Podzimní očekávání 35 - První minuty ? Apgar skóre

Těhotenství
  • mmiiaa
  • 09.09.04

Ahoj holky! K těhotenství samotnému už si toho mnoho nemáme co říct, moc týdnů nám do slavného konce nezbývá. Potíže máme vesměs stejné, radosti z chystání taky. Myslím, že není potřeba popisovat, co nás čeká při té veliké události ? porodu, které se trochu bojíme, ale taky se těšíme, protože všem boleníčkům odzvoní a my budeme odměněny tou nejsladší odměnou ? naším miminkem.

O porodech už toho bylo na emiminu napsáno mnoho a zvědavé prvorodičky si jistě vše vyhledaly a přečetly, takže by bylo zbytečné to omílat dokola. Místo toho bychom si mohly něco říct o tom, co se bude dít s naším miminkem, jen co vykoukne na svět.
Ihned po porodu měří lékaři novorozencům tzv. Apgar skóre. Podle něj zjistí, jak se má miminko k světu a zda je zdravé. Zkoumají pět projevů miminka: dýchání, srdeční akci, svalové napětí, barvu kůže a reakci na podráždění nosní sliznice ? za vše dostane dítě nula až dva body. Úplně bezproblémové miminko tedy dosahuje desítky. Apgar skóre se měří první, pátou a desátou minutu života miminka. Ihned po narození dosahuje jen málokteré dítě desítky. Nejčastěji mu lékaři strhávají body za namodralou kůži. Po několika minutách se již ovšem vyhoupne na desítku. Děti, které mají toto skóre pod sedm bodů, potřebují lékařskou pomoc. Většinou pomůže inhalace vzduchu obohaceného kyslíkem. Pokud má novorozenec málo bodů i v desáté minutě, znamená to, že nedostatkem kyslíku začnou odumírat mozkové buňky. Takové dítě pak může být ve vývoji opožděné, a tak je nutné v prvních letech života jeho bedlivé sledování.

Jak probíhá poporodní péče

V každé porodnici je tento postup trochu jiný. Liší se např. v tom, zda lékaři nechávají dotepat pupečník, kdy miminko koupou, jestli si ho může pochovat i tatínek.

  1. Odstřihnutí pupečníku: může jej odstřihnout i otec. Dotepání může trvat i čtvrt hodiny. Odsávání plodové vody z dýchacích cest se dnes již většinou všem dětem nedělá, rozhodně se ale musí odsát, pokud je plodová voda zkalená.
  1. První ošetření:dětská sestra odnese dítě na vyhřívané lůžko, kontroluje cévy na pupečníku a ošetří ho, osuší a zváží miminko. Dítě také dostává vitamín K (injekčně do svalu) a sestra mu vykape oči opthalmo-septonexem (zabrání příp. zánětu spojivek). Poté si již zabalené miminko může pochovat i tatínek.
  1. Přiložení: v některých porodnicích se miminko přikládá až po ošetření, jinde hned po narození. Rozhodně by se tak mělo stát do první půlhodiny po porodu. Dítě může být po narození tak rozrušené, že se okamžitě po něm nemůže přisát (to platí zhruba pro prvních deset minut života novorozence).
  1. Měření: je možné odložit až na pozdější dobu. Miminkům je nutné natáhnout nožičky, což je jim velmi nepříjemné. Někde se proto děti měří dokonce až před odchodem z porodnice.
  1. Koupání: i při něm platí různé trndy. Některé porodnické školy jsou pro rychlé koupání hned po porodu, podle nich se miminko cítí ve vodě lépe (připomíná prostředí v maminčině bříšku) a snáze se tak adaptuje. Většinou se ale děti koupou později.
  1. První dvě hodiny: praxe je opět různá. Ve většině porodnic je ovšem v prvních dvou hodinách po porodu v inkubátoru (pochopitelně až po prvním kontaktu s rodiči). Má tak možnost se lépe adaptovat na prostředí.

Apgar skóre, první zkouška po narození

Sledovaný parametr?..0 bo­dů?..1bod???????­??.2body
Dýchání??????­.žádné??povrchní a nepravidelné??…křik a pravidelné
Srdeční akce????..žád­ná??pod 100 tepů/min?????­..nad 100 tepů/min.
Svalové napětí???…cha­bé??snížené?????????­..aktivní pohyby
Barva kůže?????.ble­dá??namodralá????????­.růžová
Reakce na podráždění
nosní sliznice????.žád­ná??slabá grimasa?????.. kýchání a čilé pohyby

Hodnota Apgar skóre??..stav
10-8 bodů???????nor­mální novorozenec
7-4 body???????­..nutná krátkodobá lékařská pomoc
3-2 body???????­..nutný nástup léčby 0 bodů????????.dítě je mrtvé

Novorozenecké reflexy:

Miminko má po narození několik reflexů. Ty v kojeneckém věku mizí. Rodiče si je ovšem mohou všechny vyzkoušet.
Moorův (lekací) reflex: miminko položíme na plenu a trhneme s ní. Pokud rozhodí ručičky a nožičky, je vše v pořádku. Chybí ?li tento reflex, může to znamenat neurologickou poruchu. Úchopový reflex: dítě sevře ručičkami pevně nabízený prst. V prvních dnech po porodu se takto dokonce několik málo vteřin udrží samo ve vzduchu.
Sací reflex: dítě umí od přirozenosti sát z matčina prsu. Aby tento reflex ?nezakrněl?, je nutné poprvé přiložit miminko včas.
Chodicí reflex: chytnete-li miminko v podpaží tak, aby se nožičkama dotýkalo podložky, bude dělat drobné krůčky.

PODZIMNÍ OČEKÁVÁNÍ

Narozená miminka:
Miska + Robko ? 27.8.2004 v 9:08h ostrov KEY WEST v USA, - 3 266g - 50cm (37tt)

Září

Sophie (+ Kevin) 27 ? Veracruz (Mexico) - TP 11.9.2004
Slunečnice 27 (+ Myšátko) - Slatinice u Ol ? TP 12.9.2004
Paloma1/Ála 23 (+ Verunka) ? Ústí nad Labem ? TP 20.-24.9.2004
Bolero/Markéta 25 (+ Markétka) ? Vodňany ? TP 21.9.2004
Pepsi 28 (+ Pupík-Tom?)? Kolín nad Rýnem (Německo)- TP 21.9.2004
Kopretinka (+ Davídek) 25 - okolí HK - TP 23.9.2004
Malina 36 (+ Eliška) - Plzeň - TP 24.9.04
Luca71 32 ? (+ asi Vilém) ? Ostrava ? TP 25.9.2004
Guerita/Eva 27 (+ Adam) ? t.c. Zlín ? TP 27.9.2004
Myshka 29 (+ Barunka)? Opava - TP 25.9.2004
Peťka/Petka2 26( + chlapeček) - Praha ? TP 26.9.2004
Mia (+Anička Amálie), 27 - Pardubice - TP 27.9.2004
Michellka (+ Vladko ? Ládínek:-)) 22 Holič (SK) - TP 29.9.2004
EditaAnne 21 (+Violka)
TP 28.9.2004 ? Neratovice
Gabinka 22 ( + Bára) - Libomyšl u Berouna ? TP 30.9.-1.10.2004 Říjen

Katcha (+ Vítek) 31 ? Praha - TP 1.10.2004
Pupina 25 (+ Snoopinka) ? Francie - TP 2.10.2004
Zuzina 31 (+ Simon Peter) - Pezinok (SK) - TP 3.10.2004
Sumenka 28 let - Ostrava - TP 3.10.2004
Lila 31 - (+ asi Petr) - Brno - TP 7.10.2004
Alenka2004 25 let - Severní Morava - TP 25.10.2004
Meta/Veronika (+ Sam) - Brno ? TP 25.10.2004
Bledulka 26 ? Ostrava ? TP 29.10.2004
Listopad

Angie 28 ( + Adam) ? Brno - TP 3.11.2004
Bára/BZB 28 let ? (+ asi holka) Brno - TP 17. 11. dle UTZ 3.11.
Nenička 24 (+ Terezka) ? Beroun ? TP 25.11.2004
Trochu jsem ten seznámek probrala, když se nám holky nehlásí. Pokud nám samozřejmě horkou novinku sdělí, do seznámku opět přibudou, ale na horní místa.

Sluníčko na líčka, pohlaďte pupíčka.
Mia

Stránka:  1 2 3 Další »
Váš příspěvek
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 09.09.04 10:01

Ahoj holky,

konečně jsem se dostala k PC a můžu vám poslat zprávu.
Nejdřív bych chtěla pogratulovat Mišce k Robkovi, je nádherný, až mám slzičky dojetí v očích… Už aby jsme je měly taky v náručí… ach jo.
Nám se daří s Barunkou dobře, dnes jsme byly na kontrole a všechno je v pořádku, dokonce to vypadá, že by měla vydržet v obalu až do toho 25.9., chvála za to. Jinak je to tady docela šílené - byt se dodělává, já šiju záclony a závěsy jak divá - ať se to všechno stihne, co kdyby… Přes víkend bude v novém bytě velký úklid - já u tohu budu spíše sporadicky, musíme ještě zabalit věci ve starém bytě - naštěstí už asi 15 banánovek převážně plných knih jsme odvezli. V pondělí příjde podlahář položit linoleum a koberce, v úterý se stěhujeme, ve středu přijedou namontovat kuchyň..... Je to docela mazec, ale vypadáto, že to všechno stihnem a s Barunkou pojedeme do i z porodnice už z nového.
Tento týden jsme měly poslední přednášku - příprava na porod, i když to bylo tématicky už trochu někde jinde - vývoj dítěte do 1 roku. Zjistila jsem, že jsem sice měla všechno načtené i pozjišťované, myslím informace o porodu, o novorozeňátkách, ale mám intenzivní pocit, že jsem to všechno zapomněla. Jako před zkouškou, čím víc se blížil termín, tím víc jsem měla pocit, že toho vím míň a míň. Doufám, že je to jenom subjektivní pocit…
Holky mějte se krásně, pokuste si užít ty poslední okamžiky, kdy jste 2v1 - vím, že je to někdy těžké, ale jak nám vštěpovala porodní asistentka na přednáškách - s pozitivním přístupem a optimismem je všechno lepší - těhotenství, porod i miminka jsou pak v lepší kondici a pohodě.
Nevím, kdy se dostanu k PC, možná až po velkém třesku. Kdyby něco, mám telefon na Miu, tak dám určitě vědět.
Krásný den

Myshka a Barunka

bzb
Kecalka 135 příspěvků 09.09.04 10:10

Ahoj holky,
MIO, děkujeme za deníček, máš pravdu, že o těhotenství už toho asi moc vědět nemusíme :-). Všem se to krátí, některé z nás už mají porod „za dveřmi“ a některé chtějí ještě honem honem stihnout co se nestihlo dosud.
Včera jsme měli v kurzu po druhé tatínky (já svého ne, už přece jen není prvorodič :-)…) a probírala se miminka a péče o ně a oni, chudáci, koukali jak zařezaní a žádná komunikace, tak nevím, co se jim honí hlavou. Je mi jich docela líto, u porodu vidí svoji milovanou ženu trpět a ví, že ty bolesti z ní sejmout nemohou - musí to být docela bezmoc… Pak se miminko narodí, ale málokterý tatínek si ho může pořádně užít, protože přece jen někdo vydělávat musí. Jsou o tolik ochuzeni… Holky, užívejte si každičkou minutku svého děťátka, ono odroste ani nevíte jak a pak přicházejí výčitky, že jsem se jí mohla věnovat víc. A přitom vím, že jsem dělala maximum a přesto nejsem dokonalá máma. Občas zařvu, rozlobím se, jednu jí lepnu a pak mě to strašně mrzí. Dneska sedávám v noci u postýlky své, skoro 7 leté, dcerky a dívám se jak se z ní pomalu stává samostatný človíček. Je tak sladká když spinká (a mlčí :-))))…).
Moc se těším, že si spolu teď miminko užijeme, že budeme vzpomínat a koukat na fotky jaká byla ona v té době.
Pokud jde o holky z Brna, tak META už nemá stálý přístup na net, ale má se k světu, přidám Vám fotku do fotoalba. Měla trošičku potíže, ale už je lépe , holt každá snášíme ten konec těhu jinak, některá lépe, jiná hůř. Jediná změna je, že synáček nebude Sam, ale na jméně se usilovně pracuje.
ANGIE přijel na týden domů manžel, takže si ho užívá, musím obdivovat její sílu být pořád sama. Je v pořádku, chodíme spolu všechny tři do kurzu a na cvičení, od pondělí také do plavání.
No nic, jdu pracovat, dneska se jdeme podívat do porodnice na Obilní trh a pak frčíme do cvičení pro velká břicha :-).
Mějte se hezky a přeji úspěšný den Vám i miminkům.
Bára, 31tt

baghira
Závislačka 2901 příspěvků 09.09.04 10:34

Ahojda:o))

Krásný deníček (dobré téma!!!)

Jen jednu poznámku k Apgar skóre - nevím, jestli se za namodralou kůži strhávají body, ale moje dcerka se narodila úplně modrá (jako hladina:o)) a přesto měla samé desítky a byla úúúplně v pohodě.
Byla jsem pochopitelně vystrašená, když ze mě vypadlo modré děťátko a nebrečelo, ale byla jsem ubezpečená, že to vůbec nic není, že je to reakce kůže na venkovní teplotu (zkrátka to mimčo ještě neumí regulovat a hospodařit s teplem.)

A pláč po porodu? Je to projev tyv. poporodního šoku - pro dítě není porod brnkačka, taky se při tom nadře…a na konci toho martýria ho čeká zima, ostré světlo, sucho (!!!) , ohromný prostor a cizí xichty … to už je na jednoho malého človíčka pořádná nálož dojmů:o((

Takže - pokud vaše dítě po porodu bude modré, tak to nemusí být nutně tím, že je přidušené, ale může to být reakce na okolní teplotu.
A pokud nebude brečet? Pravděpodobně se vám právě vyklubalo dítko, které v životě jen tak něco nezaskočí:o))

Zdraví Baghira a skoro 5ti měsíční slečna Eliška z Jarních miminek

Jana12
Zasloužilá kecalka 625 příspěvků 09.09.04 10:38

Ahoj holky,
mon gratuluju k chlapečkovi - my zatím pohlaví nevíme, tak se u nás nakupuje v neutrálních barvách - já teda razím teorii, že červená je neutrální:-)
Taky by mě docela zajímalo, jak je to s tím 3D ultrazvukem. Mně o tom doktor nic neříkal - nevím, jestli se můžu jen tak sama objednat a v kterém týdnu…
Mimochodem - mám konečně nějaké fotky, ale vůbec nevím, kam je umístit a jak. Upřímně řečeno jsem v galerii nenašla ani ty vaše. Hledala jsem něco s názvem listopadky, prosinčátka, ale nenašla. Poradíte mi?
Jinak u mě začíná jít s mizejícími stupni do tuhého. Zatím jsem si užívala v letních šatičkách a sukních, teď už asi vzhledem k počasí dojde na kalhoty:-(, které skoro žádné nemám. Taky jsou vám všechna trička podezřela krátká?:-)

Včera jsme jsme poprvé s manželem viděli viditelné pohyby na mém bříšku - mimčo sice už dlouho kope jako ďábel a vybouluje se mi zá:,–(ně na pravé straně břicha (jsem celá nakřivo), ale takhle zjevné manévry jsem ještě neviděla. To byly vlny!

Tak se mějte a pohladte bříška.

Jana+Kačenka/Ondřej
25tt

Jana12
Zasloužilá kecalka 625 příspěvků 09.09.04 10:41

Ježišmarjá - já to poslala do jiného deníčku:-) Tak pardón - patřím k listopadkám a prosinčátkům, ale to nevadí - zdravím i vás:-)))))
 Jana

Dancul
Ukecaná baba ;) 1512 příspěvků 09.09.04 13:47

zuzi, mala si take cierne saty s nejakym vzorom a tmave vlasy asi tak po plecia? vyzeras dobre ;o). ja by som sa ti prihovorila, ale nevedela som ci si to naozaj ty.
o janacovi som pocula ze je fajn. ja chodim k drobnemu a ten je super. jedine co mi na tej antolskej vadi je ze sa tam vsetci ponahlaju a nemaju cas a iba 1utz pracovisko na vsetkych gyndov. absurdne. ani sa nestiham opytat co chcem.
tak sa maj krasne a uzi si posledne tyzdne s mrnouskom
 danka

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 09.09.04 15:00

Ahoj Janko,

jen bych ti poradila k tomu utrazvuku, že objednat se musíš sama, jelikož ten trojrozměrný UTZ, nebo genetický platíš sama. Je to částka 1200Kč a je to třeba v Klimenstké ulici v Praze. a jelikož jsi už ve 25.tt tak máš už poslední možnost. Jak je to s tím trojrozměnrým to nevím, ale obecně se tyhle UTZ dělají v době od 18.tt do 23.tt, kdy se mimi vejde celé na obrazovku.
Ahoj Edit

Luca71
Zasloužilá kecalka 850 příspěvků 09.09.04 18:19

Milé děvčata,

sice ještě trochu trucuju, ale už mi to nedá :-).
Mio, dík za deníček! Super téma!

Řešily jste tady YAL, bavila jsem se na toto téma s PA, říkala, že podle ní je mnohem lepší klasické klyzma, protože ten litřík teplé vody opravdu hezky prohřeje porodní cesty a tím pádem může urychlit porod a navíc ještě pomůže od bolesti. YAL mi vůbec nerozmlouvala, ale říkala, že vhodnější spíš na poporodní období, kdy budeme rozbolavělé a tak rychlejší a nenamáhavé vyprázdnění střev jen uvítáme.
Jo a ptala jsem se v lekarne, pry kdyz je YAL na předpis, doplácí se jen 17,–Kč. Tak je třeba si ho nechat „dobře“ předepsat a ne se nechat odbýt. Já na to samozřejmě dnes v poradně zapoměla :-(.

Takže jsem byla v poradně, znovu jsem se dožadovala, aby se podíval na děložní čípek, začal se chechtat, prý už minule se mi snažil vysvětlit, že jsou to absolutně nesměrodatné vyšetření, protože v průběhu těhu čípek pracuje, měkne a zkracuje se, že tudíž notně musí být změněný, ale to neznamená, že brzy dojde k porodu. Prý až dojde k porodu, určitě to poznám, hi hi..
On se věnuje podrobnému vyšetření placenty (pokaždé mi dělá genetický UTZ), když dojde k nějakým změnám na placentě (netuším jakým změnám), je to teprve známka toho, že se to blíží.
Každopádně se dnes hodně pozdržel detailním pozorováním placenty, zvětšil si ji, detailně si pouštěl jakousi křivku (něco podobného jako EKG nebo monitor) a nakonec mě váhavě propustil, že teda mám teda přijít ještě za týden. Zdálo se mi to nějaké divné, protože TP mám za 15dní, diplomaticky odvětil, že se teda příště domluvíme. Když jsem se ho zeptala na čem, řekl, že na hospitalizaci. Tak je to jasné, že pokud do týdne neporodím, půjdu si lehnout do špitálu. Ale abych pravdu řekla, měla jsem z toho všeho dojem, že by to snad do toho týdne mělo přijít. Ale to je to nejhorší- upnout se na nějaké datum.
Mě osobně pobyt v nemocnici vůbec nikdy nevadil a nedeprimoval, ale čekání ve špitále na příchod potomka…no to néééé!!!!
Jsem hysterická uklízečka, chtěla bych, aby mimi přišlo do čisťounkého, nablýskaného, voňavého bytečku a vím, že Radek (ani za pomocí obou babiček) to z největším úsilím a snahou NIKDY neudělá podle mých představ a přesto, že tyto dny jsou ve znamení mého úklidového a přípravového šílení a za několik dní mé nepřítomnosti to tu bude vypadat jako na pánské svobodárně:-(((. Achich ouvej, trpí tím má naivní představa, že vše bude do sebe zapadat jak ozubená kolečka. Béééééé..

Vzpomínáte si ještě, jak kdysi dávno některá z nás (Katka??) psala, že za dveřma na chodbě našla hromadu sraček (fůůůůůůůůj)? Tak já celé odpoledne chodím, že něco cítím, obviňuju R, že je nevychovanec a ulevuje si (hi hi hi) a před chvílí se stavila kámoška a v mezipatří jsme spolu našly tu parádu!!!! „Naštěstí“ je to nad náma a tudíž to nespadá do našeho „úklidového rajónu“, ale i tak nejbližší byt jsme my. Já to uklízet ani náhodou nemíním, jela jsem hned za domovníkem, bohužel není doma.
Já to nechápu. Které hovado???!!! (Pardon, omlouvám se). Chápu, že nějaký bezďák nemá kde spát, ale proč si na WC nezaleze do nějakého křoví?

Tak jsem se vypovídala, jdu něco dělat.
Mějte se fajn, užívejte si posledních kopanečků!
Lucie se Slímou (37+6)

Lila002
Ukecaná baba ;) 1718 příspěvků 09.09.04 20:51

Ahoj holky,

MIO moc pěkný a vyčerpávající deníček, moc pěkně a čtivě napsaný.

BRŃAČKY, co jdou rodit na Obilňák, tady zůstává miminko s maminkou a případně s tatínkem asi 1,5 na porodním sále a vzájemně si sebe užívají. Jsou to nezapomenutelné chvilky a dodnes si je velmi ráda vybavuji.

Už se nám to s bříšky krátí, a tak jsem děsně zvědavá, čí miminko vykoukne jako další a moc už se těším na fotečky ve fotogalerii..­.....No asi moc předbíhám, ale už se nemůžu dočkat.

Lila 37tt

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 09.09.04 21:33

Lilo, dneska jsme byly s holkama na Obilňáku a PA říkala, že dítě zůstane s rodiči tak půl hodinky až hodinku a pak musí na dětské oddělení a maminka zůstane ještě hodinu. Tak nevím, já jsem rodila před 7 lety v Bohunicích (na nadstandartu, ale myslím, že to bylo u všech stejný) a tam jsem s ní (s dcerkou)byla skoro dvě hodiny sama s manželem.
Tak nevím, dnes jsem na Obilńáku byla vyděšená z modrýho pokojíčku :-). Pořád řeším kam teda jít…
Ale jsou to jen mé postřehy z prohlídky, může to být zkreslené po mé zkušenosti z nadstandartního pokoje tenkrát. Dám vědět, v úterý nás čeká prohlídka v Bohunicích a u Milosrdných, takže to budeme moct srovnat.
Krásný večer a užívejte pupíků a kdyby jste některá potřebovala, tak pískněte zprávičku a já Vám pošlu číslo mobilu a můžu Vám zde Vaše miminka uveřejnit, jsem tu každý den :-).
Papapa Bára 31tt

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 09.09.04 22:34

Jen malou poznámku k pěknému článečku- vitamín K by se měl podávat už jen pouze perorálně- tedy kapky do miminkovské tlamičky :o)) a ne injekčně. Ahoj SARA

Katcha
Ukecaná baba ;) 2249 příspěvků 10.09.04 09:02

Ahoj holky,
dneska bude náročný den, moc dobře jsem se v noci nevyspala, asi už vím co jsou to poslíčci… Dokonce i manžel si večer všimnul, že se necítím úplně v pohodě (což teda už delší dobu, ale aspoň v rámci možností :-))
Ve středu jsem byla v poradně, CS2, doktor nabral kultivaci, dostala jsem formuláře kvůli odběru pupečníkové krve a odsáli mi trochu mojí krve. Naštěstí jsem tentokrát čekala celkem krátkou dobu. Tak zas příští středu.
Zítra a pozítří budu sama doma, manžel jede s Míšou k babičce. Plány bych měla jen aby mě zas nenavštívily MS bolesti :-/ Není to nic hrozného, ale jen pokud pochoduju po bytě a pěkně dýchám. Potřebuju ale ještě něco ušít. A samozřejmě budu online ;-)
Tak hezký pátek a ještě hezčí víkend!

Katka a Víťa - dnes přesně 37tt

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.09.04 09:08

še malá s námi byla ve žlutém pokojíčku. Dali mi ji až po půl hodině, na což mě předem upozornili, protože měla v těhu moc rychlý tep a já cukrovku, tak ji chvilku pohlídali. Pak mi ji přinesly, hned se sháněla po prsu a přicuclá tam s náma strávila asi hodinu. Byly to ty nejkrásnější okamžiky a nikdy nezapomenu na ten zvláštní koktejl radosti, únavy, lehkého zmatku a dojetí a na plačícího taťku.

elda+lída 14 měs

Gabinka1
Kelišová 6545 příspěvků 10.09.04 09:59

Katko,
já v tom Motole byla včera a dobrý, dokonce už vtipkuju, že budu přenášet:))) Ale bolesti mám pořád a kontrakce jsou už 2 dny po 30min cca…s betonovým břichem a ms bolestma se už budim…jinak ten formulář je fakt teda elaborát…jo, a výtěry mi opět neudělali, tak se mám příště připomenout…
Holky, já vím, že už se to tu určitě probíralo, ale nemůžu si vzpomenout…dostala jsem na průkazku razítko GBS - co to znamená, nevíte? Je to ten streptokok?
Jsem dneska vyflusaná, včera jsme vstávali v 5 a domů dorazili v 21,30, nevyspalá, ale spát už mi nejde…asi se budu msuet probrat u úklidu:(
Zatím končím, ale přeju hezký pátek
Gabča a Barča 37+2tt

Alien-ka
Kecalka 155 příspěvků 10.09.04 10:09

ahojte baby slovenske, sorry ze sa vam tu pletiem, ale s tymi UTZ ste ma zaujali.
Tiez som bola na UTZ v Antolskej, poslal ma tam moj dr. z probiosu. Najrpv som natrafila na Drobneho, ten bol celkom super, povolil aj pritomnost otecka, ale bohuzial na tom UTZ v 20 tt sa nas svistik schovaval a dr. Drobny nevidel tvaricku spredu ani srdiecko. Tak povedal, ze mame prist o 2 tyzdne. Tak sme dosli a bola tam dr. Janac, bol dost zly na mna, nastvany nejaky, otecka nepovolil a aj tak nevidel vsetko co potreboval (resp. videl to co Dr. Drobny nevidel, ale nevidel zas nieco, co dr. Drobny videl:-), no a kedze sa jeho asistentka nekukla poriadne od tych papierov s nakresmi, tak mi povedali ze mam prist opat o dva tyzdne. To som si uz podla zoznamu na dverach UTZ vystriehla kedy robi UTZ dr. Drobny a vtedy sme sli, no a cuduj sa svete - v ambulancii sedel dr. Janac:-)
Opat bol kvazi neprijemny a otecka dnu nepustil, no ale chvalabohu, uz videl vsetko, dokonca mi prezradil aj pohlavie svistika, takze som spokojna:-)

malina02
Kecalka 107 příspěvků 10.09.04 12:02

Ahojky,
pěkný deníček, určitě pro nás opět aktuální téma. Jen já, knihomolka, mam tohle nastudovaný, vlastně už i ze školy, ale to nevadí, všechno okolo mimi mě teď zajímá jakobych o tom četla poprvé :-))).
U mě zatím všechno při starém, malá zase kope, tak snad nebudu opět jančit, že se nevrtí, ať si teda klidně beruška pospí u mamky v bazénku, už to má za pár.

Včera mě teda celej den občas pobolívalo v podbřišku a v kříži a v noci taky, tak to budou poslíčci, ale jinak vůbec nic, skoro bych řekla že se cítim líp než před měsícem. Najednou mam energii a kdyby mi to bříško nepřekáželo, jako že fakt překáží, tak bych snad jela i na dovolenou do Chorvatska pod stan hihi.

Do auta se hrabu pořád (jako řidič) a možná, že ještě pojedem se ségrou na chatu na pár dní. Bude to sranda, když jsme obě v 38 tt, ale porodnice budou na dosah, takže o nic nejde.V poradně nic nebylo, opět žádný měření CS apod., ale díky mé víkendové návštěvě místní porodnice vím, že dle vnitřního nálezu se zatim nic nechystá, všechno je uzavřený a hlavička vysoko. Prý se to ale může změnit během týdne, tak doufám, že to tady nebudu nosit do vánoc.

Luco71, teda takovou nadílku v baráku, to musí být něco, myslim, že bych v tomhle stavu k tomu něco „přidala“ i když opačnou částí. Je to havěť !

Tak se všechny mějte krásně a ať to UTÍKÁÁÁÁ !!!!!!

malina

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.09.04 16:04

Ahoj, pokud jsem si dobre vsimla i mne napsali do prukazky GBS neg. Pochopila jsem, ze se to tyka nejakeho testu, co mi delali minule. Jeden byl na streptokoka, tak je mozne, ze slo o nej.
Ja se zase chtela zeptat, jak je to s oteviranim. Vcera mi v poradne rekla, ze uz to zacina byt na jeden prst, coz me vydesilo, kdyz rodit mam az 27.9. Taky se mi to jeji vysetreni zdalo dost nasilne a od vcerejska spinim. Tak vam nevim. mate nektera zkusenost?
Jinak vas vsechny moc pozdravuju a opatrujte sebe i ty prevelika briska.

Eva+ Adam 37+4 tt

Gabinka1
Kelišová 6545 příspěvků 10.09.04 16:17

Evo myslím, že pokud se neotvíráš bůhvíjak rychle, tak je vše v pořádku…za prvé se říká, že se miminka rodí ve 40tt plus mínus 2 týdny a za druhé to víš, termínek se pomalu blíží, tak to asi znát bude:) Rozhodně se neboj…
K tomu špinění…pokud je to málo, tak to bude OK. Bude to následek toho vyšetření, holt někteří doktoři jsou „drsnější“…moje dr je teda hodná paní, co mi vypráví o jezinkách, že dávali 2 prstíky:)))) Stát se může, ale pokud by to bylo víc, spíš do červena nebo delší dobu, tak si k ní zajdi, pro uklidnění dušičky…Ale bude to OK…
GBS tedy předpokládám, že bude ten streptokok. Leč nevim, jak jsem na tom, protože mi stěry ještě nedělali a jdu tam zas na začátku 39tt…no, takže už se preventivně připravuju na to, že to třeba nestihnou a dostanu infuzi…to přežiju…
Měj se hezky a přeju klídek na dušince…
Gabča a Barča 37+2tt

Luca71
Zasloužilá kecalka 850 příspěvků 10.09.04 17:00

Ahoj Evo,

Ano, GBS+ je ten „nebezpečný“ streptokok. Vím to stoprocentně, protože ho mám. Od dr vím, že ho má ho 20% českých žen a P mi říkala, že v dnešní době má ATB infuzi téměř každá druhá rodička. No a ty můžeš jen jásat, že mezi těch cca 20% nepatříš :-).

Včera jsem o tom psala, že mi dr řekl, že změny v porodních cestách (měknutí, zkracování, otvírání..) jsou absolutně fyziologické, porod už je za dveřma, porodní cesty se musí postupně připravovat.
Asi by bylo spíš špatné, kdybychom měly porodní cesty v takovém stavu, jak na začátku těhu :-)).

Jinak od té doby, co jsem vy:,–(ila to Magnézko, se cítím čím dál lépe, kříže mě skoro nebolí, menstuační bolesti taky trochu ustoupily. I to tvrdnutí je téměř vzácností. No já nevím, co tam včera ten můj doktor vypozoroval :-).

Lucie+ Vilda (38+0)

Gabinka1
Kelišová 6545 příspěvků 10.09.04 17:17

No Lucko, já streptokoka měla loni a léčila se přes půl roku (podle mě zmizel až při operaci, kdy mě vydesinfikovali)…a protože jsem četla, co to dokáže udělat, tak jsem se k tomu přihlásila sama, takže kdyby něco, ať mě napumpujou radši zbytečně než riskovat, co…?:)
Jinak já po včerejší kontrole si jen říkám, ještě, že jsem tu dr neposlechla a to magnézko jsem už dávno přestala brát:))))
Jinak Vilda je roztomiloučkééé:)
Gabča a BArča 37+2tt

konkinka
Zasloužilá kecalka 725 příspěvků 10.09.04 17:53

Ahojte dievcata a bruska,

neozyvam sa a dnes len tak narychlo. Ide na nas hurikan a tak sme sa rozhodovali co dalej, takze uz sme zbaleny, este som davala veci v dome do vriec a skoro rano vyrazame. Este nevieme kde, uvidime podla cesty. Asi Georgia-12 hodin autom. Musime takto riesit situaciu, tento hurikan sa rozhodol, ze ide na nas a chce nam dopriat ozajstny zazitok z hurikanu.

Takze sa s vami lucime a nevieme kedy budeme na prijme, ale hned sa ozveme. Robko posiela pusu a dufam, ze ked prideme, tak bude nove podzimatko medzi nami.

Ozaj, dnes ma Robko 2 tyzdne.

Pekny vikend

Miska a Robko 2 tyzdne

Luca71
Zasloužilá kecalka 850 příspěvků 10.09.04 17:54

Gabko,

ani mi o té mrše streptokokové nehovoř! :-(
Když mi ho zjistili, celkem jsem panikařila, nonstop jsem prolízala perinatologické stánky, ohrožení plodu při porodu…atd.
Přišlo mi, že tento PROBLÉM můj dr bagatelizoval a zanedbával. Až teď mě trochu uklidnila ta PA, když nám řekla, že je to úplně běžný jev a nikdy žádné komplikace nenastávají, když se o něm ví předem.
No nevím nevím, jestlo bych s Magnézkem neporodila dříve, chi chi..
A dík za pochvalu Vildy :-)! Je nás málo, kdo si myslíme, že je to roztomilé :-(. Ale oni si zvyknou. Musí :-)

Pa.
Jdu do hospody. Zase :-)
L+V

Gabinka1
Kelišová 6545 příspěvků 10.09.04 18:03

Jo tak do hospody, jo?:))) tak si to užij…
Jinak Vilda = Vilík = včelka Mája…moje asociace:))) Rozkošné a navíc, je to vaše dítě, tak komu se to nelíbí, ať si trhne:)
Holka, nebýt toho, že jsem měla pořád nějaké gyn potíže a nic se nezjistilo a že jsem nakonec nahnala manžela na vyšetření, tak se to o mě loni taky nevědělo..ono to ani normálně nemusí dělat problém, ale může…a když máš potíže a nic nezjistí, tak je lepší se zbavit i toho (a musím říci, že jak to zmizelo, byla jsem jak s novým spodkem ví. Moje dr je hodně pečlivá, ale je fakt, že už 2 týdny říká, že stěry udělá a nakonec se budu muset přihlásit (já trubka jsem na to včera totiž zapomněla ve smršti jiných dotazů:)))…Ale jinak se fakt říká, že to má hodně žen i mužů a pokud ti to vyloženě nedělá trable a nečekáš mimi, tak to pokaždé lékaři taky nepřeléčují…Jinak se má prý omezit sladké, že to pomáhá…
Ni nic, přeju hezký víkend a užij si hospodu:)))
Zdravíme Vilíka:) (neva, že mu tak říkám?:)))
 GaB

Gabinka1
Kelišová 6545 příspěvků 10.09.04 18:05

Miško tak přeju, abyste co nejrychleji odjeli a aby vše dopadlo co nejlépe, aby škody byly co nejmenší, ale hlavně abyste vy byli v pořádku…
Pohlaď za nás Robka a držíme pěsti…
 GaB

Lila002
Ukecaná baba ;) 1718 příspěvků 10.09.04 19:58

Ahoj Báro,
díky za novinky z Obilňáku, já tam rodila před 4 lety a nechali mi Toma 1,5 hod a pak ho opravdu odnesli a já hned jela na šestinedělky. Oddělení šestinědělek tenkrát nic moc, záchody a sprchy pro normální pokoje společné na chodbě a nic moc. Dnes je to prý zrekonstruované.

O Bohunicích jsem slyšela, neviděla na vlastní bulvy, že pokud nemáš nadstandart, jsou tam jen porodní boxy, ne pokoje s vlastním soc. zařízením. Já se tam nepojedu podívat, budu ráda, když mě informujete.

Na Obilňáku jsem rodila v lososovém pokojíčku a ten je asi nejhezčí, tenkrát jsem si mohla vybrat, rodily jsme jen 2.
Je prý největší z normálních pokojů, na nadstandartu je ještě vana.

Budu ráda, když dáš vědět do deníčku, až se malý vyklube, jestli chceš, pošli mi číslo mobilu jako soukromou zprávu.

Díky
Lila 37tt

Luca71
Zasloužilá kecalka 850 příspěvků 10.09.04 21:00

Víš Gabko,
největší průser je, že se ten Vilík nelíbí ani jeho vlastnímu tatínkovi :-))

Chi chi, omezit sladké, chi chi… Dost blbost :-))
Nevím, kolik Tatranek, čokošek, lízátek, pudingů, nanuků atd jsem dnes spráskala :-). Právě dojídám balíček superkyselých Bonparů :-).
Před těhu by mi asi natáhlo, jen při představě :-).
Snad to po porodu pomine.

Každopádně jsem nic neslyšela o tom, že by sladké mělo vliv na Streptokoka, ale možné to samozřejmě je. Vím jen, že cukr má vliv na množení kvasinek.

Ptala jsem se dr, jestli by otec neměl jít na nějaký stěr, případně jestli by neměl být přeléčen, prý ne, protože s tím urputným Streptokokem by to stejně nehlo. Stejně by zas vycestoval ze střev a je zbytečné se dopovat antibiotiky.

V hospodě jsem byla, dost jsem se nudila, nálada se rozjížděla, všichni tam řvali smíchy, připadala jsem si jako nějaký asociál. Seděla jsem tam o vodě, byla mi zima, přemýšlela jak vypadnout. Nakonec se situace vyřešila sama, když zima celou partičku zahnala ze zahrádky dovnitř. Vymluvila jsem se, že je tam nahuleno a zdrhla jsem :-).
Nějak je mi v poslední době nejlíp.

Ještě jsem chtěla napsat, že jsem minulý týden koupila digi foťák.
Už nevím kdo se to na ty digitály ptal, ale zdá se mi, že Bára. Koupila jsem hp photosmart 735. 3,2MP, 15× zoom a stál mě dohromady se 1300pamět kartou a nabíječkou se 4baterkama 2000mAh 5700,–
Každý, kdo tomu trochu rozumí a vyzkoušel ho, říká, že za tyhle peníze s těmahle parametrama jiný nesenežeš, a že je dost dobrý. Mě přesvědčilo, že ho má polovina zaměstnanců Ostravské telky, tudíž lidi, kteří tomu rozumí (určitě víc jak já).
No, určitě není na focení nějakého velkého umění, ale na mimíska stačí až nad hlavu.

Lucie+ Vilík

Gabinka1
Kelišová 6545 příspěvků 10.09.04 21:00

Holky, mám s Bolerem dotaz, víte někdo, jakej je rozdíl mezi epidurálem a spinálem? Mám pocit, že jste o tom možná už i mluvily…tak se omlouvám:) A co z toho je lepší?
Díky
 GaB

Gabinka1
Kelišová 6545 příspěvků 10.09.04 21:12

Lucko,
není už nejvyšší čas s taťkou domluvit toho Vilíka? Termín už klepe na dveře:))))
Jinak k těm foťákům, já tomu nerozumím, tak jsem si ho nechala vybrat klukama, co tomu rozumněl…máme Fuji A340, 5megapixely, 3× opt. zoom…no karta je taky malá, budem dokupovat asi větší…vyšlo nás to na 6500,–-…my jsme spokojení…ale jak říkám, fakt tomu nerozumim:))) Zmůžu se na to udělat fotku a hodit do PC a to je tak všechno..technické věci jdou zdaleka kolem mě:)))
 GaB

claudia02
Ukecaná baba ;) 1124 příspěvků 10.09.04 21:14

Gabinko, nepatřím vůbec do deníčku, ale o tomhle byl kdysi jeden přímo „mega deníček“ u Ed( ještě když byla těhu), která o tom napsala i úvodní část deníčku ( takže se to tak nějak bude jmenovat) a pak se to tam docela rozjelo a je tam v komentářích přesně i vysvětlený rozdíl, který bych já popsala asi jako hotentot, tak zabrus do starších deníčků.
Ahoj
Claudie

Luca71
Zasloužilá kecalka 850 příspěvků 10.09.04 21:17

Gabko,

EPIDURÁL-musí se čekat cca 20min, než nastoupí účinek, využívá se hlavně u plánovaných operaví, dá se přidávat (např k utlumení bolestí po op), je takový povrchní.

SPINÁL-aplikuje se pod oblast míšních obalů (tzv subarachnoidální prostor), dává se jednorázová dávka, účinek nastupuje ihned, dá se použít i k akutnímu řezu, ale nelze přidat dávky k tlumení bolesti po operaci.
Obě jsou výhodnější než celková anestezie.
Spinál má o něco větší pravděpodobnost bolesti hlavy po výkonu.

Opsáno z poradny na www.zena-in.cz (mudr Koucký)
L.

claudia02
Ukecaná baba ;) 1124 příspěvků 10.09.04 21:20

Gabi,
od Ed je článek o epidurálu v rubrice Porod tady:
https://www.emimino.cz/modules.php?…
a jestli chceš, přečti si taky Editino štěstíčko 34. týden.
Ale hlavní vysvětlení už se tu koukám objevilo.
Ahoj a pozdrav Barče
Claudie

Gabinka1
Kelišová 6545 příspěvků 11.09.04 10:30

Ahoj holky,
moc díky za vysvětlení…už je to jasné:)
Hezký víkend
 GaB

Kernerka
Povídálka 48 příspěvků 11.09.04 11:51

Ahoj holky,
konec tohoto týdne jsem strávila v porodnici, noc vedle porodního sálu a dva dny na šestinedělí. V noci okolo jedné mě probudilo krvácení, jasně červená okysličená krev a celkem velké množství. Nic mě nebolelo, ale raději jsme zavolali záchranku. Trochu jsem panikařila, ale dalo se to zvládnout. Krvácení mi zastavili, nezjistili příčinu, dítěti i mě se dařilo, tak nás tam nechali jen na pozorování. Alespoň jsem si vybranou „porodnici“ na Bulovce ošahala. Personál i prostředí bylo bezva, na pokoji jsem byla sama a skvěle se o mě starali i když mi hned druhý den nic nebylo. Prý mi praskla zřejmě cévka v porodních cestách.
Teď už jsme zase doma a čekáme, kdy už to přijde doopravdy, nemůžu se dočkat, zvášť teď když jsem viděla tu spoustu 1-4 denních miminek. Je fakt, že zvukový zážitek ze dvou porodů, které proběhly hned za zdí v době, kdy jsem ležela vedle porodního sálu byl už horší, ale pokaždé jak to utrpení skočilo křikem čerstvě narozeného miminka tak se mi z toho chtělo dojetím brečet.

Kernerka 38+5

pepsi
Kecalka 202 příspěvků 11.09.04 11:58

Ahoj holky,
co asi delaji Sophie a Slunecnice? Obe maji tento vikend termin a nam ostatnim se to taky blizi…
Dneska odpoledne jedem s manzelem do nemocnice na CTG, poslala me tam moje gynekolozka, at pry se na me podivaji, ze se Pupik uvelebil uz hodne nizko a brzy se mu bude chtit vykouknout ven. Ja uz ale na ty reci nedam, neco podobneho mi povidala jina pani doktorka pred par tydny a ja jsem porad 2v1. Radsi se nacham prekvapit.
Vrhla jsem se na siti povleceni do kosiku na spani, ale podarilo se mi tak „zavarit“ sici stroj, ze musim pockat na manzela, jestli se mu podari ho spravit. Vcera jsem natirala skrinky pro mimi, na modro-bilo, takze to musi byt kluk:-))
Mejte se a uzivejte si posledni dny a tydny s briskem,
Pepsi + Pupik 38+4tt

Gabinka1
Kelišová 6545 příspěvků 11.09.04 12:14

Ahojky při sobotě…
teda koukám, že se to tady začíná taky pomalu rozjíždět:) Tak to je super, už se těším, až se to tu rozrodí:)
Kernerko, doufám, že už tě mimčo nepostraší…je fakt, že by asi byl vyděšenej každej, hlavně, že jste v pořádku…
Pepsi…moje Bára byla nízko a při poslední poradně nakonec vylezla nahoru, tak ti držím palce, aby tě tohle nepotkalo…no však už se Pupik může klidně vylodit:)
Mějte se
 GaB

Gabinka1
Kelišová 6545 příspěvků 11.09.04 16:53

Ahoj holky,
tak jak u vás proběhl první víkendový den? U mě je ve znamení práce nepráce:) Ráno jsem vylezla celá zbitá z postele, vůbec se mi nechtělo, ale musela jsem..jeli jsme nakoupit…pak jsem poklidila, uvařila.
Od rána se cpu švestkama (sušo i normál), nektarinky, broskve…a nic na tu hnusnout zácpu nepomáhá…takže jsem zas skončila u čípků…ale na doporučení dr jsem si koupila Regulax…tak si na noc dám (prý se má brát na noc, účinek až po 8 hodinách … super)…
Nevím, jestli to je tou zácpou (pokud to skutečně ovšem zácpa je, neb bych řekla, že tolik toho nesním a ihned po návštěvě oné místnosti jsem zas jak bomba před výbuchem), nebo tím, že jsem makala (navíc bylo hooodně prádla…jo, když je chlap línej po sobě uklidit prádlo, tak ho hodí do koše a to se pak pere:)))), ale nějak se mi zkrátily intervaly mezi KO z té cca půlhodinky na cca 20minut…tak si jdu lehnout a odpočinout a uvidíme, čím to:)
Ještě mě teda čeká nádobí, ale to nechám až na později, protože je docela hnusné vedro…
A co vy, jak trávíte víkend, je někdo, kdo ho tráví v porodnici nebo v situaci, dky už to vypadá? Byl by pomalu čas, je půlka září:)))
Přeji hezký den, pohlaďte bříška a kuklete se:)))
Gabča a Barča 37+3tt

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.09.04 20:24

Ahojte dievcata,

Hlasime sa v stave 2v1, ale najradsej by som uz hlasila rozdvojenie. Akosi za tieto posledne dva dni to na mna coraz viac dolieha a v niektore momenty pocas dna mam pocit, ze uz meliem z poslednych sil (napriklad dnes poobede). Aj napriek tomu som rozhodnuta ist zajtra posledny krat na burzu do Viedne a potom sa uz moze mrnousek vypytat na svet.

Vcera vecer sme mali opat navstevu ? nasich velmi dobrych znamych. Odisli vsak rano o tretej, takze spat som isla po tretej a budicek (myslim tym nasho Tomika) bol rano o siestej (inokedy ho cez tyzden musim o siedmej budit, aby naobed isiel spat a dnes rano to bolo naopak). Nevedela som sa dockat obeda, kedy Toma ukladam na spanok a hupom letim aj ja do postele ? zvycajne spava 2-3 hod a dnes ako na potvoru spal iba 1,5 hod, takze opat som si velmi neoddychla. Navyse som cele doobedenie behala s handrou, prachovkou a vysavacom po dome, poobede sme boli so sestrami (a ich rodinami) grilovat, a prave tam ma chytil riadny depkoidnik ? chcela som ist rodit za kazdu cenu a mrnouskovi sa stale este nechce von. Teraz uz Tomo spi, ja som si dala sprchu a hned sa citim lepsie. Dopisem tento prispevok a letim do postele.

Vcera sme s mrnouskom boli na UTZ v nemocnici. Mrnousek uz tlaci na porodne cesty (je velmi,velmi nizko ? sestry dnes skonstatovali, ze vyzeram ako by som dnes mala porodit). Vazi 3200 g a zodpoveda 39 tt. V utorok mame dalsiu poradnu, takze som zvedava co noveho nam lekar povie.

BARA ? prosim posli mi sukromnou spravou na teba tel. cislo a zaroven ta chcem poziadat o zverejnenie info o nasom rozdvojeni. Len mi nechaj v niektorom tvojom prispevku odkaz, ze si mi uz poslala sukromnu spravu. Dakujem.

Tasku do porodnice sice este nemam zbalenu, ale vsetky veci su uz pripravene na komode a staci ich len v pripade potreby nahadzat do tasky. Stale mam pocit, ze som si zabudla nieco prichystat a ako sa poznam, tak ma to napadne az cestou do porodnice. Taktiez uz ma mrnousek prichystane aj vecicky, v ktorych opusti porodnicu.

A este som sa definitivne rozhodla, ze tento porod absolvujem bez epiduralu, aj ked som ho este pred niekolkymi tyzdnami vrelo odporucala. Aj ked mozno pri porode pride k situacii, ked to nezvladnem a dodatocne si ho dam pichnut, ale zatial som rozhodnuta, ze to vyskusam bez neho. Bude to taky mali test pre mna.

To je zatial od nas vsetko.

Majte sa pekne.

Zuzina a mrnous (37+6tt)

Katcha
Ukecaná baba ;) 2249 příspěvků 12.09.04 07:56

Ahoj holky,
tak tu máme ubrečenou neděli, aspoň tady prší.
Ve čtvrtek večer se nenápadně začali ozývat poslíčci, v pátek bylo hůř, když už silné MS bolesti trvaly asi půl hodiny v kuse, vlezla jsem do vany s horkou vodou. Pomohlo to, taky to pomohlo tomu, že jsem vytáhla tašku z komory a vyplnila jeden zbývající formulář :-) Ty bolesti se ještě ozvaly večer a v noci, ale už podstatně míň a rychle přešly. V sobotu odjel manžel s Míšou na víkend k babičce tak jsem měla klídek od té malé trapičky. Taky jsem si tentokrát neuvařila maliník a celou sobotu byl klid, jen občas břicho ztvrdlo. Tak nevím jestli je to tím maliníkem nebo Michalkou, kterou prostě občas musím zvedat a která mě pěkně prohání.

Lucko, Vilík, Vilda je moc hezké jméno! My jsme vybírali na V aby měl monogram VV a Vildu jsem taky navrhovala, ale neprošel… Co třeba Viktor? Naši známí mají chlapečka Viktora tak toho jsme dát nechtěli aby to nevypadalo, že se opičíme. Takže budeme mít toho Vítka. Akorát mě teď zas trochu nahlodala Gábinka, že nebudou mít Barboru, ale Báru tak jestli by nebylo lepší Vítek nežli Vít? Moc času už nemám :-)

Kernerko, to krvácení by mě taky vyděsilo, dobře, že jsi se hned nechala odvézt do porodnice. Já bych se bála, že to může být odloučením placenty a to by bylo vážnější. Tak příště už do porodnice jen s pravidelnými stahy po 5 minutách, jo :-)

Gábinko, jsi si vůbec jistá, že máš zácpu? Není to spíš jen takový pocit způsobený tím jak Bára tam dole tlačí?

Zuzino, teda to Tě obdivuju zůstat vzhůru tak dlouho! Já bych odešla spát návštěva - nenávštěva, protože jinak by hrozilo, že usnu vsedě v křesle což se mi stává pravidelně každý večer po osmé hodině :-) S taškou jsem na tom podobně - věci nachystané, ale zatím jen v polici, prázdná taška stojí vedle. Už bych taky nejradši porodila jen mám strach, jestli není Víťa ještě moc hubený. Na posledním UTZ ve 34. týdnu měl 1800g a doktor to odhadoval na něco málo přes 3 kg v termínu. A termín je až za 18 dní. Navíc mám 20.9. zubařku což bych potřebovala ještě stihnout. A moje babička má 21.9. narozeniny tak by bylo úžasné, kdyby je měl její první pravnouček stejně (zatím má 5 pravnuček :-))

Sice je už skoro 8 hodin, ale tma tmoucí a mám myslím poslední příležitost válet se touto dobou v posteli:-) takže se jdu ještě zavrtat, pa pa.

Katka a Víťa 38tt

Gabinka1
Kelišová 6545 příspěvků 12.09.04 10:45

Ahoj Katko - ranní ptáče:)))
Teda takhle brzy vstávám maximálně v týdnu, dneska jsem se probrala až v půl desátý (teda nepočítám ty noční návštěvy WC a vyprovození manži do práce:))))
To jsem zvědavá, jestli u tebe jde o Míšu nebo maliník…ale i tak, i když vím, že u mě ty poslíčci začali po tom maliníku, jsem nepřestala…a jak vidíš, držím se už 3 týden:) S tou zácpou to je tak, že je mi jasné, že to tlačí Bára, jenže to je tak příšernej tlak a tak příšerně mám nafouknuté břicho, že prostě musím alespoň něco udělat, aby mi bylo alespoň trošku lépe…malinko to pomáhá, ale nic závratného…ko­neckonců, nesním toho zas tolik, abych po návštěvě WC měla opět „plnej“ pocit…ale každá malá pomoc je dobrá…je fakt, že pokud bych to neudělala (jojo, zlaté čípky), tak bych se mohla utvrdnout. Na to mě upozorňovali už v nemocnici, že na to bacha, že to stahy může způsobovat taky…
Jinak pokud zvažuješ jiný tvar jména, rozhodně se ujisti někde (já byla na matrice), že to je možné…třeba u Ondřeje by Ondra nešel…ale Vít mi nezní nijak zle:))) Je to hezké…u Barbory mi prostě přišlo, že to zní hrozně tvrdě…proto nemám ani ráda, když mi někdo říká Gabrielo…připadám si pak jako někdo, kdo něco vyvedl…víš?:)))))
Teda když tu čtu odhad váhy Vítka, závidím ti…já se bojim, abych tam ty 4 kila fakt neměla, jakože mi to přijde čím dál reálnější…pokud ve 30tt měla Bára opravdu 1,6kg…bojim bojim…a po včerejším fiasku při tulení bojim ještě víc…
No nic…budu se muset jít pomazlit s vysavačem a vytřít..ble a ještě se žehličkou (ale to nechám asi na večer). Naštěstí dneska nevařim, protože já mám zbytek zapečených brambor od včera a manžovi udělám těstoviny…a ten fazoláč asi až zítra:)
Tak zatím
Gabča a Barča 37+4tt

Luca71
Zasloužilá kecalka 850 příspěvků 12.09.04 12:24

Ahoj holky,

tak já nevím, co se to se mnou děje. Vy se tady rozepisujete, jaké máte problémy, poslíčky, MS bolesti, tvrdnutí břicha atd…a já skoro nic. Fakt, jestli mi kdysi tvrdlo bříško minimálně 20×/ den, tak teď skoro vůbec. Křížové bolesti ustoupily, ms taky, břicho se mi markantně zmenšilo, na váze mi ubylo kilečko (a to se fakt nechutně přežírám :-)), mám pocit, že v 7-8. měsíci jsem byla víc těhu, než teď.
Jediné, co mě, krom zácpy, ale tou jsem trpívala i před těhu, opravdu trápí, jsou otoky nártů, kotníků a vůbec celých DK a s tím spojené bolesti ze zvýšené námahy a únavy hlavně večer, když ulehnu.
Ale zase na druhou stranu funguju v okolí jako šašek, a když se někdo v mém okolí chce rozveselit, nazdvihne mi nohavice :-)).

Maliník, ten taky piju a piju ho dost, jen tomu nepřikládám až zas takový důraz. Určo bude mít nějaký pozitivní vliv na prokrvení dělohy apod, ale myslím, že kdyby byl až zas takový „magický“, dávali by ho v porodnici třeba místo Oxytocinu:-). (Samozřejmě špásuji :-)).
Spíš ty problémy budeš mít, Katko, tím zvýšeným posilováním s Michalkou :-).
Ale zase.. všechno je možné.

A jméno? R navrhl, ať teda dáme toho Viléma, že takhle bude aspoň jeden z nás spokojený.
Viktor se mi líbí, ale zdá se mi trochu málo variabilní.
Vít a Vítek byli dlouhou dobu našimi favority, ale mě osobně se moc nelíbí zdrobnělina Víťa, znám jednoho Vítězslava, kterého moc nemusím a vím, že by se tomu oslovování malý nevyhnul.
Takže to bude Vilík, Vilda, Vilísek (R říká, že je to jak vylisovaný slízek :-((( ), Viloušek (to je jak na bernardýna, hi hi) …
A jak psala Gabča, já se naopak vyžívám v „tvrdých“ ženských jménech! Příjdou mi takové důstojné. Barbora, Gabiela, Kateřina…úžasné!!! :-))) Jo a strašně se mi Barbora líbí v Italské verzi: Barbara!

Včera v telce mluvíc o hokeji ) říkali, že kdo jde v noci spát, není Čech Jste Češky? Já ne, hi hi
Ale ten hokej jsem aspoň nahrála :-)

Tak hezkou neděli! Asi půjdu něco ukuchtit, i když netuším, co, když tu nic nemáme.
Příští týden bych měla konečně něco navařit do mrazáku. Ještě jsem s tím nezačala a je nejvyšší čas, když mám TP za 12dní:-) NEUVĚŘITELNÉÉĚ!!!

Tak ještě jednou přeji všem hezkou neděli!

Lucie+ Vilík (38+2)

Gabinka1
Kelišová 6545 příspěvků 12.09.04 12:46

Ahoj Lucko a Vilíku (ach jo, neubráním se vzpomínce na Vilíka a včelku Máju…milované postavičky:)))
Holka buď ráda, že nemáš žádné „potíže“:) Není moc o co stát a navíc..nikde není psáno, že když máme tyto potíže, že porodíme dřív, rychleji apod…právě naopak se může kliďo stát, že ty porodíš, ani nebudeš vědět jak a já budu přenášet a trpět…takže buď v klidu…A k té váze? No holka, já bych řekla, že ty budeš rodit asi brzy…z otoků si nic nedělej, po porodu budou mít všichni po srandě:)
Jinak já teda češka nejsem ani omylem, protože nejenže jsem spala (pokud jsem zrovna nebyla na cestě na WC - takže spánku si vážím víc než toho, že o něco šlo:)))), ale já to ani nenahrávala…:)
No já teda nic do mrazáku vařit nebudu, protože by to manža stejně nevyndal a neohřál…to si radši koupí párek nebo řízek. Navíc v baráku tchýně, tak se nebojim, že by se nenajedl:) Pro mě je utrpení vymyslet něco, co vařit na víkend, natož takhle do zásob:) maximálně ten fazolovej guláš…rychlej, nenáročnej…
Jinak jsem změnila pořadí dnešních prací…mám už vyžehleno a teď se pustím asi do úklidu kuchyně, včetně utírání skříní v ložnici, pak asi teda ten lux a vytírání, no…ještě by se mi líbilo umejt okna, ale…to už asi ne:))) No a pak tady zbývá práce, které má udělat manža, jenže to dřív budu mít asi vousatá vnoučata:)))
Tak i já přeji hezkou neděli (počasí tomu sice neodpovídá, na d ruhou stranu není vedro, je příjemný vzdoušek - akorát na to uklízení:))))
Gabča a Barča 38tt

Gabinka1
Kelišová 6545 příspěvků 12.09.04 12:51

Ještě k tomu tvému komentáři - dotazu u Letňátek…holka já taky nemasírovala…res­pektive jsme se pokoušeli, ale bohužel jsem to nezvládla…popravdě mi nejde ani ten sexík (kterej to mohl trochu vynahradit) - o tenisáku si můžu nechat zdát:) No chtěla jsem to zkoušet jen tak, že by mi to i pomohlo při tom tuleníčku, ale prostě nejde a můžu ti říct, když porovnám „nářadíčko“ na tulení a hlavičku, která mnou projde…hm, včera mě přepadla naprosto šílená depka, že když nejsem schopná ani sexovat (jak když jsem nateklá a nic se tam prostě nedostane a když, tak to za chvíli hrozně pálí)…bojim bojim…už je mi jasné, že mě budou stříhat jak u holiče…
Přeju, aby ses tomu vyhnula…někdo si to chválí, někomu to nepomáhá a záleží taky na tom, s kým se na sále potkáš…jestli ti pomáhá hráz masírovat a povolovat, nebo narazíš na někoho, kdo si prostě musí střihnout za každou cenu…
Takže rozhodně nejsi jediná, kdo tomu moc nedal (i když snaha tu byla)…držím palce
 GaB

Luca71
Zasloužilá kecalka 850 příspěvků 12.09.04 13:42

Gabčo,

myslím, že jsem se přechválila :-))). Zrovinka teď mi povoluje asi 10-ti minutové a docela bolestivé ztvrdnutí, hi hi.. Ale to musí být, že jo, :-). A je to stopro z námahy, jelikož jsem se jala přenášet takové dost těžké dřevěné truhly v miminkovském pokoji :-). Šibe mi, už mám vybalené i mýdelko a chystám se rolovat takové ty šulky z buničinových čtverečků :-). A jdu znovu převlíct a vyprat povlečení z postýlky.

Jsem zvědavá, jestli mě Letňačky trochu uklidní.
Trochu jsem se lekla, když jsem začala číst tvé přirovnání tenisáku a … , hi hi… Říkala jsem si, že na to nemusí být ženská ani moc nateklá, aby to bolelo, nebo vůbec nešlo :-).
R říká, že jsem dole úplně jiná. No, taky mám všechno nateklé. Ale ne bolestivě. To nalití a překrvení je v těhu asi fyziologické.

Jsem fakt flink a lenoch, co můžu ošidím. Masáž, cvičení, diety, mazání břicha…
Zatím si tím životem jen tak proplouvám, zatím mi dost věcí tak nějak prochází a já na to dost hřeším.
Třeba břicho jsem přes léto skoro nemazala, nemám to v horku ráda a zatím se mi ty potvory strije neobjevily. A doufám, že už ani neobjeví. Vloni jsem byla na dvou operacích s kolenama, několik měsíců jsem byla o berlích, vůbec mi to nevadilo v pohybu, neskučela jsem a nenadávala a lítala po všech čertech, jakoby se nechumelilo. Teď si má kamarádka zlomila nohu, půjčila jsem jí mé berličky a ona si není schopná ani zajít do obchodu.
Podotýkám, že jsem v životě necvičila, nenávidím zbytečnou námahu, tak se divím, kde jsem vzala tu svalovou sílu :-)).
Jediné, co se mi trochu vymklo z ruky je, že jsem přibrala 18kg, když jsem přestala kouřit. Jsem si ale jistá, že i to se časem nějak vystříbří.
Takže jak říkám. Hřeším na to a doufám, že i ten nástřih se mi nějak vyhne. A když ne, tak to nějak přežiju :-).
A jak píšeš, je to fakt, nevíš na koho v porodnici narazíš. Jsou staří doktoři, kteří fakt nastřihují paušálně a s těma nehneš, přesto, že trend dnešní doby je úplně jiný.
No uvidíme.

Tak nic, jdu si vyvolávat tvrdnutí nějakou čiností :-)
Pa.
 L+V

Kernerka
Povídálka 48 příspěvků 12.09.04 14:31

Ahoj holky,

tak jsem pořád pohromadě s Jiříčkem v bříšku, a kromě maniakálního uklízení a šití různích postýlkových a domácích doplňků, nemám žádné příznaky, že bych měla rodit. Břicho mi ztvrdne tak třikrát za den, ale žádné otvírací stahy to nejsou ani ve snu. Ve středu mě prostě jen tak postrašil a dál dělá, jako že nic. No možná, že chtěl, abych si tu porodnici nejdřív vyzkoušela a dobře si rozmyslela, jestli nejít jinam :-)) Je pořád vysoko a manžel mi na to řekl, že je prých chytrý po něm - taky by se někam dobrovolně na tři týdny hlavou nezaklínil :-))

Kernerka a Jiřík (38+6 tt)

Lila002
Ukecaná baba ;) 1718 příspěvků 12.09.04 15:12

Ahoj Báro,
budu ráda, když dáš vědět do deníčku, až se malý vyklube, jestli chceš, pošli mi číslo mobilu jako soukromou zprávu.

Díky
Lila 37tt

bolero
Zasloužilá kecalka 738 příspěvků 12.09.04 15:42

Ahojky moje spolutěhulky,

Tak se zase po čase hlásím a všechny vás zdravím.

Co je u nás nového? Markétka se nejenom neotočila, ale kromě zadečku si teď na cestu ven připravila i nožičky, takže porod koncem pánevním se konat nebude, tedy jestli si malá neusmyslí ještě něco nového. Na UTZ nám řekli, že máme 2860 gramů, termín porodu máme 21.9.2004, takže ať si přijedu 20.9. lehnout do porodnice a že uděláme císaře. Doktor mi doporučil lokální anestezii, jen ještě nevím jestli zvolit epidurál nebo spinál.

Děkuju Gábince, že sem hodila můj dotaz na rozdíl mezi EPI a SPI, já to ale asi nakonec nechám na doktorech. Mám pořádný vítr z toho, jak to bude celé probíhat, přece jenom jsem se celé těhotenství připravovala na variantu, kdy si své dítě vytlačím sama, a teď se plácám v představách, jaké to bude, až ráno vstanu a budu vědět, že třeba za hoďku malou vyndají ven. Budu ležet vzhůru na sále a někdo se mi začne přehrabovat v břiše. Kdyby ste věděly, jak ráda bych tlačila a rodila o 106. Takhle se děsím i té představy, že mi malou potom někam odvezou a bůhví, kdy já jí zase uvidím. Doufám, že než mě převezou z porodnice na gyndu, že mi jí dají alespoň pochovat.

Trápí mě zá:,–(ní otázka: Co když malou nebudu mít ráda, když jí vlastně nebudu mít hned od začátku u sebe?

Mám z toho hlavu v pejru, trápí mě otázky kolem kojení po císaři, kolem toho císaře samotného, navíc pořád ještě nevím, v které porodnici půjde malá na svět, mám to do dvou okresních porodnic stejně daleko, takže mě příští týden čeká velké pídění po tom, jak to kde probíhá.

Dneska jsem všude umyla okna, vypulírovala jsem koupelnu a záchod, utřela všude prach, takže kdyby si malá nakonec vzpomněla o chvíli dřív, můžeme klidně jet. I postýlku už mi manžílek přestěhoval až k posteli, takže se jen nemůžu dočkat, až v ní bude naše beruška poprvé spinkat.

Do termínu porodu mi zbývá přesně 9 dnů, po císaři bych měla být v porodnici dalších 7, takže za 16 dní by mohla maličká spinkat v ložnici s námi.

Mějte se krásně a pohlaďte za mě vaše pupíčky.

Markéta a Markétka 38+6tt

PS: pokusím se dneska hodit do fotogalerie nějaké fotečky našeho hnízdečka, které máme připravené pro malou.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.09.04 17:40

Ahojte holky!

Jsem nepřihlášena Bledulka:-)
Ode dneška mám internet i doma, tak budu na přijmu více:-)
Náš prcek byl určen jako chlapeček, jsme ve 34 tt a vážíme asi 2350g, jsme docela velicí viďte:-)
Byli jsme se kouknout v porodnici ve Frýdku - Místku a nelíbilo se mi tam, takže skončím ve Vítkovicích, kde u mne bude i můj gynekolog. Mám z porodu docela hodně strach:-(
Chodím do cvičení pro těhulky tak toho hodně vím a mám někdy pocit, že čím více jsem se toho dozvěděla tím je to horší:-(
Přeji vám pěkný nedělní podvečer.

papap Bledulka a Vojtíšek

PS:Mia: Chtěla jsem Ti písnout email, ale mám ho v poště v praci, můžeš mi prosím tě když tak smskou na mé číslo email poslat? pa

Petka2
Povídálka 34 příspěvků 12.09.04 20:12

Ahoj holky těhulky !
Konečně jsem se taky dostala k netu, protože doma nám nefunguje.
Děkuji Mie za nový deníček, zase jsem o něco chytřejší.
Mám „malou“ změnu a to v termínu porodu. Kvůli kyčlím mám plánovaný císařský ř., tak jsem se šla s doktorem domluvit, kdy „to“ uděláme. Dost mě překvapilo, že se nečeká do 40.týdne. Takže místo 26.9. mě to čeká už tento čt!!! Trošku jsem znervózněla, ale aspoň jsem urychlila věci, které ještě nestihla. Akorát na jménu jsme se ještě pořádně nedohodli, moc času ale už nezbývá :-)
Tak všechny zdravím, držím palce,pohlaďte pupíčky a snad se ještě stihnu ozvat.

Peťka 2 + klučík 38+0 tt

Gabinka1
Kelišová 6545 příspěvků 12.09.04 20:29

Ahoj Petko,
koukám koukám, ty budeš předbíhat, ju?:))) No když jsem ležela v Motole na rizikovém, tak tam nečekali ani s vyvoláváním klasického porodu to 40tt…většinou to ukončili po 38tt…
Jinak s tím jménem byste si tedy ale měli trošku pohnout, co?:))
Budu na tebe myslet a držet ti palečky…hodně štěstíííí
Gabča a Barča 37+4tt

Mmiiaa
Zasloužilá kecalka 553 příspěvků 13.09.04 09:10

Ahoj holky!
Dneska jsem vstávala už lehce po páté hodině…asi po hodině převalování se v posteli, a tak mi nedělalo problém vystřelit do práce a být chvíli online. jak mi ten net doma schází. Ale zjišťuji, že se má mysl oprošťuje od technických vymožeností a navrací se k tomu přirozenému. Dneska jsem dokonce přemýšlela i nad tím, jak si mám v mobilu přepnout T9!!!
Prolítla jsem vaše komentáře, no vidím, že nejsem jediná, která už by porod měla ráda za sebou. Půlka září pomalu za námi a miminko jen jedno. To jsou věci… netrpím žádnými bolestmi, maliník piju jak divá, dokonce jsem vyčetla „druhý povzbuzující nálev“ - skořice, hřebíček zázvor, litr vody, 10 min. louhovat… ale žádné účinky to nemá. Dokonce jsem překvapená a vy budete taky, mám chuť na milování (po celých 8 měsících naprostého nezájmu!!!). musím přemlouvat manžu, že jo!!! bez bolestí, bez otoků no a mimi nic! Ani se nehne. Anka si tam prostě hoví a hovět si tam bude jistě dlouho. Mám pocit, že vůbec neklesá do pánve, mám úplně vypouklý žaludek, jak má pod ním našprajcovanou nohu… bříško mi připadá vélké a těžké, tak snad nebude mít mimi kolem 4 kil! hopsám na míči, hráz masírujeme, a jí je tam dobře.
Odpoledne jdu do poradny, jsem zvědavá, co nového…
z porodu strach nemám, do Epi nejdu, vydržím to… největší hrůzu mám z toho, jak to dole bude všechno bolet potom!
Hlavně ať je vše ok.

Holky opatrujte pupíky a držte se.

Mia 38tt

Vložit nový komentář
Stránka:  1 2 3 Další »