Jak pronajímat byt?

CokeLady
8.8.15 06:55

Jak pronajímat byt?

Dobré ráno,

ráda bych se infomovala o Vás, které pronajímáte byt, který máte v osobním vlastnictví. Mám k tomu pár dotazů:

1. Příjem z nájemného se daní předpokládám, takže uvádíte do daňového přiznání?
  2. Když se pronajímá i s vybavením, jak je to s tím, když ho nájemník poničí? Jak je to poté s náhradou škody, když řekne, že to třeba bylo stářím atd. Když nechám v bytě k jeho užívání lednici nebo pračku a ta se rozbije, kdo platí opravu?
  3. Jak se řeší nějaké poškození, na které ani kauce nestačí? Např. necháte v bytě vestavěnou linku za 100 tisíc a někdo jí zničí apod.
  4. Dá se dohodnout např. pravidelná „kontrola“ stavu bytu, nebo to není standardní? Aby bylo nájemníkům dopřáno soukromí, ale aby měl majitel alespoň občasnou představu o užívání jeho majetku (aspoň zpočátku).
  5. Je spíš zájem o nábytkem vybavené byty nebo spíš nevybavené? Nemyslím takovým tím retro základním nábytkem jako postele a skříň, ale komplet vybavení moderní novostavby…
  6. Necháváte přepsat energie na nájemníka (elektřina, plyn)?
  7. Je běžné, že si nájemníci nechají vyměnit zámek, aby měli jen oni klíč, nebo zůstává stejný, který má v případě nouze k dispozici majitel?

Mockrát děkuji za Vaše rady ohledně pronajímání Vašich nemovitostí. ;) Věřím, že jsou i hororové příběhy, ale snad jsou i normální lidi, co si chtějí pronajmout byt…

• Citovat
  • Upravit
Napsat příspěvek

Reakce:

1892
8.8.15 07:37

1. Ano. Bližší detaily radši u někoho kdo se daněmi zabývá.
2. Záleží jakou si postavíš smlouvu. Setkal jsem se třeba s formulací, že drobné opravy, výměny svítidel atd., do 2000Kč, platí nájemník. Pak kauce na poničení vybavení.
3. Pokud kauce nestačí, si odkázána na občanskoprávní řízení o náhradu škody. Nebo si sjednej do smlouvy rozhodčí doložku. Nicméně tak si omezíš skupinu lidí, kteří budou ochotni tu smlouvu uzavřít.
4. Opět, záleží na smlouvě. Obecně se to dělá tak, že nájemník musí umožnit přístup majiteli po předchozí dohodě.
5. Imho tak půl na půl. Osobně bych vzhledem k riziku pronajímal pouze základní vybavení. Navíc bych tipoval, že bez vybavení lépe pronajmeš cílové skupině, kterou asi chceš.
6. Nejčastěji sem se setkal s tím, že majitel si ponechal služby a zpracovával vyúčtování.
7. Dej si do smlouvy formulku, že v případě výměny vložky zámku nájemník předá v uzavřené obálce pohotovostní klíč majiteli, který jej smí využít pro případ havárie, nouze apod.

A pokud chceš hororový příběh, stačí říct. 8)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
356
8.8.15 07:45

@CokeLady já jsem s pronajímáním bytu začala letos a shodou okolností jsme se tam včera (po dohodě byla podívat). no a… jestliže jsem dřív uvažovala o prodeji, tak teď budu určitě prodávat.
k bodu 2: nájemnice mi rozbila pračku (takovou tu vrchem plněnou - dávala tam povlečení a silou = mechanicky tam narvala i ta dvířka, takže prasklo zavírání). takže napřed mi to oznámila mailem (slovně), pak mi poslala fotky, pak mi přeposlala mail, kde opravář psal, že oprava bude stát 5000 kč. pak mi napsala, že až vybere novou pračku, že mi pošle odkaz… ale v žádném tom mailu nebylo, že by to tedy ona zaplatila nebo jiná iniciativa. spíš to pořád vypadalo, že to hází na mě, abych to řešila a zaplatila. zatím to pořád řešíme.
chtěla jsem tím vlastně říct, že jasně, mám kauci na případné poškození, opravy atp. ale ta právě nebude stačit, pokud budu muset rvát peníze do toho, co ona mechanicky poškodila nevhodným zacházením (tzn. neodejde to stářím).
plus bydlím celkem daleko od bytu a i ta komunikace mě vlastně obtěžuje.
prostě pro mě to není.
možná tak kdybych měla polorozpadlej byt, na kterým by mi nezáleželo. ale tenhle je vymazlený, zrekonstruovaný a na to postupné ničení nemám nervy.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
11133
8.8.15 08:06

