Nesprávná výslovnost r a ř u 4,5letého

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
mikky
Závislačka 4092 příspěvků 24.10.14 10:22
Nesprávná výslovnost r a ř

Ahoj, muj 4,5 letý syn stále nesprávně vyslovuje r a ř. (Místo r „l“ a místo ř „ž“). Jinak slovní zásoba a vyjadřování super, mluví dokonce dvěma jazyky (bilingvní), akorát ta výslovnost. :think: Zkoušíme ruzné říkánky, ale nechce moc spolupracovat :think: Tak po třetím opakování mně pošle někam :lol: Myslíte, že ho mám zkusit vzít za logopedem, nebo ještě chvilku počkat? Díky za názory :)

Reakce:
quinny
Neúnavná pisatelka 16370 příspěvků 24.10.14 10:24

@mikky logopedii urcite nic nezkazis, ale obecne ma jeste cas ;)

mikky
Závislačka 4092 příspěvků 24.10.14 10:26
@quinny píše:
@mikky logopedii urcite nic nezkazis, ale obecne ma jeste cas ;)

Aha a v kolika letech se logopedie doporučuje?

Ankili
Echt Kelišová 9201 příspěvků 24.10.14 10:33

Šla bych na Logopedii, úplne nejpozději v peti letech, moc mu po můžeš kdyz r a ř zvládne do nástupu do skoly. Meli jsme to samé, logoped odhalil i ne úplne ok výslovnost dalších hlásek a po logo cvicenich na sykavky a celkove poté co jsme se řeči začali více zabývat tak r a ř „naskočilo“ samo. Autorita učitele taky pomůže vyřešit to ze dite nechce spolupracovat a hlavne ti poradi jak ho to učit.

quinny
Neúnavná pisatelka 16370 příspěvků 24.10.14 10:38
@mikky píše:

myslela jsem to tak ze ma cas na tu vyslovnost. Jinak logoped kolem tech peti let.
Resila bych to podle toho kdy jdete do skoly. Pokud pristi rok, sla bych hned pokud az dalsi, pockala bych.
Ale zalezi taky jake jsou u vas objednaci doby.
Logopedem jedine pomuzes nic nezkazis, takze klidne bych se sla poradit tam ;)

silvik.sk
Echt Kelišová 9818 příspěvků 24.10.14 10:43

Tak já myslela, že na „r, ř“ je ještě čas. Jít ve 4,5 letech kvůli tomu k logopedovi mi přijde zbytečný. Určitě bych mu dala ještě čas.

MUFICE
Hvězda diskuse 48765 příspěvků 24.10.14 10:44
@mikky píše:

Nám logopedka říkala, že je dobré přijít mezi 3,5 - 4 rokem. Klidně se někam objednejte, tím člověk nic nezkazí.

martina.se
Hvězda diskuse 56918 příspěvků 24.10.14 11:04
@mikky píše:
Ahoj, muj 4,5 letý syn stále nesprávně vyslovuje r a ř. (Místo r „l“ a místo ř „ž“). Jinak slovní zásoba a vyjadřování super, mluví dokonce dvěma jazyky (bilingvní), akorát ta výslovnost. :think: Zkoušíme ruzné říkánky, ale nechce moc spolupracovat :think: Tak po třetím opakování mně pošle někam :lol: Myslíte, že ho mám zkusit vzít za logopedem, nebo ještě chvilku počkat? Díky za názory :)

v tomhle věku už můžeš vyrazit na logo - jsou dlouhé objednací doby.

martina.se
Hvězda diskuse 56918 příspěvků 24.10.14 11:04
@silvik.sk píše:
Tak já myslela, že na „r, ř“ je ještě čas. Jít ve 4,5 letech kvůli tomu k logopedovi mi přijde zbytečný. Určitě bych mu dala ještě čas.

můj chodil do logopedické třídy ve školce.. r a ř řešit už klidně v tomhle věku. Netřeba čekat.

ivašot.
Kelišová 7329 příspěvků 24.10.14 11:15

Zašla bych klidně už teď na logopedii. Mě u obou dětí logopedka odhalila i ne úplně čistou výslovnost hlásek, o kterých jsem si myslela, že jsou v pohodě.

Amys
Generální žvanilka 20818 příspěvků 24.10.14 11:21

@mikky Jestli ti můžu poradit, tak počkej. Dítě v pěti letech nemusí ještě zvládat hlásky r, ř a l, protože se ještě vyvíjí. Pokud neumí nějaké další, mělo by jít na logopedii, ale tvoje dítko zvládá perfektně a nejspíš mu ty ostatní hlásky naskočí samy. Synovi r naskočilo v pěti letech a dvou měsících. Na ř zatím ještě čekáme, ale jelikož řeč se vyvíjí cca do 7 let, tak do té doby ho určitě bude říkat a bez zbytečného lítání po logopedii (jinak mluví pěkně - nešišlá, nešlape si na jazyk, nemluví nosem atd).

canariada
Povídálka 22 příspěvků 28.10.14 07:45
r a ř

Zdravím, hlásky R a Ř jsou ve vývoji řeči ty nejposlednější. Dětem by se měli objevit nejpozději v poslední třídě docházky do školky. Když dřív, jedině dobře, ale pokud nenastanou v tom posledním roce školky, tak dítko bude mít problémy ve škole. Hlásky musí mít svůj ukončen před nástupem do zš, jelikož v první třídě už je musí vyslovit a mít naposlouchané, aby zvládlo čtení a psaní. Ideálně se tvrdí že návštěva logopeda je optimálně cca 4 rok dítěte, pokud jsou opravdu viditelné známky nesprávného vývoje řeči. Ale na r a ř má 4,5 leté dítě ještě čas. A také hraje roli fakt plně obsazených ordinací lékařů logopedů, Určitě by se našlo mnohem více jiných dětí, kteří potřebují řešit vážnější poruchu vývoje řeči, než ve 4,5 letech r a ř. Nemějte strach a dejte mu ještě čas :-) a přeji brzké úspěchy

Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Blíží se zápisy do prvních tříd. Na co se připravit?

Po celý duben budou probíhat na státních i soukromých základních školách... číst dále >

5 netradičních jarních tipů co podniknout v Praze

Rozhodli jste se na počátku jara navštívit hlavní město? Stověžatá Praha... číst dále >

Články z Expres.cz

Úžasná dvojice Abrhám a Šafránková: Podívejte se, jak jsou si manželé velkou oporou

Na konci letošního roku oslaví osmdesáté narozeniny a zub času se na jeho... číst dále >

Le Penová, Wilders a koncert Ortelu! Okamura svolal na Václavák obří SPD párty

Hodně netradiční událost bude už za necelý měsíc hostit pražské Václavské... číst dále >