Mateřská dovolená vs. řádná dovolená

Rodičovství
  • 09.02.05

Ahoj, ráda bych vás požádala o radu, budu ráda za každý příspěvek. Jde o nárok na řádnou dovolenou po skončení mateřské dovolené.

Já jsem nastoupila na mateřskou 1.12.2004 a mateřská mi tedy přibližně bude končit cca v polovině června. Podle zákoníku práce se mateřská dovolená počítá jako odpracovaná doba, tudíž z toho plyne nárok i na řádnou dovolenou za rok 2005. Dále navazuje rodičovská dovolená, která se za odpracovanou dobu nepočítá, tudíž by z této doby neměl plynout nárok na řádnou dovolenou.
Jelikož jsem si dovolenou za rok 2004 veškerou vybrala v roce 2004 (nepřevádím si žádné dny z roku 2004), vyplývá z výše uvedeného, že bych v roce 2005 měla nárok na poměrnou část dovolené z ?odpracované doby? za leden až červen 2005.
Jenže ? z vícero zdrojů jsem už slyšela, že bych měla mít nárok na celou část řádné dovolené, tj. těch 20 dnů ze zákona. Dokonce že prý běží souběžně řádná dovolená a zároveň lze pobírat rodičovský příspěvek. Ptala jsem se u nás mzdovky, ale ti o tom nic neví, hledala jsem v zákoníku práce a nic jsem tam takového nenašla. Ale četla jsem, že to není žádná novinka, ať si na to všechny těhule dají pozor, protože to zaměstnavatel často neví.
Tak jsem chtěla požádat o radu, zda někdo neví, jak to vlastně je a hlavně, kde bych to mohla najít černé na bílém pro naši mzdovku.
Budu ráda za každou radu.
 Ivana

Váš příspěvek
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 09.02.05 20:54

ahoj
vím, že od 1.11.2004 vyšel zákon, že zaniká nárok na adekvátní řást dovolené!
Ale neví jak je to s řádnou dovolenou, já ji měla celých 20dní!!
nastoupila jsem na mateřskou 28.2.2004 a končila mi někdy 10.9.2004 pak jsem měla nárok na ru adekvátní část ( to bylo ještě v platnost ty měsíce, pak vyšel ten zákon od 1.11, že se to nevyplácí tak zpětně) a následovalo mi podle zákona nárok na 20 dnířádné dovolené, takže jsem od zaměstnavatele vybouchala kolem 30 dnů za dovolenou.Jestli chce můžu ti to napsat přímo v paragrafech, mám ještě ten dopis co jsem svému zaměstnavateli posílala abych tento náýrok uplatnila.napiš mi prosím na mail:jana.raj­helova@centrum­.cz a ozvu se ti, mě to dělala známá, personální ředitelka! ráda ti pomůžu! po řádné dovolené jsem přešla rovnou na rodičovskou dovolenou a jsem na ní doted.Je to šíleně komplikované, napiš, budu ráda s někým pokecat.Janča z Olomouce

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 09.02.05 21:52

Ivano,

já jsem šla na mateřskou před rokem, od podzimu pokračuji s rodičovskou dovolenou a za 2004 jsem si na podzim vybrala celých 20 dnů dovolené.
Tím, že si nyní můžeme na rodičovské vydělat neomezenou částku, je možné si dovolenou vybrat a mít souběžně s rodičovskou příjem nebo si ji nechat proplatit (většinou až po skončení roku) v rámci rodičosvské.
Nevím přesně odkud přesně počet dnů k proplacení vychází. Napadá mne jen, že někde v Zákoníku práce se říká, že "zaměstnavatel omluví nepřítomnost zaměstnance v souvislosti … " jinými slovy, mateřská se nepovažuje za nemoc a tedy se bere, jako bys pracovala.

Zvonička

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.02.05 18:30

Ahoj, máš nárok na celou dovolenou - tedy těch 20 dní (nebo více, pokud to máš např. v pracovní smlouvě), pokud budeš u zaměstnavatele v pracovním poměru po celý rok 2005 (tedy nedáš nebo nedostaneš výpověď) a pokud budeš konat práci u zaměstnavatele alespoň 60 dnů v tomto kalendářním roce. Do toho se ale započítává i doba mateřské dovolené. Pokud dobře počítám, tak ti to vyjde bez problémů. To, co jsem napsala výše vyplývá z ustanovení §101 zákoníku práce v platném znění. Navíc je to přesně vysvětleno i např. v knize Abeceda mzdové účetní a obdobných přírůčkách. Držím palce na jednání se zaměstnavatelem. Martina

Evulik1
Kecalka 238 příspěvků 10.02.05 18:42

Ještě bych chtěla doplnit, že si dovolenou za rok 2005 musíš vybrat do listopadu 2006, jinak ti propadne. Nelze již proplácet, pouze při ukončení PP. Doporučuji tedy po ukončení MD nastoupit na dovolenou a po skončení dovolené požádat zaměstnavatele o rodičovskou dovolenou.

hamina
Ukecaná baba ;) 1207 příspěvků 11.02.05 12:20

Ahoj,

nedá mi to nereagovat. Týká se mě to také, takže sháním informace kde se dá, všude možně.

Vzhledem k tomu, že jsem donedávna pobírala rodičovský příspěvek tak něco k němu.
Na ten má člověk nárok pokud se o dítě celodenně řádně stará, resp. dítě nechodí ani do jeslí či školky. Když ano, tak ne víc jak 5 dní v měsíci. Z toho vyplývá, že pokud si budete vybírat řádnou dovolenou po mateřské, tak můžete zároveň dostávat i rodičovský příspěvek. A je tedy lepší vybírat dovolenou mezi mateřskou a rodičovskou, protože tak máte nějaké korunky navíc. Než si ji vybírat před mateřskou, protože to dostanete akorát peníze za dovolenou a na rodičovský příspěvek nemáte ještě nárok.

Samozřejmě je to jiné v případě, že už doma máte jednou dítko do čtyř let a na něj pobíráte rodičák. V okamžiku nástupu na mateřskou začnete pobírat mateřskou a rodičák až po těch 28 týdnech. A pouze jeden i když máte více dětí do čtyř let.
O rodičovský příspěvek lze žádat pouze tři měsíce zpětně. PAk Vám nárok zaniká. Pozor na to. Samozřejmě o něj nechodíte žádat každý čtvrt rok, ale pokud jej zrušíte( rodičovský příspěvek), z důvodu, že jde děcko do jeslí nebo školky, pak si ho vezme na měsíc babička, tak Vám nárok vznikne, ale žádost musíte podat do tří měsíců. Pak máte smůlu.

Zdar a pevné nervy při běhání po úřadech přeje Alice

hamina
Ukecaná baba ;) 1207 příspěvků 11.02.05 12:25

To tedy znamená, že pokud člověk nastoupil na mateřskou loni a letos neodpracoval 60 dní (ale zaměstanencký poměr trvá), tak nemá nárok na dovolenou za kalendářní rok 2005?

Alice

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.02.05 14:15

Nemám teď moc času, neb můj malý už se tu vrtí, takže jen v rychlosti: moje mamka je mzdová účetní a ta mi teď říkala, že podle nejnovějších předpisů mám nárok na čerpání celé řádné dovolené, tj. v mém případě 25 dní (pracovala jsem ve státní správě, nevím, pokud jste pracovala u soukromníka můžete mít pouze 20). Vyřešila bych to tak, že bych své mzdové účetní poslala žádost o čerpání řádné dovolené a ona už si s tím musí poradit, jak jí ukládá zákon,tj. udělat to tak, abyste čerpala 25, resp. 20 dní. Pokud budu mít ještě čas a dostanu se na net (chodím k manželovi do práce) napíšu víc. Markéta Mentzlová

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.02.05 17:57

ANo, pokud neni odpracovano 60 dni, tak se dovolena krati tak, ze za kazdych 22 odpracovanych dni nalezi 1/12 rocni vymery dovolene - ale znovu opakuji, ze do odpracovanych dni se pocita i doba pobirani penezite pomoci v materstvi. POkud nekdo ale po cely rok 2005 bude pobirat rodicovsky prispevek, tak nema narok na zadny den dovolene. Martina

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.02.05 17:52

Díky všem za příspěvky!
IVANA

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.02.05 20:01

Holky nevíte náhodou jest-li vzniká nárok na dovolenou, když se mi narodilo druhé dítě a přešla jsem z rodičovské prvního dítěte na mateřskou dovolenou s druhým. Kamarádka mi tvrdí, že mám nárok na dovolenou i za těch 28 týdnů mateřské dovolené s druhým prckem. Účetní mi tvrdí, že bych musela odpracovat 22 dní ? Tak nevím, myslela jsem si, že mateřská je jako bych pracovala. Poradíte ? I když nevím jest-li už není pozdě. Mateřskou jsem skončila 16.11.2004.
 Díky

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.06.05 09:43

Pokud zaměstnankyně nastupuje mateřskou dovolenou (podle ustanovení § 157 zákoníku práce) a rovněž tak i zaměstnanec rodičovskou dovolenou v rozsahu, po který je žena oprávněna čerpat mateřskou dovolenou, měli by si být vědomi, že tato doba se v souladu s ustanovením § 40 nařízení vlády č. 108/1994 Sb., kterým se mění zákoník práce a některé další zákony, považuje za dobu výkonu práce. Doba rodičovské dovolené se pak považuje za překážku v práci, takže za dobu čerpání rodičovské dovolené dochází ke krácení dovolené, stejně jako je tomu při pracovní neschopnosti, která přesahuje 100 pracovních dnů v kalendářním roce - podle ustanovení § 11 nařízení vlády č. 108/1994 Sb., kterým se provádí zákoník práce a některé další zákony. Nástup dovolené zaměstnance určuje vždy zaměstnavatel. Jediná výjimka, kdy dobu čerpání dovolené neurčuje zaměstnavatel, ale zaměstnanec, vyplývá z § 108 odst. 4 zákoníku práce. Podle tohoto ustanovení je zaměstnavatel povinen vyhovět zaměstnankyni, která požádala o poskytnutí dovolené na zotavenou tak, aby navazovala bezprostředně na skončení mateřské dovolené, a zaměstnanci, který požádá zaměstnavatele o poskytnutí dovolené tak, aby navazovala bezprostředně na skončení rodičovské dovolené do doby, po kterou je žena oprávněna čerpat mateřskou dovolenou. Pokud takto dojde k vyčerpání celé dovolené na zotavenou za příslušný kalendářní rok, nelze ji pak již dodatečně krátit, i když zaměstnankyně nebo zaměstnanec budou čerpat rodičovskou dovolenou.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 23.07.05 22:05

Měla jsem podobný dotaz, a tak jsem napsala do jedné pracovní agentury. Odpověď jsem se dozvěděla i na pracovně-právním oddělení úřadu práce.
Stručně na dovolenou je nárok 20 dnů, musí se ale požádat písemně před koncem mateřské dovolené a čerpat ji tak, aby navazovala na mateřskou dovolenou.

a podrobně je to tady:
zaměstnavatel je povinen vyhovět žádosti zaměstnankyně o poskytnutí dovolené na zotavenou tak, aby navazovala bezprostředně na skončení mateřské dovolené. Zaměstnavatel je také povinen vyhovět žádosti zaměstnance o poskytnutí dovolené na zotavenou tak, aby navazovala bezprostředně na skončení rodičovské dovolené do doby, po kterou je žena oprávněna čerpat mateřskou dovolenou (§ 108 zákoníku práce). Jde o jediný případ, kdy si nástup dovolené na zotavenou určuje sám zaměstnanec (zaměstnankyně). Uvedené ustanovení má velký praktický význam, neboť dovolenou na zotavenou vyčerpanou před nástupem rodičovské dovolené nelze z důvodu rodičovské dovolené krátit (§ 11 nařízení vlády č. 108/1994 Sb., v platném znění). Přitom mateřská dovolená a doba, po kterou zaměstnanec čerpá rodičovskou dovolenou v rozsahu, v jakém je žena oprávněna čerpat mateřskou dovolenou, se pro účely dovolené posuzuje jako výkon práce (§ 40 nařízení vlády č.108/1994 Sb., v platném znění). Rodičovská dovolená se (nejde-li o výše uvedenou výjimku) jako výkon práce neposuzuje.

Zákon ukládá zaměstnavateli povinnost určit zaměstnanci čerpání alespoň 4 týdnů dovolené v kalendářním roce, pokud:

  1. pracovní poměr trval celý kalendářní rok,
  1. pokud zaměstnanci nárok na 4 týdny dovolené vznikl.

Právní předpisy stanoví též pravidla pro krácení dovolené. Jestliže zaměstnanec, který splnil podmínku odpracování 60 dnů neodpracuje v tomto kalendářním roce pro překážky v práci (které se nepovažují za výkon práce) určitou dobu, dovolená se mu za tento rok krátí. Za prvých 100 takto zameškaných pracovních dnů se krátí o jednu dvanáctinu a za každých dalších 22 zameškaných dnů rovně o jednu dvanáctinu. Při neomluvené nepřítomnosti v práci může dovolenou zaměstnavatel krátit (ale nemusí) a to přísnějším postupem. Při krácení dovolené je zaměstnanec povinen vrátit náhradu mzdy, na niž ztratil tímto nárok, jestliže mu již náhrada byla vyplacena. To platí i v jiných případech „přečerpání“ dovolené například v důsledku skončení pracovního poměru.

Závěrem Vám tedy doporučuji obrátit se na Vašeho zaměstnavatele se žádostí o o poskytnutí dovolené na zotavenou tak, aby navazovala bezprostředně na skončení mateřské dovolené s tím, že by mu tato žádost měla být doručena ještě před skončením čerpání řádné mateřské dovolené. Mzdová účetní by Vás měla taktéž informovat o přesném počtu dní dovolené, které budete čerpat. (za období loňského roku dojde ke kracení z důvodu nemocenské přesahující 100 dní + nárok za období čerpání mateřské dovolené z tohoto roku).

olka
Nováček 1 příspěvek 23.07.05 22:06

Měla jsem podobný dotaz, a tak jsem napsala do jedné pracovní agentury. Odpověď jsem se dozvěděla i na pracovně-právním oddělení úřadu práce.
Stručně na dovolenou je nárok 20 dnů, musí se ale požádat písemně před koncem mateřské dovolené a čerpat ji tak, aby navazovala na mateřskou dovolenou.

a podrobně je to tady:
zaměstnavatel je povinen vyhovět žádosti zaměstnankyně o poskytnutí dovolené na zotavenou tak, aby navazovala bezprostředně na skončení mateřské dovolené. Zaměstnavatel je také povinen vyhovět žádosti zaměstnance o poskytnutí dovolené na zotavenou tak, aby navazovala bezprostředně na skončení rodičovské dovolené do doby, po kterou je žena oprávněna čerpat mateřskou dovolenou (§ 108 zákoníku práce). Jde o jediný případ, kdy si nástup dovolené na zotavenou určuje sám zaměstnanec (zaměstnankyně). Uvedené ustanovení má velký praktický význam, neboť dovolenou na zotavenou vyčerpanou před nástupem rodičovské dovolené nelze z důvodu rodičovské dovolené krátit (§ 11 nařízení vlády č. 108/1994 Sb., v platném znění). Přitom mateřská dovolená a doba, po kterou zaměstnanec čerpá rodičovskou dovolenou v rozsahu, v jakém je žena oprávněna čerpat mateřskou dovolenou, se pro účely dovolené posuzuje jako výkon práce (§ 40 nařízení vlády č.108/1994 Sb., v platném znění). Rodičovská dovolená se (nejde-li o výše uvedenou výjimku) jako výkon práce neposuzuje.

Zákon ukládá zaměstnavateli povinnost určit zaměstnanci čerpání alespoň 4 týdnů dovolené v kalendářním roce, pokud:

  1. pracovní poměr trval celý kalendářní rok,
  1. pokud zaměstnanci nárok na 4 týdny dovolené vznikl.

Právní předpisy stanoví též pravidla pro krácení dovolené. Jestliže zaměstnanec, který splnil podmínku odpracování 60 dnů neodpracuje v tomto kalendářním roce pro překážky v práci (které se nepovažují za výkon práce) určitou dobu, dovolená se mu za tento rok krátí. Za prvých 100 takto zameškaných pracovních dnů se krátí o jednu dvanáctinu a za každých dalších 22 zameškaných dnů rovně o jednu dvanáctinu. Při neomluvené nepřítomnosti v práci může dovolenou zaměstnavatel krátit (ale nemusí) a to přísnějším postupem. Při krácení dovolené je zaměstnanec povinen vrátit náhradu mzdy, na niž ztratil tímto nárok, jestliže mu již náhrada byla vyplacena. To platí i v jiných případech „přečerpání“ dovolené například v důsledku skončení pracovního poměru.

Závěrem Vám tedy doporučuji obrátit se na Vašeho zaměstnavatele se žádostí o o poskytnutí dovolené na zotavenou tak, aby navazovala bezprostředně na skončení mateřské dovolené s tím, že by mu tato žádost měla být doručena ještě před skončením čerpání řádné mateřské dovolené. Mzdová účetní by Vás měla taktéž informovat o přesném počtu dní dovolené, které budete čerpat. (za období loňského roku dojde ke kracení z důvodu nemocenské přesahující 100 dní + nárok za období čerpání mateřské dovolené z tohoto roku).

Vložit nový komentář