Reklama

Šance lidí 45+ na trhu práce

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Kaliopa
Závislačka 3345 příspěvků 31.01.17 11:59
Šance lidí 45+ na trhu práce

Ahoj, přečetla jsem si tento článek a je mi z toho trochu smutno. Jinde na internetu jsem četla, že dokonce pro některé firmy je už i člověk 40+ starý.
Je to hrozné, odchod do důchodu se stále zvyšuje, ale starší lidé mají problém najít práci. Já pracuji v zahraničí, místo mám zatím jisté, ale říkám si, jak bych dopadla, kdybych si měla později kolem těch 45 let hledat místo v ČR. U lékařů to asi problém není. Ale prý i IT, manažeři apod. jsou už považováni v tomto věku za méně perspektivní. Co s tím? Chápu, že člověk na to do ca. 35 let nemyslí, sbírá v práci zkušenosti, daří se mu, roste mu sebevědomí a říká si, no co, však do 50 let daleko, kdo ví, co je to za lidi, že je nikdo nezaměstná, mohou si za to sami a tohle se mne jako kvalifikovanému zaměstnanci s VŠ nemůže stát. Myslíte na to někdy? Já si dělám pro tento případ velké rezervy, abych potom nestrávila život od 50-65 někde na brigádách na DPP apod.

http://ekonomika.idnes.cz/…onomika.aspx?…

Stránka:  1 2 3 Další »

Reklama

Reakce:

martina.se
Hvězda diskuse 56894 příspěvků 31.01.17 12:02

@Kaliopa pak jsme u nás mimo mísu, věkový průměr je možná i přes 40 :mrgreen:

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 31.01.17 12:07

Trochu to tak bude. Táta hledá novou práci ve stejném oboru (je zaměstnaný, ale nastoupil nový šéf, který tam dělá dusno), má plno zkušeností ale radši dají přednost mladšímu z jiného oboru. Jo a vysokou má taky, ale tu má dnes každý druhý, takže už to není žádná výhoda.

Anonym kvůli osobním informacím

Kaliopa
Závislačka 3345 příspěvků 31.01.17 12:07
@martina.se píše:
@Kaliopa pak jsme u nás mimo mísu, věkový průměr je možná i přes 40 :mrgreen:

Ano, to je možné. Je ale otázka, kdybyste hledali nového zaměstnance, jestli byste vzali někoho kolem 40 let nebo spíše mladšího. Tady nejde o to, že by firmy ty starší hromadně propouštěli, ale o to, že pokud opravdu nastane reorganizace a ten člověk 45+ přijde o práci bez vlastního zavinění, tak prostě bude nové místo hledat hůře než člověk, kterému ještě nebylo 40. V tomto ohledu je dobrá státní správa, tam propuštění tolik nehrozí a ti lidé mají větší šanci, že ty odpracované roky do důchodu splní. Sice se zdá, že třeba nástupní platy mají nižší, ale s rostoucím věkem jim rostou a vyrovná to naopak ty propady starších lidí v soukromé sféře, kteří budou muset tešit období nezaměstnanosti, pokud budou mít smůlu a přijdou o místo.

terrka83
Zasloužilá kecalka 637 příspěvků 31.01.17 12:07

Tak to u nás v práci je průměr bohužel pod 30 :,( :,( :,( Já už jim to kazím :D :D

Kaliopa
Závislačka 3345 příspěvků 31.01.17 12:08
@Anonymní píše:
Trochu to tak bude. Táta hledá novou práci ve stejném oboru (je zaměstnaný, ale nastoupil nový šéf, který tam dělá dusno), má plno zkušeností ale radši dají přednost mladšímu z jiného oboru. Jo a vysokou má taky, ale tu má dnes každý druhý, takže už to není žádná výhoda.Anonym kvůli osobním informacím

Tak není pravda, že vysokou školu má každý druhý. Dokonce ji nemá ani 30 % Čechů. Rozšiřuje se spíše mezi mladšími ročníky, ale ani tak neplatí, že každý druhý jde dnes na VŠ, i když se to tak může zdát.

EmmaAnna
Závislačka 3398 příspěvků 31.01.17 12:09

@Kaliopa ty máš docela pesimistické smýšlení, ne? Věk je asi k tíži, to je jasné. Žena 45+, která strávila posledních 10 let na rodičovské. Muž, manuálně pracující. Nic moc praxe, žádné jazyky, už není ani moc flexibilní, nenaučí se tolik nového tak rychle.

To jsou podle mě lidi, co z pracovního systému vypadávají. Než finanční rezervy bych se spíš vzdělávala, učila jazyky a získala slušnou praxi :nevim: Mít rozumné splátky hypotéky ale taky neuškodí a finanční rezervu by měl mít každý taky bokem :nevim:

pe-terka
Neúnavná pisatelka 15565 příspěvků 31.01.17 12:09

Tak celkově je to paradox. U nás prac. trh staršími lidmi pohrdá, v zahraničí prý je přístup jiný. Takový člověk je zdroj zkušeností, obvykle dobré pracovní morálky a těch si váží. Trošku starším ročníkům nahrává fakt, že mladým se dneska nechce manuálně dělat a dlouho studují.
Jsme zvědavá, jak se bude situace vyvíjet spolu se zvyšováním důchodového věku.

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 31.01.17 12:10

Muj tata (54) menil ted praci. V jedne dostal vypoved pro nadbytecnost, behem par dni (prvni pohovor) mel praci novou, srovnatelnou s tou puvodni. Dela ve strojirenstvi, stredni management.
Anonym kvuli osobnimu infu o rodine

vejilka
Závislačka 4358 příspěvků 31.01.17 12:10

Tchyně dělá v jedný firmě celý život účetní. Měla vždy jen pauzu když šla na rodičák. Ted když má 5 let do důchodu jí chtějí vyhodit :pocitac: Prý chtějí někoho mladého kdo se stále zdokonaluje.Je to smutné

Kaliopa
Závislačka 3345 příspěvků 31.01.17 12:11
@terrka83 píše:
Tak to u nás v práci je průměr bohužel pod 30 :,( :,( :,( Já už jim to kazím :D :D

Potom je ale jasně vidět, že ty firmy tedy nepotřebují nijak vysoké kvalifikace a že je člověk schopen se tu činnost naučit rychle. Protože jak je tedy vidět, tak praxe v oboru delší než 10 let už není brána jako plus. I u inzerátů je to často vidět. Ještě jsem neviděla, že by někde požadovali praxi 15 let a déle. I praxe 10 let nebývá v požadavcích často. Obvykle je 5-7 let. Takže u toho jako by vyplývalo, že po těch maximálně 7 letech se už člověk v tom oboru vlastně nezdokonaluje a asi tam stagnuje, když delší praxe není brána jako přínos.

Kaliopa
Závislačka 3345 příspěvků 31.01.17 12:13
@EmmaAnna píše:
@Kaliopa ty máš docela pesimistické smýšlení, ne? Věk je asi k tíži, to je jasné. Žena 45+, která strávila posledních 10 let na rodičovské. Muž, manuálně pracující. Nic moc praxe, žádné jazyky, už není ani moc flexibilní, nenaučí se tolik nového tak rychle.To jsou podle mě lidi, co z pracovního systému vypadávají. Než finanční rezervy bych se spíš vzdělávala, učila jazyky a získala slušnou praxi :nevim: Mít rozumné splátky hypotéky ale taky neuškodí a finanční rezervu by měl mít každý taky bokem :nevim:

Máš pravdu, jsem v tomto pesimistická. Vidím v mém okolí několik případů. A bohužel se to netýká jen dělnických pozic bez znalosti jazyků. Známá takto přišla o místo vedoucí jedné menší bankovní pobočky. Nové místo zatím nenašla. Hledá už rok. Stejná či podobná pozice nebyla vypsána, a pokud se přihlásí na jinou bankovní pozici, tak ji nevezmou, protože přece by to pro ni jako bývalou ředitelku pobočky bylo pod úroveň a měla by si tedy zase hledat vedoucí pozice. Ale jak to má dělat, když ty jsou jaksi obsazené a neuvolňují se tak rychle a navíc je jich málo?

Kaliopa
Závislačka 3345 příspěvků 31.01.17 12:15
@kacenka8 píše:
Tchyně dělá v jedný firmě celý život účetní. Měla vždy jen pauzu když šla na rodičák. Ted když má 5 let do důchodu jí chtějí vyhodit :pocitac: Prý chtějí někoho mladého kdo se stále zdokonaluje.Je to smutné

Tak ona už ale je „zdokonalena“ ne? Lepší je mladý, kterému bude trvat několik let, než se dostane na její úroveň?

pe-terka
Neúnavná pisatelka 15565 příspěvků 31.01.17 12:15
@EmmaAnna píše:
@Kaliopa ty máš docela pesimistické smýšlení, ne? Věk je asi k tíži, to je jasné. Žena 45+, která strávila posledních 10 let na rodičovské. Muž, manuálně pracující. Nic moc praxe, žádné jazyky, už není ani moc flexibilní, nenaučí se tolik nového tak rychle.To jsou podle mě lidi, co z pracovního systému vypadávají. Než finanční rezervy bych se spíš vzdělávala, učila jazyky a získala slušnou praxi :nevim: Mít rozumné splátky hypotéky ale taky neuškodí a finanční rezervu by měl mít každý taky bokem :nevim:

Takže žena, která strávila 10 let na MD, si zaslouží pohrdavý přístup zaměstnavatelů? A manuálně pracující muž středního věku tu praxi asi má, ne? Že nezná prvotřídně jazyky, není mu 30 a nemá VŠ, tak ho taky odkopneme? :think:
Celkem smutné uvažování ;)

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 31.01.17 12:16

Tak u nás průměr 40+ ne-li více… já jim to svou třicítkou kazím :-) :mrgreen: :lol:

Stránka:  1 2 3 Další »

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Váháte, zda a kdy nechat děti očkovat? Udělejte si vlastní názor

Neublížím svému miminku očkováním brzy po narození? Otázku, kdy začít s... číst dále >

Co zařídit po porodu: Přehled do konce šestinedělí

Už se miminko klube na svět? Příjemnou novinku je potřeba nahlásit nejen... číst dále >

Články z Expres.cz

Kde se vzala kráska od Mareše a Boučka? Začala kariéru u Westa!

Karle Svobodové alias Angeé se povedlo něco, co by nejspíš neprošlo ani Leoši... číst dále >

Bučková a Vágner už spolu na ryby nevyrazí. Po třech letech se rozešli

Modelka a náš nejznámější rybář se rozhodli jít od sebe po dvouletém vztahu.... číst dále >

Články z Ona Dnes

Chyby v dětské výživě: škodit svému potomkovi můžete už v těhotenství

Výživa v prvních třech letech života dítěte je klíčová. Stravou totiž můžeme... číst dále >

Devadesátkový trend znovu na scéně. Čtyři tipy, jak nosit džíny do pasu

Džíny patří k základním kouskům šatníku. Stačí jen najít střih, který si bude... číst dále >

Reklama