Poradna porodní asistence
Bc. Vladimíra Toplaková
@Anonymní píše: Více
Moje máma taky měla řeči že má moje dcera německé tvrdé jméno. No a přitom je to jméno řeckého původu. Stejně jako ta Monika
![]()
@pocker My máme Stellu a Isabellu, protože se svět zmenšuje a nevíme kam holky život zavede. Nevím proč by měla být cizí jména špatná, a co tě vede k tomu mít pocit že TY to víš nejlépe.
Já si myslím, že to zakladatelka myslela trochu jinak.
Spousta lidí chce echt jedinečná jména co nemá půlka sídliště. To právě teď splňují ta jmena „zapomenutá“. Radky, Ireny, Ivety a co já vím? Oliny, Aleny třeba.
![]()
@Pitřice píše: Více
Tak takhle jsem vůbec ne přemýšlela. Chtěla jsem něco „českého“ obyčejného no, a ve finále jsme na tom trochu podobně. Záměr to nebyl. ![]()
Já jsem se svým kdysi obyčejným jménem byla taky kdysi součástí té divné moderní vlny, kdy ti zpovkaní rodiče přetali pojmenovávat dcery Květuše, Boženy a Drahomíry a přišly s divnýma novinkama typu Lenka, Petra, Monika. Dneka odzvonilo i jim a přišla vlna Elenek, Emiček a Sofinek. To jou holt módní vlny, no. Pokud se to někomu líbí, nevidím důvod, proč se omezovat a to jméno nedat. Pokud ne, tak má tisíc dalších možností, jak dítě pojmenovat. Může dát stejně dobře i Lenku nebo Boženu.
Já taky nejem zastánce jmen, co má každý druhý, tak jsem děti pojmenovala klasickými nadčasovými jmény vé geneace, která dne moc nefrčí, ale kdo ví, zda za nebudou za pět let na vzestupu a za deset jich nebudou plné třídy. Ale vlatně jediné, co úplně nepobírám, pokud dá někdo jméno, co se dá napsat normálně česky, ovšem s cizím pravopisem, zvlášť k čekému příjmení, taková originalita za každou cenu. Ale každého volba, oni se zas třeba diví jménům mých dětí, že jsou zastaralá.
@ugluk píše: Více
Moje jméno snad nikdy nebylo ve vlně
(bylo) za posledních 40 let určitě ne.
Jsem Vlasta a všude jsem byla vždycky jediná. První jmenovkyní mimo rodinu jsme potkala asi ve 30.
@Atisia píše: Více
Však jo. Když před 40-50 lety dávali rodiče tahle jména dětem, tak taky chtěli být jiní a originální a dávat jiná jména než měli jejich rodiče a prarodiče.
@Anna766 píše: Více
My ted byly s holkama na farme a tam mel MLADY PAR kolem 25 let 4 letou Pepinku a 2letou Vaclavku. Ano jmena to jsou ceska.. clovek si rekne, ze svym zpusobem jsou originalni, ale ja bych treba radsi byla 1 z 5 Terezek, nebo Emicek, nez proste Vaska a nebo Pepca…proste byt originalni za kazdou cenu fakt nemusim, ale chapu a respektuju vyber jmen, at si kazdy dava co se mu libi. ![]()
Ale hodne je ted kolem nas Esterek, Tamarek, Ninusek, Laurinek, Leusek, Sebiku, Vinciku… to treba mne prijde castejsi jak Honzik, Jakub a nebo Ela a Ema.
Ja jestli budu mit nekdy chlapecka, tak to bude Mirecek, caste ale co. ![]()
Zatim mame Patricii a Saru.
@MartinaIrena píše: Více
No vidíš a to ta Žofie je česká obdoba Sofie a ta vznikla dřív než ta Žofie
blázinec.
Je takova doba. Ale treba my mame Anetu (9), Elenu (7), Petru (6) a Martinu (3). U poslednich dvou se hodne divili v porodnici i u pediatra. A zatim jsme potkali dalsi dve male Petry, Martinu zadnou. Mne se nelibi ta moderni typu Mia, ani starsi jako Anicka a Maruska. Az po narozeni deti jsem narazila na nadherne jmeno Etel. Ale to by mi doma nejspis neproslo. Jeste se mi moc libi treba Karin. Ale Karina vubec.
@Atisia píše: Víceasi jak kde. My máme Honzu a na celem sídlišti znám jen jednoho. Do školky s nim nechodí žádný a bezne osloveni nikde neslysim pro malé děti. Ale teda za me je to samy Maty a Natalka. Něco jak když byl všude Sebik. Anicek bylo hodně před par lety. Taky si pamatuju jak v rodině kdysi pojmenovali Amalii. No všichni si tukali na čelo.. a teď znám další 3 v blízkém okolí od známých a přátel.
Mámě dali jméno Monika a praděda s nimi nemluvil. Pro něj bylo jméno německé. Praděda zažil válku a nemohl to překousnout. Ale zvykl si.