Breno poradna - podlahové krytiny
Jiří Novotný
@Pesimistaa No tak zrovna získání stavebního povolení byl kolikrát hodně velký oříšek. Naši ho na chatu vyřizovali několik let.
@Zumpa hele, pises o pujckach za komunismu,, na to mam dobre vzpominky, nastoupil jsme do zamestnani, pobral pujcky, tak aby me plat vysel na splatky,
az vyprsela nejaka ta lhuta odkladu, tak mi sporitelna zacala strhavat, az nakonec tak, ze mi nemhli dat zadnou zalohu a ve vyplatnim sacku mi jednou donesli 1 Kcs, slovy jednu korunu ceskoslovenskou, kdyz to bylo druhy mesic, tak to soudruzi nevydrzeli a nastoupili na sporitelnu, ta musela snizit splatky, abych dostaval na zalohu dve stovky a stovku do vyplaty,
nejak nemohli pochopit, ze obcas jezdim do prace autem, dal spokojene ziji a na nic si nestezuji, kdrome male vyplaty ve vysi jedna koruna ceskoslovenska,
ono bylo vyhodne mit na knizce 4% a pujcku za 2,5%, jak jsme to mel,
takze on ten system mel I trhliny pro otroky, kteri nebyli soucasti KSC, doknoce puvodem, ktery nejake ty roky drive byl ocenovan nekdy I dlouholetym vezenim,
to je jen dalsi stripek do toho,
jak byl ten zivot za komunistu rozporuplny
@DustInTheWind píše:problem vidim v tom, ze kazdy slysel o tom komunismu jen neco,
A proč si myslíš, že o tom nic nevím?Neznáš ani můj životopis ani co jsem v té době ještě stihl osobně zažít, takže jen stříliš od boku.
ja si najak vzdy sehnal to co jsem chtel, ale bylo to cestovani po cele ropublice a hledani skulin, ktere unikly skladnikum, kteri umele vytvereli nedostatek,
obcas se jim stalo, ze uz nesmeli drzet zasoby a to se dalo koupi kde co, dokonce i dve auta jsem takhle koupil s cekaci lhutou necely mesic,
jini cekali v poradnicich roky
@MP Krista píše:
A kde si asi tenkrát tu svíčkovou mohli koupit? Já ji teda na pultech tehdejších smradlavých krámů neviděla.
mela jsi nakupovat v Praze, tam bylo mnohem vic zbozi, nez na venkove
@Pesimistaa píše:
mela jsi nakupovat v Praze, tam bylo mnohem vic zbozi, nez na venkove
Příjde mi, že si selektivně zapomínáš na nevýhody systému. Ono v Praze sice bylo více zboží, ale pro nepražáka byla naprostá utopie se rychle zorientovat v tom, kde co je, aby se provedl efektivní nákup. Konkrétně u masa to bylo tak, že do masny se vozilo maso na bourání jednou za týden a třeba typicky svíčková byla nešla kolikrát ani na pult. A pokud si pro ni někdo přijel za půl dne se svoji škodou 1000mb přes půl republiky, tak musel být lehce nasr*an. ![]()
@Zumpa vsak jsem take napsal, ze na rozdil od jinych, kteri nechteli nebo dokonce nemohli vyhledavat mezery v tom prasivem komunistickem system zasobovani nebo spise pridelovani, jsem si poshanel co jsme si vymysleli,
to je to zasadni, jenze mas pravdu 98% lidi bylo odkazano na ten bordel, pardon za slovnik
https://www.seznamzpravy.cz/…loperi-86971?…
tak a mame tu pokracovani,
kladu si sam sobe zase tutez otazku, jako v nadpisu
Je tohle ještě důstojný život v této zemi?
jak to tak vidim, asi neni, smerujeme do vychodni asie, na onech vysnenych 7 m2 bytu
Je to reakce obchodníka na poptávku. Nevidím v tom nic nedůstojného. Naopak. To, že je tolik lidí, kteří si mohou v Praze koupit byt sami pro sebe a jsou tak zajímaví pro stavitele, je spíš projevem bohatství a blahobytu. Není historicky dávná doba, kdy bylo zcela obvyklé, že mladí začínali s dítětem v bytě rodičů.
@Pesimistaa aha
a ty to znáš důvěrně osobně?
ty jsi byl kádr, v ksč, nebo tví rodiče?
nebo naopak jsi byl disident? persekuován??
opravdu „miluju“ tyto historické zkratky
NIKDY NIC NENÍ ČERNOBÍLÉ (snad kromě Hitlera a tam je taky dost o čem diskutovat)
takže si ujasni, zda mluvíš o době, zboží, nebo bydlení..
já se socíku nezastávám, byla to nesvoboda samozřejmě
ale měla jisté výhody pro většinu pracujících
což se dnes říct úplně nedá
na druhou stranu, co lze srovnat se Svobodou, nic…
ale s rychlými soudy bych byla opravdu opatrná… (vyjma 50tých let, to byla vážně zvěrstva
)
k tématu : život máme natolik důstojný, nakolik si ho důstojným učiníme…
@Pesimistaa píše:
https://www.seznamzpravy.cz/…loperi-86971?…tak a mame tu pokracovani,
kladu si sam sobe zase tutez otazku, jako v nadpisuJe tohle ještě důstojný život v této zemi?
jak to tak vidim, asi neni, smerujeme do vychodni asie, na onech vysnenych 7 m2 bytu
Je vidět, že moc nemáš celkový přehled…
Já jsem v minulé práci navštěvovala lidi doma, takže jsem toho viděla tolik, že mohu napsat, že nový byt, čistý, s tekoucí vodou a vlastním záchodem je víc než vhodný pro důstojný život…
Viděla jsem totiž byty bez koupelen, kde lidi žili celý život, malinké byty, kde po postavení bylo běžné, že wc bylo společné na chodbě, dřív navíc často bydlely rodiny pohromadě a o nějakém luxusu, mít byt jen pro sebe, se jim ani nezdálo…
A domky, co dřív bývaly se studnou, topilo se v jedné místnosti, wc venku, to je taky kapitola sama pro sebe…
A jak tam kritizují ty malé soc. byty, pro spoustu lidí, kteří je tenkrát dostali, to byla vstupenka do ráje … protože tam šli kolikrát z tak šílených podmínek, baráky se studnou na dvoře, kadibudkou na hnoji, plesnivé, spousta lidí, že jen když zjistili, že mají doma teplo a vodu, byli nadšeni…
Duchodci se maji dobre jen ve vyspelych demokraciich na zapad od nas. To je proste overitelny fakt. Rozhodne ne na vychod. Dokud bude vetsina z nas volit levicove politiky a populisty, kteri nas pro svuj vlastni prospech tahnou na vychod, nic se u nas nezlepsi (Netvrdim, ze levice je automaticky spatna, ale u nas proste neexistuje liberalni levice, ktera by se opirala o demokracii). Dokud budou lidi verit blabolum, jak nam EU diktuje a, ze bude lepsi z ni vystoupit, zatimco diky EU se tu buduje vetsina nove infrastruktury, nic se u nas nezlepsi. Dokud budou lidi verit lharum, ze neziskovky kradou, zatimco ty narozdil od statu pomahaji potrebnym, nic se nezlepsi. Dokud budou lidi cist uplakane clanky (myslim ten v uvodu teto diskuze) ktery se nam snazi vnutit nazor, ze za komunistu bylo lepe, nic se nezlepsi. Zeptejte se nejakeho kvalifikovaneho ekonoma/politologa, kde se lidi maji dobre a kde se stat o svuj lid stara??? Odpovi Vam, ze kvalita zivota obyvatel je umerna vyspelosti demokracie. ![]()
@Pesimistaa píše:
jak to tak vidim, asi neni, smerujeme do vychodni asie, na onech vysnenych 7 m2 bytu
heh, Pesimistoo, musíš na to kouknout optimisticky
jak zástupce Skansky říká, na socialistických 25-26m2 na garsonku při výstavbě klesnout nechtějí. tak to ještě není tak špatné, ne? ![]()
@sagina píše:
heh, Pesimistoo, musíš na to kouknout optimistickyjak zástupce Skansky říká, na socialistických 25-26m2 na garsonku při výstavbě klesnout nechtějí. tak to ještě není tak špatné, ne?
oni by radi klesli, ale to by zase sly zisky dolu,
tam neni zadna charita, jen hrabani,
ale neco se meni ve spolecnosti, pribyva lidi, kterym moc nezalezi na penezich,
hlavne mladych, a to je dobre,
tyhle nasi smejdi uz nebudou moci vydirat, diktovat, sikanovat,
nemaji majetky, nehoni se za karierou, nehoni se za penmezi, proste si vb klidu ziji, kdyz je nekdo nastve, tak jdou o dum dal,
uz jsou z tohoto trendu dost rozcarovani realitaci, ruzni vychytrali zamestnavatele i banksteri, jeste to bude zajimave
Https://www. novinky. cz/koktejl/clanek/thajec-ukradl-tri-mydla-a-nechal-se-zatknout-nemuze-si-dovolit-zit-na-svobode-40405291#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=novinky. web. nexttoart
jako za Rakousko-Uherska u nas
![]()
… tak já nevím - přidám svou zkušenost
Můj děda a jeho žena, oba v důchodu, žijí ve velkém městě ve Zlínském kraji - panelák 2+1 v OV - mají tři auta (jedno má děda jako svého koníčka, veterána) - letos už podruhé letěli do Řecka, kolikrát byli v lázních, nebo na nějakém wellness pobytu ani nepočítám - o jednodenních výletech nemluvím - dědovi letos bude 75 let, jeho ženě 73 - ona je už v důchodu dlouho, bývalá učitelka - děda od revoluce podnikal a v důchodu, jako že už opravdu nepracuje, je teprve poslední snad dva nebo tři roky
Babička, ještě když žila, tak jako bývalá švadlena měla důchod, nevím kolik - žila nicméně v domě s mýma rodičema, takže ti ji samozřejmě podporovali - umřela je to pět let zpátky, měla 71 let
Nerozporuju, že existují důchodci, kteří jsou já tom opravdu zle, ale já je neznám - takové ty opravdu ošklivé případy ne ![]()