jak naučit miminko kousat?

1293
4.8.05 15:00

jak naučit miminko kousat?

Ahojky maminky,
zajímalo by mě, jak jste učily miminko kousat a žvýkat zoubky a dásničkami. Máme holčičku 8,5-měsíční. Papá lžičkou už od 4. měsíce, ale až doteď jsem vše důkladně mixovala, protože jakmile se objevil nějaký kousek, hned se „dávila“, nebo spíš vypadala, že se poblinká.
Jediné, co snesla, byly hodně nadrobno rozdrcené piškoty v přesnídávce.
Teď už si ale myslím, že by se měla začít učit kousat. Zkouším nechávat v polívčičce malinké kousíčky zeleniny. Taky jí pomalinku dávám bramboru s mrkví rozmačkanou jen vidličkou - jenže to ji moc kousat nenutí. Měla jsem snahu i s dětskými sušenkami a s piškoty: ukousnout si umí, ale ne rozkousat nebo rozmělnit dásněmi. Rovnou si to posune jazýčkem dozadu a spolkne, což jí samozřejmě činí potíže.
Mojí ségry kluci už si v 10 měsících sami ukousli a jedli chleba. Źenské mě straší, že to budu mixovat do roku a půl atd., když jí to teď nenechám rozžužlat.
Jaké potraviny mám dát, aby se moc nekuckala? Nebo to bez toho kuckání zezačátku prostě nejde? to mi ale trochu nahání strach.
díky za případné rady
pitrísek a Petruška 8,5 měsíce

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

Radina
4.8.05 15:31

Vyzkoušej to nejdřív pasírovat přes řidší sítko. Po pár dnech do pasírovaného jídla začneš přidávat kousky, které sítkem neprošly a jejich podíl pomalu zvýšíš. Až bude jíst jídlo v hustotě toho, co neprojde sítkem, začni do toho přidávat mačkané vidličkou až to postupně nahradíš jenom mačkaným… . Doporučuju dělat jídla kašovitá, hodně tekutin, třeba i jenom vody nebo vývaru. Důležité je, pokud ji to bude pořád dávit, abys v každém jídle měla mixovaný „nosný“ základ jídla+ty kousky. Já jsem dětem mixovala jídla jenom asi první týden příkrmů a pak jsem začínala s tím pasírováním, pokaždé to bylo bez problémů. Malá mi jedla jídla s kousky už v 7 měsících, kdy ještě neměla zuby a rozmělňovala to dásněmi. Zatím má 7 zubů a všecko jí vzorně s námi, kromě tvrdých broskví, okurek…z toho mám strach že jí to sklouzne do krku celé. Jo a ještě jedna rada: nenabírej jídlo na lžičku, dokud má ještě mimčo jídlo v pusince. Ono to pak nutí rychle polykat a nekousat a tak se snadněji začne dusit kouskama. Pro přecházení na kousky je super extrudovaná pohanka, jáhly (třeba do jogurtů, nebo trpělivě po 1 kuličce do pusinky), těstovinové drobení, ale to fakt až po tom, co začne jíst to, co neprojde pasírovacím sítkem.
Držte se, jednou to přijít musí a čím později to bude, tím větší bude tvá radost =o))))

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymni
4.8.05 19:08

Ahojky,

taky jsme s tím měli problémy. Nejlépe nám fungovaly kousky ve formě banánu. Část rozmačkat a vyšlehat, část jen rozmačkat. Tak jí to klouzalo do krku a už se nedávila. Pak v bramborové kaši nastrouhané mrkev apod. = zase kašovitý základ, v něm kousky.. časem větší a větší, méně kašovité… jednou začne.. u nás se to začalo lámat tuším až v 9m.

Mno, ale doteď to jídlo pořádně nekouše, nedrží dásněmi, polyká ty kusy skoro takové, jaké je dostane :-(
A to jí to předvádím, na rohlíkách apod. se snažíme to žvýkání trénovat.. Ale stejně pak ve stolici vidím čtvrtky kuličky hroznového vína :-( I když se tvářila, jak je pěkně po pusince honí.. Takže ítra jej dám znovu na menší kousky, aby z toho něco měla šanci zužitkovat.. a ne že to jen projde traktem..

E. a E. 12m

• Nahlásit
  • Citovat
1293
4.8.05 20:08

Moc děkuji za rady,
od zítřka podle nich začnem trénovat. Teď odpoledne jsme objevili třetí zub, takže máme zase o jeden víc na kousání :D
dík pitris

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Radina
4.8.05 20:20

Ještě jsem chtěla povědět jednu věc. Dřív se hodně dbalo na to, aby miminka dostala jídlo hodě daleko do pusinky a neplivali to. Podle rad,které jsem vyčetla, jsem dávala jídlo na kraj pusy-za zoubky,nebo tam, kde se zoubky aspoň očekávají. Děťátko má možnost zjistit jakou konzistenci jídlo má a pak ho nebudou případné kousky tolik překvapovat a dávit. Držím vám pěsti a dej vědět jak pokračujete!

• Nahlásit
  • Citovat
1718
4.8.05 20:35

smazáno autorkou

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6429
4.8.05 20:39

Radina někoho srovnávala? Jsem nějak nepostřehla.. :-)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6429
4.8.05 20:43

Jo a nám taky kromě toho banánu (jsem předtím nebyla přihlášená) pomohla možnost volby - nabídla jsem jí kousíčky rýžového chlebíčku, v té době kvůli hypoalergenní stravě nic jiného nemohla) a na ní bylo, jestli si jej vezme. Bylo to mimo jídlo, seděla na koberci a mohla si to vzít či ne. Zajímalo ji to a když si to sama z té misky vzala a dala do pusy, tak to poválela a polkla. Jak to byla ďubka na lžičce jí do pusy nedobrovolně importovaná, tak protestovala. Takto tou svojí dobrovolností postupně přivykala na polykání kousků.. a pak přestal být problém i při těch oběděch přes lžičku.
Jinak já se u těch chlebíčků děsila, aby jí nezaskočilo (tak musela sedět, aby si např. nekecla a nevdechla to), hlídala ji, ale byla to jediná forma, jak byla ochotná něco žvýkat a polykat a mohly jsme se posunout dál..
Držím palečky,
E.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1718
4.8.05 20:46

Efino, přepsala jsem se (nevím proč, ale někdy, když píšu odpověď, mám u všech komentářů jedno jméno), díky, to mělo patřit pitriskovi nebo pitrisce…
Opravuji tedy svůj první komentář…
Lila

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
763
5.8.05 09:08

Já jsem Vilíkovi nemixovala nikdy. Snad jen prvních pár dní od začátku příkrmů a to ještě ani ne úplně dohladka. Zeleninu jsem mu totiž podusila jemně nastrouhanou. Tím, že byla jemně nastrouhaná, zkrátila se doba dušení a tím se dle mého znehodnotilo méně vitamínů. Sice taky špačkoval a dělal finty, že se zadáví, ale já neustoupila a postupně stouhala na větším struhadla a do měsíce jsem rozmačkávala vidličkou a teď žvýká jako starý mazák. Žvýká dokonce i když dostane hladkou přesnídávku :lol:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
631
2.1.06 10:14

Ahoj,
trošku oživím starou diskusi :lol: . Já mám problém taky naučit malýho kousat. Teda jak co. Když koupím jídlíčko tak ty kousky spapká v pohodě, kukuřičný křupky jsou úplně v pohodě. Když uvařím já, tak mu tam kousky nechám, ale je jich tam jen malinkato. Když mu dám dětskou sušenku tak si ukousne větší kousek a začne se dávit. Zkouším mu dávat chléb a máslo, ale ikdyž to jsou pidi kousky, tak si přejíždí ručičkama přes obličej a to vím, že mu to vadí (ty kousky). Prosím poraďte jak ho naučit kousat, tak aby se nedávil. Díky moc
Jana

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
958
2.1.06 12:01

Ahojky,
taky jsme měli problémy s kousáním. Zkusila jsem mixovat jen maso a ostatní suroviny namačkat vidličkou.....a funguje to. Nevim jestli je to rada, ale za zkoušku to stojí. Jinak vařím strouhanou zeleninu, protože se potom líp namačká a z těstovin používám Panzani expres, protože mají tenčí stěnu a tudíž se prckům lépe koušou. Taky na kousání jsou super kukuřičné křupky. S ostatním jsem opatrná, hlavně suché sušenky mohou být zrádné.
Taky jsem zvědavá na další rady, takže bedlivě sleduji diskusi............................zatim papa Kačula+V

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1428
2.1.06 12:31

Ahoj Pitrísku,

já vždy vařila zeleninu nastrouhanou, zjistila jsem, že je lepší na tom hrubším struhadle. Měla jsem od mámy mrkev nastrouhanou na jemno v mražáku, dělala to v robotovi, ale ty kousky byly delší, což Lukáškovi dělalo problémy. Jak měl asi kousek v pusince a kousek už polykal, tak ho to nadavovalo. Stejně jak píše Bergia, má to ještě tu výhodu, že se važí kratší dobu a nezhodnotíš tím tolik vitamínů. Brambory jsem mačkala, rýži mixovala. Pak jsem zkusila dát rýži nemixovanou a šlo to.
Následně jsme to zkusili s banánem. Přišla mamka, zkusila mu dát banán kousnou a ouha, ono to šlo. Pak následovala hruška, kterou jsem nakrájela na 1/4, ale musela být fakt měkoučká. Pak jsme dali jablíčko, ale to nám jak hruška nešlo, protože bylo tvrdší, takže se to snažil spolykat, ale to jsem měla strach, aby mu nějaký větší kousek nezaskočil. Pak jsme přišli na to, že pokud mu dám jablíčko celé (nastrouhané nechtěl, protože ho začalo bavit jíst a kousat u toho) tak on si ho zoubkama okusoval, ale konzistenci to mělo jako nastrouhané. Nebylo to ani kousání, jako spíš „obrušování“ zoubkama.

Určitě bych to zkoušela a jednou to přijde - no a jestli v 8 měsících nebo v roce, vždyť ono je to jedno, hlavně že papáte a s tím, jakou to má konzistenci si hlavu nedělej.

Dobrou chuť.
Ahoj

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
2.1.06 16:14

Ahoj,
tady nepřihlášený pitrisek :D
Jenom jsem sem chtěla připsat, že jsme se nakonec naučili kousat na vidličkou rozmačkaném banánu, pak jsem přidala strouhané jablíčko, pak jsem začala zkoušet pomalu piškotky, dětské sušenky (Sunar baby a Nestle) - hezky se rozpustí v pusince. Nakonec došlo i na rohlík. Jinak jídlo pořád mixuju, i když nám byl rok, ale koupené konzervičky (např. Hipp s těstovinami) spapáme i s kousky.
takže nakonec to šlo a ještě jednou díky za rady!
pitris a malá pitriska

• Nahlásit
  • Citovat

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama