Logopedie, kdy přijde zlepšení?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Mindi
Kecalka 387 příspěvků 18.03.18 14:34
Logopedie, kdy přijde zlepšení?

Ahoj holky, mám dotaz. Už půl roku chodím s dcerkou (5 let) na logopedii. Neumí r a ř, jinak mluví moc hezky. Trápí mě, že ani po půl roce nevidím žádné zlepšení. Chtěla bych se zeptat vás, co jste s dětmi chodili taky na logopedii, kdy se vaše děti naučili správně mluvit? Pozorovali jste zlepšení postupně nebo ze dne na den najednou začaly říkat r? Jak ji můžu pomoc já? Doma s ní trénujeme, ale zatím bez úspěchu. Už jsem z toho bezradná. Bojím se, že se to snad nikdy nenaučí ????.
 Děkuju

Reklama

Reakce:

Verunka.T
Ukecaná baba ;) 1742 příspěvků 18.03.18 14:43

Neumět r a ř není zase taková tragedie, hlavně že mluvím jinak hezky.Kdy jí to naskočí, je individuální, syn chodí na logopedii již dva roky, zlepšil se hodně, ale problémy s řečí bude mít asi delší dobu, má šest a půl roku, r a ř neumí taky plus další, má vývojovou dysfázii. Dcera bude mít v srpnu pět, také neuměla r, ale baví ji učit se s bráškou a již něokol dní r říká, ř ještě ne, ale s ní je všechno mnohem jednodušší, je víc snaživá.

nataluska
Kelišová 7103 příspěvků 18.03.18 14:49

Chodila jsem s dcerkou 5 měsíců, neuměla 5 písmenek a nakonec r a ř naskočilo v pohodě samo během chvilky. A to jsme trénovali tak ob den. A to během procházky, společného vaření, prostě aby nemyslela na to, že musíme trénovat.

Mindi
Kecalka 387 příspěvků 18.03.18 14:50

@Verunka.T dceru taky všude chválí, že je šikovná, ve školce i na logopedii. Jen mě trápí, že dost dospělých, s kterými se vydáme si z ní dělá legraci. Opakuji po ní slova, kde to r nebo ř neřekne a smějí se tomu. Bojím se toho, jak to bude snášet ve škole, když se jí budou děti smát. :zed:

Billi
Nadpozemská drbna 25784 příspěvků 18.03.18 15:00

Se synem chodíme od září a pilujeme r. Na ř ještě nedošlo. Ale my preucujeme rackovani, což je prý horší. Loni jsme celý rok věnovali sykavkam. Naučil se je rychle, ale měl zafixovanou špatnou výslovnost, tak trvalo dlouho, než si zautomatizoval tu správnou.

@Mindi do školy má ještě hodně času, to ji do té doby naskočí. Navíc v současné době má velká část dětí vadu řeči, takže bych se posmivani kvůli výslovnosti nebála.

Uživatel je onlineMoise
Vesmírná mluvilka 34364 příspěvků 23 inzerátů 18.03.18 15:01

@Mindi na R a Ř není třeba chvátat, dost často naskočí samo někdy těsně před nástupem do školy :nevim: Jestli jinak umí vše - hlavně měkčení, tak bych netlačila na pilu.

Jinak koukám, že tvoje dcerka je skoro ve stejném věku co moje, takže půjde na zápis až příští rok, ne?

Mindi
Kecalka 387 příspěvků 18.03.18 15:10

@Moise ano, k zápisu půjde až příští rok, ale i tak mě to trápí. Všechno ostatní zvládá, jen to r a ř zatím bohužel ne. Budu věřit, že naskočí. Snažím se to s dcerou minimálně jednou denně cvičit, ale ona nechce, nebaví ji to.  Je to vždycky hrozný boj :(

Uživatel je onlineMoise
Vesmírná mluvilka 34364 příspěvků 23 inzerátů 18.03.18 15:26

@Mindi fakt tě to trápit nemusí… něco si o tom přečti, R a Ř fakt má čas klidně do 6-7 let. I když ho samozřejmě chtějí většinou s nástupem do školy. Ale na ten máte skoro rok a půl času. Tak ji nech, když nechce, ať jí to nezprotivíš. Taky nenech, ať se jí ostatní smějou 8o My jsme u dcerky pojmenovali její panenku jménem, kde bylo R. Jak to manžel pořád opakovat, když si s ní hráli, tak se to naučila. Nenásilně.
První dítě R při zápisu ještě neumělo (popravdě byli jsme rádi, že umí všechno ostatní a logopedka říkala, že v tomhle věku je to opravdu otázka třeba dvou měsíců tréninku). Učitelka nás na to akorát při zápisu upozornila a ptala se, jestli to řešíme - když zjistila, že ano, tak se po tom dál nepídila. V záři už uměl.
Máte spoustu času.

Stevia
Závislačka 3552 příspěvků 18.03.18 15:36

Můj syn měl vývojovou dysfazii, učil se pismenko po písmenku, chodili jsme na logo skoro 5 let, šel i později do školy…
R+Ř jsou úplně poslední písmenka…
Naučil se vše a mluví líp než děti co tenhle problém neměli…
Vydrž, určitě se to naučí, netlačí na ni ale trénujte opravdu pilně každý den, je to důležité. Vím, někdy je přinutit těžké…zkus třeba v autě, na procházce, fórmou hry…to na ně zabírá nejlíp.
A dospělé co se jí smějí bych srovnala tak rychle, že by to příště neudělali :zed:

fia80
Závislačka 2941 příspěvků 18.03.18 16:31

Moje dcera se učila r od července. Od října se naučila říkat dr a tr a teď je březen a ona stále umí to stejné. A to by si člověk řekl, že když už umí r po 2 písmenkách, tak by neměl být problém se ho naučit samostatně nebo po všech písmenkách.

Ivuska23
Závislačka 4904 příspěvků 18.03.18 16:35

Tak jsou to pěkní blbci, ze se ji smejou!! Já se R a Ř nenaucila ani po 4 letech na logopedii, neumím ho do dneska (je mi 30..).. v dětství jsem tolik blbcu potkala mraky, co se mi smáli, nakonec jsem z toho měla problém mluvit před lidma, s cizima lidma..a stále je to pro mě utrpení, co kdyby se mi náhodou smáli.. :cert: :zed:

@Mindi píše:
@Verunka.T dceru taky všude chválí, že je šikovná, ve školce i na logopedii. Jen mě trápí, že dost dospělých, s kterými se vydáme si z ní dělá legraci. Opakuji po ní slova, kde to r nebo ř neřekne a smějí se tomu. Bojím se toho, jak to bude snášet ve škole, když se jí budou děti smát.   :zed:

Uživatel je onlineMoise
Vesmírná mluvilka 34364 příspěvků 23 inzerátů 18.03.18 16:37

@fia80 asi k tomu musí dospět.. synovi to tenkrát naskočilo snad během necelého měsíce :think:

Fofrník
Závislačka 3241 příspěvků 18.03.18 16:46

@Mindi Nejhorší byl na rozmluvení starší z nejmladších dvojčat. Za půl roku jsme zvládli všechno ale byla to min. hodina každý den (někdy na dvakrát podle toho jak udržel pozornost). Nejhorší bylo „R“. To jsem myslel že to snad vzdám. Potom mu to najednou naskočilo a po 14 dnech už to říkal moc pěkně. Chce to vydržet a trénovat i různé špulení pusy, tvářiček, pohyb jazyku atd. :kytka:

matkabagristy
Vesmírná mluvilka 32924 příspěvků 1 inzerát 18.03.18 16:50

@Mindi nechci tě strašit, já chodila na logo se všemi dětmi. S posledním od 5let-l, r,ř. Teď mu bude 8 a konečně se na poslední r chytá, ty pře ním byly rychlejší

aknah31
Neúnavná pisatelka 15276 příspěvků 18.03.18 21:55

Syn ma taky VD ucili jsme se snad vsechna pismenka co sly. Logopedie od necelych tri let. Ted uz jen trenujeme uplnou fixaci sykavek a R jedeme od vanoc. Mame za sebou tdn tdn, ddn, tdaa, tdee, tdyy, tdoo, tduu, dda, ddee, ddyy, ddoo, dduu… slova na tr a br a vkladame d misto r… tdpaslik, tdubka tdoubi… bdoskev, bdada, bdokolice… a stale nic..

Jedine co jsme pokrocili je ze umi pomoci prstu rozvibrovat jazyk a r tam pekne zadrnci, treba drrnci, drrnca, drrobi, drrzy.. obcas mu to naskoci I bez pouziti prstiku.. ale jen po D.

Trenujeme kazdy den a cekame kdy konecne. Podle logopedky je to otazka casu, postaveni jazyka pri D, T,N i L ma pry spravne tak to pujde… ale kdy… myslela jsem ze do zapisu to bude umet.
Mame doporucen odklad, porad jsme zvazovali ze di skoly pujde ale nakonec asi pujdeme na zapis do pripravky.

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Jde to!

Naučte se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy. Za dva... číst dále >

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství,... číst dále >

Články z Expres.cz

Dara drtí Alagič i Rytmuse: Takto odpovídá na jejich zamilované fotky!

Koncem března Dara Rolins (45) a Patrik Rytmus Vrbovský (41) informovali o... číst dále >

Rozkol v Herbáři, konec na Primě: Rybová bude na složenky vydělávat na Ulici!

Herečka Linda Rybová (42) se nikdy netajila tím, že seriály dělá pro peníze a... číst dále >

Články z Ona Dnes

K životu nepotřebujete spoustu oblečení, říká Kamila Boudová

Vždycky ji zajímala móda. Kamila Boudová vystudovala oděvní design, pak... číst dále >

Přijali jsme čtyři děti, všechny měly těžký začátek, říká pěstounka

Myšlenka na pěstounství se mnou vyrostla, říká paní Helena. Když už... číst dále >

Reklama