Breno poradna - podlahové krytiny
Jiří Novotný
@Kačus82 píše:
Jednim z duvodu, proc system stavici prosty lid na predni mista v zebricku spolecnosti je, ze proste byl nekonkurenceschopny. Proste parta nadsencu nebude zadarmo tahnout technologicky pokrok.Slysela jsem o experimentu, jak dopadla trida, kde si byli vsichni rovni, tudiz vykon cele tridy se zprumeroval a vsichni pak z pisemky dostali stejnou známku. Behem nekolika pisemek se prumerna znamka posunula z 3 na 5, protoze jednickari pochopili, ze i kdyz se sedrou, nikdy nebudou mit lepsi znamku nez 3. No a nemakacenka na svem nevykonu zezacatku vydělala, ale nakonec stahla i ty dobry. Takze potlacit inteligenci se proste z podstaty veci nevyplati nikdy a hornici si muzou rubat sebelip
Takže už chápete, že ty peníze byly k ničemu? Nebylo to tím, že by někdo měl potravinové lístky, ale protože všichni žili zprůměrovaní do ovčí farmy. A legitka KSČ byla jen o tom, že se dělalo méně bububu a tím to skončilo.
@Zumpa píše:
Takže už chápete, že ty peníze byly k ničemu? Nebylo to tím, že by někdo měl potravinové lístky, ale protože všichni žili zprůměrovaní do ovčí farmy. A legitka KSČ byla jen o tom, že se dělalo méně bububu a tím to skončilo.
Prober se. Peníze byly k něčemu vždycky. Kde jsi žil? Na pustým ostrově? I za totáče měli peníze řezníci, zelináři, veksláci, taxikáři a jiní kšeftaři. To nevíš? a uměli si těch peněz užít, to si piš. Ani v té době nebyli všichni zprůměrování, ačkoliv mnoho ano.
@Zumpa píše:
Takže už chápete, že ty peníze byly k ničemu? Nebylo to tím, že by někdo měl potravinové lístky, ale protože všichni žili zprůměrovaní do ovčí farmy. A legitka KSČ byla jen o tom, že se dělalo méně bububu a tím to skončilo.
Me se zda, ze vsichni 3, co tu diskutujeme, myslime to same. Uslava souhlas. Teoreticky penize nebyly, teoreticky byly, ale nebylo je za co utratit, proste spolecnost, se mi zda, ze vic fungovala na smennem obchodu nez s platidlem. Ale nejsem ekonom, jenom bych na primitivnich prikladech, Bozislava, nedemonstrovala, ze jindy bylo lip. Ani bych si nenechala nakecat, ze ANO, bude lip ![]()
@Kačus82 píše:
Me se zda, ze vsichni 3, co tu diskutujeme, myslime to same. Uslava souhlas. Teoreticky penize nebyly, teoreticky byly, ale nebylo je za co utratit, proste spolecnost, se mi zda, ze vic fungovala na smennem obchodu nez s platidlem.
Dá se to tak říct.
Nebo spíš jinak - představ si několik „paralelních světů“, které se prolínaly a měly hodně odlišná pravidla. A ne každý měl přístup do všech.
Mělas řekněme oficiální ideologii, šedou ekonomiku, řešení „po stranické linii“, vyšší zájem…
Příklad s těmi našetřenými penězi.
Ano, existovaly profese, které měly na tehdejší dobu takové příjmy, že ti lidé je v podstatě neměli za co legálně utratit.
Z toho byli někteří, kteří měli nasyslené na vkladní knížce plno peněz a stejně bydleli ve státním bytě 4. kategorie.
Protože neměli kontakty nebo si netroufli riskovat podplatit někoho na PBH.
Ono se to teď lehko tvrdí, že šlo všechno přes úplatky. Tam totiž chybí dodat, že i na to museli být známí - komu dát kolik a od koho vzít, protože kdyby to ruplo, tak zúčastnění taky mohli jít jako exemplární případ sedět.
@DustInTheWind píše:
Dá se to tak říct.Nebo spíš jinak - představ si několik „paralelních světů“, které se prolínaly a měly hodně odlišná pravidla. A ne každý měl přístup do všech.
Mělas řekněme oficiální ideologii, šedou ekonomiku, řešení „po stranické linii“, vyšší zájem…Příklad s těmi našetřenými penězi.
Ono se to teď lehko tvrdí, že šlo všechno přes úplatky. Tam totiž chybí dodat, že i na to museli být známí - komu dát kolik a od koho vzít, protože kdyby to ruplo, tak zúčastnění taky mohli jít jako exemplární případ sedět.
Ano, existovaly profese, které měly na tehdejší dobu takové příjmy, že ti lidé je v podstatě neměli za co legálně utratit.
Z toho byli někteří, kteří měli nasyslené na vkladní knížce plno peněz a stejně bydleli ve státním bytě 4. kategorie.
Protože neměli kontakty nebo si netroufli riskovat podplatit někoho na PBH.
No, takhle jsem to presne myslela, jenom jsem nevedela, jak to popsat. Diky
@Zumpa píše:
To jsou zase kecy. Za totáče byl systém nastaven tak, že peníze skoro neměly žádný význam.
a dneska maji penize nejaky vyznam?
nemaji, resp. uplne stejny,
jen na okraj, socialismus, tak jak byl implementovan,
byl mnohymi politology nazyvan „statni kapitalismus“,
nebot meli za to, ze strana (komunisticka) se chova jako jedny monopolni kapitalista,
nakonec s nimi I souhlasim, kdyz sleduji pocinani velkych korporaci uvnitr
@vokishka píše:
Opět, ne ti řadoví. Jediná výhoda byl dobrý kádrový posudek. Opět, nezažil jsi, nemůžeš vědět, jak to chodilo. Já to zažila.
ja to upresnim, pre rokem 1990 jsem zazil obe strany zelezne opony,
takze ve velike, zjednodusujici zkratce, musim rici,,
ze dnesni evropske systemy maji mnohem blize k socialism nez ke kapitalismu, jaky byl na zapad od sumavy pred rokem 1990,
pravdu maji, dle meho, ti, kteri dnesni smerovani oznacuji za „neo-marxismus“,
dodavam, ze je to verze Owenova komunismu, kdy si par vyvolenych nechava veskere vyhody, penize a politickou moc a zbytek je odsouzen k vzajemne solidarite,
ono bez hlubsich analyz je tohle asi tezko pochopitelne,
je to castecne vystizneo v mem predchozim,
socialismus = statni kapitalismus
@Pesimistaa píše:
a dneska maji penize nejaky vyznam?
nemaji, resp. uplne stejny,
jen na okraj, socialismus, tak jak byl implementovan,
byl mnohymi politology nazyvan „statni kapitalismus“,
nebot meli za to, ze strana (komunisticka) se chova jako jedny monopolni kapitalista,
nakonec s nimi I souhlasim, kdyz sleduji pocinani velkych korporaci uvnitr
Ano, mají, dnes si můžeš koupit takřka cokoli. Za totáče bylo jedno, jestli sis vydělala průměr, nebo stonásobek průměru, protože sis mohla koupit maximálně jeden dům a jedno auto a oboje byl byl os€r a na auto se čekalo klidně i několik let.
@Božislava píše:
Srovnej ceny svíčkové tenkrát a dnes. Pak mluv.
srovnej si platy, pak to bude vypadat o trochu lepe
@Božislava píše:
Kilo svíčkové dnes 700kč. Dělnický plat ženy v čistém 14 000kč. Za plat asi 20 kilo svíčkové. Kilo svíčkové tehdy 30kč. Plat dělnice tehdy 3 000kč…Tedy 100 kilo svíčkové. p. s ceny a platy doluji ze své paměti, nikoliv z internetu, kde je vše záměrně zkreslené.
@vokishka píše:@vorishka naprosty souhlas
Prosímtě, kde bereš ten plat? Já nastupovala v maturitní pozici za 1200 Kč. A to někdy kolem roku 90. Dřív to bylo ještě mnohem méně.
@vokishka píše:
Je to moc velký rozdíl. Tak hoď, odkud čerpáš. Ty 3000 bral právě tak možná horník.
3000 jako zaklad nebrali ani mnozi namestci,
ze se pomahali na premiich a odmenach je jina vec,
jedna skupina brala dost, to byli cigani-kopaci, dela jsem velmi kratce u nejakych rozvodnych zavodu v kanclu, tak jsem to videl,
bili brali polovinu, cigani standard
@Kačus82 píše:
Jo. Taky jsem slysela a coby pracujici inteligent jsem rada, ze uz je to pryc, „ja jsem hornik a kdo je vic“
ano, „pracujici intelligence“ dostavala za usi,
protoze podle delnickych funkcionaru se jen poflakovali
@Božislava píše:
A co chaty a chalupy? Co nábytek, telka, televize? A co si pořídíš za dělnický plat dnes?
vis v cem je zasadni rozdil,
za komunistu jsme si vypomahali doma svepomoci, postavili domy,,garaze, chaty, od skaldniku nakoupili za par drobnych kradeny material a tak to vypadalo dobre,
stavebni povoleni nebyl zadny problem I bez znamosti,
dnes uz nic neukradnes, tedy kradeneho za par drobnych nekoupis,
stavebni povoleni nedostanes,
remeslnici uz delaji pouze ze realnou mzdu,
za komunistu si „odskocil“ z prace na melouch, tak si bral vlastne mene, protze mu bezel plat v statnim podniku,
dnes uz musi uctovat uplne vse,
to nemluvim o tom, ze si na melouch donesl statni nakradeny material,
z tohoto byla postavena vetsina domu, ktere pochazi z doby komunismu,
znam to dobre, postavil jsem dva domy, zniceho nic, necekane prijela na vur tatra plne nalozena, frajeri nabidli cenu, za pull hodiny zmizeli s prazdnou tatrou,
to se to stavelo,
zlodeji presne vedeli, v jake fazi stavby jsi a s cim u tebe uspeji,
dalsi, stavebniny, skaldnik, potrebujes ucet, za plnou cenu, bez uctu, za tretinu I ctvrtinu,
tohle byl realny socialismus,
takz epak bylo celkem jedno, kolik staly ostatni zivotni polozky
jenze dnes, kolik dela najem, kolik stoji remeslnik?
tak se nedivme, ze mnoho lidi s nostalgii vzpomina na stare dobre zlodejske casy
@Zumpa píše:
Ano, mají, dnes si můžeš koupit takřka cokoli. Za totáče bylo jedno, jestli sis vydělala průměr, nebo stonásobek průměru, protože sis mohla koupit maximálně jeden dům a jedno auto a oboje byl byl os€r a na auto se čekalo klidně i několik let.
mas I nemas pravdu,
domy dyly limitovany I velikosti, kdyz jsi mela nadmer, mel Narodni Vybor parvo ti tam nasadit najemnika za nadiktovane najemne,
nejsem si jist, al emyslim, ze totez by ti udelali soudruzi z NV I s dalsim domem, pokud bys mela tu odvahu si jej poridit nebo postavit,
nehlede na to, z eby asi prisli panove s odznaky a odvedli te tam, kde s efiltruje vzduch pres zamrizovana okna,
ja mel tech navstev uniformovanych svestek, jak jsme jim rikali nepocitane,
prvni vyslech jsem mel asi tak ve 14, za rizeni nejakeho Pionyra, motocyklu 50 ccm, ktery smrdel, vrcel a tak trochu take jezdil,
mel jsme tu drzost, ze jsem na nem jezdil do skoly a nekomu se to asi nelibilo, kdyz jsem si na skolni dvur postavil tuhle mrnavou super motroku
, a zase ze skoly hura domu
Tak.
