Tatínek u porodu ?

Porod
 • emimino
 • 18.10.02

Ještě nedávno byla tato otázka zbytečná. Přísná nařízení nemocnic nic podobného nepřipouštěla. A zatímco tatínkové na západě byli zahanbováni, pokud u narození svého potomka chyběli, tatínci u nás měli štěstí, pokud své dítko spatřili za prosklenými dveřmi novorozeneckého oddělení dříve, než je propustili i s maminkou domů.

Později se začali objevovat první vlaštovky ? i zde však řada porodnic nevítala tatínky zrovna nadšeně z obav, že v nejhorším tatínek určitě ?odpadne? a nebude čas na maminky pro kříšení skorotatínka. Proto tatínci často směli zůstat jen v počátku, vlastně jakmile se něco začalo dít, byly vykázáni na chodbu.
A dnes ? naštěstí přišla doba, kdy tatínek může být u porodu a naštěstí nepřišla doba, kdy se fanaticky hlídá, zda tam skutečně byl.

Kdy tatínka raději nechejte doma

 • pokud muž omdlévá již při pohledu na jehlu, tak ho raději požádejte, aby zůstal doma a najděte si za něj ?náhradu? ? maminku, kamarádku, sestru
 • pokud nastávající tatínek oslavuje již před narozením a na porodní sál by přišel společensky unaven
 • pokud sama nechcete, aby tam byl

Co má tatínek za úkol

 • musí být takový ?Džin v lahvi? ? splnit každé přání, které partnerka vysloví či nevysloví ? podávat pití, jídlo, podržet ručník ve sprše, pomoci vstát z postele, masírovat záda, zajišťovat kontakt s porodní asistentkou a lékařem,?
 • pomáhat překonat ženě porod po fyzické i psychické stránce ? povzbuzovat, být oporou, když žena potřebuje stát, pomáhat jí správně dýchat, otírat jí zpocené čelo, podepírat jí hlavu při tlačení,?
 • zdokumentovat narození potomka (videokameru a foťák s sebou), zajišťovat kontakt s rodinou (mobil, nebo telefonní kartu s sebou)
 • zapamatovat si nejen pohlaví miminka a jeho jméno, ale i výšku a váhu (řada mužů prostě nechápe, jak je to pro rodinu životně důležitá informace)

Na co se má tatínek připravit

 • na ženu, kterou miluje, ale kterou nebude v době porodu zrovna poznávat ? bude nejen zpocená a celá bolavá, ale může být i hysterická, vulgární, sarkastická
 • na to, že na porodním stole uvidí nejen svoje umazané a upatlané miminko, ale i plodovou vodu, krev, případně i moč či stolici jak miminka, tak partnerky
 • na to, že porod je velmi namáhavý a někdy i velmi dlouhý (může trvat i 16 a více hodin) nebo naopak, že je velmi rychlý (zde pak nebude personál moc stíhat a tatínek může zůstat jaksi stranou)
 • na to, že pokud přijdou komplikace, pak může být z porodního sálu vyveden, nebo dokonce, že jeho partnerka bude převezena na sál k provedení porodu císařským řezem
 • na to, že porod doprovází křik a pláč (z bolesti, strachu i štěstí)? partnerky, jeho a toho maličkého
 • že až se malé narodí, bude určitě jeho žena tou nejkrásnější bytostí na světe, jeho miminko to nejpěknější a on ten nejšťastnější
 • na to, že s největší pravděpodobností jej bude tento zážitek něco stát ? většina porodnic za tuto službu vybírá peníze
Váš příspěvek
Fido
Povídálka 41 příspěvků 02.04.06 21:57

To už je tu 4 roky a ještě žádný komentář?
Nebo změna dle zkušenosti jiných? I když ono k tomu asi moc dodat nejde.

Hezky napsané … a už se těším na to své učínkování … no uvidíme jak dopadnu :)

singid
Nováček 9 příspěvků 12.06.06 18:13

zajímaly by mě reakce některých tatínků na porod, přítele chci u porodu, ale on to vidí tak, že já budu „omámená“ hormony, vše uvidím růžově a on, že uvidí tu „krvavou“ realitu… najde se nějaký tatínek?

nenca
Stálice 51 příspěvků 09.02.07 13:46

Oni pánové o tom moc nemluví, ale když, pak jen se šťastným výrazem v obličeji. Každý, kdo se zúčastnil, tak říká, že je to jeden z nebáječnějších a nejlepších zážitků v životě. Také si myslím, že si tím s mimískem vytváří obrovské pouto a je vděčen své partnerce.

Mike Michal
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 01.08.12 00:41

Nas to ceka uz za necele 4 tydny, jsme nervozni, teda zena uz by
To rada mela za sebou, jelikoz jo je nezkutecne tezko. Ja se trosku bojim, abych tam spise nepreskazel…
Kazdopadne udelam vse co bude treba a budu mou zenu podporovat po celou dobu!!
Zijeme v anglii a porad bude take zde, tak potom napisu jak to dopadlo.

Vložit nový komentář