Matrika - Příjmení bez -ová pro dceru

802
24.9.20 08:44

Matrika - Příjmení bez -ová pro dceru

Ahoj holky,

najdou se tu maminky, které nedávno řešily na matrice příjmení pro novorozenou holčičku bez koncovky -ová? Co vše po Vás na matrice chtěli doložit? Schválili Vám to bez problému?

S přítelem nejsme svoji, takže na matriku kvůli příjmení půjdeme ještě před narozením dítěte (prosím, nechci zde diskuzi o tom, že mám dát dítěti příjmení po sobě)…

O tom, že pro holku chceme příjmení bez -ová jsme pevně rozhodnuti (příjmení končí na e a věřte mi, že s koncovkou to není zrovna to, co byste, holky, chtěly)…

Má otázka zní, co vše jste na matrice dokládali? Byl to u dítěte problém?

Články a matriky jsem projížděla, vím, z jakých zákonnych důvodů to matriky umožňují, ale ráda bych znala konkrétní zkušenoti z poslední doby.

Díky :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
4278
24.9.20 08:47

Taky jsem měla za svobodná příjmení končíci na E. Všichni to komolili. A psali bez toho e. A dokonce naši chtěli aby to bylo bez toho e s ova, ale na matrice to popletli. Takže jsem bojovala až do svatby :-). Babička měla to příjmení bez e, ale bylo to jednodušší. Ale to jen taková zkušenost ze života.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2940
24.9.20 08:49
@uztobude píše:
Ahoj holky,

najdou se tu maminky, které nedávno řešily na matrice příjmení pro novorozenou holčičku bez koncovky -ová? Co vše po Vás na matrice chtěli doložit? Schválili Vám to bez problému?

S přítelem nejsme svoji, takže na matriku kvůli příjmení půjdeme ještě před narozením dítěte (prosím, nechci zde diskuzi o tom, že mám dát dítěti příjmení po sobě)…

O tom, že pro holku chceme příjmení bez -ová jsme pevně rozhodnuti (příjmení končí na e a věřte mi, že s koncovkou to není zrovna to, co byste, holky, chtěly)…

Má otázka zní, co vše jste na matrice dokládali? Byl to u dítěte problém?

Články a matriky jsem projížděla, vím, z jakých zákonnych důvodů to matriky umožňují, ale ráda bych znala konkrétní zkušenoti z poslední doby.

Díky :)

pokud končí na samohlásku, což E je, tak ti to normálně povolí, nepotřebuješ žádnou vyjímku… :mavam:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
18500
24.9.20 08:53

Moje segra ma italske prijmeni, koncici na i a hned po svatbe mela prijmeni bez -ová a deti maji po ní rovnou uz prijmeni bez -ová

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3291
24.9.20 09:10

Jak už bylo napsáno výše, pokud příjmení končí samohlaskou, není potřeba nic řešit. Jmenuji se po manželovi, jméno německého původu končící na e a jmenuje se tak automaticky i naše dcera. Na matrice nikdo nehnul ani brvou.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1517
24.9.20 09:14

První dceru jsme měli před svatbou, příjmení končící na -a. Každopádně to se řeší až po narození dítěte, i když jsme měli dohodu o jméně. Prostě ji v porodnici psali rovnou -ová a vystaví ji tak i rodný list, pak můžeš žádat o změnu. My jsme naštěstí měli rozumnou matrikářku, která po telefonické domluvě vystavila rovnou rodný list bez -ová a žádost se podepsala při vyzvednutí. Druhá dcera se narodila až po svatbě a tam to šlo rovnou podle oddacího listu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2
24.9.20 16:08
@Hanka1 píše:
Moje segra ma italske prijmeni, koncici na i a hned po svatbe mela prijmeni bez -ová a deti maji po ní rovnou uz prijmeni bez -ová

Můžu otázku? Kde se vdávala? V Itálii nebo v ČR. Bydlím tady a mluvila jsem s několika děvčaty a informovala jsem se i na úřadech. Příjmení žena po muži nepřejímá. Prý by si pak mysleli ze jde o jejich sestru. Ptám se z důvodu jestli to sestra řešila nějakými extra dokumenty.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
18500
24.9.20 16:41
@Piauli píše:
Můžu otázku? Kde se vdávala? V Itálii nebo v ČR. Bydlím tady a mluvila jsem s několika děvčaty a informovala jsem se i na úřadech. Příjmení žena po muži nepřejímá. Prý by si pak mysleli ze jde o jejich sestru. Ptám se z důvodu jestli to sestra řešila nějakými extra dokumenty.

Vdavala se v ČR a už v roce 2005 a o nějakých extra dokumentech nic nerikala, ale až se s ní uvidím, tak se zeptam…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2
24.9.20 17:19
@Hanka1 píše:
Vdavala se v ČR a už v roce 2005 a o nějakých extra dokumentech nic nerikala, ale až se s ní uvidím, tak se zeptam…

Nene, neptejte se. Vdavala se v ČR, tudiz vyřešeno. Tady v It se to prave nedela. Škoda. :? Děkuji moc :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
11
23.10.20 17:09

Omlouvám se, že se sem vetřu se svým dotazem… Čekáme miminko a jsme kvůli koroně zatím nesezdaní, přítel (cizinec) má příjmení končící na „H“, tedy ne na samohlásku. Bude u holčičky problém se jménem bez -ová, když bude mít jméno po něm? 8o 8o 8o Mě to popravdě vůbec nenapadlo řešit, myslela jsem, že automaticky dostane jméno po něm takové, jaké je v mužské verzi. Musím před porodem někde něco vyřizovat? :?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
802
23.10.20 17:23

@Tina.Es na matrice je potreba vyridit otcovstvi… V pripade, ze je muz cizinec, tak s tim problem nemaji :)… Mne prijmeni pro holku napsali v takovem patvaru, ze se po porodu budu hodne vztekat, pokud mi tam to -ova budou chtit nechat 😅

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama