Je nutná suplementace vitamínů?

Anonymní
2.1.23 10:34

Je nutná suplementace vitamínů?

Ahoj,
Už dlouho si pokládám otázku,, jestli je nutná suplementace všemožných umělých vitamínů a minerálů. Měla jsem PCOS, jenže se domnívám, že to bylo způsobeno anorexií, kterou jsem si prošla a v důsledku toho, že jsem své tělo mučila nedostatkem jídla a extrémním pohybem. To s hormonama zamává a když jsem jedla minimum, tak ani mé tělo nemělo dost vitamínů a minerálů. Před rokem mi však dělali rozbor a vše, kromě železa a kyseliny listové jsem měla v pořádku. Chvíli jsem brala teda nějaký lék na železo a kyselinu listovou, po dobrání hladiny železa a listovky také ok. Pak mi teda letos v březnu zjistila PCOS, kvůli tomu, že jsem nedostala menstruaci, která mi zmizela po zhubnutí na 46 kg (přešla jsem k jiné gynekolozce, takže nevěděla, že jsem po mentální anorexii), v tu dobu jsem se pohybovala mezi 48 - 49 kg, což se pohybuju i teď, 49 kg je však u mě už dle BMI norma, cítím se super (jsem malá). Každopádně, dala mi Duphaston, který jsem brala do října, v srpnu jsem zařadila doplňky stravy jako inositol a pak v říjnu omega 3 a hořčík. V říjnu jsem Duphaston zkusila vysadit a menstruace normálně chodí, i když kratší cykly - 21 dní cca + dva tři dny slabé špinění před. Doktorka mi na UZ řekla, že žádné cysty nevidí a HP také v pořádku (dřív vyšší volný testosteron). Říkám si, zda se mi to nespravilo tím Duphastonem, který nakopl menzes (prý mi v únoru, když jsem k ní přišla téměř nefungovaly vajecniky), nebo tím, že jsem začala zdravě a dostatečně jist, a hlavně zařadila tuky, vše dřív totiz bez tuku atd a ty jsou důležitý pro hormony, že jo… Říkám, si, zda je teda nutné brát omega 3,inosofol a hořčík, když se necítím líp, jak před sumplementaci a před anorexií jsem t9 taky nebrala a MS normálně chodila, i když sem tam neroavidlene, bo jsem to dostala tak nějak až v 15,a to je dva tři roky nepravidelný po prvním menzesu… Jím dostatečně a zdravě, sem tam samozřejmě i něco dobryho, to by nijak nešlo. Říkám si, že mi žádný vitamíny přece nemůžou chybět, kdybych jedla málo, nebo nezdravě, tak to mi chybět budou, ale teď? Je nutné je sumplementovat? Někde jsem četla, že i konzumace milion vitamínů udělá větší škody než užitku a také, jestli to nejsou vyhozené peníze… Pokud jste sem docetly, tak díky ale jsem vážně zoufalá, vyhazuju miliony peněz a nevím, zda to není zbytečné, díky :?

  • Citovat
  • Upravit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
53518
2.1.23 10:44

Jdi na prevenci k obvoďákovi a poraď se. Kdyby ti nic nechybělo, zkusila bych vysadit hořčík a inosofol.

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
2.1.23 10:47
@Russet píše:
Jdi na prevenci k obvoďákovi a poraď se. Kdyby ti nic nechybělo, zkusila bych vysadit hořčík a inosofol.

A co omega 3? Jinak děkuju

  • Citovat
  • Upravit
53518
2.1.23 10:49
@Anonymní píše:
A co omega 3? Jinak děkuju

Vitamín D se přes zimu hodí.

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
77431
2.1.23 10:59
@Russet píše:
Vitamín D se přes zimu hodí.

prosím - mi pořád vrtá hlavou - jak se liší vitamín D a Omega 3?

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
53518
2.1.23 11:10
@stinga píše:
prosím - mi pořád vrtá hlavou - jak se liší vitamín D a Omega 3?

Já beru D3 přes zimu. Je to cholekalciferol, živočišný původ. Omega tři bude asi z rybího oleje. Ale oba obsahují vitamín D :nevim: Laický pohled.

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
77431
2.1.23 12:18
@Russet píše:
Já beru D3 přes zimu. Je to cholekalciferol, živočišný původ. Omega tři bude asi z rybího oleje. Ale oba obsahují vitamín D :nevim: Laický pohled.

jo díky, já vždy přemýšlím, jestli omega obsahuje vitamín D, nebo obráceně vitamín D obsahuje omegu :oops:

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
53518
2.1.23 13:41
@stinga píše:
jo díky, já vždy přemýšlím, jestli omega obsahuje vitamín D, nebo obráceně vitamín D obsahuje omegu :oops:

Podle mě omega 3 obsahují déčko. Proto se mají konzumovat mořské rybky.

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Psychologická poradna pro snažící se, těhotné i maminky

Ikona - Lucie Machová

Mgr. Lucie Machová