Hypersenzitivní/přecitlivělé dítě?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 06.05.19 15:04
Hypersenzitivní/přecitlivělé dítě?

Nedávno jsem v nějaké diskuzi narazila na pojem hypersenzitivní dítě, nepodařilo se mi o tom moc dohledat, třeba mi tu někdo dokáže poradit. Jedná se o téměř tříleté dítě, u kterého pozoruji přecitlivělé smyslové vnímání. Přisuzovala jsem to období vzdoru a nějakému konzervatismu/povaze/bojácnosti. Ale pak mě napadlo, že to může být i ta zvýšená citlivost a třeba s tím půjde pracovat a nějak mu ty smysly „otupit“. Ano, bývá to jeden z projevů autismu, o autismus se ale u něj nejedná. A nejsem matka hysterka, nepotřebuji mu omlouvat psychologickými diagnózami jeho vrtochy, ale stylem „nechceš jíst - nejez“ s ním jednám do teď a sklízím nula úspěchů, tak to zkouším řešit jinak.

• Syn nesnese špinavé ruce, nechytne na plastelínu, hlínu…písek/kamínky v botách musí okamžitě vytřepávat.
  • Hluk (sekačka, pila, vysavač, motorky) u něj vyvolá naprostou hysterii.
  • Prakticky nic nejí - vysledovala jsem, že jí jenom „hrubé struktury“ - suché pečivo, ovesnou kaši, smažené v trojobalu, suché těstoviny.

Nejsem typ, co by rád běhal po doktorech, takže, nesetkali jste se tím někdo? Nemáte nějakou radu nebo důvěryhodný zdroj, kde se o tom dozvím víc? :nevim:

Reakce:
luci.no
Zasloužilá kecalka 507 příspěvků 06.05.19 15:06

Kdo vyloucil autismus?

luci.no
Zasloužilá kecalka 507 příspěvků 06.05.19 15:08

Neco se o tom pise v knize „Specifika smysloveho vnimani u autismu a Aspergerova syndromu“.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 06.05.19 15:09

Mám něco obdobného s 6ti letou. Nenapadlo mě to řešit :nevim: :think:

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 06.05.19 15:18

@luci.no díky. Autismus nikdo nevyloučil a ani nevyloučí. Podle pediatra je naprosto v pořádku a pokud si přečtu specifikaci autismu, to by ho měl každý. :nevim: Autistů znám pár osobně a můj syn mluví v květnatých větách, nevyžaduje stereotypní činnost, je normálně kontaktní, má oční kontakt…proto ho přece nebudu nahánět k psychologům. :nevim:
Anonymní - no, mě by to taky nenapadlo, ani to nejspíš řešit nějak markantně nebudu, jen jsem si říkala, že ta hypersenzitivita by na něj přesně seděla. Pravděpodobně je to prostě nějaký povahový rys - dneska už je diagnóza na všecko. :mrgreen:

Demi
Závislačka 4017 příspěvků 06.05.19 15:30

Jeden můj syn je také velmi citlivý na dotek - např. nesnese vzít do dlaně namazaný chléb nebo koláč. Nesnese například lepkavé, pocukrované nebo mastné jídlo, kterého by se měl dotknout rukou. Musí na to mít ubrousek a pak se ještě myje.
Citlivý je na hluk, ale ne například na hudbu, tu má rád a nevadí mu ani její větší intenzita.
Oční kontakt nemá rád u lidí, které nemá rád nebo je dobře nezná. Mně se během své řeči celou dobu dívá do očí. Není navázán an žádnou jedinou hračku, se kterou by i spal, ani na žádnou jedinou činnost, nementoruje a neopakuje žádnou přímou řeč, takže podle mě je to normální dítě, které má své zvláštnosti.
Dětský psycholog neurčil u něj žádnou vadu, natož autismus nebo AS.

Ou
Echt Kelišová 8103 příspěvků 06.05.19 16:39

Je k tomu literatura
https://www.kosmas.cz/…itivni-deti/

Pokud zvládáš číst v angličitně, tak toho je výrazně víc - tyhle patří k fakt slušným
https://read.amazon.com/kp/embed?…

V principu potřebuješ tlumit zdroje úzkosti a posilovat jemně odvahu, umožnit co nejvíce prožitků reálného úspěchu a zároveń ale držet hranice. A nebrat to jako vadu, ale jako něco co může přinést spoustu pozitivních věcí, jakkoliv to je život pro citlivé lidi složitý.

AnastazieB
Echt Kelišová 8769 příspěvků 06.05.19 17:11

Je to normální, prostě všechno hodně vnímá a ví, co mu vadí. Časem se s tím naučí pracovat, ale je potřeba to respektovat a nesnažit se to násilím potlačit.

xh5
Nováček 2 příspěvky 19.05.19 15:28

Na hypersenzivitu tvořím kurz. Je pro ty, kteří jsou hypersenzitivní, nebo pro rodiče hypersenzitivního dítěte, aby ho lépe pochopili a pomohli mu hypersenzivitu rozvíjet. Třeba vás to bude zajímat. :)

edit adminem - umazána reklama

Váš příspěvek
Reklama