Funkčnost domácností při nemoci

Anonymní
17.5.20 11:42

Funkčnost domácností při nemoci

Zdravím, skolila mě angina, ale tentokrát vážně fest, 40 horečky, bolest celého těla apod, to mě přimělo zamyslet se nad tim jak funguje naše domácnost, manžel je "nucený zastat moji funkci v domácnosti, postarat se o dítě, uvařit, nákup, nějaké práce v domácnosti a musím říct, že to trochu pokulhává, postará se o dceru ( byť s ní celé dny vysedává u sousedů, kde si malá pohraje on si dá pivo, pokecá), ale budiž nějakým způsobem je o dítě postaráno, ( nechci ho prudit ) ještě zvládne umýt nádobí, ale už je maximum, vaření, domácnost, zvířata to je totálně mimo, kdybych se včera nevzchopila a nešla uvařit, tak už třetí den upřímně jime rohliky 8o a to nemluvím o šíleném bordelu doma. Jak fungují Vaší chlapi, když vy nemůžete?

Druhý dotaz je ohledně mého zdraví, poslední dobou mě skolí všelijaká viróza, permanentně jsem nastydlá, když malá marodi pokaždé to od ní chytnu, teď mě dorazila ta angina, dřív jsem to takhle neměla, imunitu jsem měla celkem dobrou, mohlo by to být tím, že jsem za poslední půl rok najela v práci na režim denní, noční? S malým dítětem si neodpočinu, po noční jedu vlastně nonstop s dítětem, od září už mi ji vezmou do školky, tak by mohlo být lépe, ale zase 12h režim se mi prostě s malým dítětem neslučuje, přemýšlím, zda bych v práci poprosila o 8h směny, nechci se zdravotně oddělat, mohlo by to s tím souviset?
Děkuji za odpovědi a přeji hezkou neděli :kytka:

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

20752
17.5.20 11:47

Chlap zastane doma vsechno. Uvari, uklidi, vypere, vyzehli, deti zabavi, kocku nakrmi.
Pokud by nevedel, zepta se - uveri dle instrukci nebo kucharky.

Vycerpani, stres nebo nevhodny biorytmus se odrazi na imunite a zdravi. Vim o lidech, co meli po pul roce v rezimu nocni denni totalne v haji telo (spatne ledvinove a jaterni testy apod.). Museli prejit na denni smeny.

Příspěvek upraven 17.05.20 v 11:48

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8487
17.5.20 11:47

Začnu od zadu, ano tvoje přetíženost může souviset se zdravím.
Jedna kamarádka taky nedostatečně spí a chytne něco i 3× do měsíce.
Můj manžel funguje normálně a zastane vše. Ale v okolí je to dost vyjímka.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
159
17.5.20 11:51

Ahoj tak u nás je to podobné. Manžel neumí vařit a ani se to nehodlá naučit. Takže i když mě je špatně, tak musím vstát a uvařit.
Jinak to zdraví : myslím si můžeš mít oslabený organismus z toho, že si neodpočineš.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
882
17.5.20 11:52

Muž můj funguje jako každý správný chlap od rodiny, o všechno se postará a není to jen když jsem nemocná. Nejsem služka, kuchařka a uklízečka v jednom. Jsem taky člověk a muj muž tohle chape, myslím že takhle by to mělo fungovat všude. Ženský nejsou stroje. Děti jsme si pořídili spolu, tak se staráme oba. Zkus nějaké doplňky stravy, jinak je jasný že vyčerpaný organismus je prostě více náchylnější na nemoce.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2023
17.5.20 11:53

Můj chlap zvládá všechno, jen péct a žehlit neumí. A jo, vyčerpání oslavuje imunitu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5661
17.5.20 11:55

Ja tedy nastesti nemocna nebyvam, ale jsem cca 3-4 tydny pred porodem, chodim stale do zamestnanci, a ted uz o vikendu nevarim, proste si objedname, nebo jime venku, kdyz vyletujeme, coz je kazdy vikend, kdyz je venku hezky.
Varianta objednani jidla u vas nepripada v uvahu?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Ou
13378
17.5.20 11:58

Evidentně si potřebujete práci rozdělit tak, aby vše nebylo na tobě a stejně tak je ptořeba nechávat dítko v péči jjeho otce a sama vypadnout pryč, aby si našel svou vlastní cestu.

Ano - jistě že to znamená, že jeho způsob práce bude jiný, než tvůj a výsledek bude vypadat jinak než kdybys to dělala ty, ale to je naprosto v pořádká a zejména pro potomky je odlišný styl péče od druhého rodiče vlastně dost žádoucí.

Stejně tak je možnost případně část domácích prací předat na někoho, komu za to zaplatíte… Neříkám že musíš, ale je to zcela plnohodnotná záležitost a pokud by to znamenalo, že vy dva na sebe budete mít víc času bez toho abyste se hádali o domácnosti, tak to za to sakra stojí…

A ano, pokud nespíš a nebo máš rozházený denní a noční režim, tak to imunitu můžre dost narušit. Teď se vylež,

Pak začni s hledáním cest jak kompenzovat narušení imunity mizerným spánkem. Respektive primárně si zajdi na imunologii, ať se na to podívají oni.

Obecně volně prodejné zázraky na imunitu jsou povětšinou běžné placebo.

To co chceš je určitě začít suplementovat magnesium a b-komplex a to takový kde je i B12. Magnesium chceš nějaké v organické vazbě - citrát, laktát, glukonát atp. zeptej se v lékárně. Ideálně 500mg ráno a 500 mg večer. Kdybys po tom měla průjem, tak 250 mg.

A určitě suplementuj vitamní D - 1000 UI denně.

Další co se hodí je suplementovat zinek, ale nedělala bych skrze tablety, ale skrze ořechy a semínka.

Vezmi 200 g dýňových smeínek, 200 g slunečnicových semínek a 200 g mandlí. Namoč je přes noc do vody. Pak je slij, nalij na ně 50 ml sojové omáčky, nasyp lžíci cukru a trochu chilli, pokud chceš aby to bylo trošku pikantní. Promíchej to a dej to na plech s pečícím papírem do trouby na 120°C na 30 minut a pak to zvyš na 200°C tak na 5 minut, aby byly křupavé, ale nespálilo se to.

No a během dne a nebo na noční sněz cca 30 g- to jsou 3 polívkové lžíce. Každý den, pravidelně. Pokud to nechceš slané, tak tam místo sojovky dej třeba 3 lžíce cukru a trošku skořice.

Zároveň začni jíst fakt hodně ovoce a zeleniny, klidně jako smoothies - chceš alespon 500 g denně. to není zas až tak moc - to je jedno jablko, jedna mrkev, jeden svazek ředkviček, miska salátu a jeden banán. V ideálním případě to poskládej tak, aby si každý den jedla něco od každé barvy duhy :-D

No a pak se zkuste jako rodina začít otužovat - i s děckem, protože ze školky tak jako tak přinese cokoliv, co okolo nich přijde, takže otužování (a D vitamín a ovoce a zelenina) mu udělá jen dobře.

https://tydenimunity.cz/…s-nim-zacit/
https://hradec.rozhlas.cz/…ozor-6121869

Na podzim a v zimě pak choďte do sauny. Opět- i s potomkem.

https://www.novinky.cz/…azeni-273086

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
20752
17.5.20 11:59

Co je na tom sloziteho uvarit testoviny s kecupem nebo nejakou koupenou omackou, upect kureci stehno ci kus kruty a udelat k tomu brambor nebo ohrat parky a udelat br.kasi nebo tousty ci mlete maso na panvicku? O mrazenych polotovarech ani nemluve.
Jo, neni to zadna vyzivova ani kulinarska hitparada, ale par dni to rodina prezije a zenska se nemusi nemocna hecovat nekde u plotny. :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8487
17.5.20 12:00
@Svistice píše:
Co je na tom sloziteho uvarit testoviny s kecupem nebo nejakou koupenou omackou, upect kureci stehno ci kus kruty a udelat k tomu brambor nebo ohrat parky a udelat br.kasi nebo tousty ci mlete maso na panvicku? O mrazenych polotovarech ani nemluve.
Jo, neni to zadna vyzivova ani kulinarska hitparada, ale par dni to rodina prezije a zenska se nemusi nemocna hecovat nekde u plotny. :nevim:

Víš co, hlavně si to zčásti děláme samy. Já bych v tom stavu to jídlo nedělala, i kdybych ty rohlíky měla jíst týden.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1455

Uvaří, postará se, psa nakrmí, neremcá. Ale já zase když už fakt lehnu tak ví, že je zle. A dělá mi i čajíček do postele :mrgreen:. Jen úklid je slabší, ale to neřešim, uklidim až mi bude dobře. Ale třeba teď co jsem byla v porodnici tak se objednali na všechy 3 dny ke tchýni na obědy.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
12366

Chlap zvládne všechno a nemusím být ani nemocná

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
13369
17.5.20 12:02

Muž uklidí, vypere, postará se o děti i když tak, jak já nechci :mrgreen: pohádky, sladkosti…ale neuvari. Je dobré být připravena. Já mám pro tyto případy ve skříňce např. pesto to už pak stačí jen uvařit těstoviny a zasypat parmazanem. V mrazáku je vždy např. losos to taky zvládne dát na pánev s bylinkami a k tomu stačí bageta.

To že je doma bordel, nestačí poprosit zda by nemohl alespoň trochu poklidit?
To odmitne? Když je Ti blbe a muž není krom pečiva schopný nic jiného zajistit, tak nevar a objednej dovazku :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
823
17.5.20 12:05

Jsem-li vyřazena, manžel se postará

• o děti bez problémů, i když jinak než já. Jsou častěji upatlane, nemají takovou pravidelnost v jídle a spaní, mnohem víc jim dovolí, víc jim pouští počítač, častěji jim dá k jídlu něco oblíbeného i když nezdraveho, min všechno řeší. Ale děti jsou spokojený a nic se jim nestane, za mě dobrý.
  • úklid zajistí základní - když se to nakupí přes míru, odnosí věci na svoje místo, kdybychom se tu měli vyloženě brodit ve špíně, vyluxuje. Min teda než já, já odnáším věci průběžně a luxuju častěji. Plus vytiram podlahu v kuchyni (furt…), to on by tam jenom vyluxoval - min práce. Pračku, sušičku a myčku obslouží jako já. Koupelnu a záchod by nejspíš neumyl nikdy, on to nevidí, za mě ucházející.
  • co se týče jídla, vydá dětem rohlíky, jogurty, jablka. Uvařit neumí, v případě největší nouze těstoviny a míchaný vajíčka nebo dusenou mrkev a smichá to. Jednou udělal bramborovou kaši - podle návodu z internetu :lol: Pokud by musel zajistit jídlo, objednal by pizzu, udělal tu kaši nebo těstoviny s mrkví, ale max pár dní.
  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
20752
17.5.20 12:05
@Sany80s píše:
Víš co, hlavně si to zčásti děláme samy. Já bych v tom stavu to jídlo nedělala, i kdybych ty rohlíky měla jíst týden.

Ja taky ne. Testoviny zvladne uklohnit s dozorem i petileta. Vejce na mekko ci na tvrdo, rybickovou pomazanku, ohrat parek by haranti taky s koucovanim z postele zvladli.
By me ani nehlo pri teplote varit.
V nejhorsim to jisty dovezena pizza, pro tu uz taky chodi je kuryrovi samy.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama