Preeklampsie mi zhatila plány

Porod

Nedávno jsem tady narazila na diskuzi, jaká témata deníčků jsou zajímavá a o čem zdejší čtenářky chtějí nebo naopak nechtějí číst. Poměrně častý názor byl, že téma „Můj porod“ po tisící stý padesátý již moc netáhne, což byla pro mě výzva a okamžitá inspirace k sepsání mé slavné premiéry – porodu naší Žížaly.

Můj porod jsem si jako nevyléčitelná optimistka představovala asi takhle: přesně v den termínu (ráno) s úsměvem otevřu svůj diář, kde se na mě směje nakreslený smajlík a poznámka „porod“. Chvíli potom mi začnou malé bolesti, které trvají do večera. Večer se (stále malé) bolesti stanou pravidelnými a navíc mi praskne voda, tak vyjedeme do porodnice. Cestou se ještě stavíme v pěkné restauraci a po výborné večeři svištíme zcela volnou Prahou do porodnice. Tam se mě ujme příjemná porodní asistentka, která mě vyšetří a se slovy „Maminko, vždyť vy už jste úplně otevřená, jdeme na to!“ mě uvede na porodní sál, kde (maximálně!) dvakrát zatlačím a vyleze Žížalka, která se ihned přisaje. S tatínkem hrdě rozesíláme MMS přátelům a jsme jedna velká šťastná rodinka.

Takže tolik k mé představě. Teď realita.

Ještě než začnu vyprávět, cítím nutnost se omluvit všem maminkám, které kvůli preeklampsii musely rodit předčasně a zažily si všemožné komplikace s tím spojené. Můj porod nebyl o nic víc horší, než jakýkoliv běžný porod a hlavně jsem to „doklepala“ skoro až do termínu, takže bych si správně neměla na nic stěžovat – to, že jsem měla preeklampsii, vím v podstatě jen z propouštěcích papírů z porodnice.

Přibližně čtrnáct dní před termínem jsem se chystala na běžnou poradnu a monitory. Ráno jsem zaspala, takže jsem vůbec nic nestíhala. Protože jsem měla na odpoledne naplánované nějaké schůzky, hodila jsem si aspoň šminky do kabelky, abych nebudila veřejné pohoršení a nenamalovaná, neučesaná a celkově absolutně nepřipravená na to, co mělo následovat, jsem si to šinula hlemýždím tempem po ucpané magistrále do porodnice. Parkuji na nejméně vhodném místě, trochu blokuji výjezd z malého parkoviště (tímto se omlouvám všem, kdo měl s mým autem tu čest), ale na hledání lepšího fleku není čas. No co, za chvilku budu zpátky, však ono se to na tu chvíli nezblázní a šikovný řidič určitě vyjede.

Žížala na monitoru spala, ostatně jako vždy, takže to opět trvalo asi hodinu. Měla jsem nervy, jelikož jsem měla naplánovaný oběd s kolegyní z práce a měla jsem šílený hlad. Na monitoru jsem sice zbodla nějakou snickersku, abych probudila Žížalu, ale to mi nestačilo, takže jsem byla i notně protivná, čas letěl a mě čekala ještě poradna.

Konečně na mě přišla řada v poradně. Odevzdávám sestřičce ten proužek, jenž se namáčí do zkumavky s močí (nevím, jak se to jmenuje) a čumím na hodinky. Za chvilku mě sestra volá, mám radost, teď už to půjde rychle. „V moči máte bílkovinu, pojďte se tady posadit, změříme vám tlak“, slyším. Koukám, jestli v místnosti není ještě nějaká další kandidátka, které by toto sdělení mohlo patřit, zdá se, že ne, tak v mžiku sedím s tonometrem na ruce a ani nedýchám.

„150 na 110“, sděluje sestřička se zvednutým obočím. Co to? Následovaly otázky, jak jsem na tom byla doposud s tlakem (úplně v pohodě), jestli mám otoky (to zas jo), jak se cítím (úplně normálně) a jestli nemám mžitky před očima (nee, leda z hladu). „Dobře, tak my vás teď pošleme na odběr krve a až budete hotová, přijdete rovnou k paní doktorce, cestou se vyčurejte a moč doneste.“

Tak jo, ale fakt strašně spěchám, za chvíli mám oběd.

Vyčurat se byl trochu problém, neumím čurat na povel a navíc jsem nic netušíc čurala po monitoru, takže to chvilku trvalo. Poté jsem přežila odběr krve (tam na mě sestřičky nějak divně a soucitně koukaly, byly opravdu hrozně hodné a milé, což nikdy neznačí nic dobrého) a vrátila se zpět do prvního patra k paní doktorce. Ta už měla po ordinační době, přesto na mě trpělivě čekala a ve dveřích mě vřele vítala se slovy: „Tak co, jak vám je?“

Jak mi je? Už jsem měla dávno obědvat, takže hlady šilhám a nechápu, co tohle všechno má znamenat. Doktorka mě vyšetřila, opět změřila tlak (160 na 110) a poslala mě lehnout na rizikové oddělení s tím, že zítra se začne vyvolávat. Snažila jsem se jí vysvětlit, že je to asi nějaký omyl, že já ještě rodit nemůžu, jednak nemám nic připraveného, mám ještě spoustu zařizování a také mám ten oběd. Chápavě se usmála a pronesla: „Vy odsud odejdete už s miminkem.“ Co prosím, o jakém miminku je řeč? Do té doby byla teď moje milovaná Žížalka jen vetřelec, UFO, sci-fi…

Následoval příjem na rizikovém oddělení, další měření tlaku (150 na 110) a mladá paní doktorka, která vypadala tak na třináct let, mi sdělovala, že mě možná druhý den pustí, podle toho, jak budou vypadat výsledky z moči. Pak jsem si šla lehnout na pokoj.

Neměla jsem nic, telefon skoro vybitý, žádná sluchátka, časopis, knížku. Ležela jsem, koukala do stropu a bylo mi v tu chvíli hrozně. Přišla sestřička opět na měření tlaku a dostala jsem oběd. Najednou jsem neměla vůbec hlad, dokonce jsem nemohla pozřít ani sousto. Kdyby existoval stroj času, okamžitě bych se přenesla do doby, kdy jsem s potutelným úsměvem polykala pár posledních antikoncepčních pilulí, dala bych si facku a okamžitě bych načala další plato.

Najednou mi došlo, že budu mít dítě – já, která jsem zatím žádné dítě ani nedržela v ruce. A že bych TO měla mít už zítra (pozítří..)? Brečela jsem. Vždyť ani nemám nic připraveného! Všechno nechávám na poslední chvíli. Neměla jsem sbalenou tašku, neměla jsem ani do té tašky nakoupené věci! Nevím, proč jsem si myslela, že budu přenášet. Měla jsem zkrátka na všechno spoustu času. Po telefonu jsem organizovala vše potřebné, přítel upřímně nadšen, že mi bude kupovat porodnické vložky a sexy síťované kalhotky. Měla jsem knedlík v krku, nemohla jsem ani mluvit.

Druhý den mi pan doktor sdělil, že výsledky z moči nejsou dobré a než jsem se stačila nadechnout, stážistka s odporně dlouhými nehty mi zavedla vyvolávací tabletu. Tak a je to tady, asi porodím. Celý den se nic nedělo, nechala jsem si přinést knížku o ženě, která se stala obětí Stalinova režimu a prošla si několika sibiřskými pracovními tábory – potřebovala jsem přijít na jiné myšlenky a číst o někom, kdo byl ještě v horší situaci než já. Každou hodinu monitor a měření tlaku.

Přibližně za dvanáct hodin mi praskla voda. Začaly bolesti, zatím nic hrozného. Následoval příjem na porodní sál, bolesti se už zhoršovaly, chtělo se mi hrozně spát a litovala jsem, že jsem nic nesnědla. Cítila jsem, že nemám žádnou energii. No zkrátím to. Kontrakce se stupňovaly, ke konci to bylo už dost šílené. Žížala byla dlouho hodně nahoře, všechno mi to přišlo jako věčnost. Z odstupem času se mi nedaří vybavit si tu bolest, oxytocin maže paměťovou stopu, příroda, ta mrška, to zařídila dobře. Přirovnala bych to ke křečím při průjmu, jen asi stokrát horší.

Samotné tlačení bylo pro mě úlevné, bolelo to, ale byla to pro mě bolest, která mě ničím nepřekvapila, ano, takhle jsem si to asi představovala. Nevím, na kolik zatlačení jsem porodila, ale rozhodně to nebylo na mé vysněné (maximálně) dvě zatlačení. Když už jsem si říkala, že to snad vzdám, tak najednou obrovská úleva – a vyklouzla Žížalaaaaa!

Apgar měla 10-10-10 a první, co mě napadlo, když jsem ji viděla, bylo, že je fakt hezká. Proběhl úspěšný pokus o přisátí, porod placenty a šití. Ty následné kontrakce k porodu placenty mě strašně lezly na nervy, tak jsem zvonila na sestřičku, ať už ze mě sakra tu placentu vytáhne! Zašít mě přišla doktorka, která pro změnu vypadala na patnáct, ale zašila mě pěkně a nebolelo to.

A od té doby jsem máma.

Hodnotilo 56 lidí. Score 4.8.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
kaja00
Extra třída :D 12586 příspěvků 08.03.14 00:19

Gratuluji k male :hug: Jak se mala jmenuje? :kytka:

 
slavuska1
Vesmírná mluvilka 30592 příspěvků 08.03.14 02:50

Hezký, zábavný :lol:

 
Patatka
Ukecaná baba ;) 1196 příspěvků 08.03.14 04:07

Moc hezky deníček, gratuluji :kytka:

 
Saroya
Neúnavná pisatelka 17620 příspěvků 08.03.14 07:29

Pobavilo mě, ze místo strachu o sebe a o dítě jsi řešila oběd atd. Myslim, ze komplikace te pěkně vrátily do reality a k miminku :-) preju, aat jste už zdravotně v pořádku a neopakuje se to příště

 
tunisanka
Zasloužilá kecalka 874 příspěvků 08.03.14 07:51

Jak pekne se ctou denicky od zjevne chytrych a vtipnych zen. Gratuluju k holcicce. Zaroven se poznavam v plno vecech tedy doufam, ze budu alespon castecne pripravena. Po vsech strankach

 
sparkling
Kecalka 135 příspěvků 08.03.14 08:04

Moc pěkně napsaný deníček :) Gratuluju k Žížale.

 
Azzii
Stálice 64 příspěvků 08.03.14 08:22

Moc gratuluji k holcicce. Ja mela v porodnici podobnou literaturu. Taky me „uklidnovalo“, ze na tom nejsem uplne nejhur :-)

 
Cukřinka
Ukecaná baba ;) 2451 příspěvků 08.03.14 08:48

Hezké, vtipné, inteligentní, žádné pravopisné chyby, jsem nadšena a boduji za 5 ;)

 
pomenkova
Nadpozemská drbna 26472 příspěvků 08.03.14 08:54

Nechala jsem si přinést knížku o ženě, která se stala obětí Stalinova režimu a prošla si několika sibiřskými pracovními tábory – potřebovala jsem přijít na jiné myšlenky a číst o někom, kdo byl ještě v horší situaci než já

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
tak to nema chybu-gratulace k male :kytka: :kytka: :kytka:

 
karkullinka
Závislačka 4020 příspěvků 08.03.14 08:56

Krásný deníček :potlesk: Moc gratuluji k Žížalce :kytka: :kytka: :kytka:

 
ALENA G
Kecalka 129 příspěvků 08.03.14 10:01

Nádherné :palec: :palec: :palec: :potlesk:

 
Petullka82
Ukecaná baba ;) 1940 příspěvků 08.03.14 10:32

Krásnej porodní deníček, bavil mě! A to je hodně, co říct :mrgreen: Piš dál, rádi tě budeme číst :kytka:

 
Petullka82
Ukecaná baba ;) 1940 příspěvků 08.03.14 10:36

@pomenkova tak takovou knížku zrovna potřebuju, nechceš po přečtení poslat dál? :*

 
martas22
Extra třída :D 10075 příspěvků 08.03.14 11:44

Super deníííííček ja to up prvniho měla podobneee :lol: hlavně, že vše dobře dopadlo :palec:

 
iliska87
Ukecaná baba ;) 1358 příspěvků 08.03.14 11:55

Já si taky nějak asi myslela ze budu přenášet a tak jsem si balila tašku mezi kontrakcema :* :kytka:,hodně zdravicka tobě i tvé zizalce…

 
fusa
Ukecaná baba ;) 1126 příspěvků 08.03.14 12:40

Moc hezky napsano, zadny zbytecny sentiment, gratuluju k Zizale!

 
pomenkova
Nadpozemská drbna 26472 příspěvků 08.03.14 12:43

@Petullka82 To byla knizka zakladatelky ;)  ;)

 
kamce
Závislačka 3073 příspěvků 08.03.14 13:46

Superně napsané :potlesk:..v hodně věcech jako bych se viděla :mrgreen:..a pořád jsem přemýšlela k čemu přirovnat ty kontrakce a ty „křeče při průjmu, jen 100× horší“, to je přesné :lol: :palec:

 
myšák1187  08.03.14 13:47

Tak mě ten tvůj deníček pobavil, hezké čtivé a svižné, piš dál
Nejlepší jsou ty představy, já si zase myslela že porodím dřív, stěhovali jsme se a nakonec jí ze mě dolovali a také díky preeklampsii jsem byla 10dní před porodem hospitalizovaná a rozjetý porod brzdily a končil sekcí já už ten na 8 mi TK vylez na nějakých 170130 ale jak říkáš mám jen krásné vzpomínky a byla to pro mne pohoda

 
catherine100
Nadpozemská drbna 28950 příspěvků 08.03.14 14:14

Trochu OT - proč se mi v horní liště objevuje název - preeklampsie ta de.vka :mrgreen:…původní název? :mrgreen:

 
marg
Ukecaná baba ;) 1659 příspěvků 08.03.14 14:30

Ano, to je původní název, já to takhle posílala, ale admini mi to změnili. Já si nemyslela, že děv. ka je dneska tak sprosté slovo, ale asi jo. Ale preeklampsie děv. ka fakt je. Teda může být.

 
zizulka
Zasloužilá kecalka 566 příspěvků 08.03.14 14:32

Žížalka? :) To je pracovní název u nás :)) A krásný deníček :)

 
boule12
Nováček 2 příspěvky 08.03.14 17:07

@Cukřinka
Přesně tak! :)

 
Fazulina
Ukecaná baba ;) 2487 příspěvků 1 inzerát 08.03.14 18:58

To je jak kdybych to četla o sobě, preeklapmspii zjistili asi měsíc před termínem, ještě mě pustili domů, ale 14 dní před termínem si mě tam už nechali. já měla domluvený oběd s kolegyněma, nedodělané pracovní resty a absolutně nepřipravená na to, že odejdu už s dítětem, tlak jsem si měřila doma a nebyl tak vysoký, ale prostě uznali, že asi nemá cenu čekat, malá v břiše nerostla, jak by měla, vše vyhodnotili a vyvolávali, nakonec císař…

Gratuluji k miminku…

 
Petullka82
Ukecaná baba ;) 1940 příspěvků 08.03.14 19:00

@pomenkova tak povídej, jak se jmenuje :mrgreen: už dlouho jsem nenašla čas číst nic krom emimi a ic nepovzbudí tak jako cizí tvrdej život ;) víš jinak, jak je to s joaskou, jestli aspoň deníček napíše?

 
MarieOVMUC
Kelišová 7385 příspěvků 08.03.14 19:01

@marg nebylo to nahodou v olomouci? :)

 
svycarka
Kelišová 6844 příspěvků 08.03.14 20:11

Vice takovych denicku prosim!!! Vtipne cteni na jeden zatah :potlesk: Uzivej si mamino ;)

 
Claire7
Závislačka 2591 příspěvků 08.03.14 22:08

Gratuluji k Zizalce :kytka:

 
pomenkova
Nadpozemská drbna 26472 příspěvků 08.03.14 22:27

@Petullka82 Ja porad nechapu co se jak jmenuje :think: Ja tohle vytahla z denicku autorky myslim tohoto denicku, kde jsme se smala tomu jak ona cetla takovy pribeh atd ;) ;) ;) :mrgreen: To si nejak nepochopila porad :mrgreen: :lol: :lol: :lol:
No jinak s joaskou fakt nevim, uz je smazana, tak nemam zadny kontakt bohuzel-je mi lito :( :( :(
Ja Sem ji nestacila ani napsat, uz tady pak nebyla :think: :think: :think:

 
Ilonka007
Kecalka 327 příspěvků 08.03.14 22:46

Jéééé, to se moc hezky četlo… zvedlo mi to náladu, díky :-) Přeji jenom zdravíčko, zdravíčko a zdravíčko… to je vážně nejdůležitější… :kytka:

 
marg
Ukecaná baba ;) 1659 příspěvků 08.03.14 23:52

Prosím Vás, ta knížka se jmenuje „Jaká je cena člověka“, napsala Jefrosinija Kersnovskaja a bacha, je hrozně tlustá, ale čtivá (i při mírných kontrakcích).

Ještě odpovím na dotaz výše - bylo to v Podolí a z toho deníčku to nevyznívá, ale byla jsem tam strašně spokojená od A do Z. Někdo říká „továrna na děti“, ale já zažila opravdu maximálně osobní přístup - což teda bylo možná částečně tou preeklampsií, ale opravdu moc doporučuju. Jsem ráda, že tam byli zodpovědní a neposlali mě domů, ač jsem velmi chtěla. O té nemoci jsem četla až ex post. Nechtěla jsem ale za žádnou cenu vyvolávaný porod, protože v Podolí (jediné mínus), moc neuznávají druhý UTZ termín, tedy ne ten podle MS, ale ten upřesněný z 13.týdne podle vel. miminka. Jelikož my si Žížalu upletli pozdě, na konci cyklu, tj. v reálu by tam ještě 3 týdny mohla pobýt. Navíc jsem byla úplně zavřená, takže jsem tušila, že to bude hrozný. Stačila mi jedna tableta, ale ta bolest byla opravdu nepřirozená, mírně řečeno. Ale nikoho nechci strašit, i tak se to dá přežít. Rodila jsem i bez epidurálu.

Příspěvek upraven 09.03.14 v 02:15

 
aspagi
Kelišová 5836 příspěvků 09.03.14 07:13

Moc pĕkný deníček ať se vám s žížalkou daří :kytka: r

 
Almatka
Kelišová 6462 příspěvků 09.03.14 10:37

@marg gratuluju k Žížale :kytka: v několika místech jsem si říkala, jestli je to Podolí, ale jistá jsem si byla u doktorky, co vypadá na 13- ta mě fascinovala úplně neskutečně, doufala jsem, že bude u porodu, přišlo mi, že nemůže udělat nic zlého ;) a na Podolí mám stejný názor, jsem tam registrovaná i teď podruhé:-)

 
Petullka82
Ukecaná baba ;) 1940 příspěvků 09.03.14 12:24

@marg děkuju za knihu, jdu se po ní mrknout :hug:
já jen nechápu, proč se musí vyvolávat, já bych si tě tam nechala na pozorování a v případě nouze provedla cs, jinak nechala rodit přirozeně. vyvoláním riskují tak jako tak…u druhýho už jsem byla rohodnutá jim případné vyvolání odmítnout, všichni ví, že pokud jsou porodní cesty nezralé, může to ohrozit dítě i rodičku. a o té bolesti ani nemluvím :|

 
Petullka82
Ukecaná baba ;) 1940 příspěvků 09.03.14 12:27

@pomenkova No já ten tvůj vtip fakt nechápu doteď :mrgreen:, ale název už mám. jinak s joaskou je to velká škoda, kdo ví, co ji to tak popadlo - možná si ten poslední deníček přečetl, kdo neměl? :nevim: byla jsem moc ráda, že je tu někdo tak čtivý…

Příspěvek upraven 09.03.14 v 12:28

 
pomenkova
Nadpozemská drbna 26472 příspěvků 09.03.14 12:50

@Petullka82 :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Ja te prastim uz :D Copak nechapes, ze to neni vtip, ale precti si denicek zakldatelky, ja vyjmula jen ten odstavecek co psala ona a okomentovala Sem to jen :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

 
moky
Extra třída :D 10715 příspěvků 09.03.14 22:13

:potlesk: :potlesk: :palec: gratuluji k žížalce :kytka:

 
Ella007
Kecalka 101 příspěvků 09.03.14 22:42

Tak nakonec to byla celkem pohoda, skoro jako podle scénáře, až na tu předčasnost… :)

 
burkina
Povídálka 15 příspěvků 10.03.14 13:36

Krásně napsané :pankac:

 
bjetuschka
Závislačka 4021 příspěvků 10.03.14 19:35

:potlesk: Super, pěkně napsáno! :-) Taky jsem měla preeklampsii, ale já jsem si tedy prošla něčím jiným, ty jsi měla pohodu! :palec: Gratuluji k malé!

 
Brapet
Nováček 7 příspěvků 03.11.14 17:06

Krásně napsané :potlesk:

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama