Smlouva DPČ,nemocenská a nástup na mateřskou

32
10.8.20 22:36

Smlouva DPČ,nemocenská a nástup na mateřskou

Dobrý večer dámy:) mám dotaz, už jsem trošku tumpachová z toho všeho. Od února 2019 do srpna 2019 jsem pracovala na DPČ, odvádělo se soc i zdravotni každý měsíc. Poté jsem u stejne firmy začala pracovat na HPP od září do listopadu, pak prosince už jen DPP. Od ledna 2020 opět DPČ na dobu neurčitou. Nicméně jsem zjistila těhotenství:) a měla jsem zdravotni problémy takže jsem od března na neschopence. Ta mi je klasicky vyplacena. Je zde nárok i na PPM? Předpokládám, že budu přecházet z neschopenky na MD vzhledem ke zdravotním problémům. Předem děkuji za odpovědi:)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
18195
10.8.20 22:50

Behem toho dpc ze tebe zamestnavatel odvadel nemocenske pojisteni? Zdravotni a sociální s tim nema nic spolecneho.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3617
10.8.20 23:01

@Mad Max já řešila něco podobného. Záleží jak máš DPČ specifikovanou. Já ji mám jako práce malého rozsahu a tam mám smůlu. Budu na neschopence až do konce šestinedělí a pak rovnou rodičák.

DPČ a DPP a mateřská
Jestliže jste pracovali pouze na dohodu o provedení práce (DPP) či na dohodu o pracovní činnosti (DPČ) a neodváděli nemocenské pojištění, tak na peněžitou pomoc v mateřství z příjmu z dohod můžete zapomenout.

Pokud jste při dohodách ještě pracovali, tak se vám mateřská bude vyplácet na základě vašeho zaměstnání i dohod, jestliže jste z nich odváděli nemocenské pojištění a nejedná se o „práce malého rozsahu“.

Bohužel, odvádění nemocenského pojištění u DPČ či DPP, ještě nárok na peněžitou pomoc z mateřství nezakládá.

Některé DPČ a DPP jsou formulované tak, že se jedná o "práce malého rozsahu.“

Jestliže budou vaše DPČ, DPP vedeny jako "práce malého rozsahu“, tak z nich nárok na peněžitou pomoc v mateřství mít nebudete a to i přestože jste z nich odváděli nemocenské pojištění. Je to nelogické, ale bohužel se to stává.

Proto si zkontrolujte vaši dohodu, aby se nejednalo o „práci malého rozsahu“. V dohodě mějte stanoveno, že musíte odpracovat alespoň XX hodin měsíčně/týdně. Ujistěte se tedy, že vaše DPČ či DPP není práce malého rozsahu.

Jestliže nemáte nárok na mateřskou, tak můžete zažádat o rodičovský příspěvek.

Tip: Jak zažádat o rodičovský příspěvek

O mateřskou může ovšem požádat i otec dítěte, tak se ujistěte, jestli nemá alespoň budoucí otec nárok na mateřskou.

Jak na to, se podíváme v dalším článku, kde podíváme i na případy když studujete, jste nezaměstnaní a chcete pobírat peněžitou pomoc v mateřství. Nebo jak o peněžitou dávku v mateřství může požádat otec či babička dítěte.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
32
11.8.20 06:14

@Kriss Tina
Ano odváděl. Nicméně nyní máme 18ti měsíčního syna, teď jsem ve 30tt, na něj jsem PPM pobírala-odcházela jsem ze stejného místa jako nyní i na na stejnou smlouvu DPČ. Akorát nyní mi to,,zkomplikovala " ta neschopenka. Takže od března tedy nechodím ale nárok na nemocenskou mám.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
32
11.8.20 06:16

@Samina007
Děkuji:) již se v tom nějak ztrácím. Volala jsem na sociálku a pokaždé mi to řekli jinak. Jako u neschopenky-nejdřív jsem podle nich nárok neměla ale pak to tam někdo přepočítával a nárok samozřejmě byl. Protože jsem 2017,2018 i 2019 nornalne pracovala a odváděla co mám

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3617
11.8.20 06:37

@Mad Max já to zkoumala asi 2 měsíce a přesně všude ti řeknou něco jiného. Ono u DPČ na mateřskou nárok je, ale za určitých podmínek. V dobu nástupu na ní musíš mít odvod pojištění. Tam už jsem se ztratila úplně. Nejde to u vás přes otce dítěte?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
32
11.8.20 07:08

@Samina007
Já jsem si právě nějak v hlavě řekla, že nárok mám když mám i neschopenku 😀 a až včera mi cvaklo, že bych to mohla řešit :D určitě by nárok měl. Mrknu na to co a jak

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3617
11.8.20 07:16

@Mad Max já mám též neschopenku, ale třeba OČR se mi z této smlouvy neplatí.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
72972
11.8.20 07:31
@Mad Max píše:
@Kriss Tina
Ano odváděl. Nicméně nyní máme 18ti měsíčního syna, teď jsem ve 30tt, na něj jsem PPM pobírala-odcházela jsem ze stejného místa jako nyní i na na stejnou smlouvu DPČ. Akorát nyní mi to,,zkomplikovala " ta neschopenka. Takže od března tedy nechodím ale nárok na nemocenskou mám.

Nojo, ale to muze byt ten podstatny rozdil, protože pokud je to zamestnani maleho rozsahu, tak kdyz jdes primo z prace tak narok je, ale pokud je mezi neschopenka, tak uz byt narok nemusi.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
32
11.8.20 07:47

@Samina007
No uvidíme, ještě to obvolam, mám tu smlouvu takovou divokou :) mám tam sice uveden počet hodin ale ne částku.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
72972
11.8.20 08:20

@Mad Max Minimalni, pevny nebo maximalni pocet hodin?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
32
11.8.20 08:46

@j.a.n.i1
Cituji:
Sjednany rozsah týdenní pracovní doby: 20hodin

Sjednana odměna:
XY kc/ hod

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
72972
11.8.20 08:48

@Mad Max Tak to bys narok mela mit :palec:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
32
11.8.20 08:56

@j.a.n.i1
No už jsem jalova z toho :D bude to překvapení. Což bylo koneckonců i,,schválení a vyplácení " neschopenky :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3617
11.8.20 09:20

@Mad Max to máš dobré. Já tam mám slůvko „max“, tak mám smůlu. A teď chytám Nerva, že ještě nepřišla nemocenská, když minulý měsíc byla 7.. Už mě napadá i jestli není někde problém. Měla jsem ji zatím 2× od OSSZ.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama