To musíte čistit, jinak vám ty zuby vypadají, aneb MOJE ZUBNÍ TRÁPENÍ - díl 1

Mé zubní trápení vrtačky, injekce, kazy, nervy, strach a pocit bezmoci. Rozhodla jsem se, že s vámi budu sdílet svou cestu za zdravými zuby, která bude ještě dlouhá a náročná, nicméně doufám, že výsledek bude stát za to. Ze zubařů mám pekelný strach a mnoho jsem si u nich zažila. Třeba to má někdo z vás podobně a zjistíme, že na to nejsme sami :) Za své zuby se moc stydím a už to, že píšu tento deníček, je velké překonávání.

To musíte čistit, jinak vám ty zuby vypadají, aneb MOJE ZUBNÍ TRÁPENÍ - díl 1

Na Emiminu si často všímám diskuzních příspěvků, které se týkají zubů, zubařů a problémů s nimi. Rozhodla jsem se, že se s vámi i já podělím o své zubní trápení, které zdaleka není ještě u konce. Naopak, bude to dlouhá cesta, na kterou vás, pokud budete chtít, vezmu s sebou.

Věc se má tak - 14 kazů, dvě reendodontická ošetření, několik starých výplní, žaludeční neuróza a sklony k omdlévání před zákrokem k tomu.

Abych vše uvedla do kontextu, dovolím si rychle nastínit svou zubní historii:
Zubař se v mém životě rovnal strašákovi už od nepaměti. Vždy, když jsem zlobila, pohrozila máma tím, že půjdeme k zubaři a mně hned nálada na lumpárny přešla.
Situace, kdy to nebyla jen výhružka za účelem klidného dopoledne a my k zubaři skutečně šli, si pamatuji velmi živě do dnes.

Jako dítě jsem musela užívat léky, jejichž vedlejším účinkem je poškození zubů, což se u mě projevilo na plné čáře. Čištění nepomohlo, zánětlivé procesy se děly uvnitř zubu, kam kartáček samozřejmě nemůže. Léky ale pomáhaly, tak jsem je užívala dál, no a zuby se vesele kazily a já byla u zubaře čím dál častěji.

Zubařka, asi šedesátiletá paní s tlustými brýlemi a šedivými vlasy, ordinovala ve své ordinaci v centru města. Pamatuji si veliké zubařské křeslo potažené šedou, škrábavě ošoupanou koženkou, obrovské žluté světlo, které při zapnutí vydávalo bzučivý zvuk a na stěny osázené bílými sterilními kachličkami házelo stíny zvěstující bolest a slzy. Pamatuji si, jak jednou rukou zubařka chrastila ve svém starém dřevěném šupleti a hledala zrcátko, druhou rukou už se sápala po vrtačkovém nástavci.
„Hm… zase tolik kazů, to je hrozné,“ řekla a já cítila, jak mi rudnou tváře, jak mi sestra pevně drží nohy, abych nekopala a jak se zubařka dotýká vrtačkou mého zubu. Ostrá, ledově pulsující bolest se rozlétla od zubu do celého těla a já jen naříkala, ztěžka dýchala, občas jsem omdlela nebo ztratila vědomí, velmi často jsem se za dveřmi ordinace pozvracela. Za tyto dveře - bránu do pekel - jsem se obyčejně dostala velmi rychle. Zhotovení amalgámové výplně, kterou sestřička, mající lokty na mých stehnech ve snaze zabránit mi pohybu, umíchávala přímo v ordinaci, trvalo zubařce cca 5 minut. Nutno ovšem dodat, že doba setrvání plomby v zubu nebyla o moc delší a já jsem tak v ordinaci byla týden co týden s tím, že mi zase vypadla plomba.

Takto to fungovalo v zásadě celé mé dětství.
Později, když drahá paní zubařka odešla do důchodu, mě máma zaregistrovala k jejímu zubnímu lékaři. Pokud očekáváte, že se od teď věci otočily správným směrem, zklamu vás. Nechci to rozvádět, jen pro představu uvedu, že pan doktor je dnes taky v důchodu, anestezii nedával, protože je to ztráta času a vrtání bolí, na což už bych mohla být přece zvyklá…

Čím jsem byla starší, tím více jsem si začala uvědomovat, že něco není v pořádku… věděla jsem, že takhle to být nemá, jak by to ale být mělo, jsem v té době netušila.
Ve dvaceti letech jsem se přestěhovala z našeho města do Brna za studiem a o své zuby jsem se začala více zajímat. Byla jsem zmatená a nešťastná a tak jsem lustrovala všemožné články a videa, které se zabývaly zubním kazem a podobnými problémy.

Po nějaké době jsem sebrala veškerou odvahu a rozhodla se zaregistrovat se k zubnímu lékaři v Brně. Doufala jsem, že najdu někoho, kdo mi pomůže a vše spolu vyřešíme. Strávila jsem několik dní a nocí hledáním, proklikala jsem stránky všech klinik a zubařů ve městě.

Dohromady jsem navštívila pět zubařů… Každý z nich přišel s jiným plánem léčby, někde se mi to zamlouvalo víc, někde míň a já pořád hledala. Často jsem se setkávala se zubaři, kteří měli na stav mých zubů podivné narážky, mně to bylo líto, ztrácela jsem v nich kvůli tomu důvěru a necítila se dobře. Věty typu: No jo, slečno, to musíte čistit, jinak vám ty zuby vypajaj, mě velmi zraňovaly… Na dentální hygienu chodím pravidelně, zuby čistím, používám měkký kartáček, nit, mezizubní kartáčky, občas ústní vodu a speciální fluoridový gel. Mám ze svých zubů opravdu komplex a stydím se za ně a tyto narážky od zubařů mi nepřidávaly. Jinde zase takové průpovídky nebyly, ale třeba se zubaři u jednoho pacienta střídali anebo byly objednací lhůty klidně 8 měsíců a tak podobně.

Nakonec jsem narazila na stránky jedné brněnské zubní kliniky, ze kterých jsem nabyla dojmu, že by to mohlo být dobré… Zvedla jsem telefon, zavolala tam a objednala se. Po mé první návštěvě mi absolutně spadla čelist, byla jsem v šoku. Zjistila jsem zprávy milé i nemilé, vyslechla si, co bude potřeba udělat a kolik to bude stát.

Od té doby jsem na klinice byla zatím třikrát. O tom, jak to na klinice vypadalo, jak jsem málem omdlela při řezání dásně, jak mi nezabrala injekce a jak si zubař poklábosil s přítelem, kterému vše ukazoval na obří obrazovce na stěně, zatímco na mých zubech pracoval, vám povím v příštím deníčku. Dozvíte se taky, co se bude dít dál (a že je toho požehnaně).

Díky za přečtení a zubům zdar!

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
280
24.1.21 08:49

Chci Vás ujistit, že vůbec nejste sama. Kdysi jsem užívala obří dávky antibiotik, pak dlouhodobě léky z alergologie (často se měnili, střídavě se ukazovalo, že škodí jednou srdci, pak zubům), někde se to podepsat muselo. Tak jsem skončila ve svých 34 letech s částečnou zubní protézou.

 • Zmínit
 • Nahlásit
319
24.1.21 17:08

Soucítím. Brala jsem tetracyklin na akné, dermatolog to předepisoval jako bonbony, ale už se nezmínil, že to permanentně mění barvu zubů… a poškozuje sklovinu… takže moje zuby nejsou jasně bílé, ale vypadají jako kuřácké…

 • Zmínit
 • Nahlásit
39
24.1.21 17:42

Drzim palce, zubum zdar.Mam stejne problemy jak Vy.Az nyni jse narazila na skvelou p. zubarku. p.doktorka Kukackova, Kuku dent Brno.

 • Zmínit
 • Nahlásit
16143
25.1.21 09:38

Mám taky skvělé zážitky. Nejlepší byl tenhle:
„Pane doktore, mě ten zub stále bolí.“
„Hm, máte tam stále zánět.“ Jíte ty ibalginy, jak jsem Vám minule doporučil?"
„Ano, jím.“
„No, tak je jezte, jinak vám budu muset zub vytrhnout.“
Za 14 dní…
„Pane doktore, ten zub stále bolí.“
„A jíte ty ibalginy?“
„Ano, jím.“
„Hm, tak zub vytrhneme.“
„Pane doktore, já jsem ale slyšela, že existuje taková hojivá výplň, zub se otevře, výplň se tam dá, po pár dnech se zub vyčistí, výplň se vymění a tak dál, až se zánět zhojí a pak se natrvalo zaplombuje.“
„Hm, to bychom také mohli udělat.“
A pan doktor udělal a zub zůstal celý. :mrgreen:

 • Zmínit
 • Nahlásit
5305
25.1.21 11:05

Když jsem byla malá jedla jsem antibiotika takže celé zuby zničené, nekonečné opravy. Ale asi máme skvělou zubařku, tehdy starší paní, dnes už ordinaci má její dcera, a nikdy jsme neměla tarauma. A naše děti mají taky občas kazy ale díky, skvělé zubařce, dceři tè předešlé, nemají strach. Ještě tam rádi chodí protože paní zubařka jim modeluje různé vločky, autíčka a princezny z výplně :)

 • Zmínit
 • Nahlásit
9108
26.1.21 06:03

Jo, zuby, pohroma huby! Taky bych mohla vypravet… Těším se pokračování! :mavam:

 • Zmínit
 • Nahlásit
9108
26.1.21 06:05

@MartinaIrena Tak mne tenhle zázrak aplikovali už několikrát automaticky :palec:

 • Zmínit
 • Nahlásit
9108
26.1.21 06:11

Já si vždycky zvyknu na šikovnou zubarku (stále stejná ordinace resp. 3 ordinace pod vedoucí starší zkušenou paní zubarku, ke které chodíme už léta s mým taťkou oba, vč. dentalni hygieny) a ona mi (si) odejde na mateřskou, naposledy šikovná dcera hlavní paní zubarky, která je tam teď sama a podle toho jsou i objednací lhůty… :zed:

 • Zmínit
 • Nahlásit
AH
122
26.1.21 11:10

Naprosto soucítím :hug:
Včera jsem byla na posledni opravě mého 11tého zkaženého zubu (kdy málokterý zub měl jen 1 kaz). U mě je nejspíš hlavni viník kojení, protože do te doby byl tak 1 kaz a 3 roky. Včera jsem se už skoro rozbrecela zoufalstvím, následně jsem měla chuť po skončení kleknout na zem a líbat ji a palce mam vždy za hodinu vrtaní odumřelé jak si je mačkam. 20 tisic zahučelo ani nevim jak :,(

 • Zmínit
 • Nahlásit
2183
27.1.21 17:35

@MartinaIrena Tý jo, člověk doufá, že si děláš srandu… ale asi ne, co? ;)

 • Zmínit
 • Nahlásit
16143
27.1.21 20:52

@Moringa Hele ten samy pan doktor mi jednou dovnitr zubu nacpal šílené množství amalgámu. Už nevím přesně, jak k tomu došlo, byly tam snad špatně vyčištěné a zaplněné kanálky, ten zub to neustál a amalgám si prořízl cestu horem dásní. Něco mě začalo řezat do rtu, koukám, co mi to čouhá z dásně a vytáhla jsem tou dírou v dásni kusanec. Tak to mě trochu vystrašilo a už jsem odešla jinam a ten nový říkal, že byl blázen, nacpat tam tohle, že je jasné, že to nebude fungovat.

 • Zmínit
 • Nahlásit
2183
27.1.21 21:00

@MartinaIrena No to teda čumím… to byl fakt fachman 8o

 • Zmínit
 • Nahlásit
16143
28.1.21 12:57

@Moringa On byl machr jeho otec, docent. Ale syn se moc nevyvedl… :think:

 • Zmínit
 • Nahlásit
355
7.2.21 15:00

@olcak70
Hledám dobrého zubaře v Brně, jen jsem se chtěla zeptat, kolik se u paní doktorky platí? Nemám na to, platit 2 500,– za vyčištění 1 kanálku…

 • Zmínit
 • Nahlásit