Co se vzpurnými dětmi:o))

3529
21.2.16 10:50

Co se vzpurnými dětmi:o))

Ahoj ani nevím zda existuje rada, ale potřebuju se minimálně ujistit, že to tak nefunguje jen u nás.

O co jde, mám dva syny.Osm a tři roky a u obou vidím problém. Starší syn je drzý jak nádražní vrabec, provokuje, dělá naschvály. Stále se s ním musím dohadovat, aby něco udělal nebo nedělal. Musí nad sebou mít neustálou kontrolu.(Příklad: přijde domu ze školy, musím za ním stát a stále mu opakovat:svlékni se, uklid si oblečení, umyj si ruce. Nestačí to jednou, ale minimálně pětkrát. A banality, které by normálně trvali pět minut u nás trvají půl hodiny).Zkoušíme, co se dá-vysvětlujeme, motivujeme, chválíme, v případě potřeby zakazujeme a vše bez valnějšího úspěchu. Ve škole válčíme s češtinou, psaní ho moc nebaví, ale trénovat musíme.

Mladší syn, ten toho spoustu okouká od staršího, to sama vidím a je to o to složitější. Je příšerně vzteklý, hází s věcmi, rozbíjí, kope a mlátí nás nás.

Snažíme se být důslední a když něco řekneme trvat si na tom, ale přiznávám, že někdy mi povolí nervy a radši si to udělám sama, než se celý den hádat. Už mi pomaličku dochází síly i nápady a trpělivost.

Co s tím? Je nějaká rada? Dělám něco špatně? Jsem málo přísná? Nebo to je úplně normální a bude to ještě horší? :mrgreen:

Děkuji všem. :kytka:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

22508
21.2.16 11:07

Tak u nás je to podobné, takže asi normálka. Kdybys viděla našeho 10 letého, než vyklidil nádobí z myčky. Půl hodiny řečí a tanečků kolem toho :roll: Co na ně platí? metoda něco za něco…Chceš na počítač (čokoládu, peníze na kino…)? Ok, prvně si ukliď pokojík, vyndej myčku, dojez oběd…Jsou to nervy, ale to jsou prostě děti :think:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
missah
21.2.16 11:09

Radu nemám. Ale je to jakoby to přes kopírák psala moje ségra:) Kluci 7 a 2,5. UŹ jsou z nich taky unavení. Staršímu se musí vše 100X opakovat, jinak si ani ponožky nenavlíkne. Jediný co trochu zabere je pohružka zákazu tabletu a pistolí Nerf:) Ale to je tak nasr… a drzej až hanba. Ani jí neposlechnou, když je chce vykázat do pokoje. Prý sedí, že nejdou. Musí je odvléct a za chvilku jsou zpět.
Mě taky holky zlobí, ale vcelku poslechnou. I když se jim to nelíbí a dají to najevo.

• Nahlásit
  • Citovat
CokeLady
21.2.16 11:11

No čoveče, mám zatím jen toho vzteklýho tříleťáka, ale hází, rozbíjí, kope, to je masakr :?

Staršího bych pořádně vycepovala. V osmi letech už pořádně své povinnosti, takže ze školy, svléknout, uklidit věci ze školy, co umí z úkolů tak sám. Nebude to napoprvé? OK, dokud to nebude napoprvé, tak pak celé odpolendne bez telky, PC nebo co dělá. Ono to příště napoprvé půjde, nepůjde? OK, tak zase bez telky, pohádky, PC… výhody může mít jen ten, kdo je hodný a pomáhá. Může si během toho celé odpoledne číst :nevim: Zvládnutí návratu ze školy, převléct, umýt ruce, vyndat věci od svačiny, podívat se, co je za úkoly je základ. Žádný sednutí k telce nebo hrabání v lednici. Jako samozřejmost bych viděla i domácí povinnosti, v osmi letech bude mít na starosti třeba myčku a odpadky. Nebude to hotové automaticky? Tak to se nedá nic dělat, nedostane kapesné, nebude oblíbený jídlo k večeři, večer brzké spaní aby se to zítra už nemuselo opakovat.

To samé u tříleťáka… kdo kope a rozbíjí věci, proč by měl mít nějaké výhody? Určitě je spoustu nadstandardních věcí, co má rád a mít je nemusí - pohádka v telce, oblíbené hřiště, koupení mlsky v obchodě… jasně, proč ne, pro toho, kdo nekope a neječí určitě. Kdo kope a mlátí, tak proč? Navíc nemůžeš kupovat mlsky, protože když zničí nějakou věc, ty je musíš koupit a nezbývají peníze na mlsky.

U nás funguje jak pochvala „bezva, děkuju, jsi šikovnej kluk, jsem ráda, že jsi hodnej, za odměnu si teď dáme zmrzku“, tak trest „nelíbí se mi, jak se chováš a jak tady řveš a dupeš, a neumíš mluvit normálně a vyřešit, co ti vadí, takže dneska večer nebude Pat a Mat“ a on ten večer opravdu není, i když prosí, fňuká, slibuje, tak se v dobrém rozejdeme, že mu ho pustím zítra, když bude hodnější.

Kdo vyhrožuje trestem, který nedá a nedodrží, to je uplně nejhorší. Myslím si, že tak od těch tří let výš má rodič to dítě poskytovanými výhodami docela „v hrsti“, jak ho motivovat ke správnému fungování.

• Citovat
  • Upravit
3529
21.2.16 11:19

@CokeLady díky no je fakt, že u toho tříleťáka by to šlo, tam když jsem četla cos napsala asi bych mohla být víc přísná. Vyzkoušíme.

Horší je to u staršího. Tablet si rozbil (zlomil displej)-až našetří polovinu koupíme jiný-do té doby má se všemi hrami útrum.(Takže veškeré kapesné jde sem).Televizi má povolenou hodinu denně. Pokud neplní povinnosti odchází spát po včerníčku. Doma má na starost každý den něco jiného, píšu mu to na lednici (každý den dvě menší povinnosti (vysát, utřít prach, vyklidit myčku, vyčistit ptákům, umýt psa, vytřít chodbu, apod.)Jediné, co mu můžu zakázat jsou kamarádi. Ale jak píšeš asi by bylo potřeba sebrat zbytek sil a trvat víc na samostatnosti, když tohle teď píšu napadá mě, jestli se nespoléhá na to, že mu stále stojím za zadkem a připomínám, tak co by se snažil.

Díky za tip.Moc mi to pomohlo nasměrovat se zase k cíli. :kytka:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2218
21.2.16 12:32

Jak přes kopírák- mám holky 6 a 8, starší děs, dupu po ní celkem dost, třeba 10× ji vrátím do předsíně pokud to tam nevypadá jak má (na truc je pak schopná čepici nacpat do botníku apod). no a má den kdy se nestačím divit jak vše funguje, splní si i svoje povinosti bez remcání a připomínání a pak má den kdy je na zabití od rána, horší než malý mimino. mladší se veze s ní, takže pokud nezačne stůl připravovat k jídlu (jejich povinnost) starší tak mladší sama od sebe taky ne. zákazy dodržuju vcelku důskledně, problém je že moc nemám co zakazovat-na pohádky koukají vyjímečně, tablet jim pujčuju v čekárně u dr nebo v autě na hodně dlouhý cestě. oblíbený trest co byl az mě-zaracha, jim odmítám dávat, pobyt venku je podle mě důležitý. večerní čtenou pohádku taky nepodmiňuju ničím, vědí že není jen pokud je moc pozdě a někde jsme se zasekli. kapesný dávám týdně a jen pokud je vše ok-tzn vše do školy, uklizený jejich věci a příprava stolu k jídlu. no měly období asi měsíc uplně bez kapesnýho, bylo jim to šumák… občas fakt nevím ja na ně
omlouvám se za asi zmatený psaní, odbíhám od toho a píšu to asi hodinu :-D

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6927
21.2.16 12:43

@Paradise každý den dvě povinnosti + úkoly není to pro osmiletýho moc? Ale záleží, kolik mu to dohromady zabere času, ale v některých školách je úkolů víc, někde zas míň a taky to různým dětem zabere různě času…

Syn třeba 2 x týdně přijede z kroužků pozdě a pak už po něm nechci úkol, luxování nebo utírání prachu. Má na starost myčku, úklid hraček a a pokojíčku + nějaké další drobné věci, ale to děláme podle času, možnost atd.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
44346
21.2.16 13:29

@CokeLady tohle je sice hezká teorie, ale co uděláš s dítětem, kterému je úplně buřt, že mu zakážeš televizi, počítač, tablet a já nevím co ještě :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3529
21.2.16 13:44

@ospalámyš no zatím jsem doma na mateřský, takže nechodí do družiny a je doma nejpozději ve dvě, kroužky má od pěti nejdřív. Úkol má vždy jen jeden, když chce má ho během půl hodiny hotový. Pak deset minut čtení. Když nemá úkol z češtiny, tak opíše tři až čtyři věty a zmíněný úklid. Když nekravne a nedělá naschvály má vše do hodiny hotovo. Může ven s klukama nebo si něco pustí v tv nebo si hrajeme. Když nestíhá má smůlu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3529
21.2.16 13:46

Ale jak tak koukám na vaše příspěvky. Asi si budu muset zvyknout, že jsme přešli na vyšší level :cert: A musíme to nějak ukočírovat a vydržet :mrgreen:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
CokeLady
21.2.16 13:56
@Moise píše:
@CokeLady tohle je sice hezká teorie, ale co uděláš s dítětem, kterému je úplně buřt, že mu zakážeš televizi, počítač, tablet a já nevím co ještě :nevim:

Je mu buřt úplné fungování toho, jak by to chtěl? Je mu buřt, že nedostane nové oblečení nebo dobrou večeři (rohlík s máslem ještě k večeři nikoho nezabil a po večeři spát), když nebude moct s kámošema ven? Nevadí mu, že na tom tabletu nebude týdny?

• Citovat
  • Upravit
58592
21.2.16 14:21

@Paradise u nás to samé - u staršího od 8 let jakás puberta a hotovo.. zabít málo.. dělat? Prostě držím hranice, dodržuju zákazy a trvám na tom, aby dělal co má :think: ale mají tu pravdu, s dítětem, kterému je to fuk nehneš :zed:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
58592
21.2.16 14:21
@CokeLady píše:
Je mu buřt úplné fungování toho, jak by to chtěl? Je mu buřt, že nedostane nové oblečení nebo dobrou večeři (rohlík s máslem ještě k večeři nikoho nezabil a po večeři spát), když nebude moct s kámošema ven? Nevadí mu, že na tom tabletu nebude týdny?

přesně tohle mám doma - zákaz pc - no a.. a pod.. to Ti pak velmi rychle dojde fantazie.. on vše odkýve a hotovo :zed:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3158
21.2.16 14:31
@CokeLady píše:
Je mu buřt úplné fungování toho, jak by to chtěl? Je mu buřt, že nedostane nové oblečení nebo dobrou večeři (rohlík s máslem ještě k večeři nikoho nezabil a po večeři spát), když nebude moct s kámošema ven? Nevadí mu, že na tom tabletu nebude týdny?

Vím že se Ti tomu těžko věří, ale fakt jsou takové, mám takového 4 letáka. Můžu mu zakázat naprosto cokoliv a je mu to ÚPLNĚ JEDNO. Zakázala jsem tablet, už si na něj měsíc ani nevzpomněl.. to je jen příklad. Je to peklo pak u takového dítěte vymyslet nějakou motivaci nebo „trest“.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2218
21.2.16 17:47

@marmelada78 presne vim o cem mluvis. Zatim jediny co jakztakz funguje je kdyz chci starsi zakazat krouzek keramiky, ale to pouzivam vyhradne ve spojeni se skolou a ne jako trest ale dusledek. Jediny co jakz takz funguje tak delat zaseklou gramofonovou desku…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další témata z kategorie

Reklama