Slasti a strasti MHD

Cestování

Poslední dobou už mám FAKT pocit, že je načase oprášit si řidičák. Brněnská MHD je sice pro maminky s dětmi do 3 let zadarmo, leč drsná na zážitky. Mám na ně štěstí jenom já nebo je to v Brně či jinde běžný jev?

Na začátku jsem si vybírala jen nízkopodlažní spoje. Bohužel, miminko je tvor nevyzpytatelný a můj malý Honzíček mě brzo přesvědčil, že plánovat na minuty dopředu je nemožné. Takže jsem musela hodně brzy od těchto spojů, jezdících zřídkakdy, upustit. Každopádně, za 5 měsíců praxe musím říct, že problémy nás potkávají, ať je podlaha vozidla jakkoliv vysoko.

Rozčílila jsem se hned zezačátku. Příjížděl autobus, bohužel vysokopodlažní. Mávám na řidiče, že chci nastoupit. Mířím si to ke dveřím, které jsou označeny kočárkem. Bohužel všichni se jako napotvoru cpou dveřmi na opačné straně autobusu. Zastavím se a poprosím dav, jestli by mi někdo mohl pomoci. Nikdo nereaguje, až poslední nastupující, paní, která měla v každé ruce nákup, že to zkusí. Chystá se chytnout kočárek, když v tom se dveře autobusu zavřou :zed: Paní nadává, já zírám, řidič znovu otevírá a my nastupujeme. Hurá, cestujeme!

Poučení číslo jedna - oběť je potřeba si vyhlédnout hned při příchodu na nástupiště, málokdo je ochotný sám od sebe.

Situace druhá. Jsem poslední v autobuse, opět vysokopodlažní. 2× pípám, že chci vystupovat. Řidič zastaví, já se vykláním ven, abych poprosila někoho na nástupišti. Pán je ochotný, chytne kočárek, táhne ho ven - když v tom se dveře zavírají a zarazí se o kočárek :zed: Pán sprostě nadává, řve na řidiče, já jsem v šoku. Naštěstí se řidič nerozjel, ale znovu dveře otevřel. Hurá vystoupili jsme!

Poučení číslo dvě - nepípat 2× v půlce trasy k zastávce, ale až na konci, aby si řidič PAMATOVAL, že chci vystoupit

Situace třetí. Nízkopodlažní autobus speciálně pro vozíčkáře. Běžně se vejdeme 2 vozíčky a 2 kočárky. Bohužel, některé maminky dokáží obsadit plno prostoru a ještě si sklopit sedačky, aby se posadily. Na výzvu se koukají jinam. Já, třetí kočárek, jedu tedy blíže ke dveřím. Klopím rukojeť, snažím se udělat prostor. Většina důchodců, i když mají místa dost, se ženou přes kočárek. Paní nechápe, že jí v zastávce s kočárkem vyjedu, aby mohla ještě pohodlněji vystoupit a místo toho nadává a vyžaduje, abych za jízdy 8-o odbrzdila a s kočárkem uhla a ona mohla stát u dveří. Asi chtěla vystoupit jako první :nevim: Hlasitě jsem jí zopakovala, že až autobus zastaví, že jí ustoupím směrem ven.

Poučení číslo tři - je toho moc… Být ráznější na maminy, ať si srovnají kočárky kvůli místu? (jo, poprvé jsem byla ucho :-)) Čekat na další spoj a řešit bod 1? Na důchodce zásadně s úsměvem? Hmmm :think:

K prostoru pro kočárky se váže i situace číslo čtyři - je to oblíbené místo na stání pro všechny lidi. I já sama jsem tam ráda stávala, ale neměla jsem problém udělat místo pro kočárek. Nejvíc mě vytáčí lidi, kteří „neslyší“, koulí očima, šklebí se a jsou neochotní :-?

Poučení číslo čtyři - začít mile, pokud to nefunuje být ráznější a dostatečně dotěrná na uvolnění prostoru. Dostat se do situace číslo tři je dost nepříjemné.

Tyto čtyři situace se bohužel občas zopakují.

Aby deníček nebyl pouze o negativních zkušenostech, tak taky něco úsměvějšího :-D

Vyhlížela jsem svoji „oběť“ čehož si všimla slečna, která s sebou měla přítele. Žďuchla do něj, ať mi pomůže. Než jsem stačila otevřít pusu a poprosit, tak boreček čapl podvozek v hlavě dítěte a nastupoval do autobusu - takže obráceně. Byla to taková bleskovka, že jsem jen stačila zvednout madlo nad hlavu, aby mi dítě nevysypal 8-o, ale snaha se cení :-)

V poloprázdné vysoké tramvaji za mnou přišel pán a ptá se - kde vystupujete? Říkám - na konečné. Pán - hmm, nepomůžu Vám :-D Tón, jakým to řekl, byl hodně úsměvný…

Cestou na tramvaj se ke mně přidal stařeček, kterého jsem nikdy předtím neviděla. Mladíci se sluchátkama na uších utekli k předním dveřím tramvaje, tak stařeček trval na tom, že mi pomůže. Kočár mám lehký a nebyl naložený, tak jsem mu to nakonec dovolila. Nadával na mládež a měl takovou starost, aby mi někdo pomohl vystoupit, že se několikrát ujišťoval, jestli se mnou nemá jet až na zastávku, kam potřebuji :lol: Gentlemani pomalu vymiraji :-(

Kočárek mám ozdobený kolotočem (list se zvířátky) a zvířátky na prst z Ikei. Malý je miluje a nejen on. Děti v autobuse náš kočár vždycky tak hypnotizují a komentují, že se musím usmívat :-) Do kočárku zase koukají vedlestojící maminky, co že to má moje dítě na zadečku (hezkou látkovku) :wink:

Co mě vedlo k sepsání tohoto deníčku? Opětovné přivření kočárku do dveří :pocitac: A to jsem byla poslední vystupující a lidi ani nestihli nastoupit. To bylo nadávek :-) Děsím se toho, až budu třeba jezdit s golfkama, teď mám ještě festovní rám podvozku.

Hodnotilo 10 lidí. Score 4.5.

Reklama


Reklama

Stránka:  1 2 Další »
 Váš příspěvek
 
TwistedAngel
Kecalka 382 příspěvků 09.09.11 07:27

Ahoj… určite to nie je len Tebou… (a určite to nie je len v Brne)…

Keď vidím, ako sa v brnenskej MHD niektorí ľudia správajú k tehuľkám, tak je mi do plaču. Včera som zhodou okolností šla z kontroly. Do šaliny nastupovala tehuľka už vo vyššom stupni tehotenstva a mala vyhliadnuté voľné miesto, aby si sadla. Stála pri ňom mladšia slečna. Do tej chvíle, kým tehuľka nenastúpila a nenamierila si to ku miestu, slečinka kľudne stála. Ale akonáhle sa tam priblížila tehuľka, slečna si drzo sadla. Videla som na tej tehotnej, že ju to dosť štve, chvalabohu, uvoľnilo sa ďalšie miesto, tak si napokon sadla inde(keby nie, tak by som ju pustila).

Som v siedmom mesiaci tehotenstva a tiež nemám veľmi pozitívne skúsenosti. Bohužiaľ sa mi kvôli kĺbom ťažko stojí, ale nikoho ani nenapadne, aby sa pozrel a povedal - aha, vy ste tehotná, určite sa vám zle stojí, poďte, sadnite si. Minule do mňa pri nastupovaní jeden mladík sotil, aby som mu nebodaj nezabrala miesto. Neostáva nám nič iné, len byť trošku viac drzé…

A to som fakt zvedavá, čo príde, keď sa nám Karolínka koncom roka narodí. Vodičák mám, ale momentálne autom nejazdím, ale asi začnem…

 
kate02
Nadpozemská drbna 26084 příspěvků 09.09.11 08:18

Tak přesně tohle jedůvod, proč do MHDčka buď se šátkem nebo s kočárem, ale zároveň s někým známým, kdo mi pomůže… :oops:

A golfky jsou lepší v tom, že je člověk unese sám, takže skřípnout golfky = skřípnout osobu, co je nese, a to si řidiči hlídají o něco víc (se mi zdá teda :-) )

Příspěvek upraven 09.09.11 v 08:18

 
P28  09.09.11 08:38

Týýjo, tak v Brně tedy řidiči nic moc. Já jezdím v Praze a musím říct, že jsem spokojená. Zatím se mi nestalo, že by mi nikdo nepomohl ani na žádost a do dveří mě teda nikdo neskřípl. Sakra, že si nepamatujou, že budeš vystupovat, se může stát, ale snad si kontrolujou zrcátka, než zavřou. Maj je ve voze a z venčí. Zažila jsem jednoho debila řidiče, kt. odmítl vzít do prázdného nízkopodlažního autobusu třetí kočárek. Sesypali se na něj všichni cestující, ale nebylo to nic platné. Ale jinak jsem spokojená a jsem ráda, že autem nemusím. MHD je to jednodušší. Nemusím rozkládat a nakládat kočár, dítě do sedačky, neřeším parkování. Prostě vyrazíme a jedem.

 
mom.kri
Závislačka 4416 příspěvků 09.09.11 08:43

Ahoj, MHD jsem nucená cestovat, protože nemůžu mít řidičák. Vše co jsi popsala dokonale znám.
Když chci nastupovat, už mám vychytáno kde budou dveře pro kočárek, tak se na chodníku postavím tak, abych nastoupila první. Uvnitř když v prostoru pro kočárky plný lidí, důrazně říkám zdovolením.
Jezdím zásadně nízkopodlažními spoji, ale zase mám zkušenost, že autobus zastaví kus od chodniku a kolikrát mi stejně někdo musí pomoct. :pocitac:
Myslím že je to všude stejné. Chce to pevné nervy… :palec:

 
me2dova
Závislačka 3140 příspěvků 09.09.11 08:48

Já jezdím MHDčkem často se třemi dětmi a můžu říct, že špatné zkušenosti nemám. Ono je to možná tím, že neočekávám, že se lidi budou o překot nabízet sami, aby mi pomohli, že když chci, musím někomu konkrétnímu říct- a ne stylem houkám do davu, ale vyloženě adresně- haló pane, ano vy tam, můžete mi prosím pomoct?
Stejně tak se můžu ozvat, když mi něco jiného vadí, třeba že si maminky sklopí sedačky v prostoru na kočárky a zabírají tam místo pro další kočárek, nebo že tam stojí lidé (v Praze pouští řidiči hlášku- uvolněte místo pro kočárky) od toho mám pusu a když se neozvu, nemůžu čekat, že mi bude vyhověno.

JO, že tě řidič při vystupování skřípne, to je smutné a to by se mu stávat nemělo. Já zase občas trnu, že mi zavře vevnitř nějaké dítě a já zůstanu stát na perónu, nebo obráceně. Obráceně tedy moc ne, protože jsem usoudila, že je míň nebezpečné mít dítě zavřené v busu a zůstat venku, než mít dítě samotné na silnici a odjíždět s kočárem v dál, takže chodící děti nechám nastupovat jako první a vystupují až za mnou.

 
Nainuva
Neúnavná pisatelka 18220 příspěvků 09.09.11 08:49

Ahoj, trefně napsané :potlesk: Tohle taky znám :D Chce to opravdu pevné nervy, mrštné tělo, prořízlou pusu :lol: no jo, hold abysme se my maminky nenudily :palec:

 
MarinkaCu
Závislačka 4046 příspěvků 09.09.11 08:57

Moc pěkně napsané a souhlasím, i když jsme z menšího města. Největší problém mám s tím, aby mi lidi pomohly s kočárkem, jednou se mi dokonce stalo, že jsem nechala kočár venku a musela jsem vlést do autobusu a obcházet lidi jednoho podruhém, jestli by mi nepomohly a slyšela jsem samé naštvané: já vám nepomůžu, já mám problémy se zády, já taky ne, já mám po operaci..Chápu, mohlo to tak opravdu být, ale spíš mě dostal tón, jakým mi to říkali, jako jak si vůbec můžu dovolit, se jich na to ptát! Mám hroznou radost pokaždé, když se nabídne někdo sám od sebe, ale není to moc často..S místem většinou naštěstí problém není, ostatní maminky jsou ochotné a snaží se s kočárkem udělat místo, ať se vlezeme všechny, případně i zabaví dítko, když jdu k řidiči zaplatit a ono pláče..

 
ibolia
Kecalka 361 příspěvků 09.09.11 09:04

Ahoj, taky občas jezdím vlakem nebo busem. Po různých zkušenostech jsem si na malého pořídila nosítko. Do autobusu jedině s nosítkem. Ještě když jsem jezdila s kočárkem, tak se vždycky našel někdo, kdo mi pomohl. Když nebyl dobrovolník, tak jsem se klidně zeptala a nikdy se mi nestalo, že by mě někdo odmítl. Jen jednou mě málem odmítl autobásák vzít, že už tam jeden kočár má. Tak jsem musela malého vzbudit, poprosit jednu cizí paní, aby mi ho podržela, složila kočár a nastoupila. Proto to nosítko.
Když jedu vlakem, tak klidně s golfkama.
Včera jsem jela se ségrou a 4 dětmi vlakem. 2 byly v kočárcích a ještě nastupovala známá taky s kočárkem. Průvodčí se jen usmíval a říkal, že je nás nějak moc. A na konečné při vystupování se ještě ptal, jestli máme všechny děti. Byl velice milý a příjemný.Což je ale vyjímka

Příspěvek upraven 09.09.11 v 09:07

 
Bábi Zlopočasná
Generální žvanilka 20742 příspěvků 09.09.11 09:12

Mne sa zatial dari chodit len nizkopodlaznymi spojmi, preto mam v kociku pletenie, aby ma tak nerozculovalo cakat. A kratsie trasy (pionyrska -ceska :oops: ) si slapem, pokial sa slecna rozhodne spat.

Ale tiez sa nam zo trikrat stalo ze nam privreli kocik do dveri. Manzel dnu, ja na perone, korbicka cvikla …

Jo, a najlepsie je ked tu v lisni vyberaju autobusy zakruty takym sposobom, ze musim drzat kocik, aby sa nepreklopil. Raz sa mi stalo ze som v buse sedela na sklopenom sedatku, kocik zabrzdeny a mala som o kolecko zahaknutu nohu. Sofer ubrzdil na zastavke na znamenie takym sposobom, ze moj zabrzdeny kocik nie len usiel dopredu, ale este aj stiahol mna na zem.

 
TwistedAngel
Kecalka 382 příspěvků 09.09.11 09:28

Bábi: Jo, a najlepsie je ked tu v lisni vyberaju autobusy zakruty takym sposobom

Jj, dosť často mám taký dojem, že tí vodiči jazdia rallye, tak divoko idú…Viď bus č.44, cesta od Krpola po Starú Osadu, to je ako o dušu - sa čudujem, že sa im ešte nestala nejaká nehoda…

 
Klarinetka1
Závislačka 2692 příspěvků 09.09.11 09:31

Já po Brně jezdím zásadně autem. Jediný čas, kdy jsem MHD využívala, bylo 1× týdně a to když jsem byla těhotná-to mě totiž každý pouštěl sednout a ještě se na mě usmíval :-D. Cestování sockou naprosto nesnáším už z dob studií, protože čuchat smrad z některých indivuí a rvát se do plné šaliny (kolikrát se mi to ani nepovedlo) byl fakt očistec, a tak jsem se zařekla, že už nikdy více. Zatím se mi to daří, ale chápu některý maminy, že nemají holt jinou možnost :-(. Nemyslím si, že je to záležitost jen Brna, měla jsem mu čest mnohokrát projet Prahu šalinou i metrem a taky žádná slast :wink:

 
RyBANA
Extra třída :D 14409 příspěvků 09.09.11 09:38

Co mám vypozorované já, v Brně teda…dokud mám velký kočár (hluboký, trojkombinaci..) nikdo sám od sebe nepomůže (ale na požádání ano), od té doby co mám golfky, které si vynesu sama - odháním několik ochotníků mi pomoci,při každé jízdě MHD :think: :lol: :lol:

 
Terez85
Zasloužilá kecalka 755 příspěvků 09.09.11 10:21

Já tedy v Praze jezdím MHD jen opravdu vyjímečeně! Metro je v pohodě, to mi nevadí, ale jezdím jen do stanic, kde je výtah (po eskalátoru se sama bojím)… Akorát mě štvou - ne důchodci, ale starší lidé, kteří do důchodu mají ještě hooodně daleko, co si to vždy honem honem metelí k výtahu, aby u něj byli první… :zed: :pocitac: Samozřejmě chápu paní o holi nebo s nějakým jiným „postižením“, ale mluvím opravdu o lidech, kterým NIC není - a k tomu výtahu opravdu běží jako o život! Tak Ti mě vytáčí, jakoby těch pár schodů nemohli vyšlápnout, nehledě na to, že by to bylo i mnohem rychlejší… :roll: Ale zatím se držím a jsem trpělivá, většinou nikam nespěchám… 8-) Ale co se týče autobusů, tak jedině nízkopodlažní a nebo když jedu s někým známým! Taky mám problém s tím, aby někdo pomohl nebo s neohleduplnými řidiči, kteří Vám kočárek přivírají do dveří… :pocitac: Takže za mě nejlépe pěškobusem nebo autem! :jazyk:

Příspěvek upraven 09.09.11 v 10:24

 
Alenka
Ukecaná baba ;) 1938 příspěvků 09.09.11 10:25

S kočárkem už sice nejezdím, ale ty zkušenosti mám v živé paměti. Sice se mi nestalo, že by mě někdy řidič zavřel mezi dveře, ale jinak tě naprosto chápu. Můj nejhorší zažitek s „pomocníky“ byl, když jsem v trolejbusu požádala vystupujícího mladého muže o pomoc, tak mi odsekl, že mi nepomůže. Byla jsem v takovém šoku, že se divím, že jsem vůbec stihla vystoupit. Na zastávky jsem z prvu chodila vyklepaná, jak tu jízdu zvládneme. No a jízdu s kočárkem jsem končila tím, že jsem naprosto odhadla, kdo je ochotný mi pomoci. Když byla situace, kdy jsem v šalině byla jen já a pán o berlích, tak jsem ho přesvědčila, že je junák a že to zvládne :lol: . A nebo jsem na zastávce halekala ven ze dveří, ať mi jde někdo pomoct. Časem budeš drsná jako jako já, neboj :wink:

 
kitri
Ukecaná baba ;) 1653 příspěvků 09.09.11 10:26

no Tvuj denicek je skvely :potlesk: jeste detatko nemam je na ceste, ale i ted uz pocituju chovani hlavne duchodcu, nadavaji na mladez , ale sami se chovaji jako hovada nekdy i hur, kdyz vidi , ze nastupuju do plne tramvajky , tak me malem odhazuji a hledaji nejblizsi misto kam sednout, protoze vi, ze budu potrebovat sednout nebo pomalu me odhazujou vozikama v nakupnim centru.. jsou to HOVADA, to chovani lidi v MHD ktere jsi popsala me jeste vice dokopalo k tomu, ze musim udelat ridicak za kazdou cenu :pankac:

 
erol
Kecalka 170 příspěvků 09.09.11 10:33

Sice používám pražskou MHD, ale zážitky mám hodně podobné :-( Poslední iluze jsem ztratila, když mě lidi nepustili sednout ani den před porodem a ještě jim vadilo, že se nad nimi nepříjemně „bimbá“ moje břicho a jestli bych s tím „jako nemohla něco udělat“…teď s kočárkem je to mnohem horší. nízkopodlažní autobus je sice fajn, ale když zastaví metr od chodníku, tak je mi to taky na nic… někteří lidé ochotní jsou, ale je jich hrozně málo (podle mých vlastních zkušeností jsou nejochotnější mladí, skoro by se možná dalo napsat ještě školou povinní). poslední kapkou bylo, když jsem v poloprázdném autobuse požádala pána, který asi jediný vypadal věkem a silami na to, že by kočárek unesl a mohl mi pomoct. sice mi z autobusu pomohl, ale neopomenul mi vynadat, co si to dovoluju ho nutit pomáhat s kočárkem a po vystoupení jsem ještě zaslechla, jak za mnou poslal i pár sprostých nadávek… zpáteční několikakilome­trovou cestu jsem šla raději pěšky. na této trase to šlo, jinde je bohužel použití MHD nutné :-(

 
werryjane
Zasloužilá kecalka 598 příspěvků 09.09.11 11:09

Ahoj, já sice z Brna jsem, ale zkušenosti z dob těhotenství a mateřství z MHD v podstatě nemám, protože jsem se ve 4. měsíci odstěhovala za drahým do Finska. Do té doby jsem zásadně jezdila autem, MHD byla pro mě od dob, co jsem v 18 získala řidičák, jen nouzové řešení :D.. Ovšem můžu tě ujistit, že je to všude asi stejné.. Tady MHD jezdit musím, auto mi naši dovezli až před měsícem a stejnak jím jezdí přítel do práce :D.. V Helsinském regionu jsou sice všechny autobusy nízkopodlažní, takže to je bez problémů, ale taky s tím jezdí jak šílenci a jednou jsem tak tak chytala kočár, vteřinka a byla by chudinka moje malá na zemi :(. Občas fakt přemýšlím, kde ty řidiče berou, páč zásadně brzdí zadupnutím na poslední chvíli a to vidím i já z poloviny busu, že bude muset brzdit už 15 vteřin předem. Jiná story je to s šalinama, tam je nízkopodlažních spojů řekla bych 40:60. Tím pádem v nich v podstatě necestuju, páč i kdyby mi někdo pomohl, tak se do dveří nevlezem (u těch klasických šalin), jediná možnost je kočárek rozložit a složit podvozek, pokud opravdu někam spěchám. A taky se mi několikrát stalo, že mě přivřeli.

Jinak co se týká lidí, tak to záleží, teenageři jsou tu povětšinou dvakrát horší než u nás, já se jich upřímně bojím :D.. Ale jinak se mi neustále někdo nabízí, často i když to naprosto nepotřebuju, nejčastěji ta generace okolo 40 let, ale i důchodci, tito naštěstí nežili za komunistů, takže to nejsou lidi nasraní na celej svět :D..

 
tve_svedomi
Povídálka 29 příspěvků 09.09.11 11:30

nejlepší je, když mamina pomocníkovi strčí na přenesení tu špinavou zablácenou spodní část a sama to nese pěkně čistě za rukojeť

 
Dorka_X
Zasloužilá kecalka 746 příspěvků 09.09.11 11:45

jj, jízda brněnskou MHD to je někdy boj o život :poblion: :poblion: Zvlášť v posledních letech, kdy udělali ten slavnej integrovanej systém a autobus, který vždy končil v naší čtvrti a jel polopráznej je teď narvanej lidma s okolních vesnic za Brnem.. Někdy pochybuju, jestli v daných vesnicích mají vůbec teplou vodu :poblion: Jak jen můžu se cestování MHD vyhýbám, zvlášť po zkušenostech, kdy jsem jela v 39tt na prohlídku do porodnice a celou cestu do centra jsem jako jediná v buse stála :pocitac:

 
zmimi
Stálice 55 příspěvků 09.09.11 11:53

Moc hezky napsané.Všude je to stejné i mě se to stalo,že jsem zůstala uvězněná ve dveřích.Dva dny před porodem a nikdo mě nepustil sednout v tramvaji a proto jezdím všude autem

 
Rose-k  09.09.11 11:57

Pěkně si to popsala :-)
Já musím jezdit MHD bohužel pořád a tak si hlídám hlavně nízkopodlažní spoje..A když jel náhodou vysoký tak mě nikdo neodmítnul pomoc,nebo se nabízeli sami aj do nízkých spojů :lol: asi jsem se tvářila dost neštastně :lol: :lol:
Ale kamarádka má jiné zkušenosti jezdila jsem sní v těhu dost často a kolikrát jsem nestačila zírat,ale třeba to bylo tím,že měla místo kočárku malý tank :mrgreen: :mrgreen: Tak když jsme přišly na zastávku tak jsme viděly rychlý přesun štrůdlu na druhou stranu zastávky,a pomohl jí starší pán asi na šestý pokus s prosbou o pomoc s kočárem. Nebo jednou při vystupování jí nějaký mladý chlap řekl,že ostatní maminy si přece taky pomáhaj samy tak at se stará 8-o nestačila jsem zírat a děsila jsem se toho až budu jezdit takhle já. Ona to měla takhle docela často,já naštěstí v pohodě.
Ale co mě točí víc,že při výstupu a nástupu lidi přese mě bezohledně lezou a snad by nás nejradši ušlapaly,protože strááášně někam pospíchaj :roll: :roll: A důchodci sedící na místě pro kočáry,nechtějí se zvednout ikdyž jinde je místa dost a já musím balancovat kde se není pořádně čeho chytit a poslouchat blbý keci,že jestli jako nemůžu stím kočárem jinam,že dost překážím. :-?
Takže je to všude skoro stejný a jsem fakt už ráda,že jezdíme bez kočáru :-)

Příspěvek upraven 09.09.11 v 11:59

 
doriang
Kelišová 5579 příspěvků 09.09.11 12:00

:lol: :lol: jak výstižné :lol: :lol:

Mě se zdály noční můry o cestování brněnskou MHD už když jsem čekala první dítě (před 8 lety, tehdy tu byla snad jedna nízkopodlažní šalina na celý Brno), tudíž jsem si vydupala šátek :mrgreen: to by bylo na samostatnej deníček jak se jezdilo před 8 lety se šátkem v MHD (Ježíííš dyť se vám v tom dusííííí :lol: :lol: )

Je to bída, kolikrát se mi stalo, že jsem se šátkem na břiše pomáhala ještě s kočárem jiné mamince, protože všichni schopní muži i ženské doslova utekli k jiným dveřím a tvářili se, že neslyší a nevidí :zed: :zed:

Golfky budeš milovat, protože je i naložené a s dítětem uzvedneš sama.

A k tomu vyklápění - vždycky se drž zásady, že cizímu člověku do ruky pouze rukojeť kočáru - nezničí ho, sám si je jistější, než když někde u koleček hledá, za co vlastně chytit a nástup a výstup je víc v pohodě - to říkám z pohledu pomáhajícího. Já, když občas nebylo zbytí a jela jsem s kočárem, neměla ani problém říct „vemte prosím řidítka“ když se ochotný pomocník vrhal k podvozku kočáru.

 
nba
Zasloužilá kecalka 771 příspěvků 09.09.11 12:04

Zatím neznám cestování s kočárkem, ale jen jako těhule, což mi naprosto stačí. Do práce jsem jezdila každý den metrem bez přestupu cca 35min. a sedla jsem si až na poslední 2 zastávky.. Většina lidí dělá, že kouká z okna, když nastupuju :mrgreen: V metru toho hodně uvidí..
Potom, co jsem málem několikrát omdlela, mě začal do práce vozit přítel a díky ucpané Praze mě vezl hodinu do práce a chudák jel další hodinu zase do své práce zpátky do centra.. Těhotenství na mě bylo zřetelné velice brzo, před otěhotněním jsem vážila 47kg, takže pupek mi narostl opravdu velice rychle.. Je moc hezké, že většinou pouští sednout „míň těhotná, tu více těhotnou“. Před cca měsícem jsem byla svědkem, kdy těhotná slečna požádala kluka kolem 25ti let, jestli by ji pustil sednout, že si jí dělá zle a dočkala se odpovědi, že jí to dítě neudělal, tak ať jde škemrat jinam :pocitac:
Je to děs.. Tajně jsem doufala, že s kočárkem to bude o něco lepší a jak to tak čtu, tak si dělám i s lehkým nesouhlasem přítele po šestinedělí řidičák a nebudu se nervovat..

 
didinky
Zasloužilá kecalka 732 příspěvků 09.09.11 13:15

moc hezky a pravdivě sepsané, snažím se po praze jezdit s manželem, ale občas potřebuju něco zařídit, když je v práci, nejdřív cestuji autobusem a pak metro, nebo tramvaj, snažím se alespoň plánovat si trasu tak, abych pokud možno co nejmíň přestupovala, radši dojdu pár zastávek pěšky, než trnout, jestli mi někdo pomůže, zatím jsem se setkala se samými ochotnými pány, pár se jich nabídlo samo ale většinou jsem musela poprosit, čekám ale na své první odmítnutí :think:

 
Lotynka
Stálice 93 příspěvků 09.09.11 14:21

Zkusenosti mam podobne. Navic se mi nekolikrat v Pze stalo, ze jsem v 7mesici a s 4letakem sedela v metru a vzdycky si me vyhlidl nejaky duchodce, aby se nade mne postavil a koulel nevericne ocima, ze ho nepoustim sednout. A to uz nejsem nejmladsi matka :-) Asi tehotne nektere lidi irituji, nebo fakt nevim…

 
fif  09.09.11 14:28

Jsem ráda,že tohle tema někdo načal,protože by mě hrozně zajímalo,jestli jsem jen já taková trubka a nebo je nás víc,kteří se nedokáží orientovat v tlačítkách v pražských autobusech.Po zkušenostech vybírám zásadně nízkopodlažní spoje,protože NIKDY se moje cesta ještě neobešla bez problémů-na zastávce jsou lidi neochotní a nebo neschopní mi pomoci-říkám jim jednotně NEPOUŽITELNÍ.Řidiči vzteklí,nevychovaní hulváti-ano i mě několikrát zavřeli kočárek do dveří(mám vždy chuť jim nakopat… :zed: ).Na Roztylech,kde není eskalátor jsem hledala výtah,šla jsem se slušně zeptat paní v té prosklené kukani a bylo mi řečeno:,,ano,výtah tady je,ale nemůžete ho použít sama,musela bych jít s váma a já s váma jít nemůžu,takže si řekněte nějakýmu chlapovi ať vám TO snese ze schodů„KLAP zavřela okýnko-vítejte v realitě 8-o :-D .A to jsou jen ukázky.Vážně by mě ale zajímalo,jak dáváte signál,že vystupujete,když jste uvnitř autobusu.U toho starého je to jasné-na stropě je bílé tlačítko a u něho ještě nápis,že se má dvakrát zmáčknout.Ale co ty nové autobusy???Každý je jiný a každý má jiný počet jinak barevných tlačítek.Když mám štěstí tak je tam červené s obrázkem vozíku a červené s obrázkem kočárku-potud vše logické a jasné.Třeba včera jsem ale jela autobusem,který měl:červené s obrázkem invalidy,červené bez obrázku,zelené kulaté,modré obdelníkové,na stropě červené svítící a na dveřích ještě jedno,aby se ty dveře vůbec otevřely :nevim: .Vůbec jsem nevěděla které zmáčknout a hlavně mi nejde do hlavy:NA CO JSOU SAKRA VŠECHNY TY TLAČÍTKA A JAK MÁME SAKRA VĚDĚT NA CO JSOU???Když nezmáčknete žádné,seřve vás řidič,proč nehlásíte,že vystupujete(a­no,vážně jsem byla seřvaná jak malá holka)a když zmáčknete špatné tlačítko,tak vám hrozí seřvání taky,protože:,,proč to sakra mačkáte?“A tak se ptám:jsem taková blbka já a nebo ten člověk který schválí,aby byl každý autobus úplně jinak vybavený a jinak uspořádaný????? :nevim:

 
betinka82
Povídálka 43 příspěvků 09.09.11 14:29

Ahoj,jo lidi jsou bezohledni sobci..byla jsem tehu pres zimu a jaro,takze brisko nebylo moc videt..nikdo me nepustil sednout ani 3tyd pred porodem a to uz videt bylo,a jeste ja jsem v saline musela pustit sednout starsiho pana.. :cry: vubec jsem nechapala jak lidi muzou byt takovi..ve 39 tydnu jsem jela na ko na Obilnak,jen v mikine,ptze uz to bylo v dubnu,a nastoupim do saliny a tam sedi mladi borci a ze by me pustili?ani napad,jen ten jeden si posunul sportovni tasku,co mel na zemi,aby mi nezavazela..fakt hodnej. :evil: a pak jsem prestupovala a stala jsem nad asi 50ti letym chlapem a ten radsi delal,ze me nevidi a koukal z okna…mladi nebo stari,ani jedni nemaji tem druhym co vycitat… no jen si na to vzpomenu,tak jsem zase nastvana…s temi nizkopodlaznimi spoji je to tak jak pises,s malou to nestiham,i tak chodim vsude pozde,natoz abych stihala salinu na minutu presne.. :-D jsem take z Brna.no a uz vim,proc jsem se MHD tak dlouho bala jezdit.

 
Weru
Hvězda diskuse 46868 příspěvků 09.09.11 14:54

Jak s golfacem. Golfac poskladany na ruce, nakup na druhe dite se drzelo kolem krku ja pridrzovala rukou s nakupem :mrgreen: . Male teda bylo uz ke 2 letum, ale po zkusenostech jsem vzdala cestovat s golfacem a dite v nem :lol: .
No a musim rict, ze muzeme byt radi alespon za to,z e nas v buse nebo v tramvaji pusti sem tam sednout. Nebo ve fronte pusti vpred. Tady v NL nehrozi :lol: .

 
JanaJanicka
Ukecaná baba ;) 1042 příspěvků 09.09.11 15:27

co mě dneska potěšilo : Že mi v praze pomohl s kočárkem starší pán a jen kuli mě vystoupil o zastávku dál aby mi pomohl s kočárkem. Normálně jsem z toho ještě v šoku bo se to nestává tak často aby chlap sám od sebe pomohl mamině s kočárkem.
Naopak mohu potvrdit že většina tak 90% dělají že Vás vůbec nevidí. Já teda nejsem nepřehlédnutelná ale jakmile jedu s kočárkem po praze a chci jet MHD tak jsem neviditelná… :cert: :pocitac:

Příspěvek upraven 09.09.11 v 15:32

 
melanka
Kecalka 362 příspěvků 09.09.11 15:59

Hezky napsané. :palec:
Jezdím taky v Brně tramvají, jen když není zbytí.
Můj „nejlepší“ zážitek je, když jsem jela s hlubokým kočárkem z dětské nemocnice, z vyšetření, malej už hotovej a řidič nás odmítl vzít do šaliny, že už veze dva kočárky.
Podotýkám, šalina poloprázdná, jen řidič si potřebovat utvrdit svoji důležitost.
Tak jsme šly i s babičkou ( původně se mnou jela, že mi pomůže s kočárkem)pěšky.
Jednou jsem nastupovali s manželem zastávku před konečnou, opět do prázdné šaliny, prostředníma dveřma, jak je taková ta točna a že si v tramvaji přejedeme na konec. Řidička zastavila a před těma dvěmi cestujícími, co tam byli, udělala takový divadlo, jako že musíme nastupovat zadníma dveřma, že v tramvaji nesmíme přejíždět a tak. No KRÁVA, s prominutím.
A to nám bude pomalu čtyřicet a působíme řekla bych velmi slušně, ale o to si snad dovolí snáz. Už vidím, že by takhle vylítla na naše spoluobčany.
Jinak pomoc mi často nabídnou, nebo naopak musím říkat. Neodmítl ještě nikdo, jen jedna paní říkala, že měla zlomený ruce.
Takže tak půl na půl.

 
melanka
Kecalka 362 příspěvků 09.09.11 16:03

Jo a anonymovi vzkazuju, že přispívající jsou dost inteligentní na to, aby nabídly pomocníkovi rukojeť, ty chytráku.

 
Haninac
Kelišová 5453 příspěvků 09.09.11 16:09

fif, s tlacitkama mam taky obcas problem :think: nektery busy maji tlacitko primo na kocar, nektere zelene kulate a u nej obrazek kocaru,nektere vubec a zvoni se na tlacitko STOP
jezdi nam tu jeden autobus, tusim je pro vozickare a tam maji jen tlacitko na vysunuti plosiny pro vozickare a pak klasicky tlacitka. Tam taky nikdy nevim co zmacknout, tak pipam 2× na ty u dveri nebo na stopku :lol:
je pravda, ze autobusu a trolejbusu jezdi mraky druhu :lol:

a poradi mi nekdo, jak se dostanu kdyz vystoupim v Brne na hlavasu ze saliny co nejrychleji do Tesca dolu k potravinam? Vytah jsem zatim nasla jen k nastupistim na vlak…
diky :-D

Příspěvek upraven 09.09.11 v 16:11

 
Pudloslava
Vesmírná mluvilka 32229 příspěvků 09.09.11 16:12

jsem myslela, ze to bude dalsi chudinkovskej ublizeneckej vylev, ale ono je to napsane docela vtipne.

tak jen k tomu madlu - ja drzim za madlo a nabizim dolni tyc v jakemkoliv stavu, protoze jsem byla upozornena, ze takto je to bezpecnejsi. A praxe mi to potvrdila, pomocnici casto kocar polozi na nejblizsi misto ve voze a prchaji - pricemz kocar je treba nekde zaparkovat a zaaretovat, casto uz v odjizdejicim autobuse - coz se osobe ohnute dole u kolecek, casto jeste na schodech busu, dela fakt blbe.

 
miranda72
Kecalka 264 příspěvků 09.09.11 17:10

1. v době mého těhu mě v brněnské MHD nepustil sednout naprosto NIKDO, fakt, ale moc často jsem nejezdila
2. když do MHD, tak jedině v šátku, kočárek jen naprosto v nouzi
3. když po městě, tak jedině autem, MHD jen naprosto v nouzi
no a parkování po Brně, to je kapitola sama pro sebe

 
Nikiki
Ukecaná baba ;) 2398 příspěvků 09.09.11 17:28

no vidis a ja si lidi v brne nemuzu vynachvalit. mam za sebou dve tehotenstvi, dvakrat jezdeni s kocarkem a malyma detma a no problem.vzdy se najde ochotny clovek.
akorat jednou me ridicka zavrela do dveri kdyz jsem vystupovala s kocarem a ve finale odjela i s tenkrat triletou dcerou pryc.nastesti se nasel pan co to zaregistroval a bezel za salinou s vetrem o zavod aby ji zastavil.tenkrat jsem psala i stiznost ale samozrejme ze se navzajem kryli hajzlici.jeste ted se mi z toho obraci zaludek :evil:

 
Janulemalina  09.09.11 17:50

Ahoj, i já mám stejné zkušenosti s cestováním s kočárkem v MHD po Brně. Kočárek mi sice ještě nikdy ridič nepřivřel, ale pravidelně na zastávce lidi nenápadně poodstupují, aby mi nemuseli pomáhat (to samé i v šalině), jednou mi jediná paní na zastávce rovnou řekla, že mi nepomůže a jednou se mi dokonce stalo, že na nástupišti nebyla ani noha a v šalině taky nikdo, takže jsem si tam kočár musela vynést sama a na výstupní zastávce snést taky sama. By mě zajímalo, jestli má v takové situaci řidič nějakou povinnost mi pomoc. Těším se, až budu mít golfáč a nebudu muset nikoho prosit.

To Haninac - z hlavasu se dostaneš do Teska jedině tak, že od šaliny musíš dojít na zastávku trolejbusů naproti hotelu Grand a odtud je bezbariérový vjezd do podchodu a tudy do Tesca. Jinou cestu jsem zatím taky nenašla :-(

 
Sabrine
Ukecaná baba ;) 1474 příspěvků 09.09.11 18:00

Musím říct že mě teprve čeká moje první jízda s kočárkem a už ted z toho mám osypky.Stačilo mi cestovat co by jako těhotná nikdo mě nepustil sednout.Dokonce já v 6 měsíci kdy už to opravdu bylo poznat tak mě paní doslova vyhnala že si chce sednout tak já v šoku jsem ji pustila a sama stála :cert:
Sama jsem pomáhla maminám s kočárkama kdy všichni šly jinými dveřmi a nás tam nechaly stát já s břichem a paní s kočárkem tak ji neřeknu že ji nepomužu 8-o
No děs a to mám tolik zážitku že bych tady popsala několik stránek..

 
MUFICE
Hvězda diskuse 48447 příspěvků 09.09.11 18:35

Lidi jsou fakt bezohlední a mezi řidiči je hromada pitomců :cert:

Když jsem byla těhotná, tak mě taky nikdo nepustil sednout ani v metru ani v narvaném autobuse :cert: Když ten řidič prudce zabrzdil, tak jsem málem spadla na lidi. Naštvala jsem se a začala jsem radši všude jezdit autem, pro mě teda bylo cestování v narvaném autobuse nebezpečnější než řízení auta. S kočárem jsem teda ještě MHD nejela, nechci se někoho doprošovat. Naštěstí mám auto k dispozici každý den.

Jinak je tu i diskuse na toto téma: https://www.emimino.cz/…arkem-79386/

 
Miruše
Echt Kelišová 9870 příspěvků 09.09.11 19:43

Tak tohle je úžasně napsaný deníček :potlesk: :potlesk: :potlesk: :pankac:

Já bydlela v Praze a hromadou jsem tam jezdila do cca 6.měsíce těhu. Už ve 4.měsíci mi bříško vcelku statečně vykukovalo, ale chápu, že to mohlo vypadat jako když jsem právě sežrala guláš s osmi knedlama :lol: Ale pak už břicho bylo nepřehlédnutelné. A kdo mě pouštěl sednout? Maminky s dětma, a starší pánové :pocitac: Oba případy jsem nechávala sedět s tím, že mi špatně není a že to zvládnu. Ostatní? Neviděli, neslyšeli. :pocitac:

Jsem ráda, když to čtu, že jsme se přestěhovali na ves. Sice to máme všude pekelně daleko a bez auta bys tu zdechla hlady, ale tohle co popisuješ, to považuju za pořádný peklíčko :-( Holky co bydlíte ve větších městech a musíte jezdit hromadou, máte můj neskonalý obdiv!!!!!!!! :kytka:

 
Monjie
Generální žvanilka 22975 příspěvků 1 inzerát 09.09.11 20:35

tleskám, jak trefné!

 
Monjie
Generální žvanilka 22975 příspěvků 1 inzerát 09.09.11 20:36

tleskám, jak trefné!

 
Monjie
Generální žvanilka 22975 příspěvků 1 inzerát 09.09.11 20:36

tleskám, jak trefné!

Mufice: to je tredny, na me nebylo poznat jeste v den porodu ze „jsem tehotna“. A cestujicim jsem ukazovala prukazku TT a byla sprosta, pak uz jsem radeji jezdila tagem.

Příspěvek upraven 09.09.11 v 20:41

 
LucaLuca
Závislačka 4454 příspěvků 09.09.11 20:49

Taky jsem měla v Brně zážitek. V každém vozidle je jiný způsob, jak pípat na řidiče, tak to vždy studuji, abych pípala správně. Jednou zapípám, vystoupím a najednou se přižene řidič, že mu pípám špatným tlačítkem a kdesi cosi. Byl dost hnusnej, tak jsem mu řekla, že pípám přesně dle nálepek a ukázala mu je. Chvíli do nich čučel a pak kontroval: Já jsem je tam tak blbě nenalepil! A řval na mě dál, jak jsem to měla udělat správně. :-)
Jinak zážitků z MHD je moc, ale z auta ještě víc (kolony, parkování, bezohlednost řidičů vůči sobě, opravy a objížďky, …). Nejvíc mě se.e, že na zelenou každej čumí, takže než se proberou, projedou 3 auta a zas červená. Nebo ještě 100 metrů za křižovatkou jedou na dvojku, my se teda v autoškole učili „co nejrychleji opustit křižovatku“.

 
LucaLuca
Závislačka 4454 příspěvků 09.09.11 20:53

Haninac, pokud jezdíš 8 nebo 13, tak je lepší vystoupit na Vlhké a neplést se tím podchodem, já ho teda nesnáším a přechody k tomu bezbariérovému vlezu jsou taky zajímavé, spíš nejsou. Nebo 9 a 12 jezdí rovnou k Tescu.

 
erol
Kecalka 170 příspěvků 09.09.11 21:03

i ja se hlasim k osobam, ktere nejsou schopny v rozlicnych autobusech zazvonit na to spravne tlacitko :-)

 
vlastovka385
Zasloužilá kecalka 699 příspěvků 09.09.11 21:05

Tak já mám z MHD v Brně převážně pozitivní zkušenosti, většinou se někdo nabídne. Dokonce se mi stalo, že jsem stála ještě s hlubokým kočárem s asi 2měsíčním synem na zastávce a jel kolem prázdnej autobus do vozovny. Řidič zastavil a prý kam jedu. Tak já že na Slovaňák a on že mě tam hodí, pomohl mi s kočárem a vezli jsme se jak páni, autobus jenom pro nás :-D.
Ale lidi jsou protivní někdy strašně, jednou, to měl Tibor asi 3 měsíce, jsme jeli z dětské a on už měl hlad, tak začal ječet. Měli jsme to asi 4 zastávky domů, tak jsem se ho snažila uklidnit, a jedna ženská se na mě osopila, že když si nedokážu uklidnit dítě, tak nemám jezdit MHD. NO já jsem se tak vytočila, že jsem viděla rudě, tak jsem na ni vyjela, že už asi zapomněla, co je to mít tříměsíční dítě, tak radši vystoupila :-).

 
Gábííí
Ukecaná baba ;) 2235 příspěvků 09.09.11 21:23

Opravdu skvělý deníček a bohužel i pravdivý.Nestává se to jen v Brně,ale asi všude.Mám taky šílené zkušenosti s úšklebkama lidí,když je požádám o pomoc s kočárkem(už jsem to jednou nevydržela a na úšklebek reagovala,kdybych mohla,tak mu vrazím i facku),s důchod­cem,který se rval přes můj kočárek(i když viděl,že taky vystupuji)tak,že kdyby ho nezachytila jiná maminka s kočárkem,pře­vrátil by se,jelikož pan důchodce do něj strčil tak,že se naklonil na dvě kola,to jsem ale taky navydržela a pána po schodech trochu popostrčila,fakt jsem ho z těch schodů chtěla nejraději shodit!Proto ,jak už psala zakladatelka,jsem řidičák oprášila a je mi slastně :pankac:

 
LucaLuca
Závislačka 4454 příspěvků 09.09.11 21:44

Mně přijde nejvtipnější, že když jede vysoká šalina, všichni se nenápadně klidí od kočárkových dveří, aby nemuseli pomoct. A když přijede nízkopodlažní, tak hrrrr všichni prostředními dveřmi a hlavně ještě před kočárky, aby jim náhodou kočárky nezabraly místo k sezení. A kočárky pak není kam postavit.
Stejně tak při vystupování se všichni musí nahrnout na kočárkovou plošinu a drát se přes kočáry, i když mají k dispozici další čtvery dveře. :cert:
Já teď spíš cestuju stylem 2 děti, kolo a odrážedlo, tak to je taky chuťka, než posadím děti, popadají mi bicykly a porozjíždějí se lidem pod nohy. Ještě mě kupodivu nikdo nezdrbal. :lol:

Příspěvek upraven 09.09.11 v 21:45

 
Any11
Nadpozemská drbna 29236 příspěvků 09.09.11 22:00

Super denicek! :)

Jeste muj postreh.. snazim se jezdit nizkopodlaznim.. ale k cemu, kdyz mi vecne autobusak zastavi tak dva metry od chodniku a ja kocarek stejne musim nest? :cert:

A nejvic mne stve x druhu autobusu a ja nikdy nevim, kde ma ktery dvere pro kocarky… pak se spletu… a autobusak na mne zacne rvat. :zed: :roll:

Ale stejne si poradime, ne? :pankac: :kytka:

A jeste jedna ublizena, nesnasim Opatov! tam neni ani eskalator :roll: :roll:

 
lulje
Kelišová 5527 příspěvků 09.09.11 22:03

Taky se hlásím k těm, kteří mají s brněnskou MHD vesměs kladné zkušenoti. Jasně - ono ty špaté se líp pamatují a častěji vyzdvihují, ale měla-li bych spočítat ty kladné a záporné, tak kladé rozhodně převažují. Tím bych chtěla uklidnit nastávající maminky. Opravdu to není taková hrůza, o které byste si měly nechat zdát :nevim:
Ano - taky se mi stalo, že mi řidič zavřel kočár do dveří a začal se rozjíždět. Já už venku, pomocník s kočárkem na schodech a moje malá tříletá dcera taky na schodech. A moje první reakce nebyla STUJTE! nebo něco podobného, ale DRŽ SE!!!! protože v tu chvíli jsem měla největší strach o ni 8-o
a že někdo nepomůže nebo nepustí sednout? Místo toho, abych se na něj ksichtila a myslela si, jaký je to vůl, tak jsem tak blbá, že přemýšlím nad tím, proč asi nepomohl :nevim: Taky mě ještě jako těhotnou poprosila paní, ať pomůžu s kočárkem. Měla jsem rizikáč a omluvila se. Byla zima, já na sobě bundu, ve které břicho nebylo vidět. Taky si mohla myslet své… A že někdo čučí z okna…já jsem to taky dělávala a rozhodn ne proto, bych někoho přehlížela 8-o . DOkonce se mi stávalo, že jsem byla po práci tak mimo, že jsem nasedla do jiného spoje neo přejela cílovou stanici…takže pokud jsem tehdy přehlídla něčí břicho v 6. měsíci, tak se omlouvám :oops:
Jinak můžu potvrdit, že s mládeží mám jako s pomocnou silou hodně dobré zkušenosti. A musím taky brněnské cestjící pochválit v tom, že se nabídnou vzít mi malou (3 roky) na klín nebo jí uvolní místo nebo ji drží, když vidí, že já bojuju s kočárkem… Prostě - nerada bych to zakřikla - ale MHD nepatří mezi moje noční můry. (Jasně, že pokud to jde, tak raději volím auto, ale někdy je to MHD prostě rychejší, obzvláště jedu-li do centra. Nerada trčím v kolonách a objíždím 10× město, než najdu volný flek k parkování :think: ).

Vložit nový komentář
Stránka:  1 2 Další »

Reklama


Reklama