V dobrém i zlém

Zdraví

Pro někoho ohraná fráze, bývalo to tak i pro mě. Život jsem brala tak nějak jako samozřejmost. Měla jsem krásné zdravé dítě, měla jsem vedle sebe milujícího partnera, pro kterého byla rodina na prvním místě. Měla jsem rodinu i přátele, kteří tu byli kdykoliv jsem potřebovala. Měla jsem fajn práci, která mě bavila a naplňovala zároveň.

Neživořili jsme a měli jsme se fajn. A hlavně, byli jsme všichni zdraví. A to vše jsem tak nějak brala jako samozřejmost. A v jeden den, v jedné minutě, se tenhle skoro dokonalý domeček sesypal jako pověstný domeček z karet.

Diagnóza zněla: Olfaktorní meningeom. Nádor mozku…

Cože? Proč já? Museli se splést… Spousta otázek se mi honila hlavou a nebyla jsem schopná rozumně přemýšlet, co dál. Dobu od stanovení diagnózy až po nástup do nemocnice, kdy byla naplánovaná operace, mám tak nějak „v mlze“.

Dalo by se říci, že jsem jela na nějakého autopilota, snažila jsem se fungovat hlavně pro syna. Hlavně, aby on neviděl maminku zlomenou, na kolenou, bojící se. Čeho? Čeho jsem se vlastně bála. Smrti? Postižení? Následků…? Bála jsem se neznámého.

Okolí mi říkalo, jak jsem statečná. A přitom jsem doma schoulená brečela tehdy ještě příteli na rameni, jak moc se bojím. Byla to změť sebelítosti (proč já?) a strachu, co bude. Jen přítel věděl o mých opravdových pocitech a už v té době jsem začala vnímat opravdový význam slov: „V dobrém i ve zlém“. Přítel stál celou dobu při mě a nikdy mě nenechal padnou na dno. Šel se mnou. Ne přede mnou ani za mnou, ale vedle mě. V dobrém i ve zlém…

Nadešel den nástupu do nemocnice. Bylo to loni den před Velikonoci 6. 4. 2015. Následující den proběhla operace. Teprve na sále jsem se psychicky sesypala úplně. Brečela jsem a prosila je, ať mě nenechají umřít a že chci vidět syna, až půjde poprvé do školy…

Operace se povedla, doktorovi, který mě operoval by měli posvětit ruce, prognóza vypadala velmi slibně, následky by prý měly být co nejmenší nebo žádné, i vlasy mi dovolil z velké části nechat a vyholilo se jen místo, kde se prováděl řez.

„V dobrém i ve zlém… Slyšíš, zlato?“*

Ozývá se nade mnou, slyším pípání monitoru. Otevřu oči a já vidím, kromě nemocničního pokoje, tu nejmilovanější tvář spolu se synem. Stál nade mnou Michal. Můj Michal a říkal, že jsem vše zvládla a už bude jen dobře. Nemůžu moc mluvit, jen mu opakuji, že ho miluju.

„Spinkej, bojovníku…“ hladí mě na ruce a já usínám…

Po deseti dnech opouštím nemocnici. Rekonvalescence bude náročnější.

„Přeci jen jde o hlavu, to si uvědomte,“ zní mi v hlavě slova operátera.

Dobře, zkoušíme pomalu, pár kroků, víc kroků, první schod…

„Musím na záchod,“ pošeptám Michalovi.

Zkoušíme společně domluvit mým nohám, aby fungovaly tak, jak mají. Nedaří se. Pohladí mě po vlasech, vezme do náruče a beze slova odnese. A i pak zpět do postele.

„Je mi hrozně zle, Mišáku…“ budím ho vprostřed noci, nadopovaná léky proti bolestem, které mi Michal před usnutím nechal doma vykapat. Ještě, že mám doma záchranáře. Profesí i srdcem zároveň, napadne mě.

„To bude z těch opiátů,“ konstatuje můj spasitel a vyskočí, aby došel pro kyblík.

Nestihl to. Obsah žaludku končí na zemi. Beze slova vezme hadr a utíká moje zvratky.

„Je ti líp?“ zeptá se, mlčky kývnu i když vlastně nevím, jestli to tak je, nebo ne.

„Spinkej bojovníku,“ hladí mě po vlasech a já usínám.

Michal přináší moji nejoblíbenější polévku, vtipkuje… Kde jen tu energii pořád bere, prolétne mi hlavou. Věděli jsme, že vše bude náročné, ale i mě samotnou překvapilo, jak moc. Chápe to i Michal..? Zvládá to? Zvládá to, mě vidět v situacích, ve kterých není na ženu hezký pohled a natož, když jde o ženu vlastní? Asi jo, jeho úsměv a optimismus je nakažlivý a já se mu ráda poddávám.

„Tak šup, za maminku…,“ vtipkuje a nabízí mi lžíci polívky. Ruce ještě neposlouchají, tak mi pomáhá s krmením.

„Aspoň si to natrénuju, až přijde to tvoje možná, někdy…“ řekne a v očích se mu tak podivně zaleskne. Před operací přišla žádost o ruku. Já po jednom nepovedeném manželství jsem žádost přijala s tím, že třeba někdy…

A ono to třeba, někdy asi právě nastalo. V dobrém i ve zlém přeci. Jaká by měla přijít větší zkouška pro vztah než tohle? Na co mám čekat?

Lžíci mu beru a snažím se pro změnu krmit já jeho. Moc mi to nejde a polovina končí rozlitá všude po stole. Kouká na mě a nechápe, co se snažím dělat.

„Asi bych měla začít trénovat i já.“

Dojde mu, co jsem vlastně řekla a kašleme oba na polévku, kašleme na všechny černý myšlenky, kašleme na to zlo, co nás potkalo a vnímáme jen jeden druhého a to, že nás dva neporazí nikdy nikdo. Ani rakovina.

Po malých krůčcích jsem se ze všeho vylízala. Šlo to pomalu a ztuha, ale šlo. A já začala vnímat svět jinak. Možná s větší pokorou? Nevím. Ale vím, že to, že je člověk zdráv, není samozřejmost a může se to ze dne na den změnit.

A právě to, jaké má člověk ve svém okolí nejbližší, je prvním krokem k uzdravení se. Já sama přiznávám, že nebýt syna, Michala, rodiny a přátel, nedala bych to. Byla bych obyčejný slaboch, který by zbraně zahodil dřív, než by válka vlastně začala.

Je rok po operaci, jsem tu, jsem živá, zdravá, operace zanechala pouze minimální následky, které život ovlivňují v podstatě minimálně. I svoji vysněnou práci jsem mohla dál vykonávat a já se mohla tak vrátit zase do sanitky a poslouchat houkání majáků.

A přesto jsem zase doma. Zase neschopenka. Tečou mě slzy a vlastně nevím proč, tentokrát jsou to slzy štěstí. Na prsteníčku mám prstýnek a ze zdi na mě kouká naše svatební fotka s Michalem - „V dobrém i ve zlém“, přeci :-). A od února hladím svoje bříško, kde si spokojeně hoví naše miminko.

„Maminko, pojď mi přečíst pohádku,“ ozývá se z pokojíčku prvorozený syn. Ten syn, kvůli kterému jsem tolik před rokem bojovala.

„Proč pláčeš, mamko?“ ptá se ta malá zvědavá osůbka.

„Protože jsem ráda, že tě mám,“ pohladím ho po vláskách a společně se vydáváme po stopách Mařenky s Jeníčkem.

Usíná a já dál sedím u jeho postýlky, koukám na jeho tvářičky a říkám si, jaký to je dar tu mít to malý mrně, kterému nic nechybí a je to zdravý a veselý kluk.

„Pojď spát bojovníku,“ zašeptá za mnou Michal.

Políbí mě do vlasů, pohladí moje zvětšující se bříško, přikryje Kubíka a já se ráda nechám odnést do postele a usínám spokojeně v jeho náručí…

„Miluji Tě, Mišáku… V dobrém i ve zlém“ V.

Hodnotilo 90 lidí. Score 4.9.

Reklama


Reklama

Stránka:  1 2 Další »
 Váš příspěvek
 
Adinka_2012
Ukecaná baba ;) 2394 příspěvků 37 inzerátů 07.05.16 00:08

Krásně napsané, až mi to vehnalo slszy do očí. Hodně štěstí :kytka:.

 
xjuklickova
Závislačka 4259 příspěvků 1 inzerát 07.05.16 00:35

To je ale pekne. :kytka: :hug:

 
lear
Ukecaná baba ;) 1109 příspěvků 07.05.16 03:41

Jééé, to je hezké, a především mám pocit, pravdivé. Moc gratuluji a držím palce do dalších let celé rodině :palec:

 
Betynka87
Kelišová 6176 příspěvků 1 inzerát 07.05.16 03:47
:srdce:
 
Kristyna.Vechtova
Závislačka 3632 příspěvků 07.05.16 05:54

Opět zase jednou krásný deníček - statečná žena i ostatní kteří za Vámi stáli! :kytka:
A těch slz co proteklo - držím palečky s druhým miminkem (i já si od února 2016 hladím bříško :hug: )

 
Cuddy
Extra třída :D 13114 příspěvků 07.05.16 06:39

Moc pekne. Preji hodne zdravi do dalsiho zivota :kytka:

 
Blešík
Extra třída :D 12089 příspěvků 07.05.16 06:58

Krásný deníček :potlesk: dojal mě, hlavně zdraví :kytka:

 
Fassatka
Zasloužilá kecalka 555 příspěvků 07.05.16 07:06

Nádherný, něžný, krásný :D Přeji hodně zdraví, štěstí.

 
AaaNi
Kecalka 140 příspěvků 07.05.16 07:21

Kdyby kousek ode mě neseděl tchán, tak si taky pobřečím.
Jste úžasní, jak jste to zvládli. Tvůj manžel je příkladným mužem. Je vidět, že ještě nevymřeli :).
A hlavně, děkuji Ti za sdílení Tvého a vašeho příběhu, na kterém je vidět, že nevzdávat to a bojovat se vyplatí.
Přeji vám spouuuuustu nádherných chvil! :srdce: :srdce: :srdce:

 
Kattynka000
Závislačka 2939 příspěvků 07.05.16 07:44

:srdce: :hug: nemám slov, krásně napsané :srdce: hodně štěstí:hug:

 
kelinqua
Ukecaná baba ;) 1157 příspěvků 07.05.16 08:08

Moje horminalni boure mi to dovolila cist jen s puzama jinak bychse rozbrecela jak male decko a manzel by asi cucel co delam :nevim: je to moc krasne, ze mate takoveho cloveka a vy jste silna prekonala jste to a ted nejkrasnejsi odmena v podobe miminka :srdce:

 
mišule4
Kecalka 160 příspěvků 07.05.16 08:13
:potlesk: :potlesk: :potlesk:
 
PerlaZP
Stálice 73 příspěvků 320 inzerátů 07.05.16 08:13

Výborně napsaný deníček - jeden z nejlepších, který jsem zde zatím četla. :potlesk:
Hlavně, že vše dobře dopadlo - přeji hodně zdraví, štěstí a lásky. :kytka:

Příspěvek upraven 07.05.16 v 08:13

 
Maggica.24
Kecalka 237 příspěvků 07.05.16 08:15

Opravdu krásný příběh, přeji hodně štěstí.
Takových mužů, jako je ten Váš je opravdu málo a já věřím, že podobného mám doma, tak vím, jak se cítíte. Ještě jednou přeji hodně štěstí a už jen krásné zážitky. ♥

 
Violet83
Kelišová 6869 příspěvků 07.05.16 08:22

Děkuju moc všem za podporu :kytka: Moc si toho vážím  :hug:

 
Attila8  07.05.16 08:40

To je ale jomantickeeeeeee!!!

 
Katerina5
Stálice 79 příspěvků 07.05.16 08:42

Nadherny denicek a pribeh, jsi uzasna zena, maminka a manzelka! Preji ti uz jen to nejlepsi!

 
Shield-maiden
Neúnavná pisatelka 16910 příspěvků 07.05.16 08:51

Opravdu moc povedeny denicek

 
vertunka
Ukecaná baba ;) 1873 příspěvků 07.05.16 09:26

Perfektně napsán příběh velké lásky. :potlesk:

 
sebaanez
Ukecaná baba ;) 1025 příspěvků 07.05.16 09:52

Nadherny denicek. Laska je dar, ne samozrejmost. A mit cloveka, na ktereho se muzeme kdykoliv obratit je jedno z nejvetsich bohatstvi v zivote! Spousta lidi ma velke naroky, co se lasky tyce. Jenze laska je o malickostech, ktere nedovoli velkym vecem nicit vztah. V tomto pripade o pohlazeni po vlasech, o ukazovani sily bezmocnemu partnerovi. Verim, ze pro Michala to muselo byt mozna tezsi, nez pro Tebe. On nevedel jakbto dopadne, nevedel zda treba nezustane s vaaim synkem sam. A presto Ti ukazoval, jak je silny, protoze vedel, ze to potrebujes. Tohle je laska. A ja dekuji bohu za to, ze ve svete, ve kterem zijeme jeste nevymrela.

 
kekelecnik
Povídálka 40 příspěvků 52 inzerátů 07.05.16 10:15

Napsané moc pěkně, pobrečela jsem si, držím palce ať je už jen krásně :-)

 
Jitusee
Extra třída :D 10210 příspěvků 07.05.16 10:19

Nádherné vyznání, nádherný příběh, nádherná žena.. Statecna, Pokorná a láskyplna :srdce:

 
Basterao
Ukecaná baba ;) 2150 příspěvků 07.05.16 10:26

Moc krasny denicek, je fajn zase jednou cist o tom, ze kdyz jsou na to dva, da se zvladnout vsechno! :kytka: :srdce: Preji at se vam v zivote opet jen dari a at vam vase laska vydrzi! :potlesk: :kytka:

 
bibi88
Zasloužilá kecalka 580 příspěvků 07.05.16 10:29
:hug: :kytka:
 
brumdinka
Generální žvanilka 23312 příspěvků 07.05.16 10:32

:potlesk: krásný, až mi to vehnalo slzy do očí…je moc fajn, že si nepřestala bojovat a máš se na koho spolehnout… tak ted´ už jen to dobré :kytka:

 
reinkarnace
Závislačka 4433 příspěvků 07.05.16 10:39

Krásně napsané. díky za fajn čtení, bylo to moc dojemné :hug: hodně zdraví všem!!!

 
En.Joy
Kecalka 467 příspěvků 07.05.16 11:16

Rozplakala jsi me. Je to krásný a silný příběh. Navzdory tomu, čim sis prošla ti muzu říct, že jsi vlastně stastna žena! Máš uzasnyho chlapa, zdravy dite a pokoru v srdci - s takovou Te ceka krásný život. Hodně štěstí Tobě i Tvé rodině :hug:

 
Mama11
Ukecaná baba ;) 1491 příspěvků 07.05.16 12:10

Moc krásné :kytka:. Hodně štěstí celé rodině :kytka:

 
Lenka 80  07.05.16 12:47

Krasny denicek. rozplakal me. preji uz jen zdravi a stesti. :hug:

 
Single
Ukecaná baba ;) 1558 příspěvků 07.05.16 13:01
:srdce: :srdce: :srdce:
 
kecak
Ukecaná baba ;) 1459 příspěvků 07.05.16 13:14

Jsi úžasná! :kytka:

 
ajvl
Kecalka 466 příspěvků 07.05.16 13:42

:,( :hug: krásné!

 
alena36
Ukecaná baba ;) 1253 příspěvků 1 inzerát 07.05.16 14:56

Přeji už jen a jen zdraví, něco podobného jsem zažila se svým bráškou, taky nádor a taky to zvládl, naplno se vrátil do práce a žije bez omezení. Doktoři jsou fakt machři…krásně napsáno :srdce: :srdce: :srdce:

 
phoma
Echt Kelišová 7880 příspěvků 07.05.16 15:24

Nadhera :srdce:

 
Malike
Echt Kelišová 9620 příspěvků 07.05.16 15:57

Moc hezky napsane.. :kytka: preji do života jen to nejlepší bez návratu nemoci. :hug:

 
ivoun
Ukecaná baba ;) 2026 příspěvků 07.05.16 17:23

Úžasné :palec: Hodně zdravíčka :kytka:

 
Kikuška90
Neúnavná pisatelka 18908 příspěvků 07.05.16 18:03

Wooow!… Krásně napsané, krásný příběh, musíte být oba dva úžasní a stateční :kytka:… Držím palce ať jde všechno jak má a jste šťastná čtyřčlenná rodinka :srdce:

 
Lamátko
Ukecaná baba ;) 1947 příspěvků 34 inzerátů 07.05.16 19:54

Krásný deníček, nejhezčí co jsem kdy četla.. Máš úžasného muže :srdce: hodně štěstí a hlavně zdraví :hug:

 
Mer11
Kecalka 302 příspěvků 07.05.16 20:14

Krásné :srdce:

 
Gabrielka S.
Kecalka 326 příspěvků 07.05.16 21:38
:potlesk: :potlesk: :palec:
 
Pracovitá
Zasloužilá kecalka 851 příspěvků 07.05.16 21:48

Klobouk dolů. Pro tebe i pro tvého manžela :srdce:

 
Eliizabetha
Ukecaná baba ;) 1224 příspěvků 07.05.16 23:34

Nádhera :kytka:

 
Tarinka
Echt Kelišová 7937 příspěvků 08.05.16 00:01

Krasny, at jste hlavne vsichni zdravi. Jste uzasna rodina :srdce:

 
Lencaaaa
Závislačka 4128 příspěvků 7 inzerátů 08.05.16 08:54

Moc krasny denicek, gratuluji ke svatbe a miminku. A přeji už jen a jen zdravíčko a štěstíčko. :hug: :hug: :hug: :hug:

 
verusav
Závislačka 4909 příspěvků 08.05.16 11:38

To je opravdu krásný životní příběh
:srdce:

 
Simona05
Závislačka 2916 příspěvků 08.05.16 18:52

Krásně jsi to napsala. Silný příběh, uronila jsem několik slziček… Hodně štěstí a zdraví celé tvé rodince :kytka:

 
Anys29
Ukecaná baba ;) 1614 příspěvků 08.05.16 19:13

Krásné… Přeji hodně zdraví. Sama dobře vím, jak je důležité a že není samozřejmostí. :hug:

 
ZeLu
Neúnavná pisatelka 19891 příspěvků 4 inzeráty 08.05.16 20:54

Jsi ta nejúžasnější osoba na světe ktera mi vstoupila do života :hug: mam te moc ráda a věřim ze právě ty si zasloužíš zdraví, štěstí a lásku ze všech nejvíc :srdce:

 
moky
Extra třída :D 10715 příspěvků 08.05.16 21:37

Silný příběh s dojemným textem. Moc přeju zdraví a i nadále tak pevnou oporu vás obou!!! Vašim dětem spojený život a taktéž zdraví!!! :hug: :hug: :hug: :hug: :hug:

 
pomenkova
Nadpozemská drbna 26480 příspěvků 09.05.16 07:31
:srdce: :srdce: :srdce: :hug:
Vložit nový komentář
Stránka:  1 2 Další »

Reklama


Reklama