Dítě v péči matky

Fotoalbum tématu (3) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
farska
Vesmírná mluvilka 30260 příspěvků 02.11.10 13:37
DÍTĚ V PÉČI MATKY

Ahoj všem,
potřebuji dodat kamarádovi sílu a podporu ohledně jedné věci:
Je rozvedený,má syna. Toho má ve své péči jeho exžena.
Styk z dítětem je dohodou,soudně potvrzenou.Nicméně poslední dobou začala exmanželka tvrdit,že synovi na návštěvu k tátovi nic nedá (oblečení,léky,o­butí),že prý je povinností otce,aby si na návštěvu syna vše koupil a připravil tak,aby vše pro něj měl!A že prý ji toto potvrdila i sociální pracovnice z odd.PÉČE O DÍTĚ,kam se toto byla ověřovat…

Mně se to zdá jako kravina nejvyššího řádu!Proč by měl synovi nakupovat věci sám,když na to manželce dává alimenty (pravidelně a včas) a syna bere stále na nějaké akce,výlety a věnuje se mu,co může(i vícekrát týdně plus den o víkendu).

Je tady třeba přímo někdo,kdo by uměl i odkázat na odpovídající paragrafy a zákony,kde by toto bylo řešeno?

Děkuju předem!

Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 23 Další »
Reakce:
pavlak5
Ukecaná baba ;) 1853 příspěvků 02.11.10 13:53

U nás tedy děti vždy měli i vlastní oblečení a boty,hračky ložní prádlo (prostě jakoby tu byli ,ale v malém množství).Ale ty léky to je absurdní ,vždyt některé jsou na recept 8-o ty vám nikdo nedá ,ale samo v lékarničce byste měli mít léky vhodné pro děti ,kdyby se něco během návštěvy přihodilo (teplota ,rýma)

Ps: to nemá nic moc společného s alimentama nebo jim máma balí i svačinky z domu aby u vás nemuseli jíst ,když táta platí alimenty :roll: ,vždyt to oblečení bude potom vaše až z něj oni vyrostou ,může je pak nosit vaše dítě.

El-Brno
Kelišová 5457 příspěvků 02.11.10 14:01

Ahojky Farska:-)
tak jsem hledala na netu odkaz, který by mohl odpovědět a našla jeden, který se shoduje s mým názorem… zákon dává povinnost matce dítě na styk připravit, víc neřeší - takže zase je to jen fráze, kterou si každý může vyložit jinak. Pokud by matka dítě předávala nahé, bez botiček a léků (zejména na předpis), už to podle mého přehání a nejde o přípravu dítěte, pokud mu ale nedá např. pyžamo nebo papučky na doma, to už by měl otec nejspíš koupit sám… koukni na odkaz.

http://www.azrodina.cz/…tyku-s-otcem

Lizbeth
Extra třída :D 12980 příspěvků 02.11.10 14:04

Pokud to není vyhnané do extrémů, tak proč ne.
Vlastní pyžamo, nějaké náhradní boty, pár kusů oblečení na vyměnění - na tom nevidím zas tak žádný naschvál.
Nevím jak moc jsou velké alimenty, ale ruku na srdce - alimnety nezaplatí vše co dítě potřebuje ani z poloviny..
Když si jen vezmu kolik stojí kroužky, tábory, akce a v neposlední řadě škola a oblečení..
Určitě je to o domluvě a vstřícnosti.
Držím palce. Hlavně aby byl kluk v pohodě a nemusel to poslouchat.

Jana206
Nadpozemská drbna 26546 příspěvků 02.11.10 14:26

Farská ahoj :mavam:

Nedokážu to, ale matka toho dítěte má pravdu. Otec by měl mít v záloze pár kusů oblečení na převlečení, papučky. Jak tu někdo psal, pokud to není vyhnané do extrémů, je to v pořádku.

Nejlepší je samozdřejmě domluva, protože je zbytečné, aby např. mělo dítě u otce drahé zimní boty a zimní bundu, když je tam jednou za 14 dní a ze všeho rychle vyroste.

Ale že např. koupí teploměr, léky proti případné teplotě, pár kusů oblečení, hračky, to považuju za normál. Nemůže čekat, že dostane dítě např. i s uvařeným obědem a on už se nebude muset o nic starat, jen bude „hodný táta“, který bude sto procent času věnovat dítěti, bez dalších povinností.

Co se týče zkušenosti z okolí, dcera „známého“ měla u svého otce vždy všechno, nejraději by ji matce předávali jen v tom, v čem k nim přišla, ale neměli to srdce jí pěkné oblečení, hračky, nedat domů. Teď už je větší, sama si určuje, co si kam vezme.

