Porod Gabrielky

Porod

Tak už konečně vím, jaký je porod. Teď, po 11 dnech, se tomu sice už směji, ale druhé dítě zatím nechci. Asi jako každý jsem pročítala deníčky o porodech a čekala, jaký bude ten můj.

Ještě pohoda

Malá před převezením na JIP Olomouc
1 komentář

Na sále

Naše jednodenní Gábinka
2 komentáře

Beruška
3 komentářů

Troška shrnutí od začátku: jak jsem psala v minulých deníčcích, cesta k miminku byla složitá, dlouho jsme čekali, povedlo se až přes IVF. Celé těhotenství pro mě byla pohoda, netrpěla jsem žádnými problémy jako nevolnostmi, otoky atd. Užívala jsem si to až do konce. Od 36. týdne už jsem malou začala přemlouvat, že by se pomalu mohla chystat, ne že bych už měla plné zuby tahání se s bříškem, to mě neomezovalo, jen jsem se moc těšila na to maličké stvořeníčko a holky v jiných diskuzích mě namlsaly fotečkami novorozeňátek :-D

Ještě 12. 7. jsem byla na monitoru v porodce a nic se nechystalo, kontrakce nebyly žádné a už jsem pomalu viděla, jak přenáším. Malá si ale nakoec dala říct po sklenici bílého Lambrusca a sexíku :-D Večer po milování už mě trošku bolelo břicho, ale nepřikládala jsem tomu žádnou pozornost, to se mi někdy stávalo i v noci, když jsem měla plný močák. Ráno jsem se probudila ve čtyři hodiny a bolelo mě břicho, zkoušela jsem se dívat na mobil, jestli se dá vypozorovat začátek a konec, dal, tak jsem se naložila do vany a začala zapisovat časy. Vana nepomohla, kontrakce jsem měla od 3 do 7 minut. Spíše to bylo tak po 4–5, sem tam jedna po delší době nebo naopak i po kratší, v autě už i po 2 minutách.

V porodce jsem zazvonila a řekla, že jdu na sál, oni že mě ubytují, já říkám, ale aby to nebyl jen planý poplach. No nebyl, napojili mě na monitor a byly tam už pěkně kopce. Myslela jsem, že budu mít jako ostatní kontrakce nejdřív v delších intervalech, ale ono ne, rovnou od těch 4 ráno pořád v téhle frekvenci. Bylo to nepříjemné, ale ještě jsem se i smála a volala mamce. Bylo to dlouhé a vyčerpávající, každé dvě hodiny monitor, píchnutí ATB (ještě, že mi nevadí krev, porodní asistentce se podařilo mě napíchnout až na potřetí a na ruce, kde to nešlo, jí to prasklo a byla pode mnou louže jako kdybych se podřezala :-D)

Po 10,5 hodinách mi píchli vodu, a to teprve něco začalo. Rozjely se šílené bolesti, žebrala jsem o něco na bolest. Když mi při píchnutí řekli, že jsem na 2 prsty, myslela jsem, že se půjdu picnout. Na epidural byl očividně čas, ne že by to nestihli, ale vymlouvali mi ho, asi by je to obtěžovalo, až jsem povolila a nenechala si ho dát. Dali mi nakonec jen nějaké čípky, ty byly popravdě na nic.

Příště bych si stála tvrdě za svým. To, co přicházelo, byl zlý sen, kontrakce se stupňovaly, podle mě už snad neměly kam, ale ukázalo se, že to lze. Manžel vtipálek se mě ještě při kontrakcích ptal, jestli budu chtít ještě jedno. To jsem myslela, že ho na místě zabiju :-D Jinak byl velkou oporou, bez něj by se to zvládalo mnohem hůř. Pomáhal mi sprchovat bříško ve sprcháči, kde jsem skákala na balonu, a podpíral mě, když jsem chodila po chodbě.

Gábinka si nakonec dala říct v 18:44 po šííílených skoro 15 hodinách. Kontrakce už byly k nevydržení a PA říkala, že musím cítit tlak na konečník i mimo kontrakci, to se ovšem nedělo, šíleně to tlačilo jen při kontrakci. Dovolila mi vylézt na kozu a prý, že si můžu přitlačit, že tam vadí už jen lem. Tak jsem tlačila a oddělali to, prý jsem tlačila pěkně.

Byla jsem už tak vyčerpaná, že než přišel doktor a šlo se na věc, tak mi pomalu mizely kontrakce a já jsem už skoro nebyla schopná tlačit. Snažila jsem se, co to šlo, ale malá nepostupovala, chvílemi jsem zaklonila hlavu a přivodila si tím fůru modřinek v dekoltu, na pažích a v obličeji, no vybarvovala jsem se ještě týden, fakt hezké :-) Prý to způsobilo, že jsem tlačila chvílema i do hlavy. Popravdě už mi bylo vše jedno, byla jsem zoufalá, nevěděla, co dělat.

Při tlačení už jsem měla černo před očima a viděla hvězdičky. Připadala jsem si jako mimo tělo, hlasy slyšela jakoby vzdáleně, asi jsem byla úplně apatická. Pomáhali mi tlačit na břicho, ale moc tomu nepomohli. Pak už na mě začali zvyšovat hlas, ať se koukám vzpamatovat, že malá neprospívá. Byla jsem o to zoufalejší, protože jsem nevěděla, co mám dělat, brečela jsem a říkala, že už nemůžu. Museli vzít VEX a nakonec jsem sebrala poslední zbytky sil a malou s pomocí toho zvonu vytlačila.

Zážitek z porodu mám tedy příšerný, i když s odstupem času to pomalu mizí. Každopádně, jestli někdy bude druhé, chtěla bych raději císaře, protože bych na sál šla už s panickou hrůzou, že bude malá zase přidušená jako teď. Bylo to hrozné, malou hned odnesli, manžela za ní nepustili (a to jsme si plánovali, jak natočíme mytí a vážení malé a její první vteřinky života). Museli ji oživovat, dělat masáž srdíčka, masku atd. Byla jsem vyřízená, že jsem ji neviděla a pořád jsem jen brečela (takovou hysterku asi ještě neviděli :-D) Vyčítala jsem si to a stále opakovala, že jestli s ní něco bude, že si to nikdy neodpustím.

Nástřih byl, ale vůbec jsem ho nezaregistrovala, ani následné šití, za něj jsem byla spíše vděčná, hlavně, že bylo po všem. Popravdě tlačení nebolí, ani nástřih a samotné vypuzování, ani zvon, pro mě byly nejhorší ty vyčerpávající zesilující kontrakce. Taky jsem od rána měla jen jeden suchý rohlík, nic mi tam nedali, jen čaj, tak z čeho jsem taky měla vzít sílu, že jo.

Důležité je, že vše dobře dopadlo, malá se narodila v 38+5 tt, 15. 7. 2012 v 18:44, vážila 3300 g a měřila 51 cm. I přes krutý začátek vstupu do života se má moc dobře. Museli ji hned převézt do Olomouce, v HK bylo plno. Udělali EEG a naštěstí neshledali poškození mozku, tak ji druhý den vrátili zpět ke mně. Viděla jsem ji jen chvíli, asi 5 minut, a až dvě a půl hodiny po porodu, pak ji odvezli. Celou noc jsem nespala a pořád na ni myslela. Když mi druhý den řekli, že je ok a převezou ji zpět, brečela jsem štěstím.

Naší berušce je dnes 11 dní, prospívá dobře. Na váze přibírá :-) Je to naše štěstí a porod za to stál, i když to byl můj nejhorší zážitek v životě, ať už po psychické, tak i fyzické stránce.

Hodnotilo 10 lidí. Score 4.6.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
loka
Neúnavná pisatelka 18548 příspěvků 26.07.12 08:03

Veve strašně moc gratuluji ke Gábince :srdce: :potlesk: přeji jí ať jí ten náročný vstup do života vynahradí šťastný a zdravý život plný lásky od vás od bezvadných rodičů a Tobě ať brzy na porod zapomeneš a nenecháš se tímto zážitkem odradit od sourozence ;) :kytka:

 
pajinka111
Ukecaná baba ;) 1740 příspěvků 26.07.12 08:55

Moc gratuluji k narození krásné princezny :kytka:,nakonec si to zvládla a je to holky za vama, ted už se pěkně radujte a maličké hodně štěstíčka a zdravíčka do života :srdce:
taky jsem měla oba porody dost bolestivé a dramatické, druhého syna museli také resuscitovat apgar skore měl pouze 3-6-7,byl 5 dní v inkubátoru na kyslíku, na utz mozku atd..měla jsem zkaženou vodu, ale naštěstí je všechno v pořádku :* :dance: /mám také o tom deníčky ;) /
Gabrielka je krásné miminko :*
nějak se to přidalo jako reakce na předchozí příspěvěk a nejde to opravit vložit jinam…

Příspěvek upraven 26.07.12 v 08:58

 
balestra
Závislačka 4655 příspěvků 26.07.12 09:19

No, já nevím. Dokud ženská neporodí, bude se ji zdát díky tomuto deníčku a jím podobným, že je to ta nejstrašnější věc v životě. A ona to může být i ta nejkrásnější událost jejího života. Jasně, ne každý porod je stejný a ano, porod bolí. Ale stojím si za svým, že je to o životním postoji, síle a přesvědčení. A ano, při porodu se nejí, ale můžeš mít s sebou hroznový cukr a čokoládu, aby jsi dostala sílu.

 
veve.m
Neúnavná pisatelka 19561 příspěvků 26.07.12 10:01

No každý to má jinak, já věřím, že jsou i lepší porody, holt jsem to štěstí neměla…
Pajinka: naše měla apgar skore 3,3,7

 
careynka
Neúnavná pisatelka 19493 příspěvků 26.07.12 10:07

@veve.m Velka gratulace ke Gabince, moji jmenovkyni :-)
Ja jen nechapu ten pristup, proc vsude praskaj vodu, kdyz jsi na dva cm :roll: zbytecne do toho zasahujou a pokurvi co muzou a pak se placaj po ramenech, ze miminko vlastne zachranili… kde jsi rodila? Priste jdi radeji jinam. Voda se picha az kolem 8cm, nekde ji nepichaji vubec… tak at jste brzo v poradku a uz si uzivejte jen sami sebe :-)

 
veve.m
Neúnavná pisatelka 19561 příspěvků 26.07.12 10:09

Rodila jsem v Litomyšli. Prý to chtěli urychlit, aby se to netahalo do noci… je fakt, že už jsem byla taky raději, že se to pohne. Ono od rána mít kontrakce v tak krátkých intervalech není nic moc..

 
vodolejka
Vesmírná mluvilka 30684 příspěvků 2 inzeráty 26.07.12 10:16

Veve hlavně že je Gábinka v pořádku :hug: :hug: vše to náročné při porodu se časem vymaže z mysli :)

 
vodolejka
Vesmírná mluvilka 30684 příspěvků 2 inzeráty 26.07.12 10:18

No ono je to individuální, měla jsem kontrakce jako Veve 48 hodin a stále jsem byla na 1 cm, takže píchnout to museli, aby se něco začalo dít. Císaře jsem jim rázně odmítla.

 
mersii
Ukecaná baba ;) 1105 příspěvků 26.07.12 10:24

Jsem uplne stejného nazoru. Me taky píchli vodu brzo. Teda byla jsem otevřená na víc než 5cm, kolik to bylo přesně, to už si fakt nepamatuji. Každopádně jsem z toho celého měla pocit, že už aby to měli oni za sebou, ne já.. Dopadlo to tak, že mě museli šít až „vevnitř“ a po břichu mi skákat, neměla jsem už pomalu sílu tlačit, a jak píše autorka, kontrakce mi pomalu přestávaly. A kamarádka, která rodila ve stejné porodnici jako já, má stejný zážitek..
A kdybych psala já deníček 11 dní po porodu, byl by úplně stejný. Jako na úžasnou věc jsem na něj začala vzpomínat až v momentě, kdy jsem zapomínala na tu bolest a dnes si opět troufnu tvdrit, že raději rodit, než jít k zubaři :lol: ;)

 
Mazlucha
Echt Kelišová 9145 příspěvků 1 inzerát 26.07.12 10:32

Veru krásný deníček, nakonec to všechno trápení s počením dopadlo na výbornou. Gábinka je krásné zdravé miminko a bude vyrůstat v milující rodině a to jí moc přeju :hug:

 
balestra
Závislačka 4655 příspěvků 26.07.12 11:05

@careynka
No, když paní měla problém mít sílu na porod tak dlouhý jak byl, tak kdyby nepraskli vodu, tak by neměla sílu na tlačení už vůbec! Já měla porod vyvolávaný z důvodu, že jsem měla horečku a dítě vysoký puls+jsme mu vyzvracela vodu a v rámci uspíšení mi ji také píchli při cca 2-3 prstech a porod uspíšili. Já myslím, že prostě porod bolí a čím kratší, tím lepší.

 
careynka
Neúnavná pisatelka 19493 příspěvků 26.07.12 11:16

@balestra to ale neni pravidlo ze se to uspisi, ale prijdou velky bolesti driv a vycerpa se rodicka, ja s timhle proste nesouhlasim a plno zdravotniku taky ne, tohle jsou proste zastaraly techniky a nechtela bych, aby mi ji provedli

 
Linettka
Kecalka 433 příspěvků 26.07.12 11:18

No, Veve, neuklidnila jsi mě! :D

 
ajva
Kecalka 325 příspěvků 26.07.12 11:39

Veve neboj - můj první porod byl dlouhý se strašně bolestivými kontrakcemi a nakonec taky ukočen vexem, protože malej už byl přidušenej. Podruhé jsem otěhotněla, když byly malému necelé 4 měsíce - celých 9 měsíců jsem měla noční můry z druhého porodu a modlila se k císaři a nakonec byl druhej porod úplně v pohodě - sice trval 12 hodin, ale v podstatě bez bolestivých kontrakcí (těch nejhorších bylo jen 6) a malou jsem vytlačila tak hladce, že ani nevím sama jak. Takže hlavu vzhůru - podruhé to nemusí být stejné :potlesk:

 
Žesťovka
Zasloužilá kecalka 703 příspěvků 26.07.12 11:49

Předem gratuluji k holčičce :kytka: :D
měla jsem dost podobný porod, jen s tím rozdílem, že mi voda praskla už doma, ale hlavně byl stejný do té chvíle, jak malá nechtěla postoupit, všichni mě taky hecovali, skákali mi po břiše, já už nemohla, tlačila jsem střídavě do hlavy až mi vytryskla krev z nosu a po porodu jsem vypadala, jak kdyby mě někdo zmlátil, ale naštěstí semnou měli asi slitování a na poslední chvíli mně odvezli na císaře, protože malá měla už taky špatný ozvy, takže ve finále vše dopadlo dobře. Mylím si, že tě tím VEXEM neměli trápit a mnohem dřív tě měli poslat na akutního císře! Hlavní je, že jste obě v pořádku :hug: Přeji Vám hlavně zdraví :)

 
Lenula-xy
Kelišová 7398 příspěvků 26.07.12 13:22

MOC GRATULUJI KE GÁBINCE :kytka: AŤ VÁM DĚLÁ JEN SAMOU RADOST :hug: MŮJ POROD BYL PODOBNÝ, BOHUŽEL JSEM TAKY NEMĚLA ŠTĚSTÍ NA KRÁSNÝ A RYCHLÝ POROD, RODILA JSEM NĚJAKÝCH 36HODIN Z TOHO 28HOD KONTRAKCE PO 1-2 MIN(SOUHLASÍM, ŽE TO BYLO Z CELÉHO PORODU NEJHORŠÍ)ALE POROD BYL PRO MĚ KRÁSNÝ I TAK A TĚŠÍM SE NA DALŠÍ(JESTLI SE DOČKÁM A BUDE UŽ RYCHLÝ A KRÁSNÝ :mrgreen: )MALÉ TEDA NIC NEBYLO, VYTLAČILA JSEM JI RYCHLE, I KDYŽ POMOCÍ VEXU, ASI SI MYSLELI, ŽE TO UŽ NEDÁM. ALE JÍST JSEM NEMOHLA 2 DNY, ANI ČOKOLÁDU A JINÉ TOMU PODOBNÉ, DOKONCE ANI OSLAZENOU VODU :cert: AŽ TĚSNĚ PŘED TLAČENÍM MI DALI KAPAT GLUKOZU. PŘÍŠTĚ JIM NA TO PRDÍM A DÁM SI DO NOSA. A VODU MI TAKY PRASKLI, KDYŽ JSEM BYLA NA 2CM :( JÁ VÍM, ŽE DALŠÍ MIMINKO CHCI, I PO TAKOVÉM ZÁŽITKU, PROTOŽE JE TO NĚCO TAK ÚŽASNÉHO, TĚCH " PÁR" HODIN BOLESTÍ ZA TO FAKT STOJÍ

@careynka A SOUHLASÍM S TVÝM NÁZOREM OHLEDNĚ PRASKÁNÍ PLODOVÉ VODY :palec:

 
Anonymka sisi
Zasloužilá kecalka 705 příspěvků 26.07.12 22:34

Gratuluju :) je to opravdu princezna :)
popravdě, sama jsem teď 35+2 a už malého přemlouvám ať pádí ven. Jenže se mu asi ani nechce. A s tou kaluží krve… asi by semnou švihlo.
Jsem zvědavá na svůj porod :)
Je štěstí, že jste obě v pořádku :) Držím palce do života :)

 
dizinka
Ukecaná baba ;) 1566 příspěvků 51 inzerátů 27.07.12 10:49

Moc gratuluji za to, že jsi to vše zvládla. Já to měla podobné. Od záčátku kontrakce po dvou minutách celkem 8 hodin. Myslela jsem, že chcípnu. Když jsem tlačila malej se taky dusil tak museli okamžitě přistoupit k císaři jinak by to dopadlo asi nejhůř jak by mohlo. Takže smekám klobouk dolů. Jsme šikulky :kytka: :mavam:

 
mishka123
Echt Kelišová 9634 příspěvků 04.08.12 20:20

Gratuluji :hug:

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama