Poradna na téma dluhy, exekuce a osobní bankroty
Zbyněk Vorel
@Ivan PPZ píše:
Takže v soutěži o „škodlivost“ v registrech vede zamítnutá hypo před neschválenou. Neschválená je i tehdy, když podám žádost, pak jdu jinam, podám druhou a tu první nenechám „zmizet“.
Aha, zvláštní. Z několika stran jsem měla potvrzeno, že je lepší ta druhá strategie. Tak jsem se zase něco přiučila ![]()
@Ivan PPZ píše:
Nepopulární názor, ale stojím si za ním- nemovitost si mají kupovat lidé, kteří na to mají. Ne někdo, kdo jen tak tak projde bonitou (a ještě se to musí trochu poštelovat), kvůli LTV si půjčí ještě kus peněz jinde, má problém se složením RZ a o nějaké rezervě na život (po koupi nemovitosti) ani nemluvě. Plus daň z nabití. Tím neříkám, že situace s odhady pro banku versus kupní cena je jednoduchá. ALE- když si vyhlédnu nemovitost za 3 mega a pro banku to má cenu 2,6 mega, tak by bylo dobré zpozornět.
Pro některé banky je to ale naprosto běžné
dřeba u dřevostaveb je taková situace extrémně častá a při tom výsledek je takový, že se ty hotové stavby prodávají za mnohem víc. A zrovna v Praze snad neznám jediného člověka, který by si za posledních několik let bral hypotéku a vyšel mu odhad.
@ivašot. píše:
Velmi rozumný názor. Z mého pohledu je lepší chvíli nespat kvůli neschválené hypotéce, než pak nespat každý měsíc, jestli bude na splátku vysněné hypotéky
Jenže to nemusí souviset, je spousta lidí, kteří zvlášť v dnešní době mají co dělat aby jim byla schválena hypotéka a při tom se splátkami by neměli problém ani při zvýšení úroku.
Nerozumim tomu, proc vam poradce rika neco o 99%. Hypoteka se da predschvalit a pak mate na nejaky ten mesic 100% jistotu, ze hypo dostanete.
Nerozumim tomu, proc vam poradce rika neco o 99%. Hypoteka se da predschvalit a pak mate na nejaky ten mesic 100% jistotu, ze hypo dostanete.
@Anonymní píše:
Tak a je to tady! Mame domek snu. Uz se nasel. Ale misto radosti, me obleva pot ze strachu, ze nam neschvali hypo. Mame fin. Poradce, ktery tvrdi, ze na, 99% ji dostanem, ale co kdyz ne? Rezervacni poplatek je v uschovne a ja se silene bojim. Holky, je tu nekdo komu byla hypo zamitnuta? Jsme v pronajmu a tri mesice predem se musi dat vypoved. Chjo.
nic horšího, než že vám jí nedají se nestane.Jo je to blbý, smutný, je to šok, ale život půjde dál…
@Nimie píše:
To by mě zajímalo kde je to tak běžné, to by musel člověk být padlý na hlavu.
Já to dokonce v roce 2010 měla tak, že byt už byl napsaný na mě s až pak mi banka poslala peníze, původní majitelka byla už chudák nervózní, ale banka to tak chtěla.
Pokud je poradce přesvědčený, že vám hypotéku schválí, tak bych mu věřila - oni většinou moc dobře ví, co od které banky čekat a co jsou schopní domluvit. Jinak jakási nervozita před schválením asi panuje trochu u každého, tak hlavně moc nevyšilovat. Ani když jedna zamítne, tak nejsou šance zmařené. Dnes záleží i na tom, jak velkou hypotéku si berete, platí totiž už o hodně přísnější pravidla směrem od ČNB k bankám než třeba ještě před dvěma lety a banky mají jistá omezení. Třeba oblíbená je hypo na 80-90% LVT, jenže tam jsou dnes banky omezené, že jich smí poskytnout ročně jen určité množství. Pak se může snadno stát, že jedna banka už neschválí, protože svoje limity už vyčerpala, zatímco druhá ještě poskytnout může. Tak se neděs předčasně - nebyl by to konec světa.
@Limi123 píše:Vy se v tom pohybujete, nebo je to váš laický pocit? Dokud není načerpáno na účtu, tak nic není jistého. Až do poslední chvíle to závisí na RISK oddělení a to má konečné slovo. Může se objevit nějaký problémek. Navíc pro čerpání je ještě nutných několik podmínek ke splnění a když to žadatel nesplní, tak prachy prostě nepřijdou. Nějaké předschvalování znamená jen to, že je poměrně vysoká pravděpodobnost, že to klapne. Ale 99% je hodně, spíš tak 90-95%.
Nerozumim tomu, proc vam poradce rika neco o 99%. Hypoteka se da predschvalit a pak mate na nejaky ten mesic 100% jistotu, ze hypo dostanete.
@lleennttiillkkaa píše:
nic horšího, než že vám jí nedají se nestane.Jo je to blbý, smutný, je to šok, ale život půjde dál…
No, ale tohle právě může znamenat, že propadne RZ- v Praze klidně tak 121.000 žádný problém.
@Ivan PPZ ano, meli jsme vse predschvalene i Riskem, jistota s platnosti 30 dnu. U Ceske Sporitelny. Meli jsme na to tehdy i nejakou smlouvu ci co…
@Limi123 píše:
@Ivan PPZ ano, meli jsme vse predschvalene i Riskem, jistota s platnosti 30 dnu. U Ceske Sporitelny.
ale vždyt ti to přecinemůžou schválit se vším všudy, aniž by měli všechny podklady - hlavně kupní smlouvu, její podmínky, prověřenou nemovitost, odhad… A pokud ano, tak už to není předschválení, ale regulerní schválení, ne?
@Lama Lama píše:
ale vždyt ti to přecinemůžou schválit se vším všudy, aniž by měli všechny podklady - hlavně kupní smlouvu, její podmínky, prověřenou nemovitost, odhad… A pokud ano, tak už to není předschválení, ale regulerní schválení, ne?
Ja uz si to nepamatuju presne, ale bylo to tak, ze nam schvalili uver do vyse treba 4 000 000 maximalne vsak 85% odhadni ceny pri uroku 1.82%.
A meli jsme jistotu, ze kdyz najdeme nemovitost, ktera toto splni a predlozime konkretni dokumenty (vc. kupni smlouvy), tak ze hypo dostaneme a ze to bude za techto podminek. Ani jsme uz potom nemuseli dodavat znovu potvrzeni o prijmech atp.
A kupni smlouva musela pak byt samozrejme nasledne take schvalena i bankou (nez jsme ji podepsali).
To byla nějaká rezervace sazby a výše úvěru. Ale opravdovým schválením bych to nenazýval. Stačilo mít „jinou“ kupku, kterou banka neakceptuje… A oni vám půjčí max. 4 mega (OK), max. 85% (OK), ale co když si najdete nemovitost za 4 mega a oni odhadnou na 3,6 mega? To vám stejně nedovoluje nemovitost koupit, ledaže máte zajímavé vlastní prostředky. Navíc vy pořád nevíte, jak se banka k té nemovitosti postaví. Jestli splníte např. všechny podmínky pro načerpání (po schválení a podpisu hypo).
@Limi123 píše:
Ja uz si to nepamatuju presne, ale bylo to tak, ze nam schvalili uver do vyse treba 4 000 000 maximalne vsak 85% odhadni ceny pri uroku 1.82%.A meli jsme jistotu, ze kdyz najdeme nemovitost, ktera toto splni a predlozime konkretni dokumenty (vc. kupni smlouvy), tak ze hypo dostaneme a ze to bude za techto podminek. Ani jsme uz potom nemuseli dodavat znovu potvrzeni o prijmech atp.
A kupni smlouva musela pak byt samozrejme nasledne take schvalena i bankou (nez jsme ji podepsali).
No, takze nic 100%.
@Ivan PPZ píše:
To byla nějaká rezervace sazby a výše úvěru. Ale opravdovým schválením bych to nenazýval. Stačilo mít „jinou“ kupku, kterou banka neakceptuje… A oni vám půjčí max. 4 mega (OK), max. 85% (OK), ale co když si najdete nemovitost za 4 mega a oni odhadnou na 3,6 mega? To vám stejně nedovoluje nemovitost koupit, ledaže máte zajímavé vlastní prostředky. Navíc vy pořád nevíte, jak se banka k té nemovitosti postaví. Jestli splníte např. všechny podmínky pro načerpání (po schválení a podpisu hypo).
Ano, meli jsme dostatecne vlastni prostredky, takze rozdil odhadni ceny nas netrapil.