Reklama

Zázrak jménem kojení

Rodičovství
 • emimino
 • 25.03.02

Příroda sama chtěla, aby naše děti byly živeny naším mlékem až 97 % žen je schopno kojit. Bohužel ale toto číslo neodpovídá výsledku. Statistiky uvádí, že při propuštění z porodnice je plně kojeno asi 89% miminek, tento počet prudce klesá během několika týdnů, na konci třetího měsíce to je jen 30% dětí a v šesti měsících už jen 7%.

Nejpřirozenější způsob výživy miminka je kojení. Mateřské mléko obsahuje enzymy, protilátky, buňky vhodné pro ochranu dítěte před infekcí.

Mateřské mléko se ideálně přizpůsobuje potřebám miminka a to nejen v průběhu kojení, ale i v průběhu dne. Během jednoho kojení z počátku totiž miminko saje tzv. mléko přední, které obsahuje větší podíl laktózy a slouží k uhašení žízně, poté začne sát tzv. mléko zadní s větší podílem tuku k zahnání hladu. V průběhu dne se opět mění podíl tuku - v odpoledním mléce je jeho obsah největší.

K prvnímu nakojení miminka by mělo dojít do 30-ti minut od jeho narození, ještě na porodním sále. Miminko by pak mělo být kojeno dle jeho potřeb - neomezovat délku a četnost kojení. Škodlivé je dokrmování z láhve a podávání šidítka (dudlíku), pokud to zdravotní stav miminka a maminky dovolí, pak je vhodný společný pobyt obou v jednom pokoji.

K největšímu úbytku kojících maminek dochází v prvních 14-ti dnech po propuštění z porodnice, kdy žena již není ve své blízkosti někoho, kdo by jí odborně poradil - malá sebedůvěra, nedůvěra v množství a kvalitu mateřského mléka, špatná technika kojení a s ní související popraskané bradavky a bolestivé kojení vede maminky k dokrmování a postupnému odstavení miminka.

Výhody kojení

1. výhody pro miminko

 • miminko je zdravější, méně vyžaduje hospitalizaci
 • kojení podporuje správný růst kostí
 • kojení podporuje lepší vývoj duševních schopností
 • kojení chrání před průjmy, miminko má pravidelnou stolici, nedochází ke vzniku zácpy
 • mléko je snadno stravitelné
 • mléko je vždy čerstvé, v dostatečném množství a má správnou teplotu
 • kojení chrání před infekcemi dýchacích cest a středního ucha
 • kojení snižuje riziko vzniku alergie, cukrovky, obezity, anémie

2. výhody pro maminku

 • děloha se rychleji vrací do původního stavu
 • chrání před rakovinou prsu, vaječníků
 • chrání před osteoporózou
 • postava se rychleji vrací ke stavu před otěhotněním
 • je podporována citová vazba matka-dítě
 • je mnohem levnější než podávání umělé výživy

Kdy se mléko vytvoří

Po porodu mléčná žláza produkuje tzv. mlezivo, které obsahuje velké množství bílkovin, minerálů, vitamínů a protilátek, které pomáhají miminku lépe odolávat novému prostředí. Je husté, má nažloutlou barvu.

Samotné mléko nastupuje asi 3-4 den po porodu. Barva mléka je namodralá, a jak je již uvedeno výše jeho složení se mění během kojení a během dne.

Množství tvořeného mléka je dáno poptávkou. Z počátku se mléka tvoří více, prsa jsou nalitá a často zatvrdlá., později se tvorba vyrovná požadavku miminka. Množství mateřského mléka příliš neovlivňuje způsob porodu (u porodu císařským řezem je obvykle pozdější nástup tvorby mléka) a nesouvisí s velikostí prsů.

Jak často miminko pije

První den po narození se miminko hlásí asi 3× za den. Později se jeho potřeba podstatně zvýší až na 10× -15×. Časté přikládání miminka podporuje rychlejší nástup mateřského mléka a hlavně podstatně sníží riziko bolestivého nalití a zatvrdnutí prsů.

Postupem času se četnost ustálí na intervaly 3-4 hodin, v noci i déle. V období 3. týdnů, 6. týdnů, 3. měsíců a 6. měsíců dochází u miminka k růstovému spurtu, které se projeví zvýšeným požadavkem na krmení až na 12×-15× za den. Tato doba je zatěžkávacím obdobím pro každou maminku - po jejím překonání se vše opět vrací do svých kolejí.

Jak poznat zda máte mléka dostatek

Známkou nedostatku je neklidné miminko, málo pomočených plen (mělo by být 6-8 pomočených plen za den), malý váhový přírůstek.

Pokud je třeba tvorbu mléka zvýšit je nutné miminko častěji přikládat k obou prsům během jednoho kojení a to zejména v noci, kdy je hladina hormonu prolaktinu nejvyšší.


Reklama


Reklama

Nikdo zatím tento deníček nekomentoval. Buďte první!

 Váš příspěvek

Reklama


Reklama