Rodičovská + zaměstnání + živnost

Anonymní
13.9.11 09:48

Rodičovská+zaměstnání+živnost

Chtěla bych zjistit,co to pro mě znamená, když jsem na rodičáku,budu půl roku zaměstnaná a k tomu si otevřu živnost.
Co musím nahlásit na úřadech, jak to bude s placením soc. a zdrav. pojištění a co daně?
Děkuji!
Radši jako anonym,nemusí to vědět okolí :wink:

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

1579
13.9.11 11:16

Ahojky, tak otevření živnosti při rodičovské prý vůbec nevadí, v tom případě si můžeš vydělat kolik chceš a paltíš si pouze sociální, zdravotní platí stát po celou dobu rodičovské i nadále. Jen nevím když během toho budeš i zaměstnaná…není toho trochu moc? :lol:
Ale zase jestli budeš zaměstnaná tak by měli za tebe nějaké sociální odvádět takže živnost by byla jen jako vedlejší ne?
Nejlepší a nejjistější bude zavolat si a nebo přímo osobně zajít na sociální správu kam spadáš a tam už ti přesně řeknou co je k tomu zapotřebí a co se platí.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
13.9.11 12:30

děkuji,tak nějak jsem si to myslela,chtěla jsem vědět,jestli nemá někdo zkušenost,ale asi takový exot jsem jen já :-P

• Nahlásit
  • Citovat
72064
13.9.11 18:41

Ať už z titulu pobírání rodičáku nebo z titulu zaměstnání (pokud si vyděláš více než minimální mzdu) budeš mít ŽL jako vedlejší.
Takže první rok neplatíš žádné zálohy (ale musíš to nahlásit jak na sociálce, tak na ZP) a potom doplácíš zdravotní podle skutečného výdělku. Sociální do výdělku cca 56tis za rok neplatíš vůbec, pokud si vyděláš víc, tak platíš i sociální, zase podle skutečného výdělku.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Luzkkk
16.4.12 12:06

Ahoj holky, mám dotaz a bohužel jsem tady zatím nenarazila na diskusi, která by mi ho zodpověděla. Proto to zkouším takhle.

Jsem ve 3 měsíci těhotenství a podnikám na živnostenský list. Platím si pouze zdravotní pojištění a příjem mám opravdu minimální. Chtěla bych se zeptat, jestli je nějakým způsobem možné zvýšit si rodičovské dávky (mateřskou pobírat kvůli živnosti nemůžu). Mockrát Vám děkuju za jakékoliv názory.

Pěkný den

• Nahlásit
  • Citovat
72064
16.4.12 12:19

Ne, rodičovský příspěvek je pro všechny stejný, v součtu 220 000,– akorát ty nebudeš moct volit délku, měla bys automaticky 4 letý, pouze pokud partnerovi vznikne nárok na mateřskou, tak bys mohla volit jinou délku.

Jo a jen tak mimochodem, pokud máš ŽL jako hlavní, což z toho co píšeš máš, tak je pro tebe sociální pojištění povinné, abys nebyla pak překvapená, až se OSSZ ozve a bude ho chtít včetně penále.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
katey
4.6.12 22:04

takze pokud tomu dobre rozumim, kdyz jsem na rodicovske dovolene a rozhodnu se zalozit zivnost, stat za me dal plati socialni i zdravotni,ale po roce si zdravotni zacnu platit sama, podle toho kolik vydelam. Dane samozrejme platit hned jakmile zacnu zivnost provozovat, ze? a nejspis ani nezalezi na vydelku?A po te co mi rodicak skonci, tak si uz platim zdravotni a socialni sama. A je toto zapocitano do duchodu? diky

• Nahlásit
  • Citovat
72064
4.6.12 22:49

Ne tak úplně, první rok neplatíš zálohy na sociální a zdravotní, ale zdravotní pak doplácíš zpětně podle výdělku a kdyby měla výdělek vysoký, tak doplácíš zpětně i to sociální, bez ohledu na RD.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
5.6.12 10:01

dovolená

Ahoj, obracím se na vás s radou jak se hájit, když nemám možnost dle vedoucího čerpat dovolenou. Mám ji ještě celou z roku 2011, tedy mám dohromady 40 dní. Nabízí mi jí proplacenou za 200 Kč za den, což se mi nelíbí. V momentě kdy si vezmu několik dnů volno, krátí mi mzdu, což mě vadí jde o částku za 5 dní cca. 4000 Kč, což je hodně. Jinak zástupnost mezi námi ve firmě téměř neexistuje, tak že musíme dělat v kuse i 16 hodin. Pokud někdo marodí, tak klidně několi týdnů. Prosím o radu

• Nahlásit
  • Citovat
72064
5.6.12 10:11

Podle zákoníku práce, pokud nemáš vyčerpanou dovolenou z roku 2011, ani určeno její čerpání k 30.6., tak si můžeš zvolit termín ty, písemně to zaměstnavateli oznámit minimálně 14 dní předem a musí ti ji povolit.
Druhá věc je ta, že pokud zaměstnavatel zákoník práce prostě nedodržuje, tak se dá těžko něco radit, tady se lze leda obrátit na inspektorát práce a případně to dát k soudu, nic s tím jinak nenaděláš.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
katey
5.6.12 14:06

jeste se zeptam, kdyz bych chtela ted na rodicovske nekomu pohlidat deti kam si mam dat inzerat, aby se o me dovedeli a musim to pak nahlasit na nejaky urad? ja jen aby me pak nestihali za to, ze jsem si privydelavala a nic z toho neodvadela. diky

• Nahlásit
  • Citovat
8927
1.7.12 23:14

Katey - není na to už živnost… Poskytování služeb pro rodinu a domácnost?

Chtěla jsem se zeptat, zda víte teď některá aktuálně, zda při rodičovské a podnikání platím sociální a zdravotní a případně kolik, či kde to najdu?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8927
1.7.12 23:20

A už jsem to asi našla http://www.businessinfo.cz/…ne-7724.html

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5406
2.11.13 19:41

Ahojky mám takovou prosbu nastavila jsem si rodičák na 2 roky ted v prosinci mě končí ale od 30.9.2013 ho mám pozastavený protože chodím brigádně pracovat ale nemám žádnou smlouvu jsem hlášená normálně na uřadě práce a malá chodí do jeslý a proto je rodičák pozastaveny ted si budu dělat živnosták během týdne a musím se odhlásit z uřadu a kamarádka mě poradila že si ten rodičák můžu prodloužit na ty 4 roky že mě tu částku která zbývá doplatit rozpočítají do těch 4let věku a zaplatí za mě i sociální a zdravotní stát což by pro mě bylo ideální myslíte že to takhle půjde vyřešit? vůbec stím nemám zkušenosti ale asi za jeden měsíc si to musím sama zaplatit protože malé budou 2 roky až 8.12 a pak si můžu znova žádat o ten rodičák protože její strávená doba ve školce nebude už sledována,.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
72064
2.11.13 19:47

@pavla.velova Jojo, jde to tak udělat, akorát tedy budeš sociální a zdravotní platit 2 měsíce, nikoliv jeden. Leda bys ten rodičák obnovila už od 1.12. a do toho 8. to nějak dopytlíkovala s hlídáním.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama