Mám skončit s kojením?

Anonymní
13.12.19 01:54

Mám skončit s kojením?

Dobrý den, chtěla bych poradit s mým problémem ohledně kojení, jsem už opravdu bezradná :,( jsem po císařském řezu a už v porodnici jsem měla problém s tvorbou mléka, takže jsem mimčo dokrmovala umělým mlékem. Po příchodu domů to bylo ještě horší, protože jsem byla na dně, nic jsem nezvládala a moje psychika nebyla úplně dobrá. Cítila jsem se hrozně, hormony se mnou fakt udělali divy. U kojení jsem se cítila špatně a byla jsem pořád ve stresu. Mléka jsem pořád měla docela málo, takže jsem stále dokrmovala. Problém byl ale v tom, že kojit mi bylo opravdu nepříjemný, už z toho důvodu, že kvůli malým bradavkám jsem musela kojit přes klobouček a to prostě nebylo ono. Pořád mi padal, prcek mi u prsa usínal, kojení bylo zdlouhavé, v noci jsem skoro nespala (kojila jsem například od 1 a než jsem nakojila, udělala umělé mléko a přebalila, bylo třeba půl 4 a za hoďku jsem vstávala na kojení znova), byla jsem vyčerpaná a do toho jsem řešila problémy s partnerem, protože od narození mimča se ke mě nechoval moc dobrě, zkrátka mě pořád kritizoval, ale sám mi s ničím nepomohl. Ale abych se dostala k tomu podstatnému. Malej každej den strašně moc plakal, měl histerický záchváty a stále se kroutil. Přikládala jsem to prdíkům, takže jsem se snažila všemožně ho těch prdíků zbavit. Jenže se nedařilo a partner na mě neustále řval, že něco dělám špatně, nebo mám špatný mléko, nebo špatně jím (což neni možné, protože jsem si poctivě hlídala stravu). Po tom všem jsem se rozhodla zkusit přejít na umělé mléko. Asi dva týdny jsem dávala pouze UM, ale výsledek byl stejný. Takže jsem se rozhodla vrátit zpátky ke kojení, jenže nastal problém, protože malej mi prso odmítá. Vůbec ho nechce, strašně moc pláče a vyplivává ho. Dokud mu nedám flašku, tak má histerický výlevy a nepřestane. Protože to z prsa opravdu nejde, tak jsem se rozhodla odsávat a podávat mu to z flašky, ale bohužel nemám dostatek mléka a odstříkám kolem 40 ml a to ne vždycky. Ale protože jsem se po šestinedělí dala psychicky do kupy a chtěla bych strašně moc zase kojit, tak se chci zeptat, co byste dělali vy, jestli byste se snažili vrátit miminko k prsu a popřípadě jak, nebo jestli bych měla přejít definitivně na UM, abych ho netrápila hlady. Předem děkuji za odpovědi.

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

23706
13.12.19 02:11

No, když ono to nejde skákat takhle od um ke kojení jak se ti to hodí po 14 dnech, dítě může přestat odmítat prso což se u vás asi stalo. Jestli nemáš doma podporu a klid na kojení a dělá ti to problém, tak bych se na to vykašlala. Jestli jsi těch 14 dní na um pravidelně neodsavala aby jsi udržela laktaci, tak to bude dost těžký se vrátit. Um z tebe špatnou matku nedělá, když budete tak spokojeni oba.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
13.12.19 05:36

@pikola odsávala jsem pravidelně, ale jak říkám, už od porodu mám málo mléka ;) S tím klidem v domácnosti - s partnerem se to zklidnilo a jak už jsem psala, tak se toho hodně změnilo na konci šestinedělí, takže problém s kojením jsem měla spíš v hlavě

• Nahlásit
  • Citovat
7572
13.12.19 06:22

Udělala jsi chybu hned na začátku, že jsi začala s dokrmováním. Ne kvůli dítěti, pokud kojení nepřerušíš, tak dá ve většině případů vždycky přednost mateřskému mléku a matčině prsu. Ale kvůli tomu, že se ti mléko tvoří při stimulaci prsu. Po šestinedělí se mléko začíná tvořit už jen podle potřeb dítěte, které jsou v tvém případě nulové, jelikož jsi ho odstavila. Na rovinu, nevěřím, že se ještě plně rozkojíš, zvlášť, když nemůžeš normálně kojit, ale jen odsávat. Spíš tě to zase vydeptá, protože to nepůjde a dítě k tomu bude mít hlad. Já na tvém místě bych mu nechala UM a začala si mateřství užívat. První dítě mám plné kojené do roka a druhé je od 7.dne po porodu plně na UM. Taky jsem měla první dva, tři měsíce šílené výčitky a dneska jsem i ráda. Malá je zvyklá na tátu, prarodiče, není závislák a já mám i víc času na staršího.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
807
13.12.19 07:22

Pozvi si domu laktacni poradkyni. nehodnot jestli mas nebo nemas dostatek mleka podle toho co odsajes. ja v porodnici odsavala cca 50 ml a doma jen cca 10ml. i tak jsem kojila 18 mesicu bez UM. mleko se tvori pri kojeni. prikladej hlavne v noci-je sance, ze se jeste rozkojis.
kdyz jsem mela laktacni krizi a mela
pocit, ze ma syn hlad. tak jsem s nim lezela cely den kuze na kuzi-ja nahore bez a syn jen v plence. opravdu to funguje.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
92
13.12.19 08:11

Záleží, jak moc po kojení ještě toužíš. Taky si myslím, že k plnému kojení už se asi nedostanete. Z prsu to že začátku teče vždy pomaleji a až pak se to rozjede. Z flašky to teče hned a tudíž je to pohodlnější, tudíž se malý vzteka. Mě to taky ze začátku nešlo, kloboučky, pak hodně popraskané bradavky. Přešla jsem chvilku jen na odsávání a krmení teda stříkačkou přes prst (z flašky si to malá vypila strašně rychle a pak zvracela) a k plnému kojení jsem se dostala až ve 2 měsících dítěte. Bylo to ale náročné - nakrmit, dát spát a brzy odsavat znovu, i v noci (noční kojení je pro laktaci důležité). Ale já jsem měla mléka vždy dost. Můžeš zkusit prsa rozjet nejprve krátkým odsatim a pak malého přiložit, ať nemusí čekat na spuštění mléka. A nejlépe bez kloboucku, protože ty mi taky moc nepomohly. Samozřejmě je důležitá pohoda doma a když vám všem bude lépe na UM, že bude nejlepší když na něm zůstanete.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
13.12.19 08:19
@Anonymní píše:
Dobrý den, chtěla bych poradit s mým problémem ohledně kojení, jsem už opravdu bezradná :,( jsem po císařském řezu a už v porodnici jsem měla problém s tvorbou mléka, takže jsem mimčo dokrmovala umělým mlékem. Po příchodu domů to bylo ještě horší, protože jsem byla na dně, nic jsem nezvládala a moje psychika nebyla úplně dobrá. Cítila jsem se hrozně, hormony se mnou fakt udělali divy. U kojení jsem se cítila špatně a byla jsem pořád ve stresu. Mléka jsem pořád měla docela málo, takže jsem stále dokrmovala. Problém byl ale v tom, že kojit mi bylo opravdu nepříjemný, už z toho důvodu, že kvůli malým bradavkám jsem musela kojit přes klobouček a to prostě nebylo ono. Pořád mi padal, prcek mi u prsa usínal, kojení bylo zdlouhavé, v noci jsem skoro nespala (kojila jsem například od 1 a než jsem nakojila, udělala umělé mléko a přebalila, bylo třeba půl 4 a za hoďku jsem vstávala na kojení znova), byla jsem vyčerpaná a do toho jsem řešila problémy s partnerem, protože od narození mimča se ke mě nechoval moc dobrě, zkrátka mě pořád kritizoval, ale sám mi s ničím nepomohl. Ale abych se dostala k tomu podstatnému. Malej každej den strašně moc plakal, měl histerický záchváty a stále se kroutil. Přikládala jsem to prdíkům, takže jsem se snažila všemožně ho těch prdíků zbavit. Jenže se nedařilo a partner na mě neustále řval, že něco dělám špatně, nebo mám špatný mléko, nebo špatně jím (což neni možné, protože jsem si poctivě hlídala stravu). Po tom všem jsem se rozhodla zkusit přejít na umělé mléko. Asi dva týdny jsem dávala pouze UM, ale výsledek byl stejný. Takže jsem se rozhodla vrátit zpátky ke kojení, jenže nastal problém, protože malej mi prso odmítá. Vůbec ho nechce, strašně moc pláče a vyplivává ho. Dokud mu nedám flašku, tak má histerický výlevy a nepřestane. Protože to z prsa opravdu nejde, tak jsem se rozhodla odsávat a podávat mu to z flašky, ale bohužel nemám dostatek mléka a odstříkám kolem 40 ml a to ne vždycky. Ale protože jsem se po šestinedělí dala psychicky do kupy a chtěla bych strašně moc zase kojit, tak se chci zeptat, co byste dělali vy, jestli byste se snažili vrátit miminko k prsu a popřípadě jak, nebo jestli bych měla přejít definitivně na UM, abych ho netrápila hlady. Předem děkuji za odpovědi.

Vydrž s přikládají! Pořád kojit zkoušej..mozna to bude trvat ale určitě začne zase sát neboj!

• Nahlásit
  • Citovat
3126
13.12.19 08:22

Tohle uz je komplikovanější a ja osobne bych kontaktovala laktační poradkyni. Moc ti držím palce!!!

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
13.12.19 08:24
@Anonymní píše:

Jo a že se ti krouti u prsa nebo ti ho odmítá… To se děje i matkám, které jen kojí, a nikdy láhev ani nedaly. A děje se to docela často, i po několika měsících kojení… Takze to nutně flašku být nemusí…

• Nahlásit
  • Citovat
574
13.12.19 08:25

Tady bych videla jako velký problém, ze ti partner nepomohl. V tom nejtěžším období ti říkat, ze mas špatné mleko.. v každém pripade bude dost náročné po takové pauze zase začít kojit. Budeš muset přikládat velice často a to hlavne v noci, kdy se tvoří nejvíc prolaktinu. Aby jsi tohle zvládla, budeš potrebovat pomocnou ruku od svého partnera a jeho trpělivost. A jsme zpátky na začátku.,

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2072
13.12.19 08:48

Kontaktuj laktacni poradkyni z Mamila.sk
Ty jedine stojí za to ;)
Jinak zbytek už byl psaný v jiných příspěvcích.
Drzim palce ;)

P. s.: nikdy jsem neodsala ani Ml a stale kojim 30 mesicniho :mrgreen:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3098
13.12.19 10:20

Tak ja kojim 14ti mesicniho a neodsaju moc. On uz se kojit jen po spanku a vecer. A neodsaju skoro nic. Ale kdyz se prisaje, pije. Hodne holek kolem mne odstavilo, protoze neodsaly a tim zhodnotily, ze maji malo mleka. Blbost. Muj prvni byl kojen chvilku. Byla jsem po cisari, sestinedeli plne, dostali jsme se k sobe az po par dnech. Ja vypsychla. U kojeni jsme se prali. Zkus ji prikladat v noci v polospanku, to se moc neperou. Nabizej, prikladej, to jedine rozbehne laktaci. A flasku bych se vyprdla uplne. Aspon na par dni.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
111
18.12.19 01:51

Dobrý den. Jak už tu bylo napsáno, určitě se obraťte na dobrou laktační poradkyni (můžete vyzkoušet i více poradkyň, ne každá vyhovuje). Problém je trochu složitější. Ono podávání UM lahvičkou je v mnoha případech bohužel cesta k ukončení kojení, ale naprosto Vás chápu. Také jsem zažila dny, kdy mi tehdy má několikaměsíční dcerka nechtěla pít z prsu a tak jsem jí zkusila dát umělé mlíčko a lahvičku, což u nás bylo akceptováno prakticky ihned. Byly to solidní nervy a nedivím se, že v podobných případech ženy kojení prostě vzdají a přejdou na UM. Poradkyně každopádně poradí např. s technikou kojení, kdy kojit, nabídne různé alternativní metody dokrmování (např. cévka u prsu)…Obecně je ale důležitá spokojenost miminka. Umělým mlíčkem mu rozhodně neublížíte, v dnešní době je velice kvalitní. Trápit hlady byste ho neměla, ale to sama víte moc dobře. Ještě takový dodatek, nemůžu si pomoci. Váš partner je s prominutím pěkné h. o.v. a.d. o a dobytek. Kecy o tom, že něco děláte špatně jsou vyloženě stupidní, zejména od chlapa, který o této problematice ví prdlajs. To není mužská věc. Měl by Vás podpořit a uklidnit, pomáhat v domácnosti, s miminkem a ne Vás ještě srážet. Prostě další pitomec, který nepochopil, že narozením dítěte se věci mění a on musí začít fungovat jinak. Jedna věc je profesionální pomoc (poradkyně) a druhá podpora psychická od partnera.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
273
19.12.19 22:13

Já hned v porodnici dostala odsávačku. Syn byl věčně hladový, ztrácel na váze, ale prostě se nenakojil. Nikdo si s námi nevěděl rady a to jsem zkusila i dvě laktační poradkyně. Když jsem odcházela z porodnice, tak mi řekla doktorka, že buď to vzdám já a nebo on se umoudří a začne se snažit. Hodně lidí nám nevěřilo a spoustu známých mi říkalo ať mu dávám umělé mléko a netrápím se, ale já za každou cenu chtěla svému dítěti dávat své mléko. První měsíc byl nejhorší, kojila jsem přes kloboučky, jinak se nepřisál vůbec. Za 40 minut vypil třeba pouhých 20 ml, zbytek měl mé odstříkané mléko. Ze začátku jsem ho dokrmovala přes prst stříkačkou a pak už jsem to vzdala a dala mu flašku. Když jsem byla nevyspalá a ve stresu, tak jsem sotva odsála jednu dávku. Laktaci jsem si navyšovala kojícími čaji a homeopatiky. Opravdu mi to hodně pomohlo! Ale pozor, s těmi čaji to zase nepřehánět, jinak budeš mít prsa po pár hodinách k prasknutí. Pokud by jsi pouze odsávala, tak hlavně musíš pravidelně! Já jednou odsála mléka po ránu tolik, že jsem pak přes 6 hodin nemusela a byl z toho pěkný zánět. Nyní je synovi už 5 měsíců a dostává stále moje mléčko, dokonce si ho dokáže vytáhnout i z prsa, když má dobrý den :lol:. Přeji ti hodně sil, kojení prostě není tak snadné, jak si ho člověk představuje.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
273
19.12.19 22:36

A ještě k tomu odsávání. Je to stejné jako u kojení, také to má svá pravidla. Určitě doporučuji 2 fázovou odsávačku, se kterou je odsávání o hodně příjemnější a řekla bych, že i účinnější. Já například měla půjčenou nějakou od kamarádky na chvíli a s tou mi to trvalo věky. Teď používám Medelu Swing, kterou si lze zapůjčit i v lékárně a odsaji s ní během půl hodiny i 300 ml, ale to také nebylo tak ze dne na den. Mléko se tvoří během kojení a nebo odsávání. Pokud tedy už mléko neteče, je doporučeno ještě 5 minut odsávat na prázdno, poté prsa vyměnit a pak zkusit to prso, které se zdálo prázdné znovu. Já osobně většinou ještě třeba i dalších 40 ml z toho „prázdného“ prsa dostanu. Pokud chceš tedy mléko zkusit odsávat, doporučuji si půjčit pořádnou odsávačku a dát tomu ještě šanci. Když si na odsávání prsa zvyknou, tak to není zase taková dřina a ve finále to nezabere více času jako kojení. Chce to ale trpělivost.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama