Endometrióza na vaječníku - operovat nebo ne?

Anonymní
19.4.21 15:49

Endometrióza na vaječníku - operovat nebo ne?

Ahoj,

moc prosím o vaše zkušenosti a názory. Před půl rokem mi byla zjištěna cysta cca 3 cm na levém vaječníku s tím, že podle gynekoložky se pravděpodobně vstřebá. Nicméně s partnerem řešíme neplodnost a v CARu mi bylo řečeno, že se jedná o endometriozu na vaječníku (tzn. endometriom neboli čokoládová cysta) o velikosti 20×30mm. Operaci nedoporučili, že v této velikosti není třeba řešit a lepší by bylo hned otěhotnět (zatím plánovaný styk a pak až případně IVF). Teď jsem šla k nové gynekoložce a ta rezolutně tvrdí, že odoperovat. Měla bych se měla objednat na operaci do nemocnice, ale jsem zmatená z protichůdných doporučení. Jednotlivá vyšetření dělí jenom 14 dnů :nevim:.

Měli jste někdo cystu podobné velikosti a šli jste na operaci nebo ne? Budu ráda za každou zkušenost :(.

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
16521
19.4.21 15:55

Takhle malou mi nikdy neoperovali, na laparky jsem chodila až s cystou od zhruba 9cm. Ale pokud nemáš za sebou laparku, tak ti nikdo nemůže říct, že je to endometrioza.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
19.4.21 16:46
@lachtanice86 píše:
Takhle malou mi nikdy neoperovali, na laparky jsem chodila až s cystou od zhruba 9cm. Ale pokud nemáš za sebou laparku, tak ti nikdo nemůže říct, že je to endometrioza.

Endometriom se prý dá docela dost spolehlivě určit na ultrazvuku…ta cysta má specifické znaky.

Právě lékař č. 1 - takhle malá cysta se nevyplatí operovat, jsou zde vyšší rika než pozitiva. Lékařka č.2 - rozhodně se toho hned zbavit. Mohl by vzniknout problém v těhotenství, kdyby bylo potřeba akutně operovat. A teď si vyber :nevim:

• Citovat
  • Nahlásit
16521
19.4.21 16:58
@Anonymní píše:
Endometriom se prý dá docela dost spolehlivě určit na ultrazvuku…ta cysta má specifické znaky.Právě lékař č. 1 - takhle malá cysta se nevyplatí operovat, jsou zde vyšší rika než pozitiva. Lékařka č.2 - rozhodně se toho hned zbavit. Mohl by vzniknout problém v těhotenství, kdyby bylo potřeba akutně operovat. A teď si vyber :nevim:

Ma jistá specifika, to ano, ale diagnoza se 100% určí až po laparoskopii. Endo mam zhruba 15let. Jinak ted jsem těhotná, 28tt, těhotenství jsem začínala s cystou 3cm. Neroste, žádný problém zatím nebyl.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4917
19.4.21 16:59

Osobně bych nešla. Byla jsme na laparoskopii 2×.
Jde o to, že když ti laparoskopicly odstrani cystu, tak ti sníží i zásobu vajíček. Ale to už ti asi gynekolozka neřekla že?!
A hlavne. Oni ti sice třeba odstraní cystu, ale po stimulaci na IVF ti můžou zase vzniknout.
Způsobuje ti to dennodenni bolesti? ja měla cystu na pravém vaječníku. Bolesti každý den. Jelikož byla velká. Pak asi 3 malé na levém. A pak endometriozu reptovaginalho septa. Na laparku jsme nešla. Šla jsem do IVF.
S tím, že pokud to nevyjde, tak na laparku půjdu.
Takže za mě, bych šla na IVF. A odle toho, jak budeš reagovat, tak sama uvidíš. :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
19.4.21 21:16

Endometriomy jsou naprosto zřetelně vidět na kvalitním ultrazvuku a nejdou zaměnit. Takže rozhodně není nutná diagnostika pouze laparoskopií. Navíc dneska mají centra a poradny pro endometriózu expertní ultrazvuk, kde je možné vidět ložiska endometriózy (nejen cysty) i jinde než na vaječníku.

U nás v endometriózní poradně doporučují odstranit cysty větší než 4cm. U těch nedoporučují otěhotnění právě kvůli možnosti akutní operace v těhotenství. U menších část naopak těhotenství nevymlouvají.
Já měla cystu cca 4×5-6cm a přesto jsem se rozhodla pro těhotenství (přes IVF). Hrozilo mi, že bych při laparoskopii mohla přijít o celý vaječník (druhý vaječník moc nereagoval na hormonální stimulaci). Takže jsem to riskla. Cysta se mnou přežila celý těhotenství, teď jsem pár měsíců po porodu, cysta stejná jako před otěhotněním. Často se ale stává, že během těhotenství se cysta zmenší.
Do laparoskopie cysty o velikosti jako máš ty bych tedy nešla. Každá laparoskopie znamená riziko srůstů a taky snížení ovariální rezervy.

• Citovat
  • Nahlásit
47
19.4.21 22:25

Ja mela cystu 3×3. Moje lekarka mi doporucila rychle otehotnet. Po roce mi doporucila operaci, cysta byla porad 3×3. Asi dalsi rok na to jsem otehotnela. Takze pokud by me netlacil cas, pockala bych rok a pokousela se o miminko. Pokud bych chtela otehotnet rychle, asi bych na operaci sla…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
21.4.21 15:18

Moje zkušenost - endometriom na pravém vaječníku 7 cm v průměru zjištěn v mém věku 35 let, po pěti měsících se povedlo přirozeně otěhotnět, těhotenství ale ukončeno, embryo se v 7. týdnu přestalo vyvíjet. Na vině mohla být endometrióza, tipuji vliv značné hormonální nerovnováhy, ale to je jen můj dohad. Cysta poté byla laparoskopicky vyprázdněná, vaječník ponechán. Pak jsem nastoupila po třech měsících marného snažení o těhotenství na proces ivf. Bohužel během těch tří menstruačních cyklů se cysta znovu naplnila na 7 cm, nicméně riskla jsem a dobře tak. Hlavně psychika už by to neunesla. ivf proběhlo hladce, i zatíženy pravý vaječník vyprodukoval vajíčka, z toho vzešlo několik kvalitních embryí, hned první se ujalo a probojovalo si celé těhotenství. Cysta mi popichovala, někdy zabolela, jak mimco rostlo a naléhalo na ni, postupně se však stahovala až na 4 cm, u porodu také žádný problém. Nejhorší byl každodenní stres, jestli se něco stane… Dopředu to člověk bohužel nikdy neví.. co bych na začátku těhotenství dala za mnohem menší velikost cysty. Ale zvládly jsme to i tak. :D teď už má holčička skoro rok a půl, cysta se stále zmenšuje, mám nasazenou menopauzu. Nejspíš do dalšího případného těhotenství.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat