Oslovování prarodičů vnoučaty

30.12.19 10:57

Oslovování prarodičů vnoučaty

Ahoj, tak jsem si tu vzpomněla a zajímal by mě váš názor. Moje babička má 4 vnučky, u nás v rodině a myslela jsem, že v celém vesmíru, se jí říká „babi“. Ty druhé ale ji i dědu oslovují křestním jménem, bez babi, dědo. Vlastně i svoje tety, strýce jen křestním jménem. Přijde mi, že si hrají na něco víc nóbl, nebo je to normální?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Reakce:

1244
30.12.19 11:02

Hele ja treba tetam a strejdum taky rikam jmenem. Babicku a dedu ale oslovuju normalne babi a dedo. Ale sestrenky treba rikaji babicka Alenka a babicka Maruska. Oslovovat je jen jmenem mi ale taky prijde zvlastni, nobl ne, ale zvlastni.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6547
30.12.19 11:03

U nás v rodině jedna holčina od začátku oslovuje křestním jménem rodiče, nikdo s ní nehnul :nevim: začala jako dítě, kde to vzala nikdo netušíme, i ty rodiče to podle mě mrzelo, pak si zvykli. Normální mi to nepřijde, ale co člověk nadělá

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
25920
30.12.19 11:06
@Bubla Bůčková píše:
Ahoj, tak jsem si tu vzpomněla a zajímal by mě váš názor. Moje babička má 4 vnučky, u nás v rodině a myslela jsem, že v celém vesmíru, se jí říká „babi“. Ty druhé ale ji i dědu oslovují křestním jménem, bez babi, dědo. Vlastně i svoje tety, strýce jen křestním jménem. Přijde mi, že si hrají na něco víc nóbl, nebo je to normální?

Ty jsi až teď zjistila, jak rikaji tvoje sestřenice a bratranci babičce? :think:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
429
30.12.19 11:07

@Bubla Bůčková Taky mu to přijde divné. Ale je pravda, že u nás na Moravě jsme možná pozadu. Moje švagrová, bydlí v Praze, a taky učí děti říkat jménem, ale teda i s babi. Např. babička Martička, dědeček Vašík, babička Hanička. Nevím jestli proto, aby věděly o koho jde nebo proč. U nás se zas říká babička ze Zlína, babička z vrchu (bydlí s námi). Až budou větší, tak už to budou lepší chápat.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
30.12.19 11:08
@Bábrdl píše:
Ty jsi až teď zjistila, jak rikaji tvoje sestřenice a bratranci babičce? :think:

Já jsem si vzpomněla ne zjistila.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
30.12.19 11:09
@xjuliax píše:
@Bubla Bůčková Taky mu to přijde divné. Ale je pravda, že u nás na Moravě jsme možná pozadu. Moje švagrová, bydlí v Praze, a taky učí děti říkat jménem, ale teda i s babi. Např. babička Martička, dědeček Vašík, babička Hanička. Nevím jestli proto, aby věděly o koho jde nebo proč. U nás se zas říká babička ze Zlína, babička z vrchu (bydlí s námi). Až budou větší, tak už to budou lepší chápat.

To jo, to mi přijde běžné. No jasan babička „dolejší“, babička chlumecka " :mrgreen:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
30.12.19 11:11

No a ještě ten ton, nebo na moji mámu na návštěvě „A Maruuuš?“ :cert:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
19012
30.12.19 11:14

@Bubla Bůčková Babičky děti oslovují babi/babí/babouši. Dědečky nemáme. Pokrevní strejdy/tety oslovují povětšinou strejdo/teto, někdy ale i křestním jménem.
Tety/strejdy v podobě kamarádů jak se jim chce. Někdy jménem, někdy teto/strejdo.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
11631
30.12.19 11:17

My teda tety a strejdy taky nevedeme, to říkají děti jménem. Mě třeba vyloženě vadí říkat každý kamaradce/kamaradovi/známý teto/strejdo.
Babičky a dědy rozlišujeme babi + jméno.

Ale taky máme v rodině rodinu, kde to mají tak, že říkají jménem jak prarodičům, tak i rodičům. Někdy teda řeknou i babi/tati.. ale většinou jménem. Tím jak jsem na to zvyklá, tak mi to divný nepřijde… Ale jsem ráda, že moje děti mi říkají mami :mrgreen:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
48931
30.12.19 11:18

Taky žiju v tom vesmíru, kde se babičce říká babičko, babi… Popř. Babička Maruška. Tetičky jsou teta Jana, teta Hanka. Oslovovat rodiče či prarodiče křestním jménem mi přijde dost divné, no ale není zas tak daleko doba, kdy bylo dost divné vlastním rodičům tykat…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2413
30.12.19 11:19

U nás v rodině děti oslovují tety a strejdy jenom jménem, babičky jménem a dědovi, děda se jménem. Nijak zvláštní mi to nepřijde, já své babičce taky říkala Maruško, líbilo se jí to, protože jménem jí naposledy říkala její maminka.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
30.12.19 11:21
@ugluk píše:
Taky žiju v tom vesmíru, kde se babičce říká babičko, babi… Popř. Babička Maruška. Tetičky jsou teta Jana, teta Hanka. Oslovovat rodiče či prarodiče křestním jménem mi přijde dost divné, no ale není zas tak daleko doba, kdy bylo dost divné vlastním rodičům tykat…

No a právě o to je to horší. Moje babička svoji máme pomalu vykala a holky na ni volají Jituuuš :roll:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
30.12.19 11:23
@lamicina píše:
U nás v rodině děti oslovují tety a strejdy jenom jménem, babičky jménem a dědovi, děda se jménem. Nijak zvláštní mi to nepřijde, já své babičce taky říkala Maruško, líbilo se jí to, protože jménem jí naposledy říkala její maminka.

Tak asi jediný případ přece jen nebudeme.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
13654
30.12.19 11:28

Babickam, dedeckum a prababicce se rika babicko, dedecku a babi a teticce (me) se rika teto ci teto Kajo ci Kajo - neter zatim nemluvi ale tato tri osloveni se ujala zatim :palec: strejda to same.
Babicky rozdeluji jmeny tj. Babicka X (jmeno) a dedecky take. Prababicku tedy ma jen jednu a to je proste babicka jmenem nee :)
Ale neter je fakt mala, ma neco pres rok a zatim jedinym ditkem v rodine po dlouhe dobe na obou stranach tak uvidime jak se to vyvrbi ;)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama