Látkové pleny vs papírové

Rodičovství

Ač normálně píšu o malém a jeho pokrocích, dnes píšu deníček o mé zkušenosti a smýšlení s látkováním.

Když se malý narodil, tak jsem nějak brala jako samozřejmost, že budu mít papírovky. Proč látkovat, když na mě útočila reklama s Pampers, že moje miminko bude mít zadeček v noci v suchu a že se bude cítit moc pohodlně. Takže se nakoupily Pampers Premium a Huggies Premium a já byla hrdá, že mému miminku přece dopřeji to nejlepší.

Ale jako každé miminko malý hodně kakal a čůral a plenka za plenkou odcházely rychlostí a než jsem se vzpamatovala, rozbalovala jsem další megabalík. Nicméně asi po 3 týdnech přišla moje babička a přinesla dárek - čtvercové pleny a rovnou dva balíky.

Slušně jsem poděkovala a koukala jsem na to jak na nutné zlo, které schovám a časem prodám. Moje máma mě ale začala přesvědčovat, jak je to ekonomické a výhodné a papírovky jsou drahé.. A tak jsem to zkusila. A s nenávistným pohledem jsem malého balila do plenek látkovek. Nesnášela jsem to. Přišlo mi to jako nutné zlo a malý se navíc oprudil… Vždyť bylo tak pohodlné jen vzít papírovku a nasadit, za dvě tři hodky zase sundat a vyhodit.

Nakonec jsem si koupila zase papírovky Pampers Sleep and Play a byla jsem spokojená. Plenky tehdy stály pod 200 Kč a tak proč ne. Čas plynul a já zjistila, že malý není v pohodě a já změnila rodičák na 4 roky, peníze vrážela na nájem a cesty za lékaři do jiného města a časté rehabilitace a finančně jsem padla níž. Začala jsem přemýšlet, co vlastně omezím, abych na tom nebyla bídně. Vytáhla jsem látkovky a začala jsem je znovu používat. Nakonec jsem zjistila, že vlastně můj dřívější negativní pohled je odsoudil dřív, než jsem jim dala pořádnou šanci.

Při 70 plenách peru jednou za 2-3 dny, už jsem je ani nežehlila a hlavně to opravdu žádnou velkou práci nedá. Ukládala jsem to do kýble na balkon, hodila do pračky, pračka to vyprala, já pověsila na balkon nebo sušák, do hodiny dvou to bylo suché a složila jsem je a uklidila. Pak stačí měnit plenky jako ty papírovky a práce skoro žádná navíc. Nic u čeho bych se nadřela ani mi to nežralo čas.

Upřímně, tuhle jsem se musela chechtat na výrokem že nelátkují, protože jim to žere čas a jsou udřené, což by se babičky musely v hrobě obracet, když ony neměly pračku a plenky vyvářely. Věřím, že jim tehdy dát někdo jednorázovky, prohlásily by ho za boha a děkovaly. Z druhé strany by děkovaly i za pračku a věřím, že by jim dnešní cena plenek přišla skoro na mrtvičku a dál by látkovaly.

Nicméně jsem se nevzdala papírovek úplně, pač jsem s nimi jezdila a jezdím po doktorech a dávám je na noc.

Když ale nastal chmurný podzim a plenky mi už tolik rychle neschnuly, tak jsem začala víc šahat po papírovkách a v zimě jsem to zabalila úplně. Finačně se mi zase začalo dařit a nechtěla jsem vytahovat několik sušáku, když se neustále obsazovaly dva na prádlo.

A další impuls proč jsem se vrátila k látkování? Tuhle malý dostal průjem a plenky šly do koše co půl hodinu, ani separačka to nezachránila. Tak jsem vytáhla plenky a zase jsem chytla chuť k látkování.

No a poslední argument proč u látkování zůstávám? Tuhle jsem viděla obrázek, jak batole sedí na dece a před ním je pár balíčku látkovek a za ním černá hora pytlů napěchovaná jednorázovkami a pod tím článek, že jedna plenka se rozloží za 450 let. Teď jsem si spočítala kolik plen asi tak vychází na průměrné batole a pak jsem si představila těch miliard dětí před, teď a po nás…

Přitom si říkám, že dnes už látkové pleny nejsou otročina, od papírovek je to denně 10 minut navíc? A nevím jak ty moderní, ale klasické čtvercovky jsou perfektní. No, uznávám že bych se měla vzdát papírovek i přes noc a na cesty, ale to jaksi nedám. Patřím mezi líné matky. Fakt, že jsem se taky vrátila znovu k látkování, je ten, že i když jsou malému dva roky, u jeho diagnozy netuším, kdy bude zralý na nočník.

Co mě kromě toho, že ušetřím, přesvědčilo o tom látkovat další zimu a další děti? To, jaký svět předáme do rukou naším dětem.

Hodnotilo 25 lidí. Score 3.9.

Reklama


Reklama

Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 Další »
 Váš příspěvek
 
slavuska1
Vesmírná mluvilka 30589 příspěvků 05.04.15 01:48

Pěkné zamyšlení :kytka:
taky jsem patřila k zarytým odpůrcům látkovek, že to pro mě není, že jsem líná…no vloni v říjnu nastal den D, doteď netuším, co bylo impulsem, ještě o půlnoci jsem byla přesvědčená, že látkovky nikdy, že pro mě to není, a o hodinu později se to ve mě z ničeho nic zlomilo, a já se rozhodla pro látku, třetí syn je v látce skoro výlučně, jen k doktorům dáváme jednoráz, a když někam jedeme na dýl :)

 
Betynka87
Kelišová 6176 příspěvků 1 inzerát 05.04.15 06:15

Obe deti v latce od prichodu z porodnice a nemuzu si to vynachvalit. Jednorazovky desne smrdi, to bych asi pri kazdem prebaleni nedychala. A co teprve ta pokozka miminka v tom zaparena, bleee :P

 
tetaagáta
Kecalka 341 příspěvků 05.04.15 07:05

Když už je řeč o ekologii, napadlo vás někdy, co za ty 2 - 3 dny vypouštíte z pračky do odpadu? A mmch, miminko v látkových plenách bude těžko ležet na boku, což je ta nejlepší poloha pro novorozence, aby si samo přitažením nožiček pohohlo při kolikách. Když bude ležet na zádech, bude natáčet hlavičku na jednu stranu a na tý se mu můžou zkrátit trapézáky, což pak dělá problémy při „pasení koníčků“ a přetáčení. Množství látkových plínek navíc vytáčí nožičky, takže se blokuje vyživování tříselných žil.
Látkující maminky, když vás rozbolí břicho, lehnete si na záda a pomocí balíku textilií si vypodložíte zadek tak, abyste měly břicho do oblouku?

 
Pov
Kecalka 204 příspěvků 05.04.15 07:11

Parada ;) zrovna jsem dozehlila šedesát plinek :lol: já latkovani milují, používám ctvercovky a vlněny kalhotky, jen jak pises-na noc a zatím ven, než bude teplo dávám pampers, ale smrdi to, a nemám z toho dobrém pocit :| i co se týče toho odpadu-je to přesný. me fascinuje, jak si matky stezujou, jak jsou na mateřské udreny, ze přece nebudou latkovat, bo by to už nezvladaly a přitom stačí když už se teda zehli, vstát o hodinu driv :) neříkám, taky bych si někdy radši pospala, ale spokojenost miminka je přednější a hlavně me to veseni a žehlení bavi :lol: moc dobrej denicek :palec:

Příspěvek upraven 05.04.15 v 07:16

 
Pudloslava
Vesmírná mluvilka 32229 příspěvků 05.04.15 07:12

10 minut navíc nevěřím.
Jinak tedy absolutně nic proti látkování, je mi to celkem sympatické, ale i tak nezvladam domacnot tak, jak bych sama chtela. Krom toho kapacita susaku je vycerpana a susicka v nedohlednu.

 
Pov
Kecalka 204 příspěvků 05.04.15 07:15

@tetaagáta tak to pozor-obe dcery jsem mela od narozeni v látkových a obě na boku a na bříšku bez problémů spaly. záleží na poskládání plinek :lol: a co se týče odpadu-ta jedna pračka za dva dny navíc není žádným zlem, zvlášť když se používá eko prostředek, oproti hromadam papirovek, co se někde pálí a jde to do ovzduší, to je mnohem horší.

 
Malike
Echt Kelišová 9609 příspěvků 05.04.15 07:18

@tetaagáta tak to by me zajimalo co dělali děti když papirovky neznali..nikdo asi nezapasl koníka. Nehledne ze dnešní latkovky jsou o ničem jiném.

 
tetaagáta
Kecalka 341 příspěvků 05.04.15 07:23

@Pov Tak to doufam, že jsi v životě nepoužila jedinou PET lahev! A poloha na bříšku, výbornej nápad. Moc jim přeju, aby jednou v pohodě a bez problémů otěhotněly.

 
Malike
Echt Kelišová 9609 příspěvků 05.04.15 07:26

@Pudloslava pro sušak asi ne..ale pocitej..stejnou rychlosti co zabalis do papíru já zvladnu s latkovkou..za dvě minuty obden naplnit pracku a za 5 minut povesim plenky na balkon. Když kluk kajdi tak už tuze takže hovinko vysipu do záchodu, plenku premachnu. Prádlo sundané mám taky do minuty. Nejsem zarita ekoložka a latkarka..ale mám zkušenost s oběma variantami tak vim co píšu.

Příspěvek upraven 05.04.15 v 07:28

 
tetaagáta
Kecalka 341 příspěvků 05.04.15 07:30

@Malike Hádej, proč dneska tolik žen nemůže otěhotnět. Kromě jinýho to začíná blbejma blenama. A netřeba mne poučovat o moderních látkovkách, který se perou max. na 60°C. Chudinka kůžička na dětským zadečku.
PS: Nepřišla jsem se sem hádat, jenom je mi vždycky líto, když máma nezná všechna fakta a já pak chodím na návštěvy miminek pořádku následky módních trendů.

 
Pov
Kecalka 204 příspěvků 05.04.15 07:32

@tetaagáta me teda moje maminka jako miminko dávala spát jen na bříško a s oběma dcerama jsem otěhotněla za týden :lol: tak nevím, asi nebyl internet, tak se používal selskej rozum :mrgreen: a co se týče petek-kupujem malo a když uz, tak tridime ;) to se asi moc nespaluje :) ale v poho, kazdej ma svůj názor, miminka by stejně byly nejradši nahaty, takže jim se nezavdecime ani jednou variantou :lol:

 
Pov
Kecalka 204 příspěvků 05.04.15 07:37

@tetaagáta jako já se nechcu hádat, ale z papirovek je zadek zaparenej mnohem víc a je to i kvůli zahřívání mnohem nebezpecnejsi, zvlášť pro chlapecky. V latkovce si to miminko řekne co dvacet minut, ze je pocurany a ano, matka se víc nalita s prebalovanim, ale nenechá dítě v mokré zaparene plince. navíc separacky trochu tu vlhkost izolují, takže v úplným mokru není. a i se dřív většina děti naučí na nocnik. Spousta maminek navíc, aby ušetřily nechají dítě v te plince dokud není u kolen, což se s latkovkama nestane, bo to dítě si prostě zarve, ze je ve vlhku.kdo chce hledá způsob, kdo nechce, hledá důvod. asi tak.

 
Malike
Echt Kelišová 9609 příspěvků 05.04.15 07:45

@tetaagáta za prve se v papirovkach napuštěny ropou a chemii a to je fakt, zjistilo ze teplota je vyšší..Papírové pleny jsou tu relativně velmi krátce zato látkové existuji co snad lidstvo začalo uvažovat. Ten narůst populace z milionu na miliardy asi vydis sama. Velký problém s neplodnosti a děti rodící se postižené ma vliv dnešní doba a jak žijeme ne látkové pleny. Můj syn je nemocný, ma centrální hypotonii a docela v slušném rozsahu takže mi ver ze s fyzioterapeutama a neurologem a rehab. doktorkou mám probrany co fakt nesmí. O skodlivem latkovani fakt není rec. Takže me poučovat o nožičkách a pohybu nemusis.

Příspěvek upraven 05.04.15 v 08:06

 
Pudloslava
Vesmírná mluvilka 32229 příspěvků 05.04.15 07:45

@Malike tak mozna nejsem tak obratna, ale me teda prani, veseni a sundavani pradla dovcela obtezuje - predpokladam, ze prani latkovek je srovnatelne s pranim a skladanim uterek - tak to me taky nebavi a zdrzuje.

 
Malike
Echt Kelišová 9609 příspěvků 05.04.15 07:51

@Pudloslava to jest každého věc..nebudu tu nikoho přesvědčovat. Skládání je věc otravna..ale nic tezkeho pro me.Ale já mám ty staré ctvercovky..jsou dneska plenky all in one a to je jak papirovka co hodis do pračky a povesis jak kalhotky a navleknes..tech plen je hodné az koukam zda pak jednou pro dítko číslo dvě nedokoupim.

 
Pov
Kecalka 204 příspěvků 05.04.15 07:53

@Malike naprosto souhlasim…a hypotonii máme nejspíš taky(neurolog za dva týdny)a nikde jsem se nedocetla, ani mudra. Ne říkala, ze by latkovani vadilo…já jsem prostě zarytej latkar :mrgreen:

 
Suzuveverka
Závislačka 4934 příspěvků 05.04.15 08:08

@tetaagáta Malá je v látce od příchodu z porodnice a problém s kolikami se dá vyřešit jednoduše - nebalit dítě do balíku látkovek, ale dát jednu složenou čtvercovku a tenkou svrchní plenku. Já jsem z tohohle důvodu používala balení pouze do plen, později jsem si vystřihla z pružného úpletu zavazovací svrchní plenku. Tohle na doma používám i v roce, v pohybu to dítě vůbec neomezuje. Je to náročnější pro matku, protože se musí přebalovat častěji.
Co se vypouští do pračky se dá ovlivnit tím, co se naleje do pračky. Osobně kupuji eko drogerii a věřím, že je opravdu šetrnější :mrgreen:

 
Renaku
Ukecaná baba ;) 2101 příspěvků 7 inzerátů 05.04.15 08:10

Je to jasne, ze budou dva tabory. S autorkou souhlasim. Taky pouzivam ctverce, neni to spatne a nedelaji velky zadek. Ted jsemkoupila par AIO na zkousku a je to uzasna vec!!! :-) mimochodem nechapu, jak nekdo muze nabalit dite tak moc, ze nemuze lezet/otacet se na bok/brisko. S tim nesouhlasim a to latkarka jsem, takze pokud neco takoveho videla @tetaagáta tak se nedivim, ze je odpurce, me je techmiminek taky lito. Radsi prebalim, nez aby dite melo 5 plen apod…

 
kacz
Závislačka 4917 příspěvků 29 inzerátů 05.04.15 08:12

Já dávám látkové plenky od příchodu z porodnice a je to fakt pohoda. Úspora už minimálně na jednu dovolenou :-) jsou to tak 3-4 pračky týdně navíc a to je vše. Kor při jednom dítěti když někdo napíše, že ani tak nezvládá domácnost, tak si o tom myslím svoje.

 
Suzuveverka
Závislačka 4934 příspěvků 05.04.15 08:13

Pěkné zamyšlení :-)
Já jsem zarytý odpůrce jednorázovek, látkovky používám i na cestách, dá se to. Původně jsem chtěla kombinovat látkové a jednorázovky, ale z klasických jednorázovek se mi dcera opruzuje, musela bych kupovat ty drahé biodegradabilní nebo hypoalergenní pleny.
Ta náročnost mi připadá větší, než 10min denně :-)

 
tetaagáta
Kecalka 341 příspěvků 05.04.15 08:17

Jednorázové pleny existují cca 50 let, na západ od našich hranic (z míst, z jejichž zdravotnictví a zejména porodnictví každá druhá uživatelka Emimina čůrá magi obdivem), látkové pleny většinou neznají a žijou.

 
Malike
Echt Kelišová 9609 příspěvků 05.04.15 08:18

Tak já beru když se člověk přizná ze je moc linej nebo ma malej byt na latkovani..me taky vedl fakt ze mi bylo pohodlnější vědět ze za dvě hodiny se neprocura i kdyby chlemstal..ano je to i pohodlnejsi cestování..já cestují daleko tak ty jednorazovky používám..ale třeba i tím ze jsem neznalá v tech moderních..ale vytaci me fakt ten nesmyslný argument o chorobách z latkovani.

 
Malike
Echt Kelišová 9609 příspěvků 05.04.15 08:24

@tetaagáta a zde se sem dostali tak před 25 lety..latkovky jsou tu staletí..tisi­celeti..a jo zrovna fakt ze lide jsou neplodni se vice ukazuje touhle dobou. Dříve lidi byli daleko zdravější..asi ze víc žily s přírodou a necpali do sebe tolik chemie.

 
tetaagáta
Kecalka 341 příspěvků 05.04.15 08:24

@Malike Nesmyslnej? Jsi zdravotník? Kolik dětí trápenejma ekomatkama už jsi viděla?

 
Malike
Echt Kelišová 9609 příspěvků 05.04.15 08:26

@tetaagáta ty jsi lékař?

 
Duckula
Generální žvanilka 23061 příspěvků 05.04.15 08:29

Taky látkuju, používám klasické látkovky, každý den je vyvařuju (teda chlap :D )všechny žehlím, nemám problém.
Nikdy mě teda nenapadlo, že je to špatně, a nechápu, proč se tady hádáte.
Souhlasím se zakladatelkou, že voda z pračky je menší zlo, než balíky vyhozených papírovek, které ne a ne se rozložit, a sorry, která z nás má na papírové ekopleny?
Nehledě na to, že s papírovkama dávám na zadek chemii, už si z vás někdo přečetl složení sorbentů?
Ale taky patřím mezi líné matky a papírovky dávám na dlouhé cesty a na noc :oops:

 
Saroya
Neúnavná pisatelka 17620 příspěvků 05.04.15 08:33

To je zas debata. Fandím, užij si dítě v bavlnce. Ja střídala s eko plenami z dm. Umělou hmotu nemusím, taky bych nenosila plastový vložky.

 
jenika1
Závislačka 3037 příspěvků 05.04.15 08:45

Jsem z generace, kdy jsem byla nucena látkovat, jak se dnes říká. Kdy na balkonech paneláků vlály plenky mnoha barev, tak jak kdo je zapral. Vyvařování pokaděných plen, máčení, věšení, zapařené prcky, pročůrané bodíčka atd. Dneska u svých vnuček, vnuka to beru jako velkou pomoc, že toto odpadlo. Pokud dnes maminky toto upřednosťňují, je to jejich věc. Já v tom žádnou výhru nevidím. U tebe v podstatě jsem pochopila, že pokud jsi měla finance, tak jsi látkovat přestala, takže tvoje nadšení v látkování a zachování lepšího světa pro našeho děti by tě asi tak nebralo, pokud by finance byly. A co se týče toho světonázoru, souhlasím, že řešit životní prostředí je nutné, ale látkování pár maminek je jak výstřel do tmy. Toto je nutné řešit celosvětově, a názory tohoto typu svět nezachrání. Každý jsme povinni něco dělat, osvěta je nutná, ale tady je nutné řešit věci globálně, vývojem materiálů, zpracování, atd. To, že se rozhodnu látkova, chodit pěšky, vyrábět si doma mýdla, čistící prostředky bez chemie a pod. aktivity může být pěkné, zábavné ale to svět nezachrání. A ještě k tomu nejsem líná, látkuju. Co to má společného s leností? Nechápu proč by matka, která používá papírovky měla být líná. Takže ženy, které látkujete, dělejte co vám rozum a srdce říká, ale nepovyšujte se nad ostatní tím, že se cítíte jako lepší matky, to je dost trapné

 
Cuddy
Extra třída :D 13100 příspěvků 05.04.15 08:48

@tetaagáta no tak to bych rekla, ze prave naopak, muzka plodnost je mnohem vic ohrozovana jednorazovymi plenkami, kde jsou varlata ve vetsim teplu. Navic pokud by ta neplodnost byla dana latkovymi plenami, proc by ji trpela zapani Evropa, kde jednorazove pleny byly o poznani driv, rozhodne jiz v nasi generaci? A u nas se zacaly prodavat kolem roku 1990, cili dnesni 25ci by meli byt dle tve teorie z obliga?

 
Malike
Echt Kelišová 9609 příspěvků 05.04.15 08:48

@tetaagáta upřímné..jeden zdravotník a x doporučení na latkovani..zvlášť od ortopedu..kvůli nozickam kupodivu.Fakt ze na látkách rostli naši příbuzné..a měli děti..a kupodivu se vyvíjeli dobre.Zato dneska reprodukční kliniky praskají ve švech..nejsem zdravotník ale zrovna díky malému mám tolik doktoru a fyzioterapeutku, ze múzu směle oponovat. O tom ze latkuji ví..ani jeden protest.taky nejsem blbec..vidím co se děje dnes.Jsme tak moderní az jsme furt nemocní. Nejsem ecomaniak..ani trochu.Ale používám selský rozum i bez diplomu ze zdravotnictví..

 
vin
Ukecaná baba ;) 1199 příspěvků 05.04.15 08:50

Neodsuzuji ani jednu stranu, at si kazdy dela, co chce. Ja tedy pouzivala jednorazovky. Ale, co me zarazi, nedovedu si predstavit pokadene pleny v teple/na balkone 2-3 dny… A pak je vyprat jen na 60.

 
Malike
Echt Kelišová 9609 příspěvků 05.04.15 08:52

@jenika1 psala jsem ze jsem si finance polepšila a začala zima proto jsem přestala..nyní jsem finančně na tom dobré a já zase latkuji..nicméně na noc a k lékařům beru.Ten obrázek s tou horou pytlu jsem viděla je to měsíc rozhodla jsem se ze stim neseknu a budu dal latkovat.

Příspěvek upraven 05.04.15 v 08:58

 
verulicek  05.04.15 08:56

Látkuju už přes rok, čtverce jsme jeli v šestinedělí, jinak AIO Anavy a za půl roku se mi vrátili investice. Peru co 2-3 dny, malá od 5. měsíce na velkou zvládá nočník, takže leháro. Při věšení mi pomáhá a podává plenky, čas to nebere skoro žádný, chlap s tím umí stejně dobře jako já. Mě záleželo na životním prostředí dost, pracovala jsem na domově pro seniory, kde bylo víc než sto lidí na plenách (podotýkám že dospělácké jsou asi 8× větší…no a ta spotřeba je šílená. Bezmocných seniorů přibývá, jelikož populace stárne…takže látkovat mimina je minimum, co bychom pro planetu mohli udělat :think: nehledě na to, že pro další dítě mám nachystáno vše, nikdy neřeším, kolik jich ještě mám a zda jsou někde v akci atd. :nevim: na noc dávám stay-dry vrstvu (mám 4ks od imse vimse) a malá je v suchu. Látkové pleny byla naše nejlepší a nejrozumnější investice :kytka:

 
Malike
Echt Kelišová 9609 příspěvků 05.04.15 08:57

@jenika1 já nepsala ze jsou celkové line..jen line víc prebalovat, dat tomu trochu víc času a ze chápu zase matky s nedostatkem prostoru. Jinak to nazvat nemohu..taky Baham kolem kluka a cvicim.Ale umím si naferovku říct byla jsem na tohle lina.

 
verulicek  05.04.15 08:57

@tetaagáta většina mamin, které látkují, používají eko prací gely šetrné k přírodě :jazyk: v dnešní době ne už tak drahé..

 
Pov
Kecalka 204 příspěvků 05.04.15 09:04

@jenika1 ale o to přece nejde :roll: pokud i tech par maminek co látku je se na to vyprdne, bude zas o něco hůř, každý mimco vyprodukuje tunu(!!!)odpadu z papirovek. Mám skoro sedesatiletou spolupracovnici, která mi říkala, ze jsem blázen, ze chcu latkovat, ze co ona by dala za papirovky, ale přece jen-papirovky jsou napuštěný takovým humacem…kdežto u latkovek víte, co dítěti na tu prcku davate. a plinky visící z balkonu? super retro!! :palec:

 
Malike
Echt Kelišová 9609 příspěvků 05.04.15 09:12

Jenže dřív to latkovani bylo fakt jiné..byly jen čtvercové..a pračka byla předpotopní. Dnes to jen člověk soupne do pračky..navoli si program a věnuje se svému..navíc moderní latkovky taky dost vydrží. A je fakt ze když se stane z něčeho trend..tak se toho chytne časem zase cely svět. Což vysvětluje kuractvi.. 8o

 
Duckula
Generální žvanilka 23061 příspěvků 05.04.15 09:18

@vin už sem si mockrát všimla, že su nějak mimo, když plenky vyvařuju každý den a žehlím do poslední chvíle 8o

 
kriistin  05.04.15 09:22

Ja začala latkovat když mela dcera rok.Od 21měsicu chodi dcera na nočnik.

 
Pinkie
Kelišová 5178 příspěvků 05.04.15 09:23

Dle meho, at si kazdy jede v tom, v cem chce. Ja jedu v jednorazovkach. Latkovky mi pripadaji zpatecnicke a uprimne, matky, ktere pouzivaji latkovky mi pripadaji trochu prastene, to ano. :mrgreen: Je to ale muj vnitrni pocit (tedy sdili ho kupodivu i moje siroke okoli), ktery normalne neventiluju. :mrgreen: V okoli znam jen jednu matku, co latkuje, je to kolegyne manzela a co vim, vsichni ji kvuli tomu povazuji za biopsychomatku. Dle meho, pouzivat dnes latkovky je jako chodit misto zubare ke kovari. Ale je to kazdeho volba.
Latkovky si pamatuji u meho bratra (jsme o hodne let od sebe). Pamatuju si vecne smradavej kybl s plenami, z toho seskrabavat ty zbytky, pak vyvaret na 90 (na 60 to povazuju za prasarnu) a pak to zehleni :roll:. Bez zehleni to opet povazuju za prasarnu. A to nepocitam ten diskomfort, kdy je dite pocurane. Ma to vyhodu pri odplenkovani, to jednoznacne, ale jinak za me ne. Opruzeni jsem u jednorazovek nezazila nikdy, tedy ano, u levnych sragor a privatnich znacek. Kupuji ty drazsi a je to v pohode. Lina matka nejsem, miluju vuni vypranych plenek susenych venku na slunicku, ale jednorazovky mi proste pripadaji jednoznacne pro dite lepsi. Aspon nasim detem vyhovuji.

 
Pinkie
Kelišová 5178 příspěvků 05.04.15 09:31

Mimochodem, nemohu se zbavit dojmu, ze by autorka radeji pouzivala jednorazovky, sama pise, ze v dobe financnich lepsich casu se k nim vzdy vratila a k latkovkam ji spise dohnaly finance. Ale treba jsem to spatne pochopila ja. :think:

Příspěvek upraven 05.04.15 v 09:31

 
Malike
Echt Kelišová 9609 příspěvků 05.04.15 09:55

@Pinkie sama autorka napsala ze zlaté financí období prozivam ted a latkuji..taky jsem psala ze jsem byla zarita jednorázové založena a když jsem na popud rodiny jak je to super začala s odporem latkovat PAC mi přišly papirovky moderní a nenáročný a jak jsem začala tak jsem stim sekla. zacala jsem když jsem především roztahla dva susaky na prádlo tak jsem upustila od latkovani a dovolil mi fakt ze jsem na tom finance lépe. Ale ted na jaře jsem se vrátila k latkovani a díky par článkům a změně názoru jsem si začala latkovani i užívat s pocitem ze decimuji planetu méně..nicméně na noc a k lékařům stále zůstávají jednorazovky a tímto jsem chtěla říct ze kdo na latkovani kouká negativně tak se bude dost branit.Je to jen věc pohledu.nic víc. Staci víc sympatii k látce a pak zjistíte ze je to jednoduché. Tak snad to pochopí všichni.

 
tetaagáta
Kecalka 341 příspěvků 05.04.15 09:55

@Malike A ty ano? Ortoped doporučí balení dítěte pouze když je problém. A kdyby ty opovrhované jednorázovky představovaly takovou hrůzu, celý Západ šmajdá. A on ne. A v naší ambulanci často vidíme patnáctky se zrotovanou pánví, což je mj. jeden z důsledků používání látkovek a jedna z příčin sterility. A znovu opakuju, nepřišla jsem se hádat.

 
Lucienkaaa
Závislačka 3154 příspěvků 05.04.15 10:05

Nejvíc mě baví, že látkování odsuzují hlavně ty, které o tom pramálo vědí :jazyk: Stačí mi přečíst si pár příspěvků a je mi jasné, že pod pojmem látkové pleny si většina představí balíky poskládaných čtverců, ve kterých se dítě ani nehne a všudypřítomný smrad :roll: Mně teda doma fakt nic nesmrdí, skladuju pleny v kýblu s víkem a jednou za 2-3 dny vysypu do pračky. Na 60 stupňů bohatě stačí, bakterie e coli se ničí při 57 stupních :jazyk: Jinak používám hlavně kalhotovky, SIO systém a tvarované vícevrstvé a dcerka se teda hýbe úplně normálně a nijak jí to neomezuje. Když hlídá babička, tak dává jednoráz a většinou se malá vrací zarudlá nebo rovnou opruzená. Každému vyhovuje něco jiného a já rozhodně nikoho neodsuzuju, ať si každý dává svému dítěti co chce. Já jsem prostě blázen, mně baví prát plenky a věšet ty krásné vzory a barvy a kochat se :mrgreen: Ale když chci něco kritizovat, chtělo by to si nejdřív o tom něco přečíst ;)

 
Malike
Echt Kelišová 9609 příspěvků 05.04.15 10:05

@tetaagáta já se nehadam..o tom ze jednorazovky způsobují smajdani nic jsem nepsala. Já jen říkám ze fakt ze na světe je 9 miliard lidi odchovanych na látkách dokazuje ze látkové pleny nejsou důvodem neplodnosti. A fakt ze mám kluka který je pohybové nemocný a mám instrukce čeho se mám vyvarovat kvůli vývoji všeho a ani jeden z předních odborníku není proti abych latkovala..zvlášť rehabilitační lékař by to mel vědět. A nikde jsem necetla ani ň o neplodnosti a špatném pohybu kvůli latkovani zvlášť když to používají dobře.

 
Lucienkaaa
Závislačka 3154 příspěvků 05.04.15 10:09

@tetaagáta Vy jste všechny ty ženy vyšetřovala, že víte, že jsou neplodné díky látkovkám? 8o Jste dost mimo… Jak k tomu přesně došlo? Můžete mi to vysvětlit?

 
lleennttiillkkaa
Generální žvanilka 21949 příspěvků 2 inzeráty 05.04.15 10:18

Já teda nemám ráda tyhle agresivní, radikální postoje, které bojují jak za látkový plíny, tak za papírový. Myslím, že oboje má něco do sebe.

 
anonymka227
Zasloužilá kecalka 749 příspěvků 05.04.15 10:21

@Malike Já osobně nelátkuji :) prostě jsem líná, mě to takhle vyhovuje, malé taky, takže to neřeším :) o tom se dohadovat nebudu :) je to jako diskuze očkovat? neočkovat? :D nemá smysl. Deníček se mi líbí a je podle mě dobré upozornit maminky, které nemají dostatek financí, že s látkováním ušetří :palec: ale to že dneska reprodukční kliniky praskají ve švech určitě není používáním papírových plen :mrgreen: je to tím, že ženy dříve otěhotněly mezi 18-25 rokem, nyní to všichni (většina) odkládá po třicítce a pak se diví, že to nějak nejde. Vím, že chtějí být zabezpečené jak finančně, tak i mít dobré zázemí, ale pak se nemůžou divit, že to své plodné období propásly. Na tyhle kliniky chodí většinou ženy 30+ a v té době se ještě moc nepoužívali pampersky :lol: Ale jinak za mě :potlesk: všem, kdo látkují :)

 
Malike
Echt Kelišová 9609 příspěvků 05.04.15 10:24

Jako beru ze jestliže někdo od mala dítě hrozné namaloval do látek aby se dítě neprocuralo..takže to beru ze tam vývoj byl nerovnoměrný a mohlo dojít k odchylkám..ale latkovky za to fakt nemohou..taky netvrdim ze papirovky mohou výlučné za sterilitu..na to jsou tu ty papirovky chvilku.

 
Malike
Echt Kelišová 9609 příspěvků 05.04.15 10:24

Jako beru ze jestliže někdo od mala dítě hrozné namaloval do látek aby se dítě neprocuralo..takže to beru ze tam vývoj byl nerovnoměrný a mohlo dojít k odchylkám..ale latkovky za to fakt nemohou..taky netvrdim ze papirovky mohou výlučné za sterilitu..na to jsou tu ty papirovky chvilku.

Vložit nový komentář
Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 Další »

Reklama


Reklama