Nízký hodný cholesterol

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Anonymní  02.05.18 12:19
Nízký hodný cholesterol

Dobrý den. Je tu, prosím, nějaký zdravotník (nebo prostě někdo, kdo tomu rozumí) a vysvětlil by mi jak fungují různé druhy cholesterolu?
Lékař (internista) mě dlouhodobě prudí, že mám nízký „hodný“ cholesterol…
Normální - tedy tím myslím - ten „zlý“ mám v normě (sem tam lehounce nad normou - třeba 5,02… většinou ale do 5 )…
Jak to funguje? Stravuji se špatně?? Není to tak, že kdybych jedla špatně - byl by i ten „zlý“ vysoký?…moc tomu právě nerozumím - myslela jsem, že když je „zlý“ v pořádku, cukry, tuky taky, že je to odrazem toho, že (když to řeknu lidově) „nejím jako čuně“… :think:

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Reakce:

Havran007
Ukecaná baba ;) 1785 příspěvků 02.05.18 12:26

To by mě taky zajímalo, jak to funguje. Protože já jím dost tučného atd a celkový cholesterol mívám pod 3. Ale jednotlivě je mám v normě.

Lollitka
Kecalka 461 příspěvků 02.05.18 12:28

Jak to přesně funguje ti už moc neřeknu, i když mám zkoušku z lékařské biochemie, ale zapomněla jsem to, ale já sama také mívám HDL nižší, což je špatné, protože ten chrání před aterosklerózou, myslím, že přenáší cholesterol z cév do jater a tím pádem aterosklerotické pláty v cévách tolik nerostou. Prý je důležité hodně cvičit, aby HDL stoupl. Já chodím pořád do fitka, nebo běhat, tak doufám, že teď konečně stoupl (zítra si jdu pro výsledky odběrů). Tady jsem ti našla něco o HDL: https://www.wikiskripta.eu/w/HDL

k.bramborova
Povídálka 27 příspěvků 02.05.18 12:31

Tady je to taky dobře vysvětleno http://www.tlukotsrdce.cz/…-vubec-neco/

Anonymní  02.05.18 12:32
zakladatelka - edit

Napsala jsem to blbě - CELKOVÝ mám do 5 (nyní naposled - vyjímečně 5,05)…pardon :-)

Prostě - výsledky jsou Cholesterol 5,05 (ale bývá třeba 4,7…), Triacylglycerol: 2,86, Cholesterol HDL: 0,96, Cholesterol LDL: 2,80…

Jakto, že je něco v normě a něco ne?? Nesouvísí to vše se stravou? :think:

Lenka_Hal
Závislačka 3986 příspěvků 02.05.18 12:49

Cholesterol potrebujes, nutne. Ja mivala celkovy cholesterol kolem 3.4 a dr me pucovala za nizky HDL…a to je jedna z veci, ktera se mi na keto diete spravila. Celkovy cholestreol mam ted 4 a to vse diky HDL, ktery sel nahoru..asi jis malo saturovanych tuku, tucne maso, vajicka, maslo…

Lucka1111
Ukecaná baba ;) 1165 příspěvků 02.05.18 12:51
@Lenka_Hal píše:
Cholesterol potrebujes, nutne. Ja mivala celkovy cholesterol kolem 3.4 a dr me pucovala za nizky HDL…a to je jedna z veci, ktera se mi na keto diete spravila. Celkovy cholestreol mam ted 4 a to vse diky HDL, ktery sel nahoru..asi jis malo saturovanych tuku, tucne maso, vajicka, maslo…

tak na cholesterol 5, nízký HDL a vysoké TG bych tedy určitě nedoporučovala nasycené tuky, tučné maso a vejce. To je pěkná blbost.

Lollitka
Kecalka 461 příspěvků 02.05.18 12:53

Tady je to moc hezky a laicky vysvětleno: http://www.stefajir.cz/?…

Lucka1111
Ukecaná baba ;) 1165 příspěvků 02.05.18 12:56
@Anonymní píše:
Napsala jsem to blbě - CELKOVÝ mám do 5 (nyní naposled - vyjímečně 5,05)…pardon :-)

Prostě - výsledky jsou Cholesterol 5,05 (ale bývá třeba 4,7…), Triacylglycerol: 2,86, Cholesterol HDL: 0,96, Cholesterol LDL: 2,80…

Jakto, že je něco v normě a něco ne?? Nesouvísí to vše se stravou? :think:

Máš zvýšené triglyceridy a snížený HDL cholesterol, může to být špatnou stravou, nedostatkem pohybu, nadváhou, případně i dané geneticky (častá příčina). Často mají takové hodnoty i diabetici. Pokud jsi jinak zdravá a máš normální tlak, tak to určitě není nic co by se mělo léčit. Doporučila bych omezit živočišné tuky, naopak zvýšit tuky nenasycené, hlavně mononesacyné, které jsou např. v řepkovém či olivovém oleji. Dostatek pohybu, pokud máš nadváhu tak zhubnout. A klidně si dej 3× týdně 2dcl vína.

Elenloth
Závislačka 3767 příspěvků 4 inzeráty 02.05.18 13:15
@Anonymní píše:
Dobrý den. Je tu, prosím, nějaký zdravotník (nebo prostě někdo, kdo tomu rozumí) a vysvětlil by mi jak fungují různé druhy cholesterolu?
Lékař (internista) mě dlouhodobě prudí, že mám nízký „hodný“ cholesterol…
Normální - tedy tím myslím - ten „zlý“ mám v normě (sem tam lehounce nad normou - třeba 5,02… většinou ale do 5 )…
Jak to funguje? Stravuji se špatně?? Není to tak, že kdybych jedla špatně - byl by i ten „zlý“ vysoký?…moc tomu právě nerozumím - myslela jsem, že když je „zlý“ v pořádku, cukry, tuky taky, že je to odrazem toho, že (když to řeknu lidově) „nejím jako čuně“… :think:

S cholesterolem je potíž. Udržování jeho rovnováhy v těle je poměrně složitý a individualizovaný proces. To znamená, že není žádná obecná poučka, která by pro každého platila stejně. Jsou tedy lidé, kteří jedí jako čuňata a cholesterol mají dobrý, jsou lidé, kteří se stravují zdravě, jsou štíhlí a aktivní a mají cholesterol vysoký, nebo špatný poměr.
Prostě se to nedá nějak jednoduše říct. Další problém je v tom, že mnoho lékařů (při vší úctě k nim) tomu do hloubky nerozumí, podívá se jen na tabulku z laboratoře a řeší jen to, kde jsou výsledky mimo doporučené rozmezí. Navíc se neustále dovídáme nové poznatky, které nám spíš sdělují, že pořád ještě o lidském metabolismu moc nevíme.
Co ti tedy lékař doporučuje, že máš dělat, když dlouhodobě prudí? Nebo ti nabízí nějaké léky?

Lenka_Hal
Závislačka 3986 příspěvků 02.05.18 13:20

No a neni, ale to starym skolam nevysvetlim.
Pro pochopeni metabolismu lipidu, doporucuju tuhle osobu, je to doktorka se specializaci na metabolismus tuku, ma par prednasek na youtube… :mavam:
 https://www.youtube.com/watch?…

Lenka_Hal
Závislačka 3986 příspěvků 02.05.18 13:23
@Lucka1111 píše:
Máš zvýšené triglyceridy a snížený HDL cholesterol, může to být špatnou stravou, nedostatkem pohybu, nadváhou, případně i dané geneticky (častá příčina). Často mají takové hodnoty i diabetici. Pokud jsi jinak zdravá a máš normální tlak, tak to určitě není nic co by se mělo léčit. Doporučila bych omezit živočišné tuky, naopak zvýšit tuky nenasycené, hlavně mononesacyné, které jsou např. v řepkovém či olivovém oleji. Dostatek pohybu, pokud máš nadváhu tak zhubnout. A klidně si dej 3× týdně 2dcl vína.

Tohle je cele spatne, a kdyby to nebylo cele spatne, tak by i pres neustale pojidani light produktu a smazeni na repkovem oleji nenarustal vyskyt kardiovaskularnich onemocneni a jinych podobnych „radosti“…

Lenka_Hal
Závislačka 3986 příspěvků 02.05.18 13:27

Pro ty, co radi jednodussi formu sdeleni, doporucuju dokumentarni film, nedavno tu byl na Netflix, pro me sice temer nekoukatelne (nemam rada tenhle format), ale mnohym by mohl naopak vyhovovat…https://­www.youtube.com/wat­ch?v=0yLun9kXcEU

Lucka1111
Ukecaná baba ;) 1165 příspěvků 02.05.18 13:41

@Lenka_Hal tak já myslím, že metabolismu lipidů docela rozumím, mám atestaci z interny. Takže je nesmysl doporučovat na vysoké triglyceridy tučné jídlo. Samozřejmě jak píše @Elenloth ten cholesterol bývá často geneticky podmíněný a stravou špatně ovlivnitelný. I když toto bývá spíše u vysokých hodnot LDL cholesterolu, tam to jsou často hubení lidé, sportují a mají třeba cholesterol 7, LDL 5. Ale i nízký HDL může být dán geneticky. A co se týče Tvých hodnot, tak ty jsi měla celkově nízký cholesterol, tudíž asi i nízký LDL i HDL, předpokládám že triglyceridy jsi měla v normě, takže tam asi nebylo na škodu zvýšit příjem cholesterolu, nicméně těžko se toto dá doporučit každému kdo má nízký HDL. Protože většina lidí co mají nízký HDL a vysoké TG, tak mají k tomu nadváhu, nedostatek pohybu, vyšší glykemii a podobně.

Lenka_Hal
Závislačka 3986 příspěvků 02.05.18 13:53

Pokud je to geneticky, to je samozrejme jina, ale na to je tech 5 ponekud malo…
jinak trvam na tom co rikam, tady je shrnuti s referencemi vedeckych publikaci. https://kresserinstitute.com/…cholesterol/

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Nákup na AliExpressu: Jak ho zvládnout krok po kroku?

Dámské, pánské i dětské oblečení, hračky, dekorace, nábytek, šperky… zkrátka... číst dále >

Máma se vdává! Fotky malých svatebčanů vás dojmou

Princeznovské šaty velikosti panenky, fraky jako na tučňáka... a k tomu kopa... číst dále >

Články z Expres.cz

Dítě přejel vláček na rodinném festivalu. Přes snahy záchranářů nehodu nepřežilo

Pětiletého chlapce přejel vláček, který vozí děti. Ačkoliv se ho záchranáři... číst dále >

Ani fekálie by vás neměly odradit! Proč je Dubrovník tak oblíbenou destinací?

Před pár dny tisíce českých turistů pobavila zpráva o tom, že chorvatské... číst dále >

Články z Ona Dnes

Tajemství krásy herečky Halle Berry: cvičení a silný vývar z kostí

V jednapadesáti letech vypadá Halle Berry stále skvěle, může za to cvičení a... číst dále >

VIDEO: Módě ve Varech vládla romantika, velké brýle a pohodlné tenisky

Móda návštěvníků karlovarského filmového festivalu se v posledních letech... číst dále >

Reklama