Jak učíte dětí finanční gramotnosti?

Hannna.Kol
16.12.18 21:02

Finanční gramotnost od mala

Zdravím, zajímalo by mě, jestli a jak učíte dětí finanční gramotnosti? Myslím že je to strašně důležité, učit děti co kolik stojí, jak funguje půjčování peněz a podobně… Budu ráda když se podělíte o názor a zkušenosti :)

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

3952
16.12.18 21:24
@Hannna.Kol píše:
Zdravím, zajímalo by mě, jestli a jak učíte dětí finanční gramotnosti? Myslím že je to strašně důležité, učit děti co kolik stojí, jak funguje půjčování peněz a podobně… Budu ráda když se podělíte o názor a zkušenosti :)

Normalne, triletak ma kasicku a vi, ze treba plytvani vody stoji penize. A jestli bude dal plytvat pri myti rukou, tak muze, ale zaplati si to ze sve kasicky a nebude mit na lizatko.

Proste je dulezite, aby deti nemely vse, musely si na neco setrit a neco si odrict, aby mohly mit neco jineho…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
16.12.18 21:25

Zatím nijak neucim, mám půl ročního kluka, ale napisu, co platilo na mě, když jsem byla malá :)

Od první třídy jsem dostávala za každou jedničku v žákovské 10 Kč, kromě teda hudebky, vytvarky a tělocviku, kde se předpokládalo ze je to automaticky, ale za každou čtyřku jsem musela já dat 40 Kč a za pětku 50 Kč. Za dvojky a trojky nebylo nic. Takže mě to motivovalo k tomu, abych nosila jednicky a měla kapesné a dávat si majzla abych neměla špatnou známku, protože mati po mě fakt ty peníze chtěla :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
23046
16.12.18 21:29
@Hannna.Kol píše:
Zdravím, zajímalo by mě, jestli a jak učíte dětí finanční gramotnosti? Myslím že je to strašně důležité, učit děti co kolik stojí, jak funguje půjčování peněz a podobně… Budu ráda když se podělíte o názor a zkušenosti :)

O penězích se se čtyřleťákem bavím, kasičku má a ví, že nedostane vše, na co si ukáže.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3952
16.12.18 21:32

Me ted dostal muj skorotriletak. Byli jsme kupovat ozdoby a on si vybiral, jake chtel… Ja rikam - ale ta hvezdicka je opravdu draha. Chces ji i presto? A on mi odpovedel - ne, radsi vezmeme jinou levnejsi — tahle je levnejsi? :srdce:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
58861
16.12.18 21:43

Od čtyř let dotávai 20 kč týdně na sladkosti, nanuky pitíčka… takže nebylo žádné dyndání penz všude, kam jsme přišli, mohli to utratit hned v pondělí nebo počkat měsíc a pak sežrat tři pytlíky karamelek naráz.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
185
17.12.18 03:55

Predskolaky uz jde ucit o existenci nejakeho rozpoctu a hlavne zit v praxi princip - ze drahe znackove veci nejsou vsechno. Zkratka nepujcovat si, na drahe veci se musi setrit. Nekoupit si vse co chci, protoze mi na to nevyslo misto v rozpoctu, je dobra vlastnost, ne ostuda. Musi to byt v rodine videt - nebude to fungovat, pokud si rodice pred vanocema pujci, aby se koupily nove iphony, ze…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Hannna.Kol
25.12.18 10:03

Super, děkuji za názory… Přemýšlím právě o systému „spoření“, naučit děti, že naspořené peníze mohou být zhodnoceny, když je neutratí hned… Tak uvidíme, ještě to musím promyslet :)

• Nahlásit
  • Citovat
220
25.12.18 10:20
@Hannna.Kol píše:
Super, děkuji za názory… Přemýšlím právě o systému „spoření“, naučit děti, že naspořené peníze mohou být zhodnoceny, když je neutratí hned… Tak uvidíme, ještě to musím promyslet :)

Tak pak napiš, jak jsi to promyslela, zajímalo by mě to. Docela mě zaujala @Lama Lama s tím minimálním kapesnem už pro 4letaka. Měla bych už také zavést kapesné, tím by snad ubylo dindani na vyletech.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
215
25.12.18 12:27

Synovec 5let mě vždy obere o všechny drobné když ke mě přijde segra na návštěvu :mrgreen: A vzhledem k tomu že se ségra chlubila, že si vše dává do pytlíku a už tam má přes 10 tisíc tak asi moc neutrácí a nejsem jediný koho obírá o peníze ;) Takže ten se v životě neztratí. Co se týče spoření, tak záleží jak jsou ty děti staré. Dětem cca do 10ti let by se dalo dávat každý týden nějaké peníze navíc, zato že si něco ušetřili z předešlého týdne :think: Ale učit je počítat si výhodnost spořících účtů, stavebního spoření, investovat do fondů, obchodovat s akciemi/komoditami/nemovitostmi to bych asi nechal až od 15ti a i tak bych všechny rozhodnutí kontroloval aspoň do 20ti :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama