Naplánujte si miminko III - věk partnerů

Těhotenství
  • emimino
  • 15.04.02

V dnešní době si partneři dávají s prvním miminkem často načas. Možnost vzdělávání, cestování, dělání kariéry posouvá hranici, kdy se začne přemýšlet o početí potomka. Zatímco dříve bylo běžné, že nastávající maminka sotva složila maturitu, dnes není výjimkou, když žena posouvá své první mateřství na dobu okolo třicítky.

Pro první otěhotnění optimální (z hlediska biologického a genetického) věk ženy mezi 20. až 24. rokem.

S přibývajícím věkem klesá pravděpodobnost prvního otěhotnění u ženy 30-tileté na 30 %, 35-tileté na 11 % a 40-tileté na 3 %.
Mimo toho jsou těhotenství žen pod 17 let a nad 35 roků spojena se zvýšeným rizikem těhotenských komplikací (samovolných potratů, projevů pozdní gestózy, metabolických poruch, poruch nitroděložního vývoje plodu).
Po 35. roce je riziko vývojových vad plodů 1,0 %, po 40. roce 1,8 %, po 45. roce až 6,0 %. U žen nad 35 let se zvyšuje riziko postižení miminka Downovým syndromem. Věk partnera se na vzniku vývojových poruch plodu tak výrazně neprojevuje.

Těhotné pod 17 let a nad 35 roků označujeme jako rizikové těhotné a rizikové rodičky, z čehož vyplývá, že je jim třeba věnovat zvýšenou pozornost.

Nikdo zatím tento deníček nekomentoval. Buďte první!

Váš příspěvek