Platební rozkaz, exekuce, promlčecí doby?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.02.19 13:36
Platební rozkaz, exekuce, promlčecí doby?

Nedavno byla u me kamarádka a sverila se mi, že je na ni vydán platební rozlaz a je tam napsano, ze se ma do 10 dní vyjádřit. Co když se nevyjádří? Za jak dlouho na ni muze být vypsaná exekuce? Muzou ji zastavit účet jeste pred tím, nez se o vyhlášení exekuce dozví?
A jak je to s promlčecí dobou? Plati jen, když se veritel nebo exekutor nesnaží nijak vymahat dluh po urcitou dobu? A pokud je exekuce zastavena pro nemajetnost, platí nějaké promlčecí doby? Dekuji za informace

Reakce:
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.02.19 13:53

Pokud už je jednou vedena exekuce tak žádné promlčecí doby nejsou, pokud teď nepracuje a exekuce se jí tedy neplatí z platu tak si exekutoři počkají až pracovat bude a bude platit ještě víc než teď ;)

leyllae
Stálice 86 příspěvků 26.02.19 14:04

Tak 1) platební rozkaz má lhůtu na podání odporu 15 dní (docela by mne zajímalo, kde vzala těch 10) 2) nevyjadřuje se, ale podává ODPOR - tj. PR se ze zákona ruší a následně se vede řízení se jednáním (což způsobuje vyšší náklady řízení), pravděpodobně ale bude
platební rozkaz spojen s kvalifikovanou výzkou k vyjádření - ta má být 15 dní + 30.
Pokud bude mít rozsudek nebo platební rozkaz v právní moci, bude tam pravděpodobně 3 denní doba na plnění od PM, a teprve až pak bude rozhodnutí vykonatelné a pokud nebude plnit dobrovolně, může být podát exekuční návrh, a to jsou další a další náklady spojené s řízením. Pokud kámoška nechce prodělat kalhoty, zkusila bych jít za advokátem nebo bezplatnou právní poradnou, která by měla být v každém městě.

eumedon
Extra třída :D 14520 příspěvků 26.02.19 14:10
@Anonymní píše:
Nedavno byla u me kamarádka a sverila se mi, že je na ni vydán platební rozlaz a je tam napsano, ze se ma do 10 dní vyjádřit. Co když se nevyjádří? Za jak dlouho na ni muze být vypsaná exekuce?

Může se ve stanovené lhůtě vyjádřit (podat odpor nebo odvolání proti příslušenství) nebo může zaplatit. Když se nevyjádří, nepodá odpor a nezaplatí ve stanovené lhůtě, tak platební rozkaz nabude právní moci a stane se exekučním titulem.

V odporu může namítnout, že pohledávka neexistuje, že je promlčená, nebo že byla zcela uhrazena. Pokud má námitky jen proti příslušenství, tak podá odvolání.

@Anonymní píše:
Muzou ji zastavit účet jeste pred tím, nez se o vyhlášení exekuce dozví?

Ano, a zpravidla to tak je, aby si peníze z účtu neuklidila.

A jak je to s promlčecí dobou? Plati jen, když se veritel nebo exekutor nesnaží nijak vymahat dluh po urcitou dobu? A pokud je exekuce zastavena pro nemajetnost, platí nějaké promlčecí doby? Dekuji za informace

Obecná promlčecí lhůta nezažalované pohledávky je 3-letá ale záleží na tom, za co to je. U zažalované je desetiletá a neběží v době, kdy je pohledávka svěřena k vymáhání orgánu veřejné moci (soudu nebo exekutorovi).

JTom
Zasloužilá kecalka 942 příspěvků 26.02.19 14:24
@leyllae píše: …pravděpodobně ale bude platební rozkaz spojen s kvalifikovanou výzkou k vyjádření - ta má být 15 dní + 30.

Toto je velmi důležité a málo známé. Do 15 dnů se musí podat jen samotný odpor. Na podrobné vyjádření je pak ještě 30 dnů.

Váš příspěvek
Reklama