Breno poradna - podlahové krytiny
Jiří Novotný
Nejdůležitější je pro mě lokalita, nechtěla bych dětem dělat taxikářku, takže mi vyhovuje centrum města s docházkovou vzdáleností do obchodů, k doktorce, do školy, školky… Máme celkem velký byt, ale přesto by se nám hodila místnost navíc, nevím, jak to budeme v budoucnu řešit, ale to nějak dopadne… Pokud bychom museli do většího, tak trvám hlavně na té lokalitě, nebo prostě zůstaneme tam kde jsme a nějak se to udělá…
V dnešní době se spousta lidí rozhoduje prostě čiště podle toho, na co má
My chtěli s dětmi bydlet v Praze (oba jsme tu vyrostli), takže jsme po startovacím bydlení koupili velký byt v novostavbě, kde jsme dosud a moc spokojení. Super lokalita, vše nové a podle nás, prarodiče blízko. Ale nechtěj vědět, kolik by dnes takové bydlení stálo, sedmimístná částka to ani zdaleka není
Jediné, co nás mrzí, je, že jsme nestihli stavební úpravy a chybí nám třetí ložnice. Takže děti zatím spolu v pokoji (12 a 9) a uvidíme, jak to bude potřeba řešit v budoucnu..
Koupili jsme na hypotéku RD na vesnici, všude blízko - do města, na MHD, do přírody, klid, soukromí. Máme 4+1, garáž, sklep, zahradní domek, velkou zahradu, takže oceňuji spoustu úložného prostoru. Ač oba procházíme z RD, tak jsme dřív sami i pak spolu žili ve městě v bytech a tam už bychom zpět nechteli. Je pravda, že na RD je fůra práce, jak na domě (a to nepotřebuje žádnou rekonstrukci, ale prostě pořád něco) tak i na zahradě, ale stojí to za to. Máme jednu pubertacku a brzy se narodí druhé. Každý bude mít svůj pokoj..Jako klidně by dům mohl být ještě o ten jeden pokoj větší, ale stačí i tak. Doufám, že už se nikdy nikam stěhovat nebudeme a to je naše konečná. Jsme moc spokojeni.
@K92 Máš na mysli chybějící pokoj pro dítě, aby měli každý svůj nebo ještě jinak? My jsme taky ve skvělé lokalitě, jak do přírody, tak do školy atd., ale řešíme stav domu, který se nám zdá do budoucna nevyhovující a je tu málo vlastníků, peněz a snahy, aby se provedla revitalizace. Byt jsme si zrekonstruovali a je to velké 3+1 predělatelné na 4+kk, což nám i pro 3 děti určitě stačí, má přes 90m2 plus úložné prostory ještě mimo byt. Prodej by šel, ale nabídka bytů v lokalitě je strašně malá a téměř nejsou tak velké byty, výhodnější by bylo určitě zůstat ![]()
My bydlíme teď ve „vlastním“ (hypotéka) větším bytě, ale děti máme tři (čtvrté na cestě). Okolí máme skvělé, bydlíme ve městě, ale na okraji, takže je tu hodně zeleně, přírody, zároveň vše potřebné u nosu, obchody, doktoři, vlak, autobus, děti mají školu 10 minut pěšky. Zatím jsou starší děti v jednom pokoji, batole s námi v ložnici. Bylo to ale něco za něco, buď vlastní byt, ale daleko od rodiny, přátel nebo nájem (Praha). Jsme tu teda sami, ale spokojení.
Teď se budeme stěhovat do baráku kousek za městem. Dojezd autobusem 14 minut ke škole dětí, jezdí každou cca. hodinu. Autem asi 5 minut. Vhodný dům jsme vybírali opravdu dlouho, můžu říct, že roky. Až ho zrekonstruujeme, bude mít každé dítě svůj pokoj, i my ložnici. Chtěli jsme velkou zahradu, je hezky skrytá, takže budeme mít soukromí, dům je zase na okraji (Městys), kde je taky vše, lékárna, doktoři, obchody, cukrárna,…
Ale mám z toho dojíždění a celkově zase z nového místa strach. Nikoho tam neznáme, neřídím, já žila celý život v bytě, tak moc nevím, co nás tam čeká
Jací budou sousedé, jak tam zapadneme. Ale okolí je krásné, opravdu všude zeleň, přesně, jak jsme si přáli. Zároveň, na bytu jsme se docela nadřeli a zrekonstruovali ho. Jak se to blíží, moc se mi odtud nechce
Byt už je ale prodaný, takže my jsme náš rozhodovací bod už rozsekli. Jestli to bylo dobré rozhodnutí uvidíme příští rok na jaře ![]()
@unuděná To je jasné no, hlavně od této doby už spousta lidí na vlastní ani nepomyslí. Je to peklo. My jsme naštěstí taky začali budovat už před hodně lety, tak postupně jsme koupili i investiční byt a jsou nějaké možnosti, i když taky hypotéka a rozhodně nejsme bohatí ![]()
Jako mladá a nezadaná jsem si koupila byt, s manželem jsme si spolu koupili dům. On v bytě být nechtěl, mě by to nevadilo. V obou případech byla důležitá lokalita, obojí je ve městě. Každé dítě má svůj pokoj, i když syn už s námi nebydlí a nechtěli jsme velkou zahradu. Jsem absolutně spokojená a do budoucna plánujeme jít na stará kolena do toho bytu a dům nechat jednomu z dětí. Vyrostla jsem na vesnici v zapadákově a nikdy bych se tam nevrátila.
Aktuálně vlastní 3kk, jedno dítě, má svůj pokoj. Jednou za 14 dnů tu jsou na víkend manželovo děti, to o prostor bojujeme, ale ty dva dny to přežijem. Na stálo bych do společného pokoje u dětí nešla. Jsme prozatimně spokojení, do budoucna máme jistotu domu se zahradou. Jinak je pro mě důležitější stav bydlení nežli lokalita, zrovna kuchyn a koupelna jsou takovy zaklad bytu a do hnusný koupelny bych nešla ani za nic 😁 😁 😁
Zakladatelka: Všem děkuju! A řešíte i stav domu, společných prostor, fasádu apod? My máme vyhovující byt v nezrevitalizovaném domě a jde mi hlavou, jaký stav toho domu bude za X let, pokud se to takto nechává být. Bytů je zde málo a plány žádné. Možná kdyby se obměnili sousedi, ale ceny za rekonstrukce už jsou tak vysoké, že nevím, jestli se teď budou bytové domy, malé paneláky apod. pouštět do rekonstrukcí jako dříve…
My jsme šli do novostavby, takže hezké, moderní bydlení, které je jen kousek od města, kde jsme původně chvilku žili. To byl tehdy kompromis, protože můj muž je původně z paneláku a já z baráku na vesnici. Tak jsme si pořídili barák ve městě. On řekl za svobodna, že jeho rodina žít v bytě nebude. Tak se vybral barák ve městě, ale byl to přešlap. Vydrželi jsme pět let. Rozseknul to tehdy syn, kterého jsme čekali. Neuspokojilo nás to ani jednoho. Řidiče nikomu neděláme. Není třeba. Vybrali jsme si vesnici, kde je vše. Když není něco u nás, tak je to okolo. Do města kousek. Když tam člověk potřebuje.
Žijeme v krajském městě, cca 100tis obyvatel. Brzo se stěhujeme do novějšího 3kk, protože chceme založit rodinu. Byt je v ulici, kde jezdí auta maximálně zaparkovat do garáže. Výhled z půlky na paneláky a z druhé do koruny stromů. Vyrostla jsem v rd a znovu bych to nechtěla, chci dělat jiné věci než uklízet a cpát peníze do baráku.
Město je pro nas taky důležité, ať už skrze práci nebo kulturní vyžití. Ale beru to jako možnost většího vyžití dítěte, nabídky škol, volnočasových aktivit a různorodosti lidí.
@Anonymní píše: Více
Ano, tohle jsme při výběru řešili hodně. Pořizovací cena bytu v novostavbě je samozřejmě vysoká, ovšem naklady na bydlení minimální. V budoucnu je i prodejní cena bytu jinde než u panelakoveho domu. I teď bydlíme v relativní novostavbě (15 let stary dům) a je vše v pořádku. Nic neprotopime, vše funguje, bydlí tady lidé v produktivním věku, takže není problém s investici do baráku.
@Ulrike To je skvělý no, jen ty ceny novostaveb ve větším městě už jsou teď peklo. Nás se stav domu nedotýká náklady, ty jsou v pohodě, spíš obava z potřeby to dát pak dokupy, asi žádný dům nejde jen tak nechat osudu, někde se to projeví a kde se pak na to vezmou peníze, když se na to nemyslí včas…Je to starý cihlový bytový dům, malý. Bydlení krásné, žádný velký panelák, ale…
My jsme momentálně v 1+1, děti mají 1 a 2 roky. Všichni spíme v jednom pokoji. Stačí nám to. Od nového roku se ale budeme stěhovat do 2+1, kde budou mít děti vlastní pokojíček. Rodinný domeček je v plánu, ale jestli se nám na něj někdy podaří našetřit nějaký slušný základ je bohužel ve hvězdách.. Jinak teď bydlíme ve velkém městě. Než děti půjdou do školy, tak určitě chceme někam na vesnici nebo malé město. Prostě někam, kde to bude bezpečnější ![]()