Podzimní očekávání 35 - První minuty ? Apgar skóre
- Těhotenství
- mmiiaa
- 09.09.04
- načítám...
- Sledovat eMimino.cz
Ahoj holky! K těhotenství samotnému už si toho mnoho nemáme co říct, moc týdnů nám do slavného konce nezbývá. Potíže máme vesměs stejné, radosti z chystání taky. Myslím, že není potřeba popisovat, co nás čeká při té veliké události ? porodu, které se trochu bojíme, ale taky se těšíme, protože všem boleníčkům odzvoní a my budeme odměněny tou nejsladší odměnou ? naším miminkem.
O porodech už toho bylo na emiminu napsáno mnoho a zvědavé prvorodičky si jistě vše vyhledaly a přečetly, takže by bylo zbytečné to omílat dokola. Místo toho bychom si mohly něco říct o tom, co se bude dít s naším miminkem, jen co vykoukne na svět.
Ihned po porodu měří lékaři novorozencům tzv. Apgar skóre. Podle něj zjistí, jak se má miminko k světu a zda je zdravé. Zkoumají pět projevů miminka: dýchání, srdeční akci, svalové napětí, barvu kůže a reakci na podráždění nosní sliznice ? za vše dostane dítě nula až dva body. Úplně bezproblémové miminko tedy dosahuje desítky. Apgar skóre se měří první, pátou a desátou minutu života miminka. Ihned po narození dosahuje jen málokteré dítě desítky. Nejčastěji mu lékaři strhávají body za namodralou kůži. Po několika minutách se již ovšem vyhoupne na desítku. Děti, které mají toto skóre pod sedm bodů, potřebují lékařskou pomoc. Většinou pomůže inhalace vzduchu obohaceného kyslíkem. Pokud má novorozenec málo bodů i v desáté minutě, znamená to, že nedostatkem kyslíku začnou odumírat mozkové buňky. Takové dítě pak může být ve vývoji opožděné, a tak je nutné v prvních letech života jeho bedlivé sledování.
Jak probíhá poporodní péče
V každé porodnici je tento postup trochu jiný. Liší se např. v tom, zda lékaři nechávají dotepat pupečník, kdy miminko koupou, jestli si ho může pochovat i tatínek.
- Odstřihnutí pupečníku: může jej odstřihnout i otec. Dotepání může trvat i čtvrt hodiny. Odsávání plodové vody z dýchacích cest se dnes již většinou všem dětem nedělá, rozhodně se ale musí odsát, pokud je plodová voda zkalená.
- První ošetření:dětská sestra odnese dítě na vyhřívané lůžko, kontroluje cévy na pupečníku a ošetří ho, osuší a zváží miminko. Dítě také dostává vitamín K (injekčně do svalu) a sestra mu vykape oči opthalmo-septonexem (zabrání příp. zánětu spojivek). Poté si již zabalené miminko může pochovat i tatínek.
- Přiložení: v některých porodnicích se miminko přikládá až po ošetření, jinde hned po narození. Rozhodně by se tak mělo stát do první půlhodiny po porodu. Dítě může být po narození tak rozrušené, že se okamžitě po něm nemůže přisát (to platí zhruba pro prvních deset minut života novorozence).
- Měření: je možné odložit až na pozdější dobu. Miminkům je nutné natáhnout nožičky, což je jim velmi nepříjemné. Někde se proto děti měří dokonce až před odchodem z porodnice.
- Koupání: i při něm platí různé trndy. Některé porodnické školy jsou pro rychlé koupání hned po porodu, podle nich se miminko cítí ve vodě lépe (připomíná prostředí v maminčině bříšku) a snáze se tak adaptuje. Většinou se ale děti koupou později.
- První dvě hodiny: praxe je opět různá. Ve většině porodnic je ovšem v prvních dvou hodinách po porodu v inkubátoru (pochopitelně až po prvním kontaktu s rodiči). Má tak možnost se lépe adaptovat na prostředí.
Apgar skóre, první zkouška po narození
Sledovaný parametr?..0 bodů?..1bod?????????.2body
Dýchání??????.žádné??povrchní a nepravidelné??…křik a pravidelné
Srdeční akce????..žádná??pod 100 tepů/min?????..nad 100 tepů/min.
Svalové napětí???…chabé??snížené?????????..aktivní pohyby
Barva kůže?????.bledá??namodralá????????.růžová
Reakce na podráždění
nosní sliznice????.žádná??slabá grimasa?????.. kýchání a čilé pohyby
Hodnota Apgar skóre??..stav
10-8 bodů???????normální novorozenec
7-4 body???????..nutná krátkodobá lékařská pomoc
3-2 body???????..nutný nástup léčby 0 bodů????????.dítě je mrtvé
Novorozenecké reflexy:
Miminko má po narození několik reflexů. Ty v kojeneckém věku mizí. Rodiče si je ovšem mohou všechny vyzkoušet.
Moorův (lekací) reflex: miminko položíme na plenu a trhneme s ní. Pokud rozhodí ručičky a nožičky, je vše v pořádku. Chybí ?li tento reflex, může to znamenat neurologickou poruchu. Úchopový reflex: dítě sevře ručičkami pevně nabízený prst. V prvních dnech po porodu se takto dokonce několik málo vteřin udrží samo ve vzduchu.
Sací reflex: dítě umí od přirozenosti sát z matčina prsu. Aby tento reflex ?nezakrněl?, je nutné poprvé přiložit miminko včas.
Chodicí reflex: chytnete-li miminko v podpaží tak, aby se nožičkama dotýkalo podložky, bude dělat drobné krůčky.
Trochu jsem ten seznámek probrala, když se nám holky nehlásí. Pokud nám samozřejmě horkou novinku sdělí, do seznámku opět přibudou, ale na horní místa.Narozená miminka:
Miska + Robko ? 27.8.2004 v 9:08h ostrov KEY WEST v USA, - 3 266g - 50cm (37tt)Září
Sophie (+ Kevin) 27 ? Veracruz (Mexico) - TP 11.9.2004
Slunečnice 27 (+ Myšátko) - Slatinice u Ol ? TP 12.9.2004
Paloma1/Ála 23 (+ Verunka) ? Ústí nad Labem ? TP 20.-24.9.2004
Bolero/Markéta 25 (+ Markétka) ? Vodňany ? TP 21.9.2004
Pepsi 28 (+ Pupík-Tom?)? Kolín nad Rýnem (Německo)- TP 21.9.2004
Kopretinka (+ Davídek) 25 - okolí HK - TP 23.9.2004
Malina 36 (+ Eliška) - Plzeň - TP 24.9.04
Luca71 32 ? (+ asi Vilém) ? Ostrava ? TP 25.9.2004
Guerita/Eva 27 (+ Adam) ? t.c. Zlín ? TP 27.9.2004
Myshka 29 (+ Barunka)? Opava - TP 25.9.2004
Peťka/Petka2 26( + chlapeček) - Praha ? TP 26.9.2004
Mia (+Anička Amálie), 27 - Pardubice - TP 27.9.2004
Michellka (+ Vladko ? Ládínek:-)) 22 Holič (SK) - TP 29.9.2004
EditaAnne 21 (+Violka)
TP 28.9.2004 ? Neratovice
Gabinka 22 ( + Bára) - Libomyšl u Berouna ? TP 30.9.-1.10.2004 ŘíjenKatcha (+ Vítek) 31 ? Praha - TP 1.10.2004
Angie 28 ( + Adam) ? Brno - TP 3.11.2004
Pupina 25 (+ Snoopinka) ? Francie - TP 2.10.2004
Zuzina 31 (+ Simon Peter) - Pezinok (SK) - TP 3.10.2004
Sumenka 28 let - Ostrava - TP 3.10.2004
Lila 31 - (+ asi Petr) - Brno - TP 7.10.2004
Alenka2004 25 let - Severní Morava - TP 25.10.2004
Meta/Veronika (+ Sam) - Brno ? TP 25.10.2004
Bledulka 26 ? Ostrava ? TP 29.10.2004
Listopad
Bára/BZB 28 let ? (+ asi holka) Brno - TP 17. 11. dle UTZ 3.11.
Nenička 24 (+ Terezka) ? Beroun ? TP 25.11.2004
Sluníčko na líčka, pohlaďte pupíčka.
Mia
Přečtěte si také
Vydělávala jsem víc než manžel. Rodičák mě ale srazil na úplné dno reality
- Anonymní
- 26.06.26
- 30
Ještě pár měsíců před porodem jsem měla pocit, že máme s manželem věci nastavené fér. Oba jsme pracovali, já dokonce vydělávala o trochu víc než on. Nikdy jsem nad tím nepřemýšlela jako nad něčím...
Doma máme klid, děti a účty. S jiným mužem jsem si vzpomněla, že jsem žena
- Anonymní
- 26.06.26
- 44
Doma nemáme hádky, křik ani velké drama. Máme funkční manželství, děti, účty a každodenní provoz, který navenek vypadá úplně normálně. Jenže mezi mnou a manželem už dávno není blízkost, touha ani...
Jsem jeho milenka a chřadnu čekáním. Bojím se, že ženu nikdy neopustí
- Anonymní
- 26.06.26
- 58
Už tři roky miluji ženatého muže. Tvrdí, že jeho manželství je dávno mrtvé, že se mnou zažívá něco, co nikdy předtím nepoznal, a že chce být jednou se mnou. Jenže pořád neodchází. Říká, že ho s...
Snoubenec mi roky tajil, že platí nájem své bývalé partnerce. Asi nechci svatbu
- Anonymní
- 25.06.26
- 1639
Do svatby nám zbývalo jen pár týdnů a já se těšila, že už máme to nejnáročnější za sebou. Místo radosti z blížícího se velkého dne ale přišel šok, po kterém jsem začala přemýšlet, jestli svého...
Našel si jinou. Ale já musela vysvětlit dvouleté dceři, proč už s námi táta není
- Anonymní
- 25.06.26
- 976
Když mi manžel řekl, že se zamiloval do kolegyně z práce, mojí první reakcí nebyl křik. Ale uzavření se do sebe. Totální zděšení, co bude následovat. Dceři byly pouhé dva roky. Hrála si ve své...
Je mi 38 a chci dítě. Výsledky testů mě ale šokovaly: Jsem prý v přechodu!
- Anonymní
- 25.06.26
- 925
Celý život jsem žila v přesvědčení, že na všechno je dost času. Nechtěla jsem v pětadvaceti zapadnout do stereotypu plenek, vaření a mateřské dovolené. Chtěla jsem nejdřív něco dokázat. Vybudovala...
Zhubla jsem z velikosti 48 na 38. Manžel mě ale přestal chtít
- Anonymní
- 25.06.26
- 915
Dřív jsem nosila velikost 48, měla velká prsa, měkké břicho, výrazné boky i stehna. Takovou si mě manžel vzal a taková ho přitahovala. Jenže já jsem změnila životní styl, začala se hýbat, zhubla na...
Jsem matka, která si užívá noční život. Sousedé mě řeší víc než vlastní život
- Anonymní
- 25.06.26
- 758
„A to jako necháš dítě doma a jdeš se bavit?“ řekla mi sousedka přes plot. Neřekla to nějak útočně, spíš zvědavě... A dřív by mě to možná i zranilo, ale teď už ne. Jsem dál. A necítím potřebu se...
Tchyně ze mě dělá neschopného chlapa. A moje žena jí začíná věřit
- Anonymní
- 24.06.26
- 1860
Jsem manžel a táta, který se snaží postarat o rodinu, děti i domácnost. Jenže matka mojí ženy je u nás pořád a do všeho mluví. Kritizuje, jak vychováváme děti, shazuje mě před ženou a nenápadně jí...
Nechala jsem syna (3m) manželovi a odjela pryč. Opravdu jsem tak špatná máma?
- Anonymní
- 24.06.26
- 2090
Myslela jsem, že největší problém bude odloučení od miminka. Nakonec byly mnohem horší reakce lidí kolem.
Ahoj holky,
konečně jsem se dostala k PC a můžu vám poslat zprávu.
Nejdřív bych chtěla pogratulovat Mišce k Robkovi, je nádherný, až mám slzičky dojetí v očích… Už aby jsme je měly taky v náručí… ach jo.
Nám se daří s Barunkou dobře, dnes jsme byly na kontrole a všechno je v pořádku, dokonce to vypadá, že by měla vydržet v obalu až do toho 25.9., chvála za to. Jinak je to tady docela šílené - byt se dodělává, já šiju záclony a závěsy jak divá - ať se to všechno stihne, co kdyby… Přes víkend bude v novém bytě velký úklid - já u tohu budu spíše sporadicky, musíme ještě zabalit věci ve starém bytě - naštěstí už asi 15 banánovek převážně plných knih jsme odvezli. V pondělí příjde podlahář položit linoleum a koberce, v úterý se stěhujeme, ve středu přijedou namontovat kuchyň..... Je to docela mazec, ale vypadáto, že to všechno stihnem a s Barunkou pojedeme do i z porodnice už z nového.
Tento týden jsme měly poslední přednášku - příprava na porod, i když to bylo tématicky už trochu někde jinde - vývoj dítěte do 1 roku. Zjistila jsem, že jsem sice měla všechno načtené i pozjišťované, myslím informace o porodu, o novorozeňátkách, ale mám intenzivní pocit, že jsem to všechno zapomněla. Jako před zkouškou, čím víc se blížil termín, tím víc jsem měla pocit, že toho vím míň a míň. Doufám, že je to jenom subjektivní pocit…
Holky mějte se krásně, pokuste si užít ty poslední okamžiky, kdy jste 2v1 - vím, že je to někdy těžké, ale jak nám vštěpovala porodní asistentka na přednáškách - s pozitivním přístupem a optimismem je všechno lepší - těhotenství, porod i miminka jsou pak v lepší kondici a pohodě.
Nevím, kdy se dostanu k PC, možná až po velkém třesku. Kdyby něco, mám telefon na Miu, tak dám určitě vědět.
Krásný den
Myshka a Barunka