Poradna porodní asistence
Bc. Vladimíra Toplaková
jedna studentka - sestřička by mně nevadila (jsem zdravotní sestra),ale co by mě teda vytočilo, kdyby k mému porodu přišla skupina čučících mediků.
naštěstí nikdo takový nepřišel..
a k prasklé žíle…za to studentka určitě nemohla, prostě některé žíly po napichnutí a aplikaci infuze praskají i profíkům.
![]()
Oluscho - držím palce, ať je to rychlý a bez komplikací a ať ti ti studující aspoň trochu pomůžou.
![]()
Rodila jsem před týdnem v Bohunicích (můj první porod). Měla jsem u porodu celou dobu studentku (z Belgie- mluvila jen anglicky) a díky ní, jsem měla skvělý porod. PA zaskočila jen občas, neboť vedle měli komplikovaný porod císařem. Trpěla jsem křížovými bolestmi zad, celou dobu mi studentka dělala masáže, podávala pití, pomáhala se otáčet na posteli atd. Byla vděčná, že může být u porodu a já jsem vděčná jí, že tam byla. Manžel mi v tu chvíli nedokázal tolik pomoci jako ona. Ty 3 hodiny na sále s ní utekly rychle a ikdyž nemluvím anglicky nijak dobře, celkem jsme si pokecaly. Akorát když mě chytla křeč do nohy, nevěděla jsem, jak jí to říct, tak jsem jí ukazovala, že mám v noze kontrakce
pochopila ![]()
Já, co si pamatuji, tak jsem zatím v poradně v FTN Krč podepsala pouze souhlas s tím, že studenti mohou nahlížet do mé zdravotní dokumentace. Bylo tam ale napsáno, že mohu přítomnost studentů u porodu kdykoli odmítnout. No jestli tam přijde jedna milá studentka, co do ničeho nebude kecat, tak mi to možná vadit nebude, ale nějaký „zájezd japonců“ bez milosti vyhodím. Asi nejsem moc genderově korektní, ale spíš bych vyhodila studenta kluka než holku.
noemmi píše:
Já studenty odmítla. I v papíře. A co studentka? Byla tam! Napíchávala mi kapačku a prasklo jí to.Ale abych to uvedla na pravou míru - PA: Tady píšete, že nechce u porodu studenty. Může tu být studentka, než začne samotný porod?
Já: No jo…
Pak mi právě napíchávala kapačku - podle mě to dělala poprvý (ikdyž tvrdila, že ne). Praskla mi žíla. No co, stane se.
Pak jsem začala rodit.
Studentka se ptala, jestli by teda mohla zůstat, nebo jestli musí odejít.
Vyhoďte někoho v tomhle stavu, že…Jako nebylo to nějaký špatný, ale ten přístup mě docela naštval. Aspoň že byla příjemná.
Jo, a manžel tam byl taky
A že mě nešila, to bych asi nepřežila
Žíly prostě praskají…
i pod rukama zkušených sester
Dobrý den,
studuji Bc. obor porodní asistentka v Jihlavě.. v září nastupuji do druháku a měla jsem to štěstí, že jsem mohla být týden na porodních sálech v rámci inviduální praxe (normálně tam prváky moc nechtějí) … jen abych vás trochu uvedla do situace. Za celý studium (3 roky) musíme mít splněno 40 porodů. Je to tak trochu přehnané. Teď budu mluvit za studentky z vyšších ročníků. V době, kdy máme semestrální praxi nebo praxi inviduální není možné tolik porodů nasbírat. Studentky proto musí obětovat svůj volný čas a není ho málo, chodí i v noci a o víkendech, kdykoliv jim ze sálů zavolají. Proto se modlí za každou ženu, která svolení dá a můžou si na seznam připsat další porod. V dnešní době ubývá žen, který s tím nemají problém, tak jen abyste si to uvědomili… Taky to pro nás není jednoduché
![]()
Camosh píše:
Dobrý den,
studuji Bc. obor porodní asistentka v Jihlavě.. v září nastupuji do druháku a měla jsem to štěstí, že jsem mohla být týden na porodních sálech v rámci inviduální praxe (normálně tam prváky moc nechtějí) … jen abych vás trochu uvedla do situace. Za celý studium (3 roky) musíme mít splněno 40 porodů. Je to tak trochu přehnané. Teď budu mluvit za studentky z vyšších ročníků. V době, kdy máme semestrální praxi nebo praxi inviduální není možné tolik porodů nasbírat. Studentky proto musí obětovat svůj volný čas a není ho málo, chodí i v noci a o víkendech, kdykoliv jim ze sálů zavolají. Proto se modlí za každou ženu, která svolení dá a můžou si na seznam připsat další porod. V dnešní době ubývá žen, který s tím nemají problém, tak jen abyste si to uvědomili… Taky to pro nás není jednoduché![]()
no to je pravda někde se to ti doktoři naučit musí, no já osobně musím přiznat že jsem při operaci krku napsala že mi to vadit nebude ať už přítomnost na sále nebo že pak za mnou budou chodit ale u porodu ani potratu jsem je nechtěla. u porodu to bylo jasné, měla jsem co dělat sama se sebou natož řešit tohle a u porodu, upřímně jeden dva studenti by mi nevadili ale moje mamka třeba měla u jednoho porodu celý zástup studentek zdravky
tak to bych si ráda odpustila ale říkala jsem tehdy sestře že jestli tammají jednoho dva mediky tak to teda že jo že ti přijít na sál i pak na vizity nebo co teda se k tomu ještě dělá být může ![]()
Camosh píše:
Dobrý den,
studuji Bc. obor porodní asistentka v Jihlavě.. v září nastupuji do druháku a měla jsem to štěstí, že jsem mohla být týden na porodních sálech v rámci inviduální praxe (normálně tam prváky moc nechtějí) … jen abych vás trochu uvedla do situace. Za celý studium (3 roky) musíme mít splněno 40 porodů. Je to tak trochu přehnané. Teď budu mluvit za studentky z vyšších ročníků. V době, kdy máme semestrální praxi nebo praxi inviduální není možné tolik porodů nasbírat. Studentky proto musí obětovat svůj volný čas a není ho málo, chodí i v noci a o víkendech, kdykoliv jim ze sálů zavolají. Proto se modlí za každou ženu, která svolení dá a můžou si na seznam připsat další porod. V dnešní době ubývá žen, který s tím nemají problém, tak jen abyste si to uvědomili… Taky to pro nás není jednoduché![]()
No tak jestli k tomu ,máte takovýto přístup radši souhlas příště dávat nebudu vůbec. Vy ty porody koukám sbíráte jak známky do počtu a ještě, chudáci obětujete volný čas
, ale já rodím párkrát za život a volný čas tomu obětuju taky
, tak si porod nenechám zkazit jenom proto, aby si někdo mohl udělat čárku.
Gina108 píše:Camosh píše:No tak jestli k tomu ,máte takovýto přístup radši souhlas příště dávat nebudu vůbec. Vy ty porody koukám sbíráte jak známky do počtu a ještě, chudáci obětujete volný čas
Dobrý den,
studuji Bc. obor porodní asistentka v Jihlavě.. v září nastupuji do druháku a měla jsem to štěstí, že jsem mohla být týden na porodních sálech v rámci inviduální praxe (normálně tam prváky moc nechtějí) … jen abych vás trochu uvedla do situace. Za celý studium (3 roky) musíme mít splněno 40 porodů. Je to tak trochu přehnané. Teď budu mluvit za studentky z vyšších ročníků. V době, kdy máme semestrální praxi nebo praxi inviduální není možné tolik porodů nasbírat. Studentky proto musí obětovat svůj volný čas a není ho málo, chodí i v noci a o víkendech, kdykoliv jim ze sálů zavolají. Proto se modlí za každou ženu, která svolení dá a můžou si na seznam připsat další porod. V dnešní době ubývá žen, který s tím nemají problém, tak jen abyste si to uvědomili… Taky to pro nás není jednoduché![]()
, ale já rodím párkrát za život a volný čas tomu obětuju taky
, tak si porod nenechám zkazit jenom proto, aby si někdo mohl udělat čárku.
Proč zkazit? To nechápu. Prostě to jsou studenti a musí se to nějak naučit…oni si to určitě nevymysleli. To mají každý porod oslavovat a koupit vám pugét kytky? ![]()
Gina108 píše:Camosh píše:No tak jestli k tomu ,máte takovýto přístup radši souhlas příště dávat nebudu vůbec. Vy ty porody koukám sbíráte jak známky do počtu a ještě, chudáci obětujete volný čas
Dobrý den,
studuji Bc. obor porodní asistentka v Jihlavě.. v září nastupuji do druháku a měla jsem to štěstí, že jsem mohla být týden na porodních sálech v rámci inviduální praxe (normálně tam prváky moc nechtějí) … jen abych vás trochu uvedla do situace. Za celý studium (3 roky) musíme mít splněno 40 porodů. Je to tak trochu přehnané. Teď budu mluvit za studentky z vyšších ročníků. V době, kdy máme semestrální praxi nebo praxi inviduální není možné tolik porodů nasbírat. Studentky proto musí obětovat svůj volný čas a není ho málo, chodí i v noci a o víkendech, kdykoliv jim ze sálů zavolají. Proto se modlí za každou ženu, která svolení dá a můžou si na seznam připsat další porod. V dnešní době ubývá žen, který s tím nemají problém, tak jen abyste si to uvědomili… Taky to pro nás není jednoduché![]()
, ale já rodím párkrát za život a volný čas tomu obětuju taky
, tak si porod nenechám zkazit jenom proto, aby si někdo mohl udělat čárku.
No to snad nemůžeš myslet vážně. No já nemám slov.....
Gina108 píše:???? Vždyť napsala hezký slušný příspěvěk a prostě popsala situaci, jak to je.. Nezlob se, ale ti lidi studují tento obor, aby v budoucnu mohli toto povolání vykonávat a pomáhat rodičkám, třeba někdy i tobě u tvého dalšího porodu.. Tu předepsanou praxi si prostě splnit musí a jak psala, jsou velice vděční za každou ženu, která je ochotná tam studenty připustit.. Taky teda k těm porodům nemusí chodit, nedostudují a za pár let můžou doma rodit doma s instruktážním videem, protože nebudou porodníci..Camosh píše:No tak jestli k tomu ,máte takovýto přístup radši souhlas příště dávat nebudu vůbec. Vy ty porody koukám sbíráte jak známky do počtu a ještě, chudáci obětujete volný čas
Dobrý den,
studuji Bc. obor porodní asistentka v Jihlavě.. v září nastupuji do druháku a měla jsem to štěstí, že jsem mohla být týden na porodních sálech v rámci inviduální praxe (normálně tam prváky moc nechtějí) … jen abych vás trochu uvedla do situace. Za celý studium (3 roky) musíme mít splněno 40 porodů. Je to tak trochu přehnané. Teď budu mluvit za studentky z vyšších ročníků. V době, kdy máme semestrální praxi nebo praxi inviduální není možné tolik porodů nasbírat. Studentky proto musí obětovat svůj volný čas a není ho málo, chodí i v noci a o víkendech, kdykoliv jim ze sálů zavolají. Proto se modlí za každou ženu, která svolení dá a můžou si na seznam připsat další porod. V dnešní době ubývá žen, který s tím nemají problém, tak jen abyste si to uvědomili… Taky to pro nás není jednoduché![]()
, ale já rodím párkrát za život a volný čas tomu obětuju taky
, tak si porod nenechám zkazit jenom proto, aby si někdo mohl udělat čárku.
werryjane píše:*ženy můžou rodit doma..Gina108 píše:???? Vždyť napsala hezký slušný příspěvěk a prostě popsala situaci, jak to je.. Nezlob se, ale ti lidi studují tento obor, aby v budoucnu mohli toto povolání vykonávat a pomáhat rodičkám, třeba někdy i tobě u tvého dalšího porodu.. Tu předepsanou praxi si prostě splnit musí a jak psala, jsou velice vděční za každou ženu, která je ochotná tam studenty připustit.. Taky teda k těm porodům nemusí chodit, nedostudují a za pár let můžou doma rodit doma s instruktážním videem, protože nebudou porodníci..Camosh píše:No tak jestli k tomu ,máte takovýto přístup radši souhlas příště dávat nebudu vůbec. Vy ty porody koukám sbíráte jak známky do počtu a ještě, chudáci obětujete volný čas
Dobrý den,
studuji Bc. obor porodní asistentka v Jihlavě.. v září nastupuji do druháku a měla jsem to štěstí, že jsem mohla být týden na porodních sálech v rámci inviduální praxe (normálně tam prváky moc nechtějí) … jen abych vás trochu uvedla do situace. Za celý studium (3 roky) musíme mít splněno 40 porodů. Je to tak trochu přehnané. Teď budu mluvit za studentky z vyšších ročníků. V době, kdy máme semestrální praxi nebo praxi inviduální není možné tolik porodů nasbírat. Studentky proto musí obětovat svůj volný čas a není ho málo, chodí i v noci a o víkendech, kdykoliv jim ze sálů zavolají. Proto se modlí za každou ženu, která svolení dá a můžou si na seznam připsat další porod. V dnešní době ubývá žen, který s tím nemají problém, tak jen abyste si to uvědomili… Taky to pro nás není jednoduché![]()
, ale já rodím párkrát za život a volný čas tomu obětuju taky
, tak si porod nenechám zkazit jenom proto, aby si někdo mohl udělat čárku.
Jinak já jsem u porodu měla žákyňku, respektive mě komplet rodila žákyňka s dohledem.. rodila jsem ve Finsku a tady je těch škol velmi málo, ona byla z té nejlepší v zemi.. Byla skvělá, pokaždé říkala, co dělá, s přítelem i se mnou si hezky povídala a byla velice pečlivá.. Ani na chvilku mě nenapadlo, že bych ji tam nechtěla, byla skvělá..
Studuji zdravku a sama jsem ráda, když nás na praxích pacienti neodmítnou mít u výkonu. Takže jestli bude chtít být nějaká studentka v listopadu u mého porodu rozhodně nebudu proti.
werryjane píše:Gina108 píše:???? Vždyť napsala hezký slušný příspěvěk a prostě popsala situaci, jak to je.. Nezlob se, ale ti lidi studují tento obor, aby v budoucnu mohli toto povolání vykonávat a pomáhat rodičkám, třeba někdy i tobě u tvého dalšího porodu.. Tu předepsanou praxi si prostě splnit musí a jak psala, jsou velice vděční za každou ženu, která je ochotná tam studenty připustit.. Taky teda k těm porodům nemusí chodit, nedostudují a za pár let můžou doma rodit doma s instruktážním videem, protože nebudou porodníci..Camosh píše:No tak jestli k tomu ,máte takovýto přístup radši souhlas příště dávat nebudu vůbec. Vy ty porody koukám sbíráte jak známky do počtu a ještě, chudáci obětujete volný čas
Dobrý den,
studuji Bc. obor porodní asistentka v Jihlavě.. v září nastupuji do druháku a měla jsem to štěstí, že jsem mohla být týden na porodních sálech v rámci inviduální praxe (normálně tam prváky moc nechtějí) … jen abych vás trochu uvedla do situace. Za celý studium (3 roky) musíme mít splněno 40 porodů. Je to tak trochu přehnané. Teď budu mluvit za studentky z vyšších ročníků. V době, kdy máme semestrální praxi nebo praxi inviduální není možné tolik porodů nasbírat. Studentky proto musí obětovat svůj volný čas a není ho málo, chodí i v noci a o víkendech, kdykoliv jim ze sálů zavolají. Proto se modlí za každou ženu, která svolení dá a můžou si na seznam připsat další porod. V dnešní době ubývá žen, který s tím nemají problém, tak jen abyste si to uvědomili… Taky to pro nás není jednoduché![]()
, ale já rodím párkrát za život a volný čas tomu obětuju taky
, tak si porod nenechám zkazit jenom proto, aby si někdo mohl udělat čárku.
Naprosto souhlasím.
Mám za sebou 5 operací, vždy jsem dala souhlas s přítomností studentek zdravotní školy i mediků. Včetně péče po. Jak jinak se to mají naučit?
Čtyřikrát to bylo využito. Litovala jsem trošičku jen jednou. To když mě „nutili na nohy“ ani ne 24 hodin po císaři a přítomné byly jen dvě žákyňky. Nezvládla jsem to a sekla sebou na zem + pěkná rána do hlavy o postel. A holky prý stály a koukaly
Musel pomoct manžel (který byl naštěstí na pokoji) a pak sestra, kterou zavolal. Holky pořád stály a koukaly… Ale to asi nebyla primárně jejich chyba, asi tam s nimi měl být nějaký dohled ![]()