Rozvod a co dál

Ostatní
  • emimino
  • 17.08.01

na co bude mít žena nárok, pokud se rozvedla s otcem dosud nenarozeného dítěte, jak a kdy se určí případný spor o otcovství, jak se stanoví výše výživného

Milá Šárko,
Mám takový problém se kterým si sama nevím rady a vlastně ani na sociálním úřadě mi nedokáží poradit co mám či nemám dělat.
1. 3. 2000 jsem se rozvedla se svým manželem se kterým jsem byla vdaná od 3. 10. 1998. O prázdninách v červenci a srpnu jsem s ním však otěhotněla a v květnu spolu čekáme miminko.
Problém je však ten, že jsme se dohodli, že ani naše láska ani porozumění není tak velké, že by nás spolu miminko udrželo. Chtěla jsem se tedy zeptat co mám dělat v případě, že mi můj bývalý manžel nechtěl otcovství přiznat. Co mám napsat v porodnici, jakým způsobem bych musela otcovství dokazovat? Kdo by musel o zkoušku otcovství požádat a kdy?
Jaké budu mít nároky na mateřskou, pokud nebudu mít přiznané otcovství a kolik bych měla po manželovi chtít výživného až se miminko narodí? Mám nárok na výživné od manžela, pokud on bude mít životní minimum, popř. pokud se on znovu ožení?
Velice dobře vím, že těch otázek jsem na Tebe vychrlila velice mnoho, ale ono jich ve skutečnosti je ještě mnohem víc a já teď momentálně nevím co přesně bych měla udělat do porudu a co po porodu.
Moc Ti děkuji za odpověď a doufám, že přijde co nejdříve.
Ještě jednou děkuji
 Monika

*Ahoj Moniko,
nejsem právník takže Ti napíšu, co jsem slyšela nebo četla a poradím Ti kde najít odpovědi na Tvé otázky.

Pokud se týče toho, co nechat napsat do rodného listu a jak označit bývalého manžela za otce dítěte, pak se informuj na matrice Městského úřadu - tedy tam, kde bude miminko evidováno.

Pokud vím, pak obecně se za otce považuje ten, koho označí matka. Pokud by dotyčný nesouhlasil, pak se může obrátit na soud, který by zřejmě nařídil genetické vyšetření dítěte, aby určil, zda Tebou označený muž je skutečně otcem dítěte. Veškeré náklady na soudní řízení, tedy i náklady na testy, by hradil bývalý manžel, pokud by soud na základě výsledků určil, že bývalý manžel není ve skutečnosti otcem dítěte, pak bys musela zpětně uhradit vše Ty (soudní poplatky, náklady na soudní řízení a to i včetně vrácení dosud zaplaceného výživného) Je zřejmé, že toto řízení by mohlo proběhnout až po narození dítěte.

Bývalý manžel má pochopitelně vyživovací povinnost vůči dítěti a to bez ohledu na to, zda si pořídí rodinu nebo má životní minimum. Výši výživného určí soud, a Ty můžeš požadovat při zvýšení příjmů bývalého manžela nebo při rostoucích nákladech na dítě o jeho zvýšení. Mám pocit, že pokud budeš na mateřské, pak má vyživovací povinnost i vůči Tobě (ale ruku do ohně za to nedám).

Po narození miminka máš nárok na určitou finanční pomoc i od státu.
1. porodné - dnes je to 6400,–Kč - písemná žádost se podává po narození miminka na Okresním úřadě - odbor sociální
2. příspěvek na dítě - pokud nebudeš dosahovat zákonem stanovené příjmy (započítávají se i alimenty)
3. peněžitá pomoc v mateřství - jako neschopenka (69% z denního vyměřovacího základu, max. cca 10.000,– měsíčně) - vyplácí podnik nebo Okresní správa sociálního zabezpečení (dle velikosti podniku)
4. při následné mateřské dovolení pak rodičovský příspěvek - dnes 2409,–Kč -písemná žádost se podává na Okresním úřadě - odbor sociální

Pokud mohu radit, pak po narození miminka se obrať na Okresní úřad - odbor sociální a nech si poradit na jaké příspěvky máš při svém příjmu nárok ( vše zopakuj až přestaneš pobírat peněžitou pomoc v mateřství a budeš místo ní dostávat rodičovský příspěvek) - můžeš mít třeba nárok na příspěvek na bydlení, sociální příspěvek atd.

Délka mateřské dovolené (pobírá se peněžitá pomoc v mateřství) je běžně dlouhá 28 týdnů, u matek osamělých pak 37 týdnů ( zeptej se na Okresní správě sociálního zabezpečení, kam spadáš), poté následuje další nebo také následná mateřská dovolená (pobírá se rodičovský příspěvek).

Moniko, odpovědí je spousta a pokud bys potřebovala něco blíže vysvětlit nebo pokud máš další otázky, pak klidně napiš.
Jinak přeji klidný zbytek těhotenství a v květnu zdravé a krásné miminko. Šárka
P. S. Spoustu informací ohledně příspěvků od státu najdeš na stránce Ministerstva práce a sociálních věcí - www.mpsv.cz*

 Váš příspěvek
 
Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.07.02 16:19

Ahoj,
nevím co mám dělat, ale snad se najde nějaká rada.
Od své bývalé přítelkyně jsem se teď dověděl, že je se mnou(?) těhotná, ve čtvrtém měsíci.
Už delší dobu s ní nežiju, ale datum sedí.
Spolu žít nebudeme, ale co mám dělat, když k tomu dítěti cítím odpovědnost, mám növou přítelkyni, jak se s tím vyrovná ona, mám snad dítě zapírat celý život, jak navrhuje bývalá. Má právo mi dítě sama odejmout, úplně mě izolovat. Píše se všude o opuštěných matkách, ale ví někdo, jak se cítí odstrčený otec.Prožil to někdo?
lvrana@post.cz

Vložit nový komentář