Známí mají školní dítě ve střídavé péči, boty a nákladnější oblečení má jedny, ale drobnosti, spodní prádlo, trička, papuče, léky, mají oba z rodičů pro něj svoje, dokonce to dítě má i dvoje učebnice, po dohodě s třídní učitelkou - kromě pracovních sešitů. Aby dítěti neztěžovali život ještě víc, než neustálým stěhováním. To je ale něco jiného.

KačuliKačka
Neúnavná pisatelka 17163 příspěvků 02.11.10 14:48

Ahojky,

zákon nikde neukládá otci být připraven a vybaven na příchod dítěte na víkend či dobu pobytu u otce. Jen uvádí, že by měl otec mít vhodné prostředí pro dítě, tzn. pokojíček, případně postel, nějaké hračky a zajistit péči po dobu přítomnosti dítěte.

Matka musí dítě vybavit léky, nebot otec nechodí zřejmě s klukem na kontroly, tudíž jaksi těžko může získat léky jen tak, že jo…

Oblečení by mu měla dát matka, protože otec řádně platí výživné na dítě. Na sociálce je bud paní těžce zastaralá, protože toto fakt takhle není. A pochybuju, žeby otec dále nakupoval oblečení jen proto, že „ona“ dáma jaksi má momentálně potřebu toho chlapa deptat.

Za mně (a jsem rozvedená taky) tedy píšu, že se matka snaží dělat problémy, vynucovat si další pozornost bývalého manžela a radím mu, aby se nedal.

Lepší by byla dohoda, pokud toho jsou schopni. V případě že nee, asi bych se taky obrátila jako chlap a sociálku s tím, že bývalá žena předává dítě, nicméně nedává mu potřebné léky sebou a potřebné oblečení, co s tím.

Držím kamarádovi pěsti, aby to dobře dopadlo ;-)

kattkka
Generální žvanilka 24324 příspěvků 02.11.10 15:06

Pokud to neni vyhnane do extremu tak v tom problem nevidim.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 02.11.10 15:19

Kamarádka má přítele s holčičkou s předchozího vztahu - alimenty platí tak, jak má. Přesto mají pro malou doma komplet výbavu (léky teda nebere), protože bejvalka jim malou dává v neskutečných hadrech a zpravdila špinavou. Takže rezignovali a kromě toho, že si pro malou musí jezdit 150 km, tak platí alimenty a ještě kupují oblečení, kolo, brusle a tak… Kupují to levnější, ale i tak jim to udělá další 2.000,– navíc (počítáno i s cestami).

monapupp
Zasloužilá kecalka 836 příspěvků 02.11.10 15:34
KačuliKačka píše:
Ahojky,

zákon nikde neukládá otci být připraven a vybaven na příchod dítěte na víkend či dobu pobytu u otce. Jen uvádí, že by měl otec mít vhodné prostředí pro dítě, tzn. pokojíček, případně postel, nějaké hračky a zajistit péči po dobu přítomnosti dítěte.

Matka musí dítě vybavit léky, nebot otec nechodí zřejmě s klukem na kontroly, tudíž jaksi těžko může získat léky jen tak, že jo…

Oblečení by mu měla dát matka, protože otec řádně platí výživné na dítě. Na sociálce je bud paní těžce zastaralá, protože toto fakt takhle není. A pochybuju, žeby otec dále nakupoval oblečení jen proto, že „ona“ dáma jaksi má momentálně potřebu toho chlapa deptat.

Za mně (a jsem rozvedená taky) tedy píšu, že se matka snaží dělat problémy, vynucovat si další pozornost bývalého manžela a radím mu, aby se nedal.

Lepší by byla dohoda, pokud toho jsou schopni. V případě že nee, asi bych se taky obrátila jako chlap a sociálku s tím, že bývalá žena předává dítě, nicméně nedává mu potřebné léky sebou a potřebné oblečení, co s tím.

Držím kamarádovi pěsti, aby to dobře dopadlo ;-)

Omlouvám se,ale musím reagovat..vlastní zkušenost,která není v souladu s mým názorem..svůj pokoj mít dle sociálky nemusí :evil: .
S oblečením(ne dle názoru sociálky,ale matky) jistě,že nějaké oblečení ex dám(jěště malého neměl),ale nebudu balit celou skříň!!Dle mého i když platí alimenty by měl mít pro dítě oblečení.Dítě se umaže,pokadí atd a co mu dá?
Hračky to samé a nemluvím o potřebách o dítě.To by opravdu matka nebo ten kdo má dítě v péči mohl zabalit celou domácnost.
Ex si to představuje přesně tak jak tady píšete..dítě se vším všudy a nejlépe i navařeno!

Takže závěr je,že dítě by měl dostat s přijatelným kufříkem,ale ať má doma co je třeba. :-)

monapupp
Zasloužilá kecalka 836 příspěvků 02.11.10 15:44
Anonymní píše:
Kamarádka má přítele s holčičkou s předchozího vztahu - alimenty platí tak, jak má. Přesto mají pro malou doma komplet výbavu (léky teda nebere), protože bejvalka jim malou dává v neskutečných hadrech a zpravdila špinavou. Takže rezignovali a kromě toho, že si pro malou musí jezdit 150 km, tak platí alimenty a ještě kupují oblečení, kolo, brusle a tak… Kupují to levnější, ale i tak jim to udělá další 2.000,– navíc (počítáno i s cestami).

Pro anonyma:Musí jezdit?? :roll: Snad chtějí jezdit :-) .
Asi jsem teď hodně vypruzená na tyto slova..bohužel opět vlastní zkušenost.Prosím neunáhlujte se ve výrazech,že musí a že nakupují.
Nechci se zastávat matky..neznám ji,ale přeci nebude dávat dítěti na cestu kolo,brusle atd.
Ani já to svému synovi dávat nebudu.Vezme si sebou max oblíbené hračky.Sice ex platí,ale má názor..on platí,já jsem doma,tak mi malého voz a se vším všudy.
Něco jiného je čistota.To samozřejmně je jiná otázka.

Les2311
Ukecaná baba ;) 1438 příspěvků 02.11.10 15:46

To je možná debata pro právníky :wink: ale obvykle se spíš setkávám s názorem, že soudce určuje výživné vzhledem ke všem okolnostem, tedy i k tomu, nakolik platítí rodič o své dítě pečuje a že se předpokládá, že ve dnech, kdy o něj pečuje, si potřebné věci zajišťuje on. Jinak jeden právní názor třeba tady:
 http://www.bety.cz/…avni-poradna?p=2

Advokát Mgr. Ladislav Kočka - právní poradna píše:
Dotaz: Anonymní uživatel/ka | 21.5.2010

Dobrý den, jsem rozvedená a máme s bývalým manželem 2 děti. On žije s novou partnerkou. Rozvod byl dohodou, podle dohody mu dávám mladší dceru jednou za 14 dní. Někdy se mu to hodí, jindy ne. Starší dceru moc vídat nechce. V poslední době máme problémy s komunikací. Dělá mi dost velké naschvály. Chci se zeptat, zda mu musím dávat dceru kompletně vybavenou. Řekl mi, že chce pro ni na víkend veškeré oblečení, od spodního prádla přes mikiny až po bundu. Vždycky se mi vrátí celá špinavá a smrdí od kouře z cigaret. Většina oblečení je zničená. Tak se chci zeptat, jestli je to moje povinnost mu dávat oblečení, nebo naopak on musí mít nakoupeny věci pro ni. Předem moc děkuji za odpověď.
Odpověd:

Otci rozvodem manželství nezanikla rodičovská odpovědnost což je především péče o nezletilé dítě, zahrnující zejména péči o jeho zdraví, jeho tělesný, citový, rozumový a mravní vývoj. Jestliže soud schválil Vaši dohodu o výchově nezletilých a stanovil, že každých 14 dnů může být dcera u otce, předpokládám, že zde není vyjádřeno v jakém stavu musíte dítě předávat. Při poučovací fázi většinou soud vyjádří, že dítě bude připraveno k předání v určitou hodinu a otec dítě vrátí taktéž v určitou hodinu a v konkrétním dni. To se ovšem zřejmě nestalo, když schvaloval vaši dohodu. Obecně by tedy dítě mělo být připraveno k odchodu mimo domov. To ovšem neznamená, že musí mít oblečení na celý víkend. Jak jsem již v úvodu uvedl, otci rodičovská odpovědnost nezanikla a proto by na dny pobytu dítěte v jeho domácnosti, měl připravit takové podmínky, aby se dítě zde cítilo dobře, což souvisí i s oblečením. Pokud se dítě vrací špinavé a je velmi cítit kouřem, může to signalizovat nevhodné výchovné prostředí a pokud je dcera schopna se věcně vyjádřit k pobytu u otce, požádal bych o pomoc sociální pracovnici. Přeji hodně zdaru při řešení této nelehké situace. L. Kočka
Charlot
Kecalka 259 příspěvků 02.11.10 15:53

Vlastní zkušenost.
Děti u tatínků mají vždy vlastní oblečení.Pokud se jedná třeba o lyže a takové ty velmi drahé věci kupujeme jen jedny,ale na co tahat boty,tepláky atd.. sem tam a proč by pak matka měla prát ještě velkou várku oblečení navíc?
Nejvíc srandovní je že alimenty jsou většinou cca 2000 a tatínci by chtěli ještě aby bylo vše podle nich.Díky za hodné bejvalé že nemusim tohle řešit a dohadovat se o kravinách a bejt propíraná na internetu :lol: :lol:

Jana206
Nadpozemská drbna 26546 příspěvků 02.11.10 16:25

Charlot, nějak jsem nepochopila, proč by měla matka prát velkou várku oblečení navíc? Snad otec to po dítěti vypere, když odjede, ne?

Já si myslím, že pokud se to nevyhrocuje do extrémů a dva se domluví, je vše v pořádku. Taky záleží, jak daleko dítě bydlí, aby se pro případnou zapomenutou a nutně důůůležitou věc mohlo vrátit. Ale myslím, že minimálně domácí oblečení, pár triček, pyžamo a papučky by mohlo mít u otce zvlášť. Papučky možná ani ne, dětská nožka roste rychle.

Když to vezmu, moje děti mají taky u každé z babiček tričko a tepláčky, pere to babička, ne já. A to tam děti většinou nespávají, chodíme jen na návštěvy.

Podle úvodního dotazu v tom nevidím schválnost. Je sice pravda, že otcové jsou stále v pozadí, svým způsobem se nahrává matkám, ale do takových extrémů to zase převádět nemůžeme. I otec se má o dítě starat v běžné situaci, ne mít vše luxusně připraveno a celý víkend s dítětem výletovat, být ten „lepší“.

Čistě teoreticky, kdybych dítě někam posílala, malé zavazadlo a léky mu nabalím, nemám s tím problém, ale kdyby si někdo vymýšlel, co a jak musí mít, tak to bych si líbit nenechala :mrgreen:

Co se týče kola, bruslí, nikdy není na celý víkend potřeba vše, záleží, jaký má konkrétní rodič životní styl, co má s dítětem v plánu, jak daleko dítě bydlí. Drobnější věci jde převézt v autě, pokud se jedná o větší dálku, může otec pořídit věci z druhé ruky. Myslím např. to kolo.

farska
Vesmírná mluvilka 30260 příspěvků 02.11.10 16:30

Ted jsme prisla z veledlouhe prochazky s kocarkem,moc dekkuji vsem za reakce,pak si to vece r vse detailne! prostuduju :huban: :huban: :huban:

Nicmene-vidim,ze jsem jaksi mimo,kdyz jsme nejen exakovi dcery vozili,ale navic mu balim asi XY tasek s nahradnimi oblecenim :mrgreen:

lucie.t
Závislačka 4990 příspěvků 02.11.10 17:33

ahoj, ja si take myslim, ze par svych veci by u otce klidne mohl mit. Ma dcera u byvaleho take nic nema, moc tomu nerozumim. Ja tedy nemam problem ji dat sebou co potrebuje,ale stane se, ze na neco zapomenu. Mema tam ani kartacek na zuby, coz vydim jako absolutni neschopnost byvaleho a cele jeho rodiny, 20 kc by snad nekde nasli.

Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 23 Další »
Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Diskuze s tatínkem Janem: O hraní i péči o nemocné dítě

Pojďte si popovídat do diskuze na eMiminu s tatínkem, který po narození... číst dále >

Vánoční úklid: Hlavně zůstat v klidu

Vánoce a úklid. Každý rok je to pořád dokola. Víte, že to musíte udělat, ale... číst dále >

Články z Expres.cz

Kazma nesplnil slib! Místo práce se jen baví a fanoušky nudí k smrti a kopíruje komika

Dříve svými kontroverzními kousky přiváděl lidi k šílenství, dnes je nudí k... číst dále >

Další kráska s vlastní Miss? Kdo v tomhle byznysu sponzoruje Myslivcovou?

Mít vlastní soutěž krásy je v módě. Po Evě Čerešňákové, která stála v čele... číst dále >

Články z Ona Dnes

Pracny, košíčky a další skvělé cukroví, které pečeme v redakci

Také letos vám přinášíme osvědčené recepty na vánoční cukroví, které se peče... číst dále >

Žena se po porodu dva týdny mazlila s předčasně narozenou mrtvou dcerou

Emma Woodhouseová musela podstoupit akutní císařský řez kvůli poškozené... číst dále >