Odplenkování - ztráta času a stres?

30.6.21 12:19

Odplenkování - ztráta času a stres?

Maminky, podělte se se mnou prosím o zkušenost. Před týdnem jsem se rozhodla začít s odplenkováním u syna (25 měsíců). Doteď mi to přišlo zbytečné, o nočník nejevil zájem a plakal jen ho viděl, nikdy si na něj ani nesedl, neměl žádné vypozorovatelné záchodové rituály že by si zalezl někam třeba na kakání apod. A ani mu nevadilo být v mokrém. To se v posledních týdnech měnilo a minulý víkend si sám sedal na nočník najednou, sice v plence, ale sedal a říkal, že čůrá. Tak jsem se toho chopila, řekli jsme si, že zkusíme nechat plenky přes den ležet a dáme je na spinkání jen, ale za celý týden si už vůbec na nočník sednout nechce, jen asi první dva dny to zkoušel, na holý zadek mu to asi vadí ten nočník nebo nevím, a přestože se mi několikrát s dávkou štěstí podařilo, ze se vyčůral a vykakal do nočníčku a občas i venku ke stromku, je to za cenu toho, že ho pořád pozoruju a mám pocit, že celé dny dělám jen to a to jsem nechtěla, aby z toho neměl malý pocit, že teď řeším jen tohle a není čas pomalu na nic jiného. Čím víc dní zkoušíme (za nehody se nezlobím samozřejmě, vždy jen vytřu, ukážu zase, kde je nočník, převleču a jedeme dál), tím horší to je, teď už si nechce sednout vůbec a utíká pryč a pak jen zahlásí, kde je loužička. Je to mé první dítě, od pár kamarádek mám echo, že když chytly správný moment na odplenkování, nebyl to problém a za pár dní bylo vyřešeno. Já na to netlačím a hlavně nechci malému dělat stres, ale zase to nechci hnedka vzdát, kdyby se chytil, aby neměl pocit, že jsem nad ním zlomila hůl. Navíc nevím, když teď zas dám plenky, co bude, až příště zkusím vyndat nočník a trenky a budu zkoušet znova. Kolik byste tomu daly času než byste to prozatím vzdaly? A taky mě zajímá, zda je lépe pravidelně posazovat anebo čekat, zda si začne říkat? Mně přijde, že dokud si sám neříká, tak je to jen o štěstí a mém trvalém dohledu, a to mu nechci dělat být záchodový policajt celý den ;) Moc díky ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
19315
30.6.21 12:42

Přešla jsem z ideálu indiánské metody (sebrat plenky a nechat dítě ať si na to přijde samo) na „nechceš čůrat?“ a plenky na ven :D každé dítě je jiné. Po týdnu vidím obrovský zvrat a věřím, že za měsíc zvládneme i ten venek třeba. Za dva měsíce má jít do školky.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
30.6.21 12:46

@Bubla Bůčková moc dekuju, taky ted premyslim, koupila jsem dnes ty pants plenky, daji se lehce stahnout, necham doma nocniky vystavene jako doted a necham to na malem, neni to dobre ani pro me ho jen sledovat, jestli necura nebo se netvari, ze by chtel apod. Moc dekuju za sdileni zkusenosti ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1805
30.6.21 12:47

Dcera (22 m) dělala to same, vůbec si nechtěla na nocnik sednout atd., nechtěla ani curat jinam než do plínky, to se zlomilo naštěstí teď v těch teplých dnech, kdy byla nahata na zahradě u bazénu. Ale na nocnik furt nic. Poslední dobou má hodně oblíbenou panenku, tak jsme ji v pondělí posadili na nocnik, nalili vodu a malý řekli, ze miminko tsky cura na nocnik, strašně jsme tleskali, radovali se atd. Dceři se to hrozně líbilo a od té doby je přes den bez pleny, sama si říká, ze chce curat a jde na nocnik. Tak snad už se to u nás zlomilo. :nevim: Tak bych zkusila motivovat nějak takhle?
Jinak, dcera už dost dlouho (několik měsíců), je schopna rozlišit, je cura/kadi… vždycky to hned hlasila. Přijde mi to dost dulezity pro to odplenkovani. Proto jsem na to trochu “tlačila”, protože mi přišlo zbytečný, když už to přes půl roku ví, proč by se nemohla naučit chodit na nočníky ze začátku se parkrat povedlo, ale pak začala ten velký blok a nechtěla curat jinak, než do plenky. Ale netlacila jsem na ni, vždycky v klidu, chceš, pojď zkusit, nechceš, dobře, tak jsme zase nocnik schovali a za nějaký čas znovu…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1805
30.6.21 12:49

Jinak to “nechceš curat?” Případně jinak dítěti připomínat je tsky trochu zradny, muze se pak stávat, ze se dítě nenauci na to myslet samo, ale zvykne si, ze mu to vždycky někdo řekne. Ale jasne, pro začátek asi lepší, než nic :palec:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1543
30.6.21 12:55

Pockala jsem az na to prijdou sami. U syna ve 2.5 letech, zkousela jsem ve 2 a byly nehody, schovali jsme nocnik a 2,5 ze dne na den bez nehod. U dcery ted aktualne az ve 3 letech a 3 mesicich, predtim pokusy a porad nehody, az se pocurala, tak to vedela. Ted tyden zpatky jsme zase zkusili a ze dne na den zase bez nehod, chodi sama, rikala jsem ji tak prvni dva dny. Ted mi prijde rict, ze curala nebo kakala I zadek si chce sama utirat.
Plenku ma jen na spani
Pockala bych az k tomu dozraje. :srdce: :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1376
30.6.21 12:58

A co zkusit dat primo na zachod? jakoze zkusit nalakat, ze bude vykonavat potrebu jako dospelej? treba se chytne a pujde to, dat mu tam pripadne detsky sedatko, dolu schudky.. aspon bys nemusela cisti nocnik.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
19315
30.6.21 12:59

@PepiKo to je právě to… Někomu dítě měsíce hlásí a někomu ani v dvou a půl nic :D některý na nočníku nevydrží, to se pak radi těžko :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
291
30.6.21 13:01

Az do dvou a pul to nemelo valnej smysl. Pak jsem zkusila ucici kalhotky, to moc efekt nemelo… pak pro nej neobvyklou odmenu, kdyz to zvladl do zachodu a toho se hned chytil a brzy si zacal rikat nebo rovnou chodit sam. Ale souhlasim s nazorem, ze dokud jim to v mozku nesepne samo, zadny metody nezapsobi.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
606
30.6.21 13:01

@Bubla Bůčková U nás syn pěkně začal chodit na nocnik, ale na otázku nechces čůrat říká: Nechceš!!! :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
993
30.6.21 13:32

Nechala jsem na diteti. Kolem dvou let si semtam zacal sedat, ale na odplenkovani to nebylo. Nakonec si zacal rikat kolem 2,5, i kdyz mel plenu, a do tri let bez plen i na ven i na noc.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
12805
30.6.21 13:32
@Brevnovanka88 píše:
Maminky, podělte se se mnou prosím o zkušenost. Před týdnem jsem se rozhodla začít s odplenkováním u syna (25 měsíců). Doteď mi to přišlo zbytečné, o nočník nejevil zájem a plakal jen ho viděl, nikdy si na něj ani nesedl, neměl žádné vypozorovatelné záchodové rituály že by si zalezl někam třeba na kakání apod. A ani mu nevadilo být v mokrém. To se v posledních týdnech měnilo a minulý víkend si sám sedal na nočník najednou, sice v plence, ale sedal a říkal, že čůrá. Tak jsem se toho chopila, řekli jsme si, že zkusíme nechat plenky přes den ležet a dáme je na spinkání jen, ale za celý týden si už vůbec na nočník sednout nechce, jen asi první dva dny to zkoušel, na holý zadek mu to asi vadí ten nočník nebo nevím, a přestože se mi několikrát s dávkou štěstí podařilo, ze se vyčůral a vykakal do nočníčku a občas i venku ke stromku, je to za cenu toho, že ho pořád pozoruju a mám pocit, že celé dny dělám jen to a to jsem nechtěla, aby z toho neměl malý pocit, že teď řeším jen tohle a není čas pomalu na nic jiného. Čím víc dní zkoušíme (za nehody se nezlobím samozřejmě, vždy jen vytřu, ukážu zase, kde je nočník, převleču a jedeme dál), tím horší to je, teď už si nechce sednout vůbec a utíká pryč a pak jen zahlásí, kde je loužička. Je to mé první dítě, od pár kamarádek mám echo, že když chytly správný moment na odplenkování, nebyl to problém a za pár dní bylo vyřešeno. Já na to netlačím a hlavně nechci malému dělat stres, ale zase to nechci hnedka vzdát, kdyby se chytil, aby neměl pocit, že jsem nad ním zlomila hůl. Navíc nevím, když teď zas dám plenky, co bude, až příště zkusím vyndat nočník a trenky a budu zkoušet znova. Kolik byste tomu daly času než byste to prozatím vzdaly? A taky mě zajímá, zda je lépe pravidelně posazovat anebo čekat, zda si začne říkat? Mně přijde, že dokud si sám neříká, tak je to jen o štěstí a mém trvalém dohledu, a to mu nechci dělat být záchodový policajt celý den ;) Moc díky ;)

Uceni na nocnik je trenink jako kazdy jiny, nikoliv metoda pokus omyl, jak to tu vetsina dela.
Musim vedet, co presne ucim tim co delam, postupovat po jednotlivych krocich, nebat se vratit o krok zpet.
Cerstveho gymnastu taky nepostavis pred naradi s tim, ze ted chces kotoul na kladine.
Sama citis, ze takto je to blbe.
Z pc napisu vic.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
999
30.6.21 14:58

Nechala bych plenky pokud mu už nevadí a vrátila bych se k tomu třeba za měsíc..i když chápu, je léto, ideální, ale ve 2 letech je podle mě brzo na kluka.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
30.6.21 15:00

@alialiali moc diky, mame kamarady z plavani stejne stare a oba uz bez plenek, nejak me to inspirovalo to zkusit, ale samozrjeme je kazde dite jine, ti dva zase skoro nemluvi a nas maly jede souveti jak Shakespeare, kazdy ma sve tempo, jen me to napadlo se zmenou jeho chovani k nocniku, ze treba nazral cas. A pak taky babicky a tak, zname to, tlaky a tlaky, nesmim podlehnout :D

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat