Jak poznat endometriozu?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.04.19 22:55
Endometrioza jak ji poznat?

Ahoj holky, určitě je zde někdo kdo prodělal endometriozu, jednu z nejčastějších případů neplodnosti. Můžete mi poradit jak se na to přišlo, jaké byly příznaky atd.
Abych uvedla vše na správnou míru tak napíšu vše co si myslím, že je důležité vědět.
S manželem se snažíme rok o miminko, oba jsme mladí. Dva roky neberu antikoncepci a taky před dvěma lety jsem byla 2× darovat vajíčka… Menstruaci mám celkem pravidelnou 28-30 denní cyklus. Už přes rok, ale trpím silnou menstruaci (doslova ze mě padají kusy) bolesti jsou nesnesitelné, navíc mám také hodně bolestivou ovulaci, občas se stane, že mám bolesti během sexu, 3× se už stalo, že jsem mírně krvacela po sexu.

Na tohle vše mi doktorka řekla, že jsem mladá a zdravá a jistě brzy otěhotnim (to bylo když jsme se snažili cca 7mesicu) na bolesti během MS řekla že je to normální, silná menstruace bohužel bez antikoncepce je prý taky zcela normální, tak jako bolestivá ovulace. A co se týče sexu tak se to prý taky občas může stát.
Takže nevím jestli je podle ní opravdu vše v pořádku, přece jenom je to lékařka a kdyby měla podezření na zmiňovanou endometriozu určitě by něco podnikla…

Můžete mi prosím poradit jak vám na tuhle nemoc přišli a jak jste to řešili. Děkuji

Reakce:
lachtanice86
Echt Kelišová 7639 příspěvků 15.04.19 23:22

Měla jsem hodně silnou a bolestivou ms. Krvácení mimo cyklus a hodně nepravidelný cyklus. Moje dr to pos.ala a vše ignorovala. I přes to že mi dělala utz nic neviděla. Změnila jsem dr a za dva dny od utz u první doktorky mi nový doktor řekl že mám cystu o velikosti pomeranče a musím ihned pod kudlu. Takže operace a „lecba“

Banane18
Kecalka 110 příspěvků 15.04.19 23:26

@lachtanice86
Byla nějak nahmatatelná? Někteří doktoři jsou opravdu na facku…

Michaela2495
Kecalka 225 příspěvků 15.04.19 23:27

Já měla silnou a hodně bolestivou menstruaci vždycky, takže to mi divný nepřišlo, ale zvláštní mi přišly bolesti při sexu, který jsem dřív neměla. Ostrá bodavá bolest, sex jsme vždy museli přerušit a já se ještě 15 minut svíjelq v bolestech. Tak jsem googlila, až jsem v googlila endometriozu, řekla jsem o svém podezření doktorce a ta mě poslala k doktorovi, kterej se na endometriozu specializuje. Během měsíce jsem šla na operaci, kde se endometrioza potvrdila. Tenkrát mi po operaci doporučili otěhotnět, ale mě bylo čerstvých 18 a dodělávala jsem školu. Na půl roku jsem dostala hormony, který vyvovaly umělý přechod. Po půl roce jsem zase nasadila antikoncepci. Možná tě uklidním, když ti řeknu, že jsem měla tu endometriozu opravdu hodně rozsáhlou a přes to, když jsem se rozhodla, že už je čas na miminko otěhotněla jsem hned první měsíc snažení

lachtanice86
Echt Kelišová 7639 příspěvků 15.04.19 23:36

@Banane18 nebyla. I když ke konci jak už byla velká jsem nemohla chodit, sedět, sportovat a sex byl utrpení. A přes to všechno mi dr řekla že jsem simulant. Jo a bylo mi 20. Dítě jsem nechtěla, tak jsem brala hormony 8let v kuse. Po vysazení jsem otěhotnela 3.cyklus.

Mari.G
Kelišová 5324 příspěvků 16.04.19 01:13

Já jsem měla podezření na endometriozu, měla jsem bolesti v místě vaječníku a na UTZ nemohli zjistit, co to je. Protože ji máme v rodině, po roce různých konzervativních vyšetření jsem svolila k laparoskopii. Už zbývalo jen CT vaječníku, ale když jsem ještě neměla děti, tak to bych opravdu nebyla rozumná, takhle si ublížit. Nakonec to endometrioza nebyla. Tak můžu posloužit jen těmi symptomy, které oni vyhodnotili jako riziko. U Vás bych to řešila nějakou celostní záležitostí skrz srovnání hormů v těle - Gynex, tradiční čínská medicína, homeopatika, hormonální jóga - záleží, čemu důvěřujete. Rok snažení opravdu není nic výjimečného, tak jen kvůli tomu bych strach neměla. To může být právě i tím, jak popisujete, jaká je MS, ovulace atd. Hodně žen otěhotní, až se jim podaří toto všechno srovnat. Já jsem zcela zdravá, endometrioza vyloučena, mám udělanou i genetiku. Stejně jsme poprvé čekali 14 měsíců, pak nezdar, pak půl roku, potřetí jsme nečekali vůbec, ale zase nezdar a teď jsme čekali 3 měsíce. Vše pod ten rok považuji za zcela normální čas. I těch 14 měsíců bylo o tom, že se prostě jen nesešly okolnosti a nebyl zdravotní problém.

beruska9
Extra třída :D 11006 příspěvků 16.04.19 06:01

Vymen doktora, pokud mas problemy, ktere odmita proverit.
Ja mam zase obracene - mirnou endiometriozu vcetne cysty mi nasli az behem tehotenstvi, poceti to nezabranilo 2× a priznaky nemam vubec zadne, vsimli si toho v prvnim tehotenstvi pri utz. Nicmene pokud jsi rok neotehotnela, uz to stoji za vysetreni.

lachtanice86
Echt Kelišová 7639 příspěvků 16.04.19 07:10

@Mari.G doporučit gynex někomu kdo může mít endometriozu je dost nezodpovědné. Ten se nesmí

yogina
Stálice 68 příspěvků 16.04.19 07:27

Tak u mě se endometrioza projevila hodně bolestivou MS hlavně druhy den cyklu (a to takovou, ze pri velkém tlaku na spodek napr když jsem šla na záchod, tak jsem z nej padala, vystrelujici bolesti, které mě hnaly do předklonu, abych je mohla rozdychat). Jeden čas, asi tak dva roky zpátky jsem měla bolesti těsně po sexu, taky jakoby ty menstruační, i když jsem byla třeba uprostřed cyklu, ale to po čase přešlo. Co mě ale trápí nejvíc je velmi dlouhá MS, zpravidla 4-5 dni krvácení a pak ještě 5 dni spineni a někdy i par dni před začátkem MS a to je opravdu největší v.oser :roll:
Doktorka v Čechách to neřešila i přes opakované stížnosti na bolest, dle ní jsem byla naprosto zdravá. Teď jsem v zahraničí a hned dva doktoři mi nezávisle na sobě při zmínce o spineni řekli, ze to není normální a vypadá to na endometriozu. Ta se pak při hystero laparoskopii potvrdila.
Moje rada-nenechat se u doktora odbyt, trvat na vyšetření, případně změnit doktora a řešit to.

Omlouvám se ta diakritiku, píšu z mobilu.

mrazik6
Zasloužilá kecalka 911 příspěvků 1 inzerát 16.04.19 07:55

Ahoj, na běžném ultrazvuku endometriozu vidět nelze - MUDr vidí jen případné endometriální cysty. Nejlépe zjistí laparoskopicky. Někde dělají tzv. expertní ultrazvuk, kde je možné endometriozu popsat. Velmi silná menstruace může end. značit stejně jako obrovské bolestivé křeče. Ale taky nemusí. Při endometrioze může být zvýšený i Ca125 - krevní odběr. Zeptej se své lékařky přímo na kontakt na lékaře ( bývá v krajských nemocnicích), který se endometriozou zabývá.

Uživatel je onlineLucias18
Povídálka 37 příspěvků 16.04.19 09:29

Ahoj, já mám hodně silnou a bolestivou menstruaci. Špiním už cca 5 dní před začátkem menstruace. Opakované záněty močového měchýře, bolesti když jsem šla na malou i velkou a samozřejmě bolesti při sexu. Snažili jsme se rok o mimco a mému lékaři nepřišli žádné příznaky divné. Byla jsem v červnu na prevenci a řekl mi že se snažíme chvilku a že to půjde samo. V listopadu jsem se naštvala a našla si jinou lékařku. Hned při prvním vyšetření objevila 3 endometriomy na vaječníku ( největší 7 cm), hned mě poslala na sál kde jsem byla v lednu a ještě před operací zjistili že už to mám na obou vaječnících :zed:. Pokud ti můžu doporučit tak co nejdřív změn lékaře bylo to moje nejlepší rozhodnutí v životě

Mari.G
Kelišová 5324 příspěvků 16.04.19 15:59
@lachtanice86 píše:
@Mari.G doporučit gynex někomu kdo může mít endometriozu je dost nezodpovědné. Ten se nesmí

V tom případě se omlouvám, pochopila jsem, že podezření paní je v hlavě a lékařka riziko neshledává. Navíc tedy soudím dle sebe, že snad se člověk informuje, vezme to jako tip a neobjedná hned z první lékárny. Já se tedy přiznám, že jsem to nikdy neslyšela, že to je nebezpečné, i já ho měla doporučený v době podezření na endometriozu, tak jsem nějak neměla důvod předpokládat, že to tak je.

Váš příspěvek
Reklama