Insolvence a dědictví po tchýni

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.04.19 16:57
insolvence a dědictví po tchýni

Dobrý den, mám celkem zvláštní dotaz a prosím ty kteří o tom neví ať nespamují abych našla ty co chtějí poradit. Jedná se mi o to že jsme s manželem v insolvenci kvůli exmanžela - tři roky mi trvalo než jsem se s ním rozvedla a on mezi tím nadělal dluhy které bohužel padli na mě a nynějšího manžela. Dluhy sice nejsou nějak vysoké celkem cca 250 tisíc což za ty 4 roky jsme schopni splatit a proto máme danou pevnou splátku. Ale jedná se mi o to že manžel se svou matkou několik let nestýkal, vychovával jej otec ale jak to tak bývá po letech spolu začali komunikovat. Zjistily jsme že je ohromně zadlužená ale jako fakt dost. Poradila jsem jí insolvenci kterou jsem jí pomohla vyřídit. Problem je v tom že je sice vdaná ale s manželem nežije již cca 10 let. Dluhy si nasekaly spolu a když jí opustil tak k tomu přidala ještě svoje dluhy aby přežila. Insolvenci si vyřídila pouze na své jméno protože celou dobu tvrdila jak nám tak insolvenční správkyni že se chce rozvést a začít konečně žít ale teď došlo na otázku rozvodu a ona couvla že se rozvádět nechce že už je na to stará a že nechce být dvakrát rozvedená. Nechápu to a asi nikdy nepochopím proč chce zůstává ve vztahu který již 10 let nefunguje (bydlí každý jinde a nestýkají se) ale problém je právě v naší insolvenci. Naše správkyně nás upozornila že pokud by se s tchýní něco stalo tak zdědíme všechny její dluhy (samozřejmě bratr se sestrou i ten její slavný manžel by se dědictví vzdaly). My se ho prý vzdát nesmíme protože co kdy náhodou někde bylo něco co by mohli dát na insolvenci. Jenže my víme že na milion procent není nic co podětit jen ty dluhy.Je pro nás nějaká záchrana jak s toho ven???Je něco čím by jsme se mohli ochránit před jejími dluhy???Zatím teda jen pořádáme hromadné modlení za její dobré zdraví ale nejsem si jistá že to nějak extra pomůže :think: Mooooc děkuji za odpovědi a názory a omlouvám se za anonymitu ale je to celkem citlivé téma

Reakce:
Manticora
Ukecaná baba ;) 1866 příspěvků 15.04.19 17:07

Mam za to, ze odmitnout muzes jakekoliv dedictvi, vyjma dedictvi smluvniho, pokud je ve smlouve pravo odmitnuti vetovano.

DustInTheWind
Zasloužilá kecalka 547 příspěvků 15.04.19 17:32

V dědickém řízení po tchyni uplatnit výhradu soupisu

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.04.19 17:35

Dlužník v oddlužení nesmí odmítnout dědictví, ze kterého by (když to laicky řeknu) něco káplo, tedy daly by se z něj uhradit dluhy, ovšem je-li dědictví předlužené, což je zjevně váš případ, pak může dlužník dědictví odmítnout stejně jako ostatní dědicové, takže ve vašem případě bych se tím moc nevzrušovala

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.04.19 17:37

I v insolvenci můžeš dědictví odmítnout, pokud by to ohrozilo vaší existenci.

Aspera
Generální žvanilka 21966 příspěvků 15.04.19 17:43

Můžeš odmítnout jakékoliv dědictví, kde dluhy převažují zisk. Takže to je i Váš případ. Nesměla bys ho odmítnout např. ve prospěch bratra, kdyby z toho mohlo něco kápnout.

Lucy75
Zasloužilá kecalka 864 příspěvků 15.04.19 17:48
@DustInTheWind píše:
V dědickém řízení po tchyni uplatnit výhradu soupisu

přesně tak - je to tato formulka - a je zázračná
znamená, že dědictví přijímáš jen do výše aktiv… tj. dluhy nezdědíš
a s tím by vaše ins. správkyně 100% souhlasila, mám za to, že by vám to i poradila
takže KLID.. dluhy tchýně nezdědíte, pokud uplatníte „výhradu soupisu“ najdi si to na googlu / občanský zákoník : § 1674

(1) Zůstavitel nemůže dědici odejmout právo na výhradu soupisu pozůstalosti. Vzdají-li se tohoto práva strany dědické smlouvy, nepřihlíží se k tomu.

(2) Právo na výhradu soupisu lze uplatnit prohlášením učiněným ústně před soudem, anebo prohlášením zaslaným soudu v písemné formě. Vyhradí-li si dědic soupis s výhradami nebo podmínkami, nepřihlíží se k nim. To platí i pro prohlášení dědice, že výhradu soupisu neuplatňuje.

§ 1675

Dědic má právo vyhradit si soupis pozůstalosti, uplatní-li je do jednoho měsíce ode dne, kdy ho soud o tomto právu vyrozuměl. Jsou-li pro to důležité důvody, soud lhůtu dědici prodlouží.

§ 1676

(1) O svéprávném, známém a přítomném dědici, který není manželem, potomkem, anebo předkem zůstavitele a ve lhůtě podle § 1675 se nevyjádří, platí, že neuplatňuje výhradu soupisu. Od ostatních dědiců si soud vyžádá po jejich předvolání a poučení výslovné vyjádření, ledaže vůči svéprávnému manželovi, potomkovi či předkovi dědice nastal účinek podle § 1681.

(2) Kdo si nevyhradil soupis pozůstalosti, nebo prohlásil, že právo výhrady soupisu neuplatňuje, nemůže si soupis vyhradit dodatečně.

takže nestresuj… a navíc ještě nikdo evidentně neumírá :mrgreen:

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.04.19 18:45

Moc vám všem děkuji za rady.Fakt jste mě uklidnili. Tohle mi fakt nedalo spát protože my si „své“ zaplatíme do koruny a tohle by nás uplně dostalo na samé dno společnosti. Ty dluhy totíž přesahují 2 miliony a to je fakt šilené.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.04.19 19:09

A jen ještě takový dotaz týká se to i státních dluhů???Nebo ty se počítají jinak??

Lucy75
Zasloužilá kecalka 864 příspěvků 16.04.19 08:29
@Anonymní píše:
A jen ještě takový dotaz týká se to i státních dluhů???Nebo ty se počítají jinak??

pokud uplatníš u dědického řízení „výhradu soupisu“ tak se to týká všech dluhů.. opravdu si zagoogli, je toho od notářů apod. plný net informací, klíííd 8)

bertoldina
Ukecaná baba ;) 1737 příspěvků 16.04.19 08:35

Ať si správkyně přečte Insolvenční zákon… *§ 412

(1) Po dobu trvání účinků schválení oddlužení plněním splátkového kalendáře je dlužník povinen

1. vykonávat přiměřenou výdělečnou činnost a v případě, že je nezaměstnaný, o získání příjmu usilovat; nesmí rovněž odmítat splnitelnou možnost si příjem obstarat,
  1. hodnoty získané dědictvím, darem a z neúčinného právního úkonu, jakož i majetek, který dlužník neuvedl v seznamu majetku, ač tuto povinnost měl, vydat insolvenčnímu správci ke zpeněžení a výtěžek, stejně jako jiné své mimořádné příjmy, použít k mimořádným splátkám nad rámec splátkového kalendáře,
  1. bez zbytečného odkladu oznámit insolvenčnímu soudu, insolvenčnímu správci a věřitelskému výboru každou změnu svého bydliště nebo sídla a zaměstnání,
  1. vždy k 15. březnu a k 15. září kalendářního roku předložit insolvenčnímu soudu, insolvenčnímu správci a věřitelskému výboru přehled svých příjmů za uplynulých 6 kalendářních měsíců, neurčí-li insolvenční soud v usnesení o schválení oddlužení jinou dobu předkládání,
  1. nezatajovat žádný ze svých příjmů a na žádost insolvenčního soudu, insolvenčního správce nebo věřitelského výboru předložit k nahlédnutí svá daňová přiznání za období trvání účinků schválení oddlužení,
  1. neposkytovat nikomu z věřitelů žádné zvláštní výhody,
  1. nepřijímat na sebe nové závazky, které by nemohl v době jejich splatnosti splnit.

(2) Po dobu trvání účinků schválení oddlužení plněním splátkového kalendáře vykonává insolvenční správce dohled nad činností dlužníka. O výsledcích své činnosti pravidelně informuje insolvenční soud a věřitelský výbor.

(3) Právní úkon, kterým dlužník za trvání účinků schválení oddlužení plněním splátkového kalendáře odmítne přijetí daru nebo dědictví bez souhlasu insolvenčního správce, je neplatný. Totéž platí, jestliže dlužník uzavře bez souhlasu insolvenčního správce dohodu o vypořádání dědictví, podle které má z dědictví obdržet méně, než činí jeho dědický podíl. Má se za to, že dlužník, který za trvání účinků schválení oddlužení neodmítne dědictví, uplatnil výhradu soupisu. *

Odmítnout se tak samozřejmě dá, ale je potřeba ten souhlas. Výhrada soupisu je už tam taky řešena.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.04.19 13:48

Hm my měli zajímavější případ. Tchýně umřela a manželův bratr je hodně zadlužený po neúspěšném podnikání 10 let, takže nemůže nic oficiálně vlastnit.

Už 2 roky zpátky jsme se domluvili všichni, že se družstevní byt převede na mě a pak se po smrti prodá a peníze rozdělí mezi všechny sourozence. Byt za 4 milióny v Praze se povedlo prodat minulý týden.

Tchýně samozřejmě dlužila za různé hrnce, smluvní pokuty alternativním dodavatelům a tak dále. Dědictví nakonec všichni odmítli a „šmejdi“ nedostali nic :dance:

Váš příspěvek
Reklama