou neviděla :mrgreen: btw proč mýval?

 • Zmínit
 • Nahlásit
14887
23.4.19 15:13

A vidíte, já bych naopak knihu klidně na deset let… První rok je mimčo takový ležící, stejný… Pak kolem roku chodí, první řízek, první nočník, školka, besídky, škola, kolo… Když vytvářím foto knihu, tak nemůžu spoléhat na to, že firma a rozepsaný projekt mi vydrží pět let, tak ukládám do složky. Takhle bych mohla lepit a postupně zaplnit. Těžko říct, co za zázrak vyleze vám… Já tam mám tu klasiku jak jsem psala, jak reagoval tatínek, detail nožiček, detail rucicek, vlásky… :roll: dostala jsem a vyplňovat nebudu a další důvod byl leskly papír a divná vazba. No jsem zvědavá s čím přijdete. Jinak rodí se tu 100 tisíc dětí ročně, polovina maminek o něco takového má zájem a je tu 10 takových knížek… Tak jaký může být roční zisk? Ale api při ceně 500 za knihu máte marži třeba 200 kus? To už by byli peníze slušne.

 • Zmínit
 • Nahlásit
23.4.19 18:26

@Tarjei Díky moc! O to mi vždycky jde, abych tím naším příběhem pobavila. :palec: Akorát teda když to dávám na zkoušku číst rodině, tak mi vždycky říkají, že je to sranda, ale že „jich se to týká“, tak se prý nemůžou bavit na 100%. :D Moc děkuji za opravu pravopisu - teda stydím se, to je jasné, ale aspoň si na to příště dám pozor. :oops: Děkuji moc! :kytka:

 • Zmínit
 • Nahlásit
23.4.19 18:33

@BlaZenkaB Moc děkuji, Blaženko. :hug: Abych byla upřímná, už jsem se nad tím zamýšlela mockrát. Jenže je to přesně, jak říkáte, když už je člověk moc daleko, tak to vzdát nechce. Do knížky jsme s kamarádkou vložily neskutečné množství času, energie i peněz, ale tím naším snem je vydat právě tuhle knihu, protože věříme, že udělá radost nejen nám, ale právě i velké spoustě maminek. A také nestále dostáváme kladné odezvy. :srdce: Právě chystáme Hithit kampaň, a ano jsem unavená, bojím se, že to nevyjde a nakonec to bude jen obrovská ztráta času, ale představa, že to ani nezkusíme, je zkrátka nemyslitelná. Na druhou stranu jsem připravená, že pokud to nevyjde, tak to prostě nemělo být a budu vděčná alespoň za ty zkušenosti. :) A taky dcera bude mít vážně extrémně originální knížku, když ji bude mít jako jediná na světě. :D

 • Zmínit
 • Nahlásit
23.4.19 18:45

@stinga Jsem hrozně ráda, že deníček zaujal natolik, že se Ti chtělo číst předchozí díly! Strašně moc děkuji! :kytka: S tím zklamáním je to fakt v pořádku, my jsme s Renčou na zklamání v tomhle projektu poměrně zvyklé. :D Je to přesně, jak píšeš, těch knih je na trhu vážně hodně. Nezačínaly jsme na knize pracovat s nějakým podnikatelským záměrem, to vůbec ne. Já chtěla krásnou knížku pro miminko a kamarádka, které se ten nápad líbil, chtěla mít vlastní ilustrátorské dílo, kterým se bude moci prezentovat. Upřímně jsme hodně dlouho na žádný byznys moc nemyslely. Chtěly jsme dokončit knížku a pak se uvidí. Nakonec bude kniha stát bohužel mnohem víc, z čehož jsme dost smutné. Chtěly jsme, aby kniha byla dostupná všem maminkám, ale nakonec je výroba tak složitá a nákladná, že to prostě nepůjde. No a s tím nevyděláváním jsme dost smířené, protože, pokud se to vůbec povede, tak vydáme náklad o pouhých 500 kusech. Stejně to ale bude hezký pocit, když si někdo knížku pořídí a udělá mu radost. :srdce: Tedy jestli se nám nakonec povede ji vydat…

 • Zmínit
 • Nahlásit
23.4.19 18:53

@luc86 Strašně moc děkuji! :kytka: A za to sdílení na Instagramu taky! Přesně takhle se na to díváme, každá maminka je jiná a líbí se jí něco jiného. S tou velkovýrobou by to asi opravdu bylo snazší, ale peníze na normální velký náklad bychom nikdy nesehnaly, a vlastně si myslíme, že takový nízkonákladový originál z malé české tiskárny má svoje kouzlo. :srdce:

 • Zmínit
 • Nahlásit
23.4.19 18:57

@Tichošlápek Broučky znám a taky se mi moc líbí. :srdce: Mně to asi nepřišlo jako díra na trhu v tom smyslu, že by tyhle knížky nebyly, ale spíš mi tam chyběla nějaká „přesně jako ta naše“. :lol: Je mi jasné, jak naivně to zní. :potlesk: Mývalové jsou to proto, že moje kolegyně je má hrozně ráda. Jednoho už měla nakresleného a ten se mi strašně líbil. No a mě běhají doma po terase, takže k nám inspirace tak nějak přiběhla. :*

 • Zmínit
 • Nahlásit
23.4.19 19:09

@Bubla_Bučková Vidíte, když jsem se ptala maminek, na kolik let by knihu chtěly, tak se všechny shodly, že co na nejkratší dobu. Ale já jsem asi s vámi, protože lepím a píšu si deníky odjakživa, takže mě by to taky bavilo na dlouho. Vyřešily jsme to volnými stránkami na konci knihy, kam se dají nalepit i ty důležité okamžiky z dalších let. Vazba byl pro nás asi největší oříšek. Hrozně nám záleží na tom, aby se kniha dala hezky zavřít, i když bude plná fotek, protože většina knih na to není stavěná a pak se nedá zavřít nebo se vazba rozpadá. Papír jsme chtěly matný, aby byl příjemný na dotek a vybíraly jsme ho od podzimu. :think: Obě věci jsou ale tak zásadní na výrobu, že už je ta cena pět set bohužel úplně nemožná. Samotnou mě to mrzí, chtěla jsem, aby kniha nebyla drahá, bohužel jsme si ji draze vymyslely a nechceme slevit z nároků, protože pak by byla právě jako ty knížky, které už na trhu jsou. A to byl přece důvod, proč jsme s tím začaly. Asi nemůžeme mít všechno. :nevim: O takové marži se nám může leda zdát, i když by to samozřejmě bylo hezké. Teď navíc pro nás stejně žádná marže nebude existovat, protože budeme vše šetřit na to, abychom mohly udělat případný druhý náklad. Ale takhle to asi prostě v podnikání chodí, začátky jsou zkrátka mínusové a až čas ukáže, jestli to má smysl. :srdce:

 • Zmínit
 • Nahlásit
14887
23.4.19 19:58

@Sebi Chomiszak hele ale ty ceny se neboj… Za výbavu létají desetitisice, kupujou se hnízda i šumidci medvídci za 1500, tak knížka za 750 se ztratí :mrgreen: nebo ideál jako dárek… Nikdo nekupuje fotoalbum za 150 jako dárek ;)

 • Zmínit
 • Nahlásit
2836
23.4.19 20:28

@Bubla_Bučková přesně tak, já teď koupila album za 1500,– (za 1300,– po slevě) takže ceny bych se taky vůbec nebála :palec:

 • Zmínit
 • Nahlásit
24.4.19 07:44

@Bubla_Bučková Díky moc! :kytka: Taky se uklidňuju tím, že člověk kupuje někdy mnohem dražší věci, které jsou ale jen na chvíli, kdežto ta kniha je na celý život. Nám se třeba na dárek ke křtinám v podobě pohádkových knížek pro děti skládalo asi dvacet lidí, takže to je taky možnost. :srdce:

 • Zmínit
 • Nahlásit
24.4.19 07:45

@luc86 Moc děkuji! :srdce: Uvidíme, jak to nakonec dopadne a co nám řeknou v tiskárně. :think:

 • Zmínit
 • Nahlásit
15500
24.4.19 12:08

Ahoj zakladatelko, jak tě čtu, jsi velice zajímavá a oduševnělá žena, docela jsem ti tu knížku pohaněla, což mě teď docela mrzí
ale jak jsem už napsala, knížka bude určitě moc pěkná, z toho ranku „krásná literatura“, určitě si ji nekoupí každý, ale svůj okruh zájemců si určitě najde, spíš asi z těch vzdělanějších a z většího města
přeji ti, ať jsi pořád tak silná a pozitivní a ať se dílo podaří :srdce:

 • Zmínit
 • Nahlásit
24.4.19 12:56

@stinga Strašně moc děkuji! :kytka: Jsem moc ráda, že se knížka líbí. Upřímně mi fakt nejde být pozitivní pořád, ale to to pak jdu zaspat a ráno je zas líp. :dance: Ještě jednou díky moc! :srdce:

 • Zmínit
 • Nahlásit
12478
25.4.19 22:47

Hele podle me by si to sve zajemce naslo, asi ne zrovna v Tescu, jak nekdo zminoval, tohle spis prodavat online pres ten Instagram a tak…protoze tech knih je sice x, ale zrovna ja nejsem na nejake ruzove medvidky a ununane texty (nevim, co tam mate textove, nehledala jsem detaily)…ja takove knizky dostala pro obe deti ale obe jsou nic moc teda, preslazene az to boli, obe lezi nekde v krabici. Takze ja bych alternativu brala a jako darky se (jak uz je zminovano) kupuji veci za vetsi penize a kolikrat to jsou gycovite zbytecnosti…drzim palce!

Příspěvek upraven 25.04.19 v 22:48

 • Zmínit
 • Nahlásit
25.4.19 23:16

@beruska9 Moc jste mě potěšila! :kytka: Přesně takhle se na to díváme. Do Tesca se nikdy nedostaneme, protože vyrobíme jen 500 kusů, které si právě budou muset najít zájemce na různých dětských nebo knižních víkendových marketech nebo online a podobně. Textově jsem knížku vymýšlela já a na uňuňané texty taky nejsem, tak se mi snad povedlo jim vyhnout. :think: Moc děkuji a doufám, že se výsledná knížka bude nakonec líbit. :srdce:

 • Zmínit
 • Nahlásit