Syn (5 let) se nedokáže smířit s

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
milwinka
Zasloužilá kecalka 812 příspěvků 19.05.19 17:14
Syn (5 let) se nedokáže smířit s "NE"

Už si nevím rady se synem (5 let). Od malička je takový zbrklý, impluzivní, netrpělivý, vznětlivý, vztekací… Jakmile něco není po jeho, tak je to opravdu velký problém. Přitom se snažím být důsledná, opravdu není zvyklý že by si něco vyřval a já bych poté povolila, ale přesto stále nechápe, že tímto chováním ničeho nedocílí. Pořád něco chce a to stylem teď hned. Např. řekne že má chuť na popcorn. Já mu řeknu, že doma žádný nemáme, ale že ho můžeme zítra koupit. On začne brečet, že ať se podívám, že ho fakt nemáme. Tak se jdu s ním podívat a ukážu mu ve skříňce, že ho opravdu nemáme. Tak on spustí strašný hysterák, že ho chce, je to takový pláč směs lítosti a vzteku a stále dokola opakuje že ho chce teď, já mu řeknu ať okamžitě přestane řvát nebo mu ten popcorn nekoupím ani zítra, načež on začne vřeštět ještě víc a třeba mi i řekne něco ve stylu: „ty blbá mamino!“, tak dostane na zadek a řeknu mu že mu to teda nekoupím ani zítra a on pak kvůli tomu třeba půl hodiny řve. Nebo třeba řekne že někam chce jet- např. na jeho oblíbené hřiště. Tak já mu řeknu že tam můžem zajet zítra cestou ze školky, že dneska nikam nejedeme, ale že si může jít hrát na zahradu. A on zas začne vymýšlet, že bysme tam mohli jet dneska třeba na kole, já mu řeknu, že dneska ne, že mám hodně práce, ale že tam pojedeme tedy zítra jak to budeme mít po cestě. On spustí jak kolovrátek, že tam chce jet teď. Jenže on chce prostě stále všechno teď hned, takže odpověď že něco bude zítra ho akorát tak ještě víc naštve, začne se vztekat že tam chce jet dnes, já mu řeknu že dnes ne a jestli se bude vztekat tak že tam nepojedeme ani zítra, on se zase naštve ještě víc a zas mi třeba řekne něco jako „ty blbá mamino“, zase dostane na zadek, pak se třeba celý třese, brečí třeba půl hodiny v kuse. Fakt nevím co s ním. Mám pocit, že jakmile je z něčeho zklamaný tak se mu jakoby úplně vypne logické myšlení. Přestože sám vidí že něco není možné, tak přesto to stále chce a není se schopný smířit s tím že to nejde. Např. dneska jsem chtěla jít sekat trávu, on se hrozně rád dívá jak někdo seká trávu, vydrží se třeba hodinu v kuse dívat jak sekám trávu. Tak se na to moc těšil. Vytáhli jsme sekačku a zjistila jsem že došel benzín. Šla jsem se i se synem podívat do kůlny jestli nemáme ještě někde benzín v kanystru, sám viděl že benzín opravdu nemáme ale přesto opět spustil hysterák že chce abych sekala, tak jsem mu zas říkala že přece sám viděl že nemáme benzín, on zas řval jak tur a stále dokola opakoval že chce abych sekala a zatarasil mi cestu abych nemohla sekačku zaparkovat. Prostě takové záchvaty, že něco chce, máme u nás několikrát denně. Už vážně nevím jak na něho a obávám se že z toho nevyroste. I jeho mladší bráška to hned pochopí že to teď nejde, s mladším se dá domluvit že teď na hřiště nejdeme protože někam spěcháme, ale že tam můžeme jít cestou zpátky. Ale ten 5-ti letý prostě pokaždé udělá scénu. Chci ho objednat k psychologovi, ale ještě jsem se chtěla zeptat jestli nědo máte taky takové dítě a jak k němu přistupujete?

Stránka:  1 2 3 Další »
Reakce:
Jana525
Kelišová 5628 příspěvků 19.05.19 17:35

8o no pane jo. Co me tedy sokuje je to, jak ty s tim ditetem diskutujes jako kdyby byl tobe rovny. Tak to teda nechapu, takovyhle pristup k diteti. Vzdyt ti mu uplne lezes do zadku. Proc mu hned rikas, ze koupite popcorn zitra? Proc by petilete dite melo jen tak vyzadovat mlsani? Jakoze se mu zachce, kdy on chce? Promin, ale jsem v naprostem soku. Proste reknu popcorn neni a ten se dava jen vyjimecne a je hotovo, jakepak diskutovani. A co on si k tobe dovoli? No pane jo…

_.Emilyyy
Ukecaná baba ;) 1135 příspěvků 19.05.19 17:39

Ja spis nechapu, proc si mu dala na zadek 8o, to si jako uz podle tebe najednou zacne myslet, jak nejsi blba, ale uplne skvela mama? :think:

sediza
Ukecaná baba ;) 2452 příspěvků 19.05.19 17:39

Já reaguju trosku jinak. Místo fyzického trestaní syna objímám a chlácholím, že je mi to taky líto, ale že se neda nic dělat. Uklidní se mnohem dřív. Vlastne uz ho to období preslo, ale nejakou dobu to mel a řešila jsem to takto. Přijde mi naprosto šílené, díte, které si ještě neumí poradit se svými emocemi, mlatit za to, že není mentalně vyspělé. Taly neustupuju a jsem důsledná, ale chci byt taky láskyplná. Svého syna nebiju a myslím, že je poslušný.

marťáánek
Stálice 58 příspěvků 19.05.19 17:40

Nechala bych ho vyšetřit i na autismus, jestli nemá nějakou formu-ta urputnost je na 5 let, bez možnosti vysvětlení už přes čáru.

Lily Evans
Ukecaná baba ;) 1704 příspěvků 1 inzerát 19.05.19 17:40

@Jana525 já se k dceři taky takhle chovám, proč ne? :nevim: Samozřejmě, že máme pevné hranice. Já teda nemám problém jako zakladatelka, jen chci říct, že si myslim, že to dělá dobře, proč by nekoupili zítra popcorn? Protože když na něj má kluk chuť, tak ho just nedostane a dostane ho, až ty to schválíš? Nechápu.

sediza
Ukecaná baba ;) 2452 příspěvků 19.05.19 17:43
@Lily Evans píše:
@Jana525 já se k dceři taky takhle chovám, proč ne? :nevim: Samozřejmě, že máme pevné hranice. Já teda nemám problém jako zakladatelka, jen chci říct, že si myslim, že to dělá dobře, proč by nekoupili zítra popcorn? Protože když na něj má kluk chuť, tak ho just nedostane a dostane ho, až ty to schválíš? Nechápu.

Přesně tak. Není nic špatného říct, že ho koupíte jindy-třeba zítra, kdyz planujete jit do obchodu. Na popcornu jednou za čas není nic špatného…

Lily Evans
Ukecaná baba ;) 1704 příspěvků 1 inzerát 19.05.19 17:43

Jinak taky nebiju, mám teda dítě podstatně mladší (2,5) a podstatně méně vzteklé, ale fyzický tresty žádný smysl nedávají. Hysterák ignoruju, až přejde tak pomazlim, vysvětlim a dohodnem se na přijatelným kompromisu.
Ale je možný že s zakladatelčiným exemplářem už by mi taky ruply nervy :mrgreen: nicméně fyzickej trest je furt selhání rodiče a ne výchovnej prostředek.

Jana525
Kelišová 5628 příspěvků 19.05.19 17:45
@Lily Evans píše:

Samozrejme, za az ja to schvalim. Tak u nas by tohle nehrozilo, popcorn opravdu ve skrini nemam. Ale ja jsem dospela a rozhodne rozhoduji ja, co bude petilete dite jist. A u mlsani je to proste bez diskuzi. popcorn neni bezne jidlo a aby si tohle dite jedlo jen tak, ze se mu chce, no tak co by z nej asi vyrostlo, ze? Taky treba cukrovkar

Petula306
Kecalka 425 příspěvků 19.05.19 17:48

Ten kluk je dost velký, něco si usmyslí a vy byste ho ještě mazlily a konejšily? Vždyť to je cesta jak být otrokem dítěte. Ale dnes je asi taková doba.

Lily Evans
Ukecaná baba ;) 1704 příspěvků 1 inzerát 19.05.19 17:56

@Jana525 no, tak u nás je na popcorn brzo, ale běžně se ptám, co by si dcera dala k jídlu. Když řekne, že sušenku, tak ji nedostane vždycky, ale řeknu jí třeba „No ale dneska už bylo sušenek docela dost, tolik sušenek není dobrý ani pro bříško ani pro zoubky, tak už další dávat nebudem“. Ano, já jsem dospělá a mám víc zkušeností, ale nejsem žádnej bachař, nerozdávám příkazy a zákazy. Jenom to, že je dcera mladší a nemá tolik zkušeností, neznamená, že mi není rovnocenná. A jak jinak se všechny ty zkušenosti naučí, než že jí budu vysvětlovat, proč jí něco nedovolím?

Jana525
Kelišová 5628 příspěvků 19.05.19 17:59

@Lily Evans bachar, protoze ndam diteti k jidlu cokoliv, co si zamane? To jsi me pobavila

Lily Evans
Ukecaná baba ;) 1704 příspěvků 1 inzerát 19.05.19 18:04

@Jana525 ale vždyť ti říkám, že já taky ne, akorát ne proto, že jsem se tak zrovna rozhodla, ale proto, že k tomu mám nějakej důvod.

PenelopaW
Zasloužilá kecalka 740 příspěvků 4 inzeráty 19.05.19 18:06

@milwinka Nepíšeš náhodou o našem dítěti?? :lol: Synovi bude pět let v létě, ale to, co popisuješ, mi zní hodně povědomě. téměř pokaždé, kdy něco chce a buď to nejde, nebo mu nechci vyhovět (třeba když chce každý den koupit hračku nebo časopis v trafice, kolem které bohužel musíme chodit ze školky, protože trasa jinudy nevede), tak spustí šílený řev a nejčastější věta, kterou doma slýcháme je: „Já chci!“ Popř. doplněná „teď hned“ anebo „Jsi hnusná / zlá máma“, když mu nevyhovím. Upřímně doufám, že je to jen období, protože předtím byl naprosto milionový, tohle chování u něj pozoruji tak posledního 3/4 roku.Na řvaní se snažím reagovat klidem, i když se mi to ne vždy povede, maximálně třikrát řeknu, proč to nejde (odmítám mu hrát kolovrátek, protože stejně v afektu neposlouchá), a pak se snažím vydržet, dokud záchvat neskončí :(. Protože už jsem z toho sama hotová, půjčila jsem si v knihovně chytré knihy („Typologie dětí“ a „Jak mluvit, aby nás děti poslouchaly“), a zkusím vysledovat nějaký návod, jak na něj. Problém je, že on se prostě zasekne v afektu (ať je to hněv nebo hrozná sebelítost), takže racionálními argumenty neuspěju. Kdyby kdokoli měl nějaký „návod na dítě“, sama ho uvítám :).

Jana525
Kelišová 5628 příspěvků 19.05.19 18:15

@Lily Evans a ty si myslis, ze ja k tomu duvod nemam?

Stránka:  1 2 3 Další »
Váš příspěvek
Reklama