Samovyšetření prsů - jak poznat bulku?

• Fotoalbum (0)
  • Sledovat e-mailem
  • Přidat k oblíbeným
  • Zapnout podpisy
  • Hledání v tématu
Anonymní
12.1.22 08:22

Samovyšetření prsů - jak poznat bulku?

Ahoj,

tchýni nedávno objevili při běžné kontrole na mamografu rakovinu prsu a na mě to dopadlo a začala jsem si sahat na prsa. Není mi ještě 45, takže na mamografu jsem nebyla, i když vím, že si můžu sama zaplatit ultrazvuk i ten mamograf. Jen si říkám, jak vlastně poznám, že něco není v pořádku a mám tam už jít? Plno žen mladších 40 let rakovinu dostalo. Všude říkají, ať si kontrolujeme prsa. I jsem četla plno příběhů, kde rakovina se rozvinula i bez bulky. Někoho prsa bolela, někoho ne. Nejčastější byla ale ta bulka.
Našly ji často náhodou třeba při mytí. To znamená, že ta bulka má být takhle citelná jen při mytí, že není třeba prso nějak důkladně prohmatávat? Když jsem si teď důkladně prohmatávala obě prsa, tak mi taky přijde, že pravé není úplně měkké a jsou tam nějaké útvary, jak zduřelé žlázy nebo něco takového. Není to přímo tvrdá kulička, ale jako taky mi to přijde rizikové. A občas mě v tom prsu píchne nebo trochu zabolí. Objednala jsem se na gynekologii a dokonce i na ten mamograf.
Jen si říkám, jak má ten nebezpečný útvar na pohmat být vlastně cítit?

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
1127
12.1.22 08:33
  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1537
12.1.22 08:42

Na ultrazvuk se doporucuje nove chodit uz od 25 let, byt to nehradi pojišťovna. Moje lekarka rikala, ze prave proto, ze u mladších rocniku byva rakovina rychlejsi a agresivnejsi a je zahodno na ni přijít co nejdříve.
Prsa si vysetruj podle navodu sama, urcite necekej, az budes mit neco dost velkyho na bezne nahmatani pri myti. Ja mam treba jeden utvar dost hluboko v prsu hmatny jen pri dukladnem samovysetreni. A neplas, většina utvaru, co si najdes, jsou různé nezhoubne utvarky a pouze se sleduji a prsa obcas boli kazdou zenskou. Jsi ovlivnena zkusenosti tchyně, coz je normální. Zatím bych to samovysetreni nechala, at se nedoplasis, poradne se prohmatej az pred mamografem, at vis, co v tech prsou mas a pak se jednou mesicne prohlidni. ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
12.1.22 08:49
@Sallyna píše:
Ahoj, tady je navod:
https://mammacentrum.cz/…etreni-prsu/

Já vím, na návody jsem se dívala, ale necítím, že bych měla prso úplně hladké, ani jedno ne. U toho pravého cítím větší zduření, ale jestli bych to značila bulkou, to nevím. Žláza je cítít tužší, a to ještě jen někdy, když prohmatávám hodně hluboko.

• Citovat
  • Nahlásit
1537
12.1.22 08:51
@Anonymní píše:
Já vím, na návody jsem se dívala, ale necítím, že bych měla prso úplně hladké, ani jedno ne. U toho pravého cítím větší zduření, ale jestli bych to značila bulkou, to nevím. Žláza je cítít tužší, a to ještě jen někdy, když prohmatávám hodně hluboko.

Kdy jdes na ten mamograf? Uz to nech, ted nic stejne nevyresis a neurychlis. Byt tebou, objednam se do soukromého mamacentra na utz a necham si tam lekarkou podrobne ukazat samovysetreni a popsat, co hmatam. :hug:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
12.1.22 08:54
@Villanelle píše:
Kdy jdes na ten mamograf? Uz to nech, ted nic stejne nevyresis a neurychlis. Byt tebou, objednam se do soukromého mamacentra na utz a necham si tam lekarkou podrobne ukazat samovysetreni a popsat, co hmatam. :hug:

Pristi tyden jdu na gynekologii, tam uvidim, a objednala jsem se na unor na mamograf, nemusi se cekat, terminu je dost, maji terminy k vyberu i online.

• Citovat
  • Nahlásit
100
12.1.22 09:04

Jak poznat bílků ne řeknu. Ale mě třeba bolelo prsu před menstruaci, tak jsem hned objednala do Mamacentru. Naštěstí se jednalo o fibroadenom. Teď chodím 1×rocne na utz jako samoplatce. Chodím od 30 let. Říkám ze jsem mohla klidně chodit na utz už od 25,lepší je prevence

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
107
12.1.22 09:18

Jak s tim souvisi gynekologie? Tam mi nikdy prsa neřešili. Objednavam se na ultrazvuk jako samoplatce a to mi jeste neni 30. Mam strach a taky se bojim ze bych si to nenahmatala sama

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
12.1.22 09:24
@Nenitamduch píše:
Jak s tim souvisi gynekologie? Tam mi nikdy prsa neřešili. Objednavam se na ultrazvuk jako samoplatce a to mi jeste neni 30. Mam strach a taky se bojim ze bych si to nenahmatala sama

Na gynekologii mají ten ultrazvuk.

• Citovat
  • Nahlásit
396
12.1.22 09:33

Prosím o radu. Když mi je 35let je lepší jít na ultrazvuk nebo na mamografii? Díky

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
12.1.22 09:39
@Lucias241 píše:
Prosím o radu. Když mi je 35let je lepší jít na ultrazvuk nebo na mamografii? Díky

Mně říkali, že u mladších ročníků nejdříve ultrazvuk.

• Citovat
  • Nahlásit
396
12.1.22 09:41
@Anonymní píše:
Mně říkali, že u mladších ročníků nejdříve ultrazvuk.

Díky

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1127
12.1.22 09:43
@Anonymní píše:

Mela bys kazdy mesic hledat zmeny od predchoziho prohmatu. Zajdi na gynekologii na ultrazvuk, tim urcite nic nezkazis. Mamograf najde jeste mensi utvary nez ultrazvuk, ale je to zareni. Dala bych na doporuceni lekarky, jestli je vhodne jit. Ted se neboj, budou to jen prsni zlazy. Jsi nejista, po prvnim prohmatu prsa poznavas.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1241
12.1.22 09:48

Některé zdrav. pojišťovny na utz přispívají, u VZP je to 500Kč. Chodím jako samoplátce od 30 let každý rok.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5100
12.1.22 10:38

@Nenitamduch Ja treba mela stareho gynekologa (slusny pan a zadny preverzak, sestricku mu delala manzelka) a v ramci prevence mi proklepal/prohledl i prsa. Mela jsem nejake zdureniny po porodu, ale byly to jen zlazy. Ty bulky jsou jak hlinene kulicky.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat