Jak vám je po covidu a co na to váš lékař a vaše okolí?

Anonymní
2.4.21 02:11

Jak vám je po covidu a co na to váš lékař a vaše okolí?

Zdravím!
Téma je jasné - jak vám je po covidu a co na to váš lékař a vaše okolí. Ráda bych se s vámi podělila o vaše zkušenosti.
Moje je taková, že jsem v říjnu/listopadu prodělala covid. Jednoduché to nebylo, ale zvládla jsem to v domácí péči. Od prvních příznaků, což byl zpočátku jen netypický kašel a bolest na hrudi, mě bolí na hrudi. 2-3 týden covidu, kdy mi bylo nejhůře, jsem nevydržela ani sedět, během chvíle se mi začalo dělat nepopsatelně zle. Nejhorší bylo, když jsem si chtěla sednout k počítači a zapojit, byť do mírného pohybu, ruce. Jako bych vyvíjela na hruď tlak. Tři měsíce jsem nemohla spát jinak než na zádech, bolesti hrudi mi jiný způsob neumožnily. I nyní se musím vracet na záda. Pár dní mívám klid a pak něco vyprovokuje bolesti a ty se mě drží cca 14 dní. V těchto sekvencích jedu po celou dobu od covidu. Všimla jsem si, že bolesti provokuje minimálně pohyb rukama a nošení těžkých břemen. Pohybem rukama myslím třeba mytí oken, nošení kýblů s vodou, nebo když nesu velmi těžkou tašku. Při těchto aktivitách mám obrovské bolesti na hrudi a začne se mi dělat nevolno až na zvracení. Tento stav, minimálně bolesti, přetrvávají i několik dní po té. Zpravidla se pak začnou střídat cca 4 druhy bolestí na hrudi, jeden typ bolesti cítím vyloženě na hrudní kosti a mezi chrupavkami, někdy mám pocit, že mě při dýchání bolí průdušnice (nejvíce reaguje na studený vzduch) a jindy se mi to jeví jakoby bolest na jícnu. Velmi dobře také vnímám pití studeného nebo teplého - jak se to tam „v hrudi pěkně rozlévá“. Někdy si říkám, jestli další typ bolesti nemůže být od srdce; když jsem měla aktivní covid, vadilo mi např. ležení na boku nejenom kvůli bolestem, ale začala jsem mít i arytmie, což bylo silně nepříjemné. Ležení na břiše z obou výše popsaných důvodů nepřipadlo absolutně v úvahu. Závěrem: když zhodnotím všechny projevy při i po covidu, můj laický názor je, že mi zánět v oblasti hrudi prostoupil různými vrstvami v hrudníku a nyní tam buď setrval, nebo způsobil nějaká poškození či srůsty více tkání. Že mi někteří lidé v okolí podsunují, že to mám psychické, se mě dotýká, ale uráží mě, když mi to vnucuje má lékařka s návrhem na antidepresiva 8o Po několika odmítnutí a nezájmu o mé potíže jsem si dupla a řekla, že chci alespoň krevní testy. Po rozhovoru se mnou se mi snažila podsunout, že se v noci budím se svíravým pocitem na hrudi. Bylo mi líto, že mě opět neposlouchá a přestože jsem ji vylíčila projevy bolestí, jede si ve své myšlenkové mapě. Na to jsem ji řekla, že s bolestmi usínám, s bolestmi se probouzím a bolesti mám přes den. Přirovnala bych to k situaci, kdy by si člověk přetrhl křížový vaz, ale protože s tím může chodit a není to vidět, a dotyčného „jen“ bolí koleno, dr. by mu řekl, že jeho bolesti jsou psychické a předepsal mu antidepresiva…

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
4611
2.4.21 05:24
@Anonymní píše:
Zdravím!
Téma je jasné - jak vám je po covidu a co na to váš lékař a vaše okolí. Ráda bych se s vámi podělila o vaše zkušenosti.
Moje je taková, že jsem v říjnu/listopadu prodělala covid. Jednoduché to nebylo, ale zvládla jsem to v domácí péči. Od prvních příznaků, což byl zpočátku jen netypický kašel a bolest na hrudi, mě bolí na hrudi. 2-3 týden covidu, kdy mi bylo nejhůře, jsem nevydržela ani sedět, během chvíle se mi začalo dělat nepopsatelně zle. Nejhorší bylo, když jsem si chtěla sednout k počítači a zapojit, byť do mírného pohybu, ruce. Jako bych vyvíjela na hruď tlak. Tři měsíce jsem nemohla spát jinak než na zádech, bolesti hrudi mi jiný způsob neumožnily. I nyní se musím vracet na záda. Pár dní mívám klid a pak něco vyprovokuje bolesti a ty se mě drží cca 14 dní. V těchto sekvencích jedu po celou dobu od covidu. Všimla jsem si, že bolesti provokuje minimálně pohyb rukama a nošení těžkých břemen. Pohybem rukama myslím třeba mytí oken, nošení kýblů s vodou, nebo když nesu velmi těžkou tašku. Při těchto aktivitách mám obrovské bolesti na hrudi a začne se mi dělat nevolno až na zvracení. Tento stav, minimálně bolesti, přetrvávají i několik dní po té. Zpravidla se pak začnou střídat cca 4 druhy bolestí na hrudi, jeden typ bolesti cítím vyloženě na hrudní kosti a mezi chrupavkami, někdy mám pocit, že mě při dýchání bolí průdušnice (nejvíce reaguje na studený vzduch) a jindy se mi to jeví jakoby bolest na jícnu. Velmi dobře také vnímám pití studeného nebo teplého - jak se to tam „v hrudi pěkně rozlévá“. Někdy si říkám, jestli další typ bolesti nemůže být od srdce; když jsem měla aktivní covid, vadilo mi např. ležení na boku nejenom kvůli bolestem, ale začala jsem mít i arytmie, což bylo silně nepříjemné. Ležení na břiše z obou výše popsaných důvodů nepřipadlo absolutně v úvahu. Závěrem: když zhodnotím všechny projevy při i po covidu, můj laický názor je, že mi zánět v oblasti hrudi prostoupil různými vrstvami v hrudníku a nyní tam buď setrval, nebo způsobil nějaká poškození či srůsty více tkání. Že mi někteří lidé v okolí podsunují, že to mám psychické, se mě dotýká, ale uráží mě, když mi to vnucuje má lékařka s návrhem na antidepresiva 8o Po několika odmítnutí a nezájmu o mé potíže jsem si dupla a řekla, že chci alespoň krevní testy. Po rozhovoru se mnou se mi snažila podsunout, že se v noci budím se svíravým pocitem na hrudi. Bylo mi líto, že mě opět neposlouchá a přestože jsem ji vylíčila projevy bolestí, jede si ve své myšlenkové mapě. Na to jsem ji řekla, že s bolestmi usínám, s bolestmi se probouzím a bolesti mám přes den. Přirovnala bych to k situaci, kdy by si člověk přetrhl křížový vaz, ale protože s tím může chodit a není to vidět, a dotyčného „jen“ bolí koleno, dr. by mu řekl, že jeho bolesti jsou psychické a předepsal mu antidepresiva…

Takto korona je svi. a to vim,..a jsem ta posledni to zlehcovat, sama jsem mela i dusnost ale nemuze to byt v tvem pripade necim jinym? Spise problemem pohyboveho aparatu a opravdu to muze byr ovlivnnene psychikou, vis co je pricina a co nasledek. Jestli prave to ze to je nasledek korony te jeste vice neblokuje..

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
23485
2.4.21 07:32

A na rehabilitaci uz jsi byla? Nehledala bych v tom Covid.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
53536
2.4.21 07:39

A poslala tě třeba na rtg plic? Když to máš spojené s námahou tak to asi psychika nebude.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
17515
2.4.21 07:45

Shodou okolností jsem o tomhle mluvila s chirurgem a ta mi řekla, že dost často dojde k nějaké blokaci na páteři a nebo špatnému postavení svalů. Že to po covidu bývá. Navrhovala pacienta odeslat na rhb.
Vyslechla jsem nechtěně její hovor a ona mi to pak vysvětlila. Proto jsem tak chytrá :lol:

Máš možnost vyžádat si u praktika žádanku na neurologii a odtud bys pokračovala na rhb. Nebo rovnou k rhb lékaři, pokud máte v okolí.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2800
2.4.21 08:12

Ja prodelala covid ve stejne dobe jako ty a uz 14 dni po prvnich priznacich (horecka, obcasny kasel, ztrata cichu a chuti) mi nic nebylo a mohla jsem se vratit ke sportu naplno jako predtim. Muj obvodak ani nevi, ze jsem covid prodelala, takze jeho nazor neznam. Ale ve tvem pripade bych si vyzadala komplexnejsi vysetreni, to te doktorka nikam neposle, kdyz si to vyzadas? Co je to za pristup? Pokud takhle pristupuje ke vsemu, tak bych asi zvazovala zmenu lekare.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4027
2.4.21 08:27
@Anonymní píše:
Zdravím!

Ahoj, ja teda covid nemela, ale moje mamka jo.Je ji 56 let. Prodelala ho zacatkem dubna a do dnes kolikrat cely noci nespi.Rika ze ji tak hrozne boli kosti a svaly ze proste nemuze spat.Jeji doktorka ji poslala na revmatologi, ale tam ji rekli ze s tim ma po covidu problemy spoustu lidi, takze maji totalne preplnenou ordinaci a objednali ji teda az na zacatek cervna. Obavam se ze do ty doby uz davno bude zavisla na lecich na bolest.Jo a jeste rika ze i ted po tech mesicich ji cas od casu prepadne strasna unava. A jinak u svoji doktorky byla nekolikrat a ta ji vzdy rekne ze je to proste po covidu normalni, ze to muze trvat i pul roku.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
2.4.21 08:33
@lilith1 píše:
Takto korona je svi. a to vim,..a jsem ta posledni to zlehcovat, sama jsem mela i dusnost ale nemuze to byt v tvem pripade necim jinym? Spise problemem pohyboveho aparatu a opravdu to muze byr ovlivnnene psychikou, vis co je pricina a co nasledek. Jestli prave to ze to je nasledek korony te jeste vice neblokuje..

Myslím, že jsem to popsala vcelku srozumitelně, ale určitě si tuhle radu schovej pro sebe, třeba se ti jednou bude hodit, až tě bude něco intenzivně bolet.

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
2.4.21 08:42
@mroe píše:
A na rehabilitaci uz jsi byla? Nehledala bych v tom Covid.

Ano, na radu, že si mám najít dobrou fyzioterapeutku jsem si našla a zaplatila vyhlášeného rehabilitačního lékaře… beze změn.

Ty bolesti mám od covidu včetně, takže nerozumím tomu, proč v tom nemám hledat souvislost s covidem.

• Citovat
  • Nahlásit
23485
2.4.21 08:44
@Anonymní píše:
Myslím, že jsem to popsala vcelku srozumitelně, ale určitě si tuhle radu schovej pro sebe, třeba se ti jednou bude hodit, až tě bude něco intenzivně bolet.

Ano a oba ti dala rozumnou radu. Uz jsi zkusila rehabilitaci? Jestli ne, jak vis, ze nema pravdu? Mozna v tom je ten problem.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
23485
2.4.21 08:46
@Anonymní píše:
Ano, na radu, že si mám najít dobrou fyzioterapeutku jsem si našla a zaplatila vyhlášeného rehabilitačního lékaře… beze změn.Ty bolesti mám od covidu včetně, takže nerozumím tomu, proč v tom nemám hledat souvislost s covidem.

To jsi ale nenapsala, takze neni duvod byt hnusna.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1326
2.4.21 08:48

Praktici jsou někdy prostě divní… Mého tátu takhle baba léčila 4 měsíce na nachlazení, než se naštval a zašel do nemocnice, kde přišli na to, že má zvětšenou aortu a ta mu tlačí kamsi - no prostě životu nebezpečný stav, který se zhoršoval. Okamžitě ho hospitalizovali.
Být tebou, tak na nic nečekám a zkusím se dostat do nemocnice. Akorát zrovna plicní a pod, mívá opravdu hodně plno.
Ony ale ty bolesti hrudníku můžou být opravdu od páteře, takže ještě se třeba pro klid duše objednat někam, aby zkontrolovali i to. To by sedělo, že se ti to zhorší při námaze jakou jsi popsala.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
893
2.4.21 08:51

Známá je asi 2 měsíce po Covidu (kašel, rýma, pár dní zvýšená teplota, únava). Cca. po měsíci jí šíleně začaly bolet záda (na která v životě netrpela), a to tak, že nevydrží 15 minut v jedné pozici. Stát, sedět, chodit. Vystřídala již několik prášků na bolest, ale bez úspěchu. Covid je svi. a a věřím, že to lidem zanechá strašné následky.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
2.4.21 08:52
@aiwwa píše:
A poslala tě třeba na rtg plic? Když to máš spojené s námahou tak to asi psychika nebude.

Teď konečně ano, ale kdybych si nechala podsunout, že to mám psychické, nikam by mě neposlala, vytiskla by recept a byla bych úspěšně vyléčena!

Ano, právě že ta fyzická zátěž rukama zcela jednoznačně vyprovokuje bolesti a trvá pak dlouho než odezní.

• Citovat
  • Nahlásit
933
2.4.21 08:53

A co rentgen plic a krevní obraz, mas vše v pořádku? Tohle bych si určitě vyžádala. Zkusit můžeš bylinky - lichorerisnice nebo echinacea, taky dobra na posílení těla je rakytnikova stava. Rehabilitace jsou dobře. Upřímně ale, opravdu to z psychiky být muže, psychika ti klidně věrné imituje infarkt, a to tak, ze to rozezna az doktor na ekg, ze to nic není. Ale pravda, nejdřív se musí vyloučit jiné příčiny. A opravdu zkus ty bylinky, lichorerisnice je na dýchací trable.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat