Po RD, podmínky ÚP a DPP

4
9.4.17 13:04

Po RD, podmínky ÚP a DPP

Zdravím, za týden má dcera 4. narozeniny, tak mi ´oficiálně´ končí 4letá RD a budu muset odjet na ÚP, který je na druhém konci ČR (kvůli trvalému bydlišti). Problémy jsou:

1. minulý měsíc mi přišly poslední dva příspěvky na dítě + oznámení, že vše bylo proplaceno, tak si nejsem jistá, jestli za mě ještě stát platí SP+ZP
  2. v pátek jsem podepsala DPP a hned šla po směně na ÚP, kde mi bylo oznámeno, že musím až do města s trvalým bydlištěm a teprve pak si musím zažádat o převod do našeho města. Tam se ale dostanu z časových a finančních důvodů až 21., takže to asi bude problém, co?

Vím, že to je dost zmatené. :zed:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
1368
9.4.17 13:10

Muzu se pridat s otazkou? Pokud je DPP, je mozne se prihlasit na up a up bude platit zdravotni? A vyplaci se podpora, pokud se dela na dpp, nebo se podpora pozastavuje a podpira muze byt jen pokud neni zadny prijem?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8453
9.4.17 13:23

@MoonyRise V tom oznámení k posledním dvěma RP by mělo být i datum, kdy ti to končí. Pokud tedy už minulý měsíc přišly poslední platby, tak zřejmě RP skončilo k poslednímu únoru. Máš povinnost do 8 dnů od konce RP nahlásit změnu zdravotní pojišťovně - buď se přihlásit jako osoba pečující o dítě do 7 let (pak je omezení školky na 4 hodiny denně) nebo se registrovat na pracák, jinak si budeš muset zdravotní hradit sama.

A co takhle si změnit trvalé bydliště na adresu, kde opravdu bydlíš?

A ještě k tomu sociálnímu pojištění, to za tebe nikdo neplatí a nejsi povinna ho hradit ani ty.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4
9.4.17 13:38

Omezení školky na 4 hodiny denně nepřichází v úvahu, musím dojíždět.
Trvalé bydliště jsme už s majiteli řešili, ale majitel o tom nechce slyšet, dokud nebude poslední čtvrtina roku (povinnost přihlásit se trvale na místo, kde bydlíme) a při pokusu ho ´dle zákona´ obejít, mi okamžitě ukončí smlouvu, a já teď rozhodně nemám peníze na další stěhování. Nevím proč to dělá, ale jeho žena s ním taky nehne.
No, zdá se, že za tenhle měsíc si asi budu muset zaplatit ZP sama, i když se přihlásím až po 20. v měsíci…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8453
9.4.17 13:48

@lísteček1 Pokud chceš být v evidenci ÚP, tak si můžeš přivydělat max. 5500 Kč měsíčně a podpora se při přivýdělku pozastavuje.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8453
9.4.17 13:50

@MoonyRise Pokud máš platnou nájemní smlouvu, tak si můžeš přihlásit trvalé bydliště bez ohledu na majitele.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4
9.4.17 16:48

@Lendeš Jak jsem psala, mám smlouvu, ale majitel nechce, abych se tam přihlásila, dokud to nebude nezbytně nutné (tj. do konce roku, než to bude povinné a pod pokutou!). Nevíme proč, nikdo s ním nehne. Pokud to udělám, zjistí to a můžu si hledat bydlení jinde. Tohle ale teď řešit nechci!
Chtěla jsem zjistit, jestli za mě stát stále platí ZP jako dosud na RD (tedy do konce března) nebo to skončilo posledním proplacením příspěvku. A zda za mě pracák bude platit ZP za duben, i když se tam přihlásím až 21.!

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
6.8.20 08:05

Obnovuji diskuzi, brzy mi končí 4letý rodičovský příspěvek, nenám žádnou pracovní smlouvu na hlavní pracovní poměr, ale mám smlouvy na DPP, ani u jedné není reálné splnit podmínky odvodu zdravotního a sociálního pojištění. Byla jsem se zeptat přímo ma ÚP a pracovnice mě na tuto podmínku také neupozornila, na internetu jsem ale našla, že jinak podpora ne.

Má otázka zněla, co se stane, když se po skončení rodičáku nezaregistruji na ÚP, jen nahlásím na pojišťovnu jako osoba pečující o dítě a budu pokračovat v práci na DPP, jestli se tím nepřipravím o možnost podpory nezaměstnanosti (člověk nikdy neví, co se může stát a zůstat pak úplně bez peněz..) a z čeho se podpora pak bude vypočítávat, paní mi řekla, že ne, že se to vypočte z DPP, jenže neuvedla, že bych z té DPP musela odvádět to pojištění, čehož jak jsem psala, není možné docílit, protože zaměstnavatel to má vyčůraně vymyšlené…

Z toho mi vychází DPP raději zrušit, zaregistrovat se po skončení RP na ÚP rovnou, pokud nenajdu jinou práci, budu mít tak snad i větší šanci. Nebo máte jinou radu?

PS. Původně jsem myslela, že to nebudu muset řešit, snažíme se o miminko, nechtělo se mi shánět práci, když vím, co chceme a máme v plánu, ale bohužel mám za sebou několik neúspěšných těhotenství, takže…

• Citovat
  • Nahlásit
5570
6.8.20 08:26

Pokud máš DPP, tak je to překážka evidence na ÚP. Můžeš mít DPČ, ale v tom případě ti nevyplatí podporu. Podpora po RP se vypočítává z průměrné mzdy v národním hospodářství. (Teda pokud by tu nemohli nějak započítat výdělky z dohod.) Jenže je to násobek 0,15, 012 a 0,11. Takže vcelku žádná hitparáda - cca 5000 nejvyšší částka.
Jako osoba pečující o dítě do 7 let věku (nebo když máš více dětí tak do 15 let) můžeš být, ale děti nesmí mít družinu, být v MŠ po obědě a řekla bych, že ani brigádu nesmíš mít.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
818
6.8.20 08:32

Jak píšeš. DPP zrušit, ukončit, přihlásit se na ÚP, čerpat podporu v nezaměstnanosti a hledat si práci. Je to nejschůdnější řešení.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
6.8.20 10:22

@Hořec, děkuji, to všechno vím a taky vím, že brigádu mít můžu, pokud dodržím zároveň podmínky celodenní péče, což by nebyl problém, ale právě stále tápu v tom, co by se stalo, kdybych se na ÚP nepřihlásila hned po skončení RP (za dodržení podmínek, že nesmím mít DPP), ale vyhlídky v tomto asi fakt špatné. Asi fakt bude nejjednodušší DPP vypovědět. Případně zažádat o přepsání na DPČ, sice by mi tak mohl vzniknout nárok i na případnou mateřskou, ale vzhledem k možnému výdělku by to snad nevycházelo ani na těch 5000,–, spíše néně, s případnou podporou nápodobně, prostě tak jako tak vychází nejlépe sehnat práci na hlavní poměr…

• Citovat
  • Nahlásit
5570
6.8.20 10:35
@Anonymní píše:
@Hořec, děkuji, to všechno vím a taky vím, že brigádu mít můžu, pokud dodržím zároveň podmínky celodenní péče, což by nebyl problém, ale právě stále tápu v tom, co by se stalo, kdybych se na ÚP nepřihlásila hned po skončení RP (za dodržení podmínek, že nesmím mít DPP), ale vyhlídky v tomto asi fakt špatné. Asi fakt bude nejjednodušší DPP vypovědět. Případně zažádat o přepsání na DPČ, sice by mi tak mohl vzniknout nárok i na případnou mateřskou, ale vzhledem k možnému výdělku by to snad nevycházelo ani na těch 5000,–, spíše néně, s případnou podporou nápodobně, prostě tak jako tak vychází nejlépe sehnat práci na hlavní poměr…

Přivydělat na ÚP můžeš na DPČ a až do výše poloviny minimální mzdy. Takže 7300 Kč hrubého za měsíc.
Nejlepší je pracovní smlouva. I ta může být na zkrácený úvazek. Někdy zaměstnavatelé tvrdí, že to není pravda (osobní zkušenost).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
6.8.20 12:04

@Hořec, no to se nedivím, protože pro zaměstnavatele to není zrovna výhodné, chjo..

@FraDeu, díly, asi nic jiného fakt nevymyslím.

• Citovat
  • Nahlásit
8453
8.8.20 23:18

Pokud si na ty DPP vyděláš víc než je podpora (začíná na 5 tis., pak se snižuje), tak bych je nerušila, ale přihlásila se na pojišťovně jako osoba pečující jak píšeš. Na podporu musíš splnit 12 měsíců důchodového pojištění nebo náhradní doby za poslední 2 roky a náhradní dobou je péče o dítě do 4 let. Tzn. nemusíš se na pracák hlásit hned po RP.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama