operace štítné žlázy před otěhotněním

Zdraví
  • 11.01.05

Dobrý den, přes rok se léčím na zvýšenou fci štítné žlázy. Je mi 30 let a ráda bych založila rodinu.

Lékař mi však doporučuje operaci štítné žlázy. Mám velký strach, protože si nedokáži představit život po tomto zákroku. Ráda bych požádala o příspěvek, zkušenosti po operaci štítné žlázy, jestli jsou nějaké zdravotní problémy, třeba i s otěhotněním. Co jsem brouzdala po Internetu, našla jsem příspěvky pouze u žen, které měly problémy se sníženou fcí ŠŽ - měly problémy otěhotnět, rapidně přibraly na váze, padají vlasy, atd.
Děkuji moc a přeji pěkný den
Jana
(jana. pla@centrum.cz)

Váš příspěvek
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.01.05 19:10

Zdravím Jani,
já taky měla zvýšenou fci št. žlázy, a na tu operaci nakonec musela jít, i přesto že se mi moc nechtělo. Můj stav so docela rapidně zhoršoval. Jsem 7 let po té operaci, a posledních pět jsme se snažili mít miminko. Já i manžel jsme naprosto zdraví, nenašli vůbec žádnou příčinu, takže zřejmě jsem jenom rozhozená hormonálně díky té operaci. V prosinci jsme byli na první IUI v Brně, a zatím to vypadá dobře, jsme těhotná, ale ještě to nemáme potvrzené na UTZ, kolik je prcků, a jestli jim bijí srdíčka. Tak uvidíme.
Takže si myslím, že bys neměla zoufat, i když vím že je to těžké, zvlášť v tom věku…
Kdybys chtěla vědět něco víc, klidně mi písni na mail kminecka@seznam.cz

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.03.05 15:53

Ahoj Jani,
jsem endokrinoložka a mám několik pacientek v tvém věku po operaci štítné žlázy pro její zvýšenou funkci a několik z nich je právě teď těhotných. Všechyn otěhotněly úplně přirozeně a bez problémů a těhotenství probíhalo rovněž bez problémů. Je sice třeba, aby se pečlivě hlídaly hladiny hormonů štítné žlázy kvůli jejich významnému vlivu na vývoj nervové soustavy miminka, ale to není velký problém, pokud se o něm již dopředu ví. Po operaci je třeba užívat hormony štítné žlázy ( a vlastně už po celý život ), ale ty miminku nijak neškodí, právě naopak. Mám i několik pacinetek, které operaci nepodstoupily a rovněž mají zvýšenou funkci štítné žlázy, a i ty se musí pečlivě sledovat. Zároveň ale musí užívat léky, které funkci štítné žlázy tlumí a situace je složitější. POkud by tě tato problematika zajímala více, můžeš mi napsat na rosi@email.cz. Jsem momentálně taky těhulka, navíc na rizikovém (ne kvůli štítné žláze :-)), takže se aspoň nebudu doma nudit.
Hezký den. Martina R.

Vložit nový komentář