Souhlas se vsim, co pise @AlphaOmega

plus reseni tech vzniklych skod je fakt na palici. velkou kauci samozrejme nikdo nechce dat a kause 10tis nepokryje skoro nic. musis pocitat s tim, ze lidi se budou chovat hur nez ke vlastnimu, pritom ti pak reknou, ze to je bezne opotrebeni.

sluzby bych nikdy na najemnika neprepsala. kamaradka to tak delala a za posledni rok uz je prepisovala trikrat, protoze jeden najemnik utekl, jeden se ani nenastehoval… kazdopadne dobre dopredu osetrit, aby zalohy byly dost vysoke a lide pocitali s doplacenim pripadneho nedoplatku.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7047
8.8.15 08:11

Je to o nervy. My taky pronajímali nově zrekonstruovaný byt. Nová zděná koupelna, nová linka, podlahy. První naše chyba byla, že jsme si nenechali zaplatit kauci předem, ale nejdřív jsme dovolili nájemníkům, ať se nastěhujou. Takže furt to zaplacení oddalovali, až vlastně nezaplatili vůbec. Exmanželovi to nevadilo, že prej platěj pravidelně, tak to nebude řešit. :cert: V bytě párkrát kvůli něčemu byl (ne na kontrolu) a ničeho si nevšiml. Po dvou a půl letech jsme se s manželem rozváděli a já šla dát nájemníkům výpověď. Když jsem ten byt viděla, tak se mi chtělo brečet. :cert: Zničení vchodový dveře, oni tvrdili, že se jim protáčel klíč nebo co, ale nejspíš si zabouchli a šli do toho šroubovákem. Z druhý strany bylo polstrování rozškrábaný od kočky. Na plynovým sporáku chyběl knoflík, takže jedna plotýnka se nedá používat. Všude zdi počmáraný od harantů, koberce černý, že tam snad chodili v botech, no prostě hnus.
Neudělala jsem s tím nic, potřebovala jsem, aby rychle vypadli a na nějaký soudní tahanice jsem neměla náladu. Sranda byla, když se pak na jaře dožadovali vrácení přeplatků. :cert: Ten jsem jim samozřejmě nevrátila, ale to mi zaplatilo maximálně tak nový vymalování. Odstěhovali se o ulici dál, takže je potkávám furt (hlavně je vídávám každej den na venkovní zahrádce u hospody, kde vysedávaj i se svýma dětma) a nejradši bych jim vždycky rozkopala držku. :cert:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7047
8.8.15 08:13

@dehors - tak paní je taky vtipná. Vybere si pračku za 15 táců a pak ti pošle odkaz, abys ji koupila, ne? Nebo jak to myslela? :lol:

Já, kdybych bydlela v podnájmu, tak se podle toho bude chovat, bála bych se, abych nic nezničila, když to není moje. Ale takhle to evidentně nechodí. :roll:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
16744
8.8.15 08:15

Pronajímám nový byt s drahou kuchyní, ledničku ani pračku jsem nenechávala, nájemníci chtěli svoje spotřebiče, mám tam slušný lidi, když se rozbila trouba, nechali si ji opravit a zaplatili si to, akorát jsem tam nechala myčku, když nešla, také si zaplatili opravu, malý opravy si platí sami, velký majitel, všechno se musí dát do smlouvy, výdělek si daním jako vedlejší příjem, dokonce si prej občas finančák zjištuje, jestli nájemníci platí tolik kolik se přiznává, prý i lidem volají, byt doporučuju pravidelně kontrolovat, je to běžný a energie jsem nepřepisovala, ukážu vyučtování a pak se vyrovnáme. Přeju slušný nájemníky :mavam:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2735
8.8.15 08:31

Přidám pohled z opačné strany, ze strany nájemce :)

• určitě preferuji nezařízený byt, protože nábytek už mám. Do zařízeného bytu ti půjde někdo, kdo je buď hodně mladý (studenti) a nebo nemá na to vybavení prachy. Ale počítej s tím, že alespoň něco se určitě poničí
  • dej si do smlouvy klauzuli, že např. písemně vyzveš nájemce, aby ti umožnil vstup do bytu, a on se s tebou má do 14. dnů dohodnout na čase, kdy přijdeš. Jako nájemce ale v žádném případě nechci, aby měl pronajímatel klíče od bytu.
  • obvykle ve smlouvě bývá to, že nájemce před opuštěním bytu nechá celý byt vymalovat. Sice to bude asi jenom bíle, ale zase nebude to vypadat jako v holobytu. Pokud budou v bytě malé děti, tak zdi pomalují, to je normální.
  • inkaso má na sebe napsán majitel s tím, že případný nedoplatek na vyúčtování zaplatím já, přeplatek mi vrátí. Bydlela jsem dříve u jedné „dámy“, která si nedoplatky nechala zaplatit, ale přeplatky si nechávala.
  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1780
8.8.15 08:50

Ohledně klíčů od bytu - stoprocentně jsem pro, aby měl majitel náhradní klíče!

Clověk nikdy neví, co se může stát a majitel prostě MUSÍ mít přístup do své nemovitosti. Samozřejmě vstup do bytu až po oznámení nájemníkovi.

Když jsem si pronajímala bytu, majitel klíče měl, a nic divného mi na tom nepřišlo. Naopak, drobné opravy prováděl majitel sám, většinou jsem mu oznámila závadu, od řekl, kdy přijde, většinou to bylo v době mojí nepřítomnosti (byla jsem v práci, pán už v důchodu) a spokojenost na obou stranách.

Jenže je to o důvěře.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2735
8.8.15 08:56

@Everyone

jn chápu to, ale jak někdo jednou zažije, že si tam majitel bytu chodí v době jeho nepřítomnosti (bez pozvání a nahlášení) a prohrabuje mu věci, tak už nikdy takovou důvěru k lidem mít nebude.

Nicméně mě napadlo, že by to měla být další část, která se ošetří ve smlouvě (aby obě strany věděly), nájemce by o tom měl být informován před uzavřením pronájmu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8.8.15 09:34

Pěkný den. Vstup majitele do bytu máme ošetřeny smluvně (kdy může a ze musí informovat). Energie jsou na nás, takktez všechny ddrobne opravy do 1000kc.

Pokudd odejde spotřebič, jde to na vrub pronajímatele.

V praže se běžně žádají kauce ve výši 2 nájmu, což už leckteré škody pokryje.

Za sebe musím říct, že jsme rodina s vyššími příjmy, která hledala pronájem v praze cca na 10let.byli jsme ochotni do bytu i investovat, přesto jsme Tři skvělé byty odmítli kvůli sikanozni smlouvě majitele bytu (neomezeny vstuup do bytu, veškeré opravy na nás, 50tis kauce, atp).

Je potřeba si uvědomit, že vztah najemce/pronajimatel je specifický. Pronajimatel zkrátka poskytuje určitou službu a má určitě povinnosti. Nelze veškerou odpovědnost převést na nájemce. My jsme v nájmu právě proto, že nechceme řešit věci spojené s vlastnictvím bytu (zatekajici okna, střecha, stoupacky…), za to platíme nájem. Často ale majitele nabízí smlouvy, kde se k nájemci staví jako nadřízení, čímž od sebe paradoxně slušně lidi odhani.

Mluvím z pozice člověka, který malý byt pronajímá a větší má pronajatý.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
56906
8.8.15 11:34

@CokeLady obdivuju Tě, my nakonec nemovitost prodali, bo jsme na to neměli nervy.. Co tedy mam zkušenost:
1.Ano, je to pravidelný příjem
2.Správně by to měl zaplatit, ale počítej s tím, že jsou věci, co prostě odejdou. U nás třeba sedačka - běžné opotřebení - koupili jsme novou. Běžné malé opravy hradí nájemník.
3.Měl by ji uhradit nájemník, ale né každý uzná, že to rozbil a někdy je to až na soud.
4. Na kontrolu máš nárok, pokud to nebudou troubové, nebudou mít problém 1× měsíčně otevřít.
5. Zájem - spíš o vybavené - studenti, maminy s děckama atd.. celé rodiny chtějí vesměs nevybavený..
6. rozhodně, protože když udělají dluh, nebude Tvůj, ale jejich.
7. ne, to bych nedovolila - na to nemají právo :think:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
56906
8.8.15 11:36
@QueenOfSmallTalk píše:
Pěkný den. Vstup majitele do bytu máme ošetřeny smluvně (kdy může a ze musí informovat). Energie jsou na nás, takktez všechny ddrobne opravy do 1000kc.

Pokudd odejde spotřebič, jde to na vrub pronajímatele.

V praže se běžně žádají kauce ve výši 2 nájmu, což už leckteré škody pokryje.

Za sebe musím říct, že jsme rodina s vyššími příjmy, která hledala pronájem v praze cca na 10let.byli jsme ochotni do bytu i investovat, přesto jsme Tři skvělé byty odmítli kvůli sikanozni smlouvě majitele bytu (neomezeny vstuup do bytu, veškeré opravy na nás, 50tis kauce, atp).

Je potřeba si uvědomit, že vztah najemce/pronajimatel je specifický. Pronajimatel zkrátka poskytuje určitou službu a má určitě povinnosti. Nelze veškerou odpovědnost převést na nájemce. My jsme v nájmu právě proto, že nechceme řešit věci spojené s vlastnictvím bytu (zatekajici okna, střecha, stoupacky…), za to platíme nájem. Často ale majitele nabízí smlouvy, kde se k nájemci staví jako nadřízení, čímž od sebe paradoxně slušně lidi odhani.

Mluvím z pozice člověka, který malý byt pronajímá a větší má pronajatý.

myslím, že až jednou natrefíte na problémového nájemníka, tak budete vědět, proč chtějí 50 tis kauci..chápu, že neomezený vstup a pod je blbý, ale třeba tu kauci jsem vyžadovala též (nejsem v praze, né takovou výši)..

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8.8.15 11:53

@martina.se @martina.se napsat sikanozni smlouvu na základě špatne zkušenosti je samozřejmě právo pronajímatele. Me právo jako nájemce je prostě nepodepsat. Což jsme udělali, byt jsme se s nájmem neopozdili nikdy v životě, na vlastní náklady byt udržujeme aatp, prostě nechceme bydlet u někoho, kdo nemá absolutně žádnou důvěru. Pravda, hledali jsme nájem 3/4 roku, ale vyplatilo se.

Mám zkušenost z druhé strany s notorickym neplatičem, který se odstěhoval po mnoha měsících, kdy udeřila zima a byly mu odpojeny energie. Přišla jsem kvůli němu o více než 100tisic, přesto je byt pronajiman dal, bez dalších problemu. Natrefila sem proste na kkta. Zčásti to dávám za vinu i sobě, chtěla jsem byt pronajmout rychle. Od té doby si prostě nájemce vybírám klidně několik měsíců a už nemam problem. mozna to může vypadat jako kadrovani, ale mně se vyplatilo.

Protože vím, co to je za trabl sehnat slušného nájemníka, vím, že jako slusny nájemník nemusím jen srazit paty a nechat cizího člověka lézt do bytu atp.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1892
8.8.15 12:42
7. ne, to bych nedovolila - na to nemají právo :think:

Pokud si to nezasmluvníš pak nájemníkovi nic nebrání si zámek vyměnit. Rozumné řešení jsem navrhl v předchozím příspěvku.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama