3letá a její vývoj

Anonymní
17.3.17 19:39

3 letá a její vývoj

Dobrý večer,
Dcera 3 roky má nestandartni vývoj řeči - Asi. Na to se chci právě zeptat vás, jestli je to běžné či ne.
Momentálne toho umí říct dost, na svůj věk ale asi málo (cca 300 slov) a nedá se říct, že by mluvila ve větách. Spíše se jí sem tam podaří dat dohromady jednoduchou větu (kde je balón, jdeme pryc, auto jede)… jinak mluví jednoslovne. Ale zajímá mě, jestli je běžné, že dříve říkala některé slova, které přestala říkat? Slovní zásoba se sice pořád rozrůstá, sice pomalinku, ale ano.
Dale me zajímá, jestli je běžné, že 3 leté dítě neumí říct, jak se jmenuje (neodpovi) a ze se neumí obléct?
Začínám o ni mít obavy :(
Dále nás vůbec neoslovuje mami, tati.
Měly jste to u vašeho dítěte nektera také tak?

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

3761
17.3.17 19:45

No nevím, mě se teda spíš jeví jako dvouletá…??? A nestydí se třeba jen hodně???

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Doe_Jane
17.3.17 19:47

No mi to připadá taky divné, se tříletým jsem si normálně povídala ve větách, uměl říct kde bydlí, jak se jmenuje on a jak my atd.

• Nahlásit
  • Citovat
3474
17.3.17 19:52

Měla to takhle známá u holčičky. Ve třech letech v podstatě vůbec nemluvila. Jen pár slov, problém byl sluch. Měla tekutinu v ouskach. Po operaci je to výrazně lepší. Už říká i básničky.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2429
17.3.17 19:55

Ve dvou letech bych to nechala být, ale 3roky, to už se mi nezdá. Čas ukáže, třeba bude mít nějakou disfunkci, ale určitě nic vážného co by se nedalo zvládnout :) držím palce :palec:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Ou
10684
17.3.17 20:02

Pro jistotu se na to zeptejte při návštěvě pediatra, ale podle toho co píšete je všechno v normě. Vona je ta norma hodně široká, protože vývoj řeči je hodně individuální.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7319
17.3.17 20:07

Nevim, jestli je to v poradku ci ne, kazdy dite je jiny… ale ve srovnani s mladsimi…mam 2,5 letou, jak se jmenuje vi uz dlouho, lidi co zna oslovuje taky normalne, mamko, tato, babicko apod. V slozitych vetach taky moc nemluvi, obcas jo, nekdy komoli. Zaroven znam dvoulete deti, ktere nemluvi… proc jsi se nezeptala doktorky na 3lete kontrole?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
859
17.3.17 20:08

Náš tříleťák je na tom podobně. Až asi na 3 výjimky nepoužívá slovesa, takže ani klasické jednoduché věty neříká, jen spojuje slova ve stylu: Ven ne zima. Na tříleté prohlídce mi dr řekla, že spojování slov zatím stačí, věty mají limit 3,5 roku.
Ale rozumí výborně, se sluchem by taky neměl být podle dr problém - moc rád zpívá, drží melodii a i je schopný zahrát kousek Skákal pes na piano.
Svoje jméno taky hodně dlouho neříkal, říkal si Já, svá jméno prvně vyslovil asi měsíc před 3. narozeninama.
A co se rozumového vývoje týká, tak se zatím taky moc nebojím - umí všechna písmena, a docela je vtipné, že třeba na počítači umí napsat pes, umí to i vyslovit, ví co to znamená, ale pokud vidí psa, tak řekne haf a nikdy ne haf. A taky umí počítat cca do pěti - na prstech ukáže, kolik má dostat třeba lentilek a pokud dostane míň, tak se hned brání a ukazuje, kolik ještě chybí.
Já mám z toho našeho pocit, že se spíš stydí nebo bojí, že udělá chybu. A je navíc tvrdohlavý. S dětskou jsem domluvená, že pokud se to mluvení nezlepší, přijdeme ve 3,5 letech

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7325
17.3.17 20:16

A JAK vás oslovuje? Jak na tebe volá třeba z pokoje…z WC…???

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7325
17.3.17 20:17

Neumí se oblékat nebo nechce…?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
17.3.17 20:19
@SIMONA1234 píše:
A JAK vás oslovuje? Jak na tebe volá třeba z pokoje…z WC…???

Nijak… oblékat se neumí - nemá ani zájem se to učit :(

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
17.3.17 20:27

Synovi jsou skoro 3 roky a umí přibližně 15 plnohodnotných slov - od 2 let přidal celých 5 slov a z toho je to tak, že má jedno slovo třeba 3-4 významy :lol: Jeho nejlepší „věta“ je „baba ham“ = babička přinesla jídlo. Nepoužívá slovesa a neskutečně komolí.
Umí svoje jméno, používá ho, když něco chce - Dáda há, Dáda há. (Há=ano).
Když se ho někdo zeptá, jak se jmenuje, tak to neví. Když se ho někdo na něco zeptá, tak nereaguje, neodpoví, nebo odpoví špatně.
Jak se na tom s porozuměním netuším.
Neumí třídit barvy, nezná žádná písmena ani čísla, neumí části těla…
Oblékat se taky neumí, nekreslí, neumí se pořádně najíst - chce jíst sám, tak jí rukama (všechno včetně polévky). Denně ho 5× komplet převlékám.
Ale teda umí se svléknout - když chce a nejméně se to hodí :lol:

Co na to doktorka? Už jste byli na tříleté? Oslovuje vás nějak a jen neumí ten tvar, nebo vůbec nepoužívá oslovení?

My už máme domluveno, že nás čeká na jaře kolečko - neurologie, foniatrie, logopedie, psychologie.

PS: Neteř uměla ve 3 letech asi tak tak 300 slov, teď jí jsou 4 a mluví lépe jak náš syn, který je o 1,5 roku starší. Ona měla i dlouho plíny, neuměla se najíst, obléknout…
xxx

• Nahlásit
  • Citovat
22509
17.3.17 20:31

Kamarádky syn ve 3letech nemluvil skoro vůbec. rozmluvil se kolem 4.roku a to fakt hodně a rychle.
Oblékání jsem řeščila u dcery, ve 3letech taky bez zájmu se to učit nebo zkoušet sama. ve 4 už uměla krásně.
Zeptejte se u pediatra a uvidíte, každé dítě je jiné a má jiné tempo

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
17.3.17 20:40

Mluvení se ještě určitě zlepší, dcera se hodně rozmluvila až kolem toho třetího roku, ale to že vás neoslovuje, to mi přijde zvláštní…určitě bych se poradila s doktorkou.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
17.3.17 21:23

Tak ja mam srovnani, protoze mala ma tri roky za tyden. Mluvi ve větách, slov zná neskutečné moc, některá slovesa blbe skloňuje, neco malo umi i anglicky diky dětem cizincu ve skolce.To co popisuješ uměla tak ve dvou letech, ted dokáže povídat pohádku, rikat básnicky, zpívat umi asi 15 písniček, zná je zpaměti. Je ale dost mozne, ze tomu pomaha skolka, kam chodi od 2,5 let a kde slyší mluvit dalsi deti, rikaji si prave básnicky apod. Obecne jsou na mluvení horsi spis kluci, ale duvod muze mit treba sluchový - tak to melo dite v rodine, do ctyr mluvil minimalne, pak šel na nejaky zákrok s uchem a rozmluvil se docela rychle.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama