Koupit do školy MacBook?

277
23.10.20 14:52

Koupit do školy MacBook?

Zdravím. Nastupuji příští rok na VŠ, dálkově budu studovat chemii a technologii. Potřebuji ke studiu nový počítač. Zvažuji koupi MacBooku Air (vyšší level už je pro mě finančně vzdálenější) nebo iPadu. Moje volba se uchýlila k Apple, jelikož už jsem si v minulosti 2× kupovala notebook s Windows v cenové hladině okolo 17 tisíc. Počítač vydržel většinou kolem 3 let, zlobit začal už dříve, pro psaní protokolů, ročníkovek, seminárek a dá li Bůh. bakalářky a diplomky, už je to naprosto nevyhovující a k vzteku. Původně jsem se zamýšlela nad koupí iPadu i s perem a klávesnicí (investice cca 25 tisíc) s tím, že mi nahradí klasický počítač, budu si moct nahrávat a vpisovat do skript apod. Jenže chemická škola, kde pracujete s náročnými výpočty v excelu…No neumím si to úplně na „tabletu“ představit. Tak se můj zrak upřel na MacBook Air. Obojí si tedy dovolit nemůžu :mrgreen: Moje otázka zní, vyplatí se investovat do Macu? Moje okolí vesměs říká, že sice investice do Apple produktů je jednorázově vysoká, ale zase dlouho vydrží stabilní a plně funkční (narozdíl od mých předchozích notebooků) nechci vyhodit dalších 20 tisíc za počítač, na kterém ani neodstuduju, protože ho za 3 roky vyhodím :nevim: Na druhou stranu, jaká úskalí může MacBook mít? Funguje na něm klasicky Office, abych mohla psát bez problémů prezentace a dokumenty a šly spustit ve škole na Windows počítačích? Opravdu je systém tak stabilní? Jak je to s pamětí? Např. na Windows 10 už nešla zakázat automatická aktualizace. Časem jsem bojovala s pamětí, protože se tam ta aktualizace prostě nevešla. Má Mac něco podobného, nebo už neustálou aktualizací „netrpí“ jako Windows? A jakou interní paměť pro studijní účely zvolit? Krom práce a studia plánuji mít v počítači třeba pár filmů a fotky, rozhodně neplánuji nějaké velké a pro OS náročné hry. Kolega mi poradil koupit kvalitní stolní počítač. Jenže pro dálkové studium…no, potřebuju si materiály sbalit do batohu, počítač sebou asi tahat nebudu a notebook sebou potřebuji mít, chci, aby nahradil klasický výkonný počítač. Uf, omlouvám se za dlouhý dotaz, prosím někoho, aby mi to jako Mac neznalci trochu shrnul :))

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
3923
23.10.20 15:01

Nedám na MacBook dopustit. Už mám druhý. Ten první slouží teď dceři na studiích. Má už 6 let a nebyl s ním jediný problém. Jen mi chvilku trvalo pochytat rozdíly mezi ios a windows. Na Macu je ale vše jednodušší a intuitivnější. Jinak iPad je také fajn. Ty nové s klávesnicí a perem taky můžou fajn fungovat při studiích. To pero reaguje stejně jako bys psala na papír. Ale noťas je noťas, no. Nejsem odborník na počítače, hodnotím to pouze jako uživatel amatér. Nejspíš chlapci co programují a využívají počítače profesionálně mě umlátí daty, ale jak říkám, já bych jiný nechtěla. :mavam:
Edit: i na iPadu je Numbers (excel)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
SAJ
6882
23.10.20 15:12

@Mista1 Mám iPad a iPencil - oboje výborná pomůcka k distanční výuce, ale musím říct, že ač rozhodně nejsem laik, proniknout do Applovské logiky se mi nějak nedaří - ovšem pravda, nijak extra se nesnažím, protože oboje mám propojené s klasickým notebookem a pracuju téměř výhradně na něm. Dřív jsem používala Ubuntu (Linux), teď mám pracovní noťas s Windows.

Mimochodem, pokud máš na klasickém notebooku problém s pamětí (popravdě nevím, jestli tím myslíš velikost úložiště nebo oeprační paměť), není to nic neřešitelného. Dá se dokoupit větší SSD disk (rychlé úložiště) nebo doplnit operační paměť (RAM) a původní notebook jednoduše uschopnit. My v podstatě doma jedeme všichni na starších noteboocích, každému stačil upgrade v ceně několika málo tisíc a fungujeme zcela bez problémů.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
755
23.10.20 15:15

Jde o to jakou jsi mela znacku tech PC…idelani je kupovat od lenova, HP, Sony… Asus a Acer nebrat. Osobne mam Lenovo, mam ho pomalu pet let a jsem s nim spokojena (krom vahy) a to stal tenkrat cca 12 tisic. Pracovni Lenovo po trech letech ani neni videt, ze by bylo nejak pouzivany, ale tam ta investice (od firmy) byla o dost vetsi.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1259
23.10.20 15:32

@Leenvecka
Manžel má na hry Lenovo, stroj skoro za 30 tisíc a po necelých dvou letech už je k vzteku akorát. Aktualizace trvají silenost, kolikrát se úplně bezdůvodně zasekava, nejlíp samozřejmě když se to nejmíň hodí.
Dříve byl proti Applu, po zkušenostech ale předminulý týden koupil pro mě MacBook. To samé s telefony, pomalu presedlavame a to jsme oba byli velcí odpůrci.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4225
23.10.20 15:40
@Mista1 píše:
Zdravím. Nastupuji příští rok na VŠ, dálkově budu studovat chemii a technologii. Potřebuji ke studiu nový počítač. Zvažuji koupi MacBooku Air (vyšší level už je pro mě finančně vzdálenější) nebo iPadu. Moje volba se uchýlila k Apple, jelikož už jsem si v minulosti 2× kupovala notebook s Windows v cenové hladině okolo 17 tisíc. Počítač vydržel většinou kolem 3 let, zlobit začal už dříve, pro psaní protokolů, ročníkovek, seminárek a dá li Bůh. bakalářky a diplomky, už je to naprosto nevyhovující a k vzteku. Původně jsem se zamýšlela nad koupí iPadu i s perem a klávesnicí (investice cca 25 tisíc) s tím, že mi nahradí klasický počítač, budu si moct nahrávat a vpisovat do skript apod. Jenže chemická škola, kde pracujete s náročnými výpočty v excelu…No neumím si to úplně na „tabletu“ představit. Tak se můj zrak upřel na MacBook Air. Obojí si tedy dovolit nemůžu :mrgreen: Moje otázka zní, vyplatí se investovat do Macu? Moje okolí vesměs říká, že sice investice do Apple produktů je jednorázově vysoká, ale zase dlouho vydrží stabilní a plně funkční (narozdíl od mých předchozích notebooků) nechci vyhodit dalších 20 tisíc za počítač, na kterém ani neodstuduju, protože ho za 3 roky vyhodím :nevim: Na druhou stranu, jaká úskalí může MacBook mít? Funguje na něm klasicky Office, abych mohla psát bez problémů prezentace a dokumenty a šly spustit ve škole na Windows počítačích? Opravdu je systém tak stabilní? Jak je to s pamětí? Např. na Windows 10 už nešla zakázat automatická aktualizace. Časem jsem bojovala s pamětí, protože se tam ta aktualizace prostě nevešla. Má Mac něco podobného, nebo už neustálou aktualizací „netrpí“ jako Windows? A jakou interní paměť pro studijní účely zvolit? Krom práce a studia plánuji mít v počítači třeba pár filmů a fotky, rozhodně neplánuji nějaké velké a pro OS náročné hry. Kolega mi poradil koupit kvalitní stolní počítač. Jenže pro dálkové studium…no, potřebuju si materiály sbalit do batohu, počítač sebou asi tahat nebudu a notebook sebou potřebuji mít, chci, aby nahradil klasický výkonný počítač. Uf, omlouvám se za dlouhý dotaz, prosím někoho, aby mi to jako Mac neznalci trochu shrnul :))

Nevím co myslíš tím, že začal zlobit a vydržel max 3 roky… to mi hlava nebere. Mám dva ntb staré 10 let, není to žádná hitparáda, ale třeba dětem na distanční výuku to stačí. O každý PC či ntb se musíš prostě starat, není to bezúdržbová záležitost :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
12026
23.10.20 15:49
@Mista1 píše:
Zdravím. Nastupuji příští rok na VŠ, dálkově budu studovat chemii a technologii. Potřebuji ke studiu nový počítač. Zvažuji koupi MacBooku Air (vyšší level už je pro mě finančně vzdálenější) nebo iPadu. Moje volba se uchýlila k Apple, jelikož už jsem si v minulosti 2× kupovala notebook s Windows v cenové hladině okolo 17 tisíc. Počítač vydržel většinou kolem 3 let, zlobit začal už dříve, pro psaní protokolů, ročníkovek, seminárek a dá li Bůh. bakalářky a diplomky, už je to naprosto nevyhovující a k vzteku. Původně jsem se zamýšlela nad koupí iPadu i s perem a klávesnicí (investice cca 25 tisíc) s tím, že mi nahradí klasický počítač, budu si moct nahrávat a vpisovat do skript apod. Jenže chemická škola, kde pracujete s náročnými výpočty v excelu…No neumím si to úplně na „tabletu“ představit. Tak se můj zrak upřel na MacBook Air. Obojí si tedy dovolit nemůžu :mrgreen: Moje otázka zní, vyplatí se investovat do Macu? Moje okolí vesměs říká, že sice investice do Apple produktů je jednorázově vysoká, ale zase dlouho vydrží stabilní a plně funkční (narozdíl od mých předchozích notebooků) nechci vyhodit dalších 20 tisíc za počítač, na kterém ani neodstuduju, protože ho za 3 roky vyhodím :nevim: Na druhou stranu, jaká úskalí může MacBook mít? Funguje na něm klasicky Office, abych mohla psát bez problémů prezentace a dokumenty a šly spustit ve škole na Windows počítačích? Opravdu je systém tak stabilní? Jak je to s pamětí? Např. na Windows 10 už nešla zakázat automatická aktualizace. Časem jsem bojovala s pamětí, protože se tam ta aktualizace prostě nevešla. Má Mac něco podobného, nebo už neustálou aktualizací „netrpí“ jako Windows? A jakou interní paměť pro studijní účely zvolit? Krom práce a studia plánuji mít v počítači třeba pár filmů a fotky, rozhodně neplánuji nějaké velké a pro OS náročné hry. Kolega mi poradil koupit kvalitní stolní počítač. Jenže pro dálkové studium…no, potřebuju si materiály sbalit do batohu, počítač sebou asi tahat nebudu a notebook sebou potřebuji mít, chci, aby nahradil klasický výkonný počítač. Uf, omlouvám se za dlouhý dotaz, prosím někoho, aby mi to jako Mac neznalci trochu shrnul :))

Porovnávat notebook s Windows za 17 tisíc s MacBookem za 25-30 tisíc je nesmysl. Když už, tak porovnávat notebooky ve stejné cenové hladině.

Na MacOS office jsou (Microsoft Office for Mac), ale je třeba počitat s cenou v řádu několika tisíc Kč. Soubory by měl být kompatibilní, ale v minulosti jsme narazili na problémy…

Pokud si nechceš přidelávat zbytečně starosti, kup si kvalitní notebook s Windows a Office (v ceně nad 25 tisíc). Výhodou je 100% kompatibilita, za ty peníze to bude rychlý notebook, s velkým diskem (hodně „paměti“), velkou výdrží na baterii a nízkou váhou. Další výhodou je, že prostředí a ovládání už znáš a budeš tam mít stejný excel jako kolegové a učitelé a tedy ti budou moci poradit s výpočty (nebudou se zadávat jinak jen proto, že máš jiný OS nebo verzi excelu).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
SAJ
6882
23.10.20 15:54
@Prof. Farnsworth píše:
Porovnávat notebook s Windows za 17 tisíc s MacBookem za 25-30 tisíc je nesmysl. Když už, tak porovnávat notebooky ve stejné cenové hladině.

Na MacOS office jsou (Microsoft Office for Mac), ale je třeba počitat s cenou v řádu několika tisíc Kč. Soubory by měl být kompatibilní, ale v minulosti jsme narazili na problémy…

Pokud si nechceš přidelávat zbytečně starosti, kup si kvalitní notebook s Windows a Office (v ceně nad 25 tisíc). Výhodou je 100% kompatibilita, za ty peníze to bude rychlý notebook, s velkým diskem (hodně „paměti“), velkou výdrží na baterii a nízkou váhou. Další výhodou je, že prostředí a ovládání už znáš a budeš tam mít stejný excel jako kolegové a učitelé a tedy ti budou moci poradit s výpočty (nebudou se zadávat jinak jen proto, že máš jiný OS nebo verzi excelu).

Podle mě by bohatě stačil upgrade hardwaru a údržba systému. Cenově do 5k?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
277
23.10.20 15:55

@Prof. Farnsworth Já ale nebudu na počítači pracovat ve škole. Nebo psát na něm přednášky samozřejmě budu, ale třeba informatika se učí hromadně na školních pc, které jsou samozřejmě stejné. Mně jde spíš o to, že když už mám do počítače investovat více než 20 tisíc, tak jestli už se oproti tomu ten Mac nevyplatí :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
SAJ
6882
23.10.20 15:57
@Mista1 píše:
@Prof. Farnsworth Já ale nebudu na počítači pracovat ve škole. Nebo psát na něm přednášky samozřejmě budu, ale třeba informatika se učí hromadně na školních pc, které jsou samozřejmě stejné. Mně jde spíš o to, že když už mám do počítače investovat více než 20 tisíc, tak jestli už se oproti tomu ten Mac nevyplatí :)

Už reaguji potřetí - a asi zbytečně. Co upgrade?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
277
23.10.20 15:57

@Amalthea I při pravidelném používání a promazavani paměti v servisu se začal sekat, aktualizovat, padat programy, vydrželo to po údržbě třeba 2 měsíce a pak zase zpět. Na novém notebooku (HP) už jsem neměla problém s pamětí jako takovou, ale výše zmíněné problémy. Spíš jsem narážela na to, že když už bych do pc měla investovat 25 tisíc a víc, tam jestli už se ten Mac nevyplatí :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
SAJ
6882
23.10.20 15:58
@NinaU. píše:
@Leenvecka
Manžel má na hry Lenovo, stroj skoro za 30 tisíc a po necelých dvou letech už je k vzteku akorát. Aktualizace trvají silenost, kolikrát se úplně bezdůvodně zasekava, nejlíp samozřejmě když se to nejmíň hodí.
Dříve byl proti Applu, po zkušenostech ale předminulý týden koupil pro mě MacBook. To samé s telefony, pomalu presedlavame a to jsme oba byli velcí odpůrci.

Znovu, SSD disk a přidat RAM.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
277
23.10.20 15:59

@SAJ Nereagujete marně, ale taky nejsem v práci jen na telefonu :) jak ten upgrade myslíte? Na servis jsem notobook nosila vždy a nikdy mi nic jako upgrade systému neporadili

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
277
23.10.20 16:01

@SAJ Respektive radíte přidat paměť, ale když už jsem na novém notebooku měla paměť dostatečnou, na rozdíl od toho prvního, tak jak to pomůže?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
277
23.10.20 16:03

@berusa.m Děkuji, Numbers ale není kompatibilní s Windows Excel a vytvořené výpočty a tabulky nepůjdou na Windows spustit, aspoň můj spolužák na střední s tím měl problémy.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama