Nepozornost, nedoslýchavost, vývojová dysfázie nebo nic?

Anonymní
31.7.20 14:23

Nepozornost, nedoslýchavost, vývojová dysfázie nebo nic?

Dítě 9 let. V rodině je vývojová dysfázie a ADHD.
Vývoj řeči v batolecím věku byl více méně v normě. Dlouhé problémy s výslovností, kdy se povedlo vše dohnat až na konci první třídy. Slovní zásoba je široká. Dodnes je ale problémy s novými slovy, kdy trvá déle, než zvládne správnou výslovnost. Často se ptá „co?“ a opravdu neví. Musíme zopakovat sdělení i 2-3×.
Někdy je složitý dohovor - „Přines hořčici k těm párkům.“ „Na co kapuci?“
Některá slova stále komolí např. lokomotiva vyslovuje jako lotomotiva a je toho víc.
Uvažuju, jestli za to může nedoslýchavost - uši kontrolovali po zánětu středního ucha a nic se neprokázalo. Nepozornost - ta tam je, často nevnímá. Nebo mě napadá ta dysfázie, kdy vidím jistou podobnost. Nebo řeším něco, co řešit nepotřebuje a je to normální?

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

4916
31.7.20 15:48

Jestli je to kluk, tak náš 6 letý je taky schopný se takto zeptat :lol: :lol: :mrgreen: Ale zbytek problém není. Slova říká dobře, brzy mluvil čistě. Řekla bych, že mužské části lidstva je to tak trochu jedno a ČASTO nevnímá. Takže u kluka mi časté „co?“ přijde normální, prostě vytržení z toho jejich „nothing boxu“ (takové to vtipné video o mozcích). :mrgreen:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
953
31.7.20 17:37

To je přesně jak můj čtyřletý… Taky často vůbec nevnímá, často si vůbec nevšimne, že na něho mluvime. říkáme že si na něho snad pořídíme hlásnou troubu… Výslovnost má strašnou. Když má něco po mně zopakovat, tak to vždy zkomolí. Někdy mi rozumí něco úplně jiného než říkám. Přitom když pochopí co chceme, tak vždy poslechne, takže neposlušný není. Taky si říkám, že má asi poruchu pozornosti nebo dysfazii.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3963
31.7.20 20:44

Náš skoro šestiletý je to stejný. Chodíme už dlouho na logo a ještě dlouho budeme. Spoustu slov komoli (tolik místo kolik, zdyž, zdyby, zdy místo když…), taky plete predlozky a spojky (byli jsme z lese, půjdeme ke babičce,..). S logopedkou jsem přímo toto neřešila, ale mluvit ho slyší často a vždy se vyjadřuje jen k té výslovnosti, toto neřeší. Tak snad je to ok, vždycky se ji na to chci zeptat a vždycky zapomenu. Dysfazii řešíme u druhého syna, ten ma problém s porozuměním, mluví podobně jak brácha, ale s ještě horší výslovnosti (na což má nárok, je o 2 roky mladší). Kazdopadne pri pochybnostech je nejlepší zajít k tomu lékaři, nestane se noc jiného, než že maximálně řekne, že je všechno ok a nemáte to řešit. Takže zajděte na logopedii a vyšetření sluchu a uvidíte. Když bude obojí ok, můžete zkusit PPP kvůli té pozornosti.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1053
1.8.20 08:56

Vzhledem k tomu věku bych se poradila s odborníkem. V devíti už by měl mít rodnou řeč zmáknutou. S tímto musí mít problémy i ve škole, ne? Třeba při diktátu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
1.8.20 09:47

@aknadar kdo ho nezná, nic nepozná. On mluví dobře. Když se nesoustředíš, tak nepoznáš, že mu občas něco ujede. Ve škole je jednickař.

• Nahlásit
  • Citovat
1053
1.8.20 11:44
@Anonymní píše:
@aknadar kdo ho nezná, nic nepozná. On mluví dobře. Když se nesoustředíš, tak nepoznáš, že mu občas něco ujede. Ve škole je jednickař.

Pak bych to neřešila.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
1.8.20 13:53
@aknadar píše:
Pak bych to neřešila.

Zatím jsem to právě neřešila. On bude mít vyšší intelekt, takže hodně věcí vykompenzuje.
Uvidíme, co udělá třetí třída. Teď mu hodně pomohla distanční výuka, kdy se neznamkovalo. Jinak by měl 2 z češtiny.

• Nahlásit
  • Citovat
107
včera v 06:32

Kamaradky take chodila se synem na logo…nerozumel pokynum, spatne mluvil atd…asi po roce to uz bylo kamaradce divne, ze nema skoro zadne pokroky (v te dobe cca 4 roky) tak si zazadala o poradnu a ta logopedka do te zadosti napsala podezreni na dysfazii…do te doby o tom kamaradce vubec nerekla. Ztratili tak spoustu casu. Pak zacal chodit do specialni MS A nastupuje i do ZS pro dysfatiky a krasne to. dohani…ale pisu to proto, abyste se nenechaly uchlacholit tim, ze chodite na logo a ona nic takoveho nerika :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
včera v 08:40

@Lorellin my na logopedii nechodili. Nápravu řeči dělá sousedka, tak jsme chodili k ní. Výslovnost nakonec dohnal bez větších potíží.

• Nahlásit
  • Citovat

